Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat Pro

Moderator: =Fresz=

Re: Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat

Postprzez batman-ka » Wt 03 lis, 2015 10:18

https://www.akwarystyczny24.pl/eheim-bi ... -2274.html" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank

Czy to nie wygląda podobnie ?
https://www.akwarystyczny24.pl/biowklad ... -1576.html" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank

Ostatnia najbardziej pokręcona wizja to:
Szukając dzisiaj w krainie zagranicznej naukowej lektury na temat nowości w ceramice,znalazłam artykuł o matrixie w pojęciu bio szkła wykorzystywanego do implantów kości ,wyglądające dokładnie jak pumeks.Może Matrix Seachem to po prostu kawałki BIO GLASS
http://www.koilogic.co.uk/product-showc ... ia?page=20" target="_blank" target="_blank" target="_blank

https://www.akwarystyczny24.pl/azoo-bio ... -3752.html" target="_blank" target="_blank
to też jest bioglass ale w formie ceramiki,jak widać azjatycja strona już robi z tego różne rzeczy.

http://viskastvenkiniams.lt/filtravimo- ... C5%B3.html" target="_blank

https://www.google.pl/search?q=crystal+ ... NyCh1lsAzW
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat

Postprzez =Fresz= » Wt 03 lis, 2015 13:35

Matrix z bliska. Dzisiaj zrobię zdjęcie temu pumeksowi ogrodowemu z podobnej odległości.

Obrazek
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat

Postprzez batman-ka » Wt 03 lis, 2015 13:58

Bio glass jest wykonane z naturalnych krzemianów czyli pasuje do opisu "skały naturalnej" przy czym całkowicie nieszkodliwe,stabilne w akwarium i do tego filtracja tlenowa i beztlenowa o dużej przepuszczalności materiału .Wydaje mi się ,że to jest odpowiedz na pytanie.
Cena no name jest kilku krotnie niższa niż Matrixa.

Matrixem nazywa się również bio glass używany do implantów więc jak dla mnie pasi wszystko.
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat

Postprzez batman-ka » Wt 03 lis, 2015 16:50



Tu coś z innej bajki,porównanie ceramik w tym matrixa.



to dla tych co lubią kombinować :D
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 09 lis, 2015 15:57

Fresz poszedłem w twoje ślady porzuciłem zamiar zakupu "profesjonalnej ceramiki" i nabyłem droga zakupu tę " ceramike z leroimerlin" dodam ze wybitnie przyspiesza jej zatoniecie zagotowanie i wrzucenie jeszcze goracej prosto w lodowata wode po 5 min tak pływa ObrazekObrazek pewnie powtórzenie tego zabiegu jeszcze kilka razy zatopiłoby ja w 100% ale tez spowodowałoby jej znacznie szybsze nasaczenie woda
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat

Postprzez batman-ka » Pn 09 lis, 2015 21:59

No to czekamy na "wyniki badań" w praktyce :-) Może się okazać ,że będzie to całkiem dobry zamiennik .
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 09 lis, 2015 22:37

Pewnie masz racje ale raczej nie w kazdym "biotopie" sie sprawdzi raczej do taiwanów bym go nie zastosował chyba że sie okaze w miare neutralny .To jednak skała wulkaniczna i oddaje do wody to i owo .Ze wzgledu na fakt ze troche zmaściłem gotujac pumeks w kranówce teraz musze go wypłukac kilka razy żeby kranowite wyciagnać z pumeksu potem zrobie pomiar bezpośrednio po zalaniu, pozwole mu postac w wodzie RO przez 2-4 tygodnie i zrobie pomiary ponownie przewodności, gh, kh, i ph po tym czasie
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat

Postprzez batman-ka » Wt 10 lis, 2015 08:50

Inc0gnit0 napisał(a):Pewnie masz racje ale raczej nie w kazdym "biotopie" sie sprawdzi raczej do taiwanów bym go nie zastosował chyba że sie okaze w miare neutralny .To jednak skała wulkaniczna i oddaje do wody to i owo .Ze wzgledu na fakt ze troche zmaściłem gotujac pumeks w kranówce teraz musze go wypłukac kilka razy żeby kranowite wyciagnać z pumeksu potem zrobie pomiar bezpośrednio po zalaniu, pozwole mu postac w wodzie RO przez 2-4 tygodnie i zrobie pomiary ponownie przewodności, gh, kh, i ph po tym czasie



No niestety z lawami tak bywa,pH podobno jest neutralne wg pana ze sklepu ,ale dla niektórych neutralne to pojęcie względne :p
Ja zdecydowałam się na bioglass azoo do rynny bo przynajmniej mam pewność,że szkło nic nie odda do wody.Czasem wolę przepłacić niż potem kopać w filtrze i szukać przyczyny.
Jeżeli chodzi o oryginalne wkłady eheim do filtra to raczej nic się z nich nie wydobywa,przynajmniej nie widać tego na mierniku w baniaku z taiwanami.
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat

Postprzez kaboom » Wt 10 lis, 2015 17:04

Z Eheima nic nie "wychodzi". Większośc wkładów jest neutralna, jedynie na początku moga coś oddać ale to raczej jest wynik ich obróbki niż właściwości, często przy taniej ceramice skaczą parametry jesli jest niepłukana.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat

Postprzez Inc0gnit0 » N 22 lis, 2015 12:37

Tydzień sie moczył pumeks w wodzie RO zalany w proporcjach 3l pumeksu +2,5l wody RO
Obrazek
pomiar wody bezposrednio po zalaniu wskazywał przewodnośc na poziomie 20µs Ph,GH,KH- nie mierzyłem bo było by to wtedy bezcelowe.
Po tygodniu:
przewodność 56µs
PH 7,0 ( sera kropelkowy ph4-10)
PH 6,8 ( jbl kropelkowy ph6,0-7,6 )
GH 0-1( pierwsza kropla daje wynik)
KH 0-1( pierwsza kropla daje wynik)
Podstawowe parametry wydaja sie byc niezmienione wzrost przewodności sugeruje ze cos sie rozpuszcza co nie ma wpływu na gh/kh ani ph ale czy to coś nie szkodzi krewetkom to sie okaze . Takie sa moje luzne wnioski na podstawie moich "badań" potrzebne jest potwierdzenie innych osób bo testy jakimi dysponuje nie sa pierwszej młodości aczkolwiek kontrolny pomiar kranowity był zgodny z oczekiwaniem .
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat

Postprzez sQun49 » Wt 24 lis, 2015 20:00

A czy takie minimalne podwyższenie przewodności nie może być spowodowane odparowaniem wody po tygodniu bądź różnicą temperatury? Może niekoniecznie coś oddaje?
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat

Postprzez Inc0gnit0 » Wt 24 lis, 2015 20:33

miernik ma "zaprogamowana "kompensacje temperatury a pojemnik był cały czas pod szczelnym przykryciem no i zeby ponad 2x skoczyla przewodnośc musiało by chyba z litr wody odparować , woda to doskonały rozpuszczalnik rozpuszcza skały tylko jedne łatwiej a inne trudniej nie niej zwazywaszy powierzchnie pumeksu jaka ma kontakt z woda to niewiele sie rozpuszcza
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat

Postprzez batman-ka » Śr 25 lis, 2015 12:27

Trudno jest określić na podstawie przewodności ,wiem bo nawet topiąc w RO ceramikę syntetyczną eheima przewodność skoczyła i to bardziej niż w tym przypadku ,a też ją wstępnie umyłam,więc teoretycznie możemy też założyć,że w pumeksie jak i w ceramice znajdowały się "zabrudzenia" .Trzeba by pumeks wsadzić do filtra kubełkowego i odpalić w wiadrze,żeby się przez dzień przepłukał a nie "stał" i może wtedy by wyszło ,ale to takie gdybanie :-). W praktyce lawa jak i pumeks nie jest syntetykiem i pewnie coś tam odda,czy zaszkodzi to krewetkom- miałam wielkie skały lawy u sulawesi i nie zdychały,u crystali również jako dekoracja ( dawne czasy ) i nie było problemu,jedynym problemem była duża porowatość skały która łapała bardzo dużą ilość brudu i z czasem w akwarium miałam "śmietnik w skale" ( lawa turecka).
Jak sprawdzi się np. u taiwanów trudno powiedzieć,nie mam doświadczenia z tymi krewetkami bo dopiero zaczynam ten temat.
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat

Postprzez Inc0gnit0 » Śr 25 lis, 2015 17:19

pumeks wrzuciłem do kubełka który obsługuje własnie zresetowana 125l baniaczek
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat

Postprzez kaboom » Śr 25 lis, 2015 17:28

Już kiedyś pisałem że pomiary w stojącej wodzie nie są miarodajne, przydało by się na czas testu jakąś głowicę wrzucić żeby był ruch wody w całej objętości złoża. Ale to taka dygresja :-) Dobrze że Ci się chciało coś robić.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FILTRACJA I NAPOWIETRZANIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości