Węgiel aktywowany / Węgiel Aktywny

Moderator: =Fresz=

Węgiel aktywowany / Węgiel Aktywny

Postprzez Kris81 » So 02 kwi, 2016 21:36

Witam wszystkich pierwsze moje pytanie na tym forum.
Kilka dni temu zacząłem się na poważnie interesować tematyką filtracji a akwarium w którym będą ryby i krewetki, i teraz...
... z jednej strony węgiel jest "odtrówaczem, odkażaczem" a zdrugiej strony jest wyjaławiaczem wody - do pewnego stopnia.

Widziałem na YouTubie troche filmików gdziekrewetkaria mają tylko filtry gąbkowe, pod żwirowe lub oba i krewetki wyglądają na zadowolone (się uśmiechają :-D ). Czyli bez węgla się da.
Węgiel wyłapuje sporo tego czego chcemy się pozbyć, ale i to co chcielibyśmy zostawić, i teraz bądź mądry co wybrać??

Proszę o sugestie.

P.S. W akwariach z rybami zawsze miałem filtr z wkładem węglowym, ryby żyły latami, teraz chce dodać krewetki do takiego akwarium.
Kris81
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): So 02 kwi, 2016 21:10

Re: Węgiel aktywowany / Węgiel Aktywny

Postprzez SUHY » So 02 kwi, 2016 22:18

Węgiel , zależnie od formy , można używać dwojako .
Granulowany , jako absorbent tego czego chcemy się pozbyć(przeważnie leki po kuracji ) ,wtedy po określonym czasie go usuwamy (okres absorpcji jest ograniczony).
Ziarnisty , Można stosować go w podobny sposób jak ceramikę , wtedy pozostawiamy w filtrze przez długi czas .

W krewetkariach to lekko zapomniane medium filtrujące i ciężko doszukać się jakiś wskazówek praktycznych .
Nie zaszkodzi , a medium biologiczne na pewno poprawi warunki w zbiorniku .Czy usunie więcej niż chcemy , raczej nie bo ilości która by miała aż tak duży wpływ, raczej nie upchniemy zachowując estetykę zbiornika .


Ps: odmian węgla jest masa , każda wersja jest przeznaczona do określonych zadań .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Węgiel aktywowany / Węgiel Aktywny

Postprzez Kris81 » N 03 kwi, 2016 13:40

SUHY

Dzięki za odpowiedź ekspresową.

No właśnie w krewetkariach jest raczej gąbka i ceramika i już.

Tak odbiegając ciut od sedna, do wody dodam "coś" ( jeszcze jestem w fazie poszukiwań ) dla krewetek co by się lepiej czuły.
-Bakterie, minerały...
Oczywiście cotygodniowe podmianki 20 - 25% wody z dodatkami. Pytanie jak szybko węgiel będzie absorbował minerały, nie wiem jak witaminy.
Kris81
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): So 02 kwi, 2016 21:10

Re: Węgiel aktywowany / Węgiel Aktywny

Postprzez SUHY » N 03 kwi, 2016 16:07

Widzę że jak większość korci cie , "cos" ,byle by mieć to miłe uczucie spełnienia i opieki . Pamiętaj , powściągliwość w tym temacie kluczem do sukcesów .I jak ze wszystkim mniej znaczy lepiej .
Bogata woda nie jest krewetkom do życia potrzebna , w zasadzie pośrednio .Bogata woda = żyjący zbiornik = naturalny pokarm dla krewetek .Dlatego nie ma się co przejmować Wchłanianiem węgla , tym bardziej że po czasie stał by się buforem " tych" związków i stabilizatorem parametrów .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Węgiel aktywowany / Węgiel Aktywny

Postprzez Inc0gnit0 » N 03 kwi, 2016 16:22

nalezy pamietac ze wegiel aktywny gdy sie "zapełni" przy zmianie składu chemicznego wody potrafi oddac to co w nim siedziało oraz że dla zwiekszenia porowatosci przy produkcji wegla aktywnego stosuje sie mi sole potasu wiec lepiej wegiel przepłukac przed włozeniem do krewetkarium w wodzie RO
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Węgiel aktywowany / Węgiel Aktywny

Postprzez SUHY » N 03 kwi, 2016 16:27

Inc0gnit0 napisał(a):nalezy pamietac ze wegiel aktywny gdy sie "zapełni" przy zmianie składu chemicznego wody potrafi oddac to co w nim siedziało oraz że dla zwiekszenia porowatosci przy produkcji wegla aktywnego stosuje sie mi sole potasu wiec lepiej wegiel przepłukac przed włozeniem do krewetkarium w wodzie RO


Wszystko zależy do czego jest stworzony taki ma skład .Odda tylko gdy w wodzie zmniejszy się "tego " ilość , po części działa jak bufor .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Węgiel aktywowany / Węgiel Aktywny

Postprzez kaboom » Pn 04 kwi, 2016 16:19

Tanie odmiany węgla oddają sporo fosforanów do wody i tu należy uważać.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce


Powrót do FILTRACJA I NAPOWIETRZANIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości