Nadfiltracja

Moderator: =Fresz=

Nadfiltracja

Postprzez QHU » Cz 26 sty, 2017 13:46

Witam,

zastanawiam się nad tym czy spora nadfiltracja to dobrze czy źle. Oczywiście chodzi mi o nadfiltrację poprzez dużą powierzchnię filtracyjną a nie szybkość przepływu. Mam akwa 96l, szwagier wygasił swoją 350 i został mu Unimax500 który chce mi oddać za free. Filtr tak czy inaczej wezmę bo od przybytku głowa nie boli tylko zastanawiam się czy nie podłączyć go pod swój baniak.
Czy istnieje jakaś granica powyżej której nadfiltracja może (i czy w ogóle może?) wyrządzić jakieś szkody?

Mariusz
Avatar użytkownika
QHU
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 177
Dołączył(a): Wt 03 mar, 2015 21:03
Lokalizacja: Pruszków

Re: Nadfiltracja

Postprzez raiders » Cz 26 sty, 2017 16:06

Bakterii będzie tyle ile pożywienia dla nich a im więcej powierzchni filtracyjnej tym lepiej to ci nie zaszkodzi.
Co innego za duży przepływ a będziesz musial tego unimaxa przykręcić
Lumia 640
raiders
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 344
Dołączył(a): Pt 13 maja, 2016 15:55

Re: Nadfiltracja

Postprzez kaboom » Pt 27 sty, 2017 14:21

Unimax 500 ma chyba 2 wyloty jesli dobrze pamiętam, generalnie jesli nie przeszkadza ci hałas to możesz dać na wyloty po deszczowni i będziesz miał świetnie natlenioną wodę, zapchać filtr dobra ceramiką i myślę że będzie bajka. Na wloty powinny wejść Ujety 3 i masz prefiltry i święty spokój na długo. Ja bym spróbował, filtr można przykręcić ale ja bym go tłamsił wkładami (włóknina) i prefiltrami.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Nadfiltracja

Postprzez bojar » Pt 27 sty, 2017 19:51

QHU napisał(a):Witam,

zastanawiam się nad tym czy spora nadfiltracja to dobrze czy źle.

Mariusz

Zajmuję się akwarystyką ( nie tylko krewetkami ) ooooo,albo dłużej.I często słyszę sformułowanie nadfiltracja. Czy ktoś może mi wytłumaczyć co to jest ?
Kiedy występuje i jeśli to coś złego ,jak to zwalczyć ?
bojar
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 268
Dołączył(a): N 26 gru, 2010 12:29
Lokalizacja: warszawa

Re: Nadfiltracja

Postprzez QHU » Pt 27 sty, 2017 20:07

Dziś obejrzałem ten filterek, to nie Unimax500 tylko 700, straszna krowa, przyznam że tak wielkiego kubła to chyba jeszcze nie widziałem :shock:


bojar napisał(a):
QHU napisał(a):Witam,

zastanawiam się nad tym czy spora nadfiltracja to dobrze czy źle.

Mariusz

Zajmuję się akwarystyką ( nie tylko krewetkami ) ooooo,albo dłużej.I często słyszę sformułowanie nadfiltracja. Czy ktoś może mi wytłumaczyć co to jest ?
Kiedy występuje i jeśli to coś złego ,jak to zwalczyć ?


No ja właśnie też nie wiem, dlatego pytam. Generalnie ja tę nadfiltrację na chwilę obecną rozumiem jako np. filtr Unimax700 do akwarium 100l :-P
A tak poważnie to jak nie ma czegoś takiego jak nadfitracja to czemu ludzie dla świętego spokoju nie kupują od razu filtrów dużo większych tylko dostosowują do wielkości akwarium? koszt nie jest aż tak dużo większy 100-300 zł i można mieć filtr 2 razy większy niż ten przewidziany do danego litrażu.
Avatar użytkownika
QHU
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 177
Dołączył(a): Wt 03 mar, 2015 21:03
Lokalizacja: Pruszków

Re: Nadfiltracja

Postprzez =Fresz= » Pt 27 sty, 2017 20:24

Oszczędność Panie oszczędność ;)

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Nadfiltracja

Postprzez QHU » Pt 27 sty, 2017 20:39

reasumując, odkładając na bok ekonomię (większy koszt zakupu, zużycie energii), czy są jakieś czynniki dla których nie powinniśmy decydować się na zastosowanie filtra x razy większego niż ten przewidziany do naszego akwa?
Avatar użytkownika
QHU
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 177
Dołączył(a): Wt 03 mar, 2015 21:03
Lokalizacja: Pruszków

Re: Nadfiltracja

Postprzez kaboom » Pt 27 sty, 2017 20:55

Nadfiltracja moze być mechaniczna lub biologiczna, nie zawsze jest tak że dużo oznacza dobrze. Jak wrzucisz za mocny filtr do baniaka to zrobisz pralkę która pokładzie/powyrywa rośliny a rybom utrudni poruszanie się po baniaku lub nawet zmiecie podłoże (soile) to jest nadfiltracja mechaniczna. Jeśli chodzi o biologiczną to zbyt dużo złoża biologicznego mocno wpływa na ograniczenie składników pokarmowych dla roślin szczególnie azotu a niski/zerowy poziom azotu to jedna z przyczyn np. sinic. Oczywiście jeśli chodzi o nadfiltrację biologiczną to naprawdę trzeba przesadzić ze złozem i raczej nie dotyczy to filtrów kubełkowych a sumpów ale się da, kwestia także wkładów które mogą pochłaniać cześć związków (np. Purigen) spróbujcie wrzucić ze kilka litrów Purigenu do akwarium roślinnego 200-300 l i proszę o informację nt. prowadzenia takiego baniaka bo wg mnie będzie bardzo duży problem.
Unimax 700 to zdecydowanie za dużo do 100l, Unimaxa 500 może by jeszcze jakoś człowiek ogarnął ale przy 700 to już chyba niemożliwe.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Nadfiltracja

Postprzez =Fresz= » Pt 27 sty, 2017 21:04

Purigen często używany jest w akwarystyce morskiej. Jak ktoś ma problem z No3 to można też pomyśleć o Kordon Amquel ale w akwarystyce słodkowodnej gdzie mamy roślinność to raczej nie wskazane ;) tutaj są trochę inne zasady, zależności itd. Ja ogólnie stosuję zawsze zasadę że filtracji biologicznej ze założem dostępnym dla krewetek nigdy za wiele. A jednak kubeł to taka izolatka poza zbiornikiem gdzie kreweta nie ma dostępu do paśnika.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Nadfiltracja

Postprzez QHU » Pt 27 sty, 2017 21:36

Fakt, ta 700 jest nie do ogarnięcia, raczej za jakiś czas to sprzedam albo wymienię na coś mniejszego.
Avatar użytkownika
QHU
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 177
Dołączył(a): Wt 03 mar, 2015 21:03
Lokalizacja: Pruszków

Re: Nadfiltracja

Postprzez kaboom » So 28 sty, 2017 10:41

Freszu, Purigen w roślinniakach także jest używany, jedną z zalet jest klarowanie wody i w tym jest naprawdę dobry, przyswaja także azot ale nie we wszystkich formach, napewno organiczne związki także są wyciągane z wody i garbniki, co do innych rzeczy to nie jestem pewien więc nie piszę. Jest dość drogi dlatego jego stosowanie nie jest na szeroką skalę. Ja pisałem o mocnym przedawkowaniu go i tak nalezy rozpatrywać post, natomiast jako dodatkowy wkład jest OK, myślę że przy robalach by mógł pomóc jedynie nie wiem jaki wpływ na nie miałoby zmniejszenie garbników. Może kiedyś spróbuję. Co do azotu u krewetek to zgodzę się z Tobą że powinno się go mocno ograniczać, szczególnie przy "lepszych" krewetkach choć pytanie czy bardziej tu chodzi o wszystkie formy azotu czy tylko NH4 i NO2, bo NO3 moim zdaniem specjalnie szkodliwy nie jest przy niskich wartościach.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce


Powrót do FILTRACJA I NAPOWIETRZANIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości