Oświetlenie/półka

Zrób to sam...

Moderator: =Fresz=

Oświetlenie/półka

Postprzez Mieciu121 » So 29 wrz, 2018 11:22

Witam bardzo serdecznie !

Mam mały problem . Otóż po wykonaniu układu 16x diod 45 mil 1w i wpięciu ich do prądu nie działają one prawidłowo ( wszystkie diody świecą się wtedy bardzo słabo) . Zasilacz jest taki jak na zdjęciu. Układ działał poprawnie tj diody świeciły normalnie z pełną mocą. Problem się pojawił gdy musiałem trochę zmodyfikować ten układ. Diody są połączone szeregowo

Obrazek

Obrazek

Ps zauważyłem że jak dotknę palcem profilu to moc diod delikatnie się zwiększa i zaczynają świecić trochę mocniej
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Oświetlenie/półka

Postprzez Marek77dgl » So 29 wrz, 2018 15:47

Nie będzie to działać. Odłącz ten zasilacz zanim uszkodzisz diody. W tym układzie jak masz diody szeregowo bez rezystorów, musisz mieć led driver jako zasilacz. Masz tutaj przykład drivera, który zasila od 12-18 diod w szeregu. U ciebie jest 16 to będzie ok. Kup, przylutuj i będzie świecić
https://allegro.pl/zasilacz-led-driver- ... 70285.html" target="_blank
Avatar użytkownika
Marek77dgl
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2015 21:04
Lokalizacja: Głogów

Re: Oświetlenie/półka

Postprzez Mieciu121 » So 29 wrz, 2018 15:55

No właśnie problem jest taki że nie mogę takiego zasilacza led kupić . Wiem że takowe są bo już jest stosuje w innych układach (np belka do akwarium 120l wykonana z 42x diod 1w 45 mil) . Dlaczego nie mogę kupić ? Otóż układ diod który zamontowałem na kawałku deski będzie wykorzystany jako półka i od drugiej strony będą położone jakieś przedmioty ( książki jakieś gry kubki itd) więc fizycznie nie miałbym gdzie takiego zasilacza położyć. Chciałem coś wykombinować z tym zasilaczem co mam . Ten układ działał wcześniej ( brat użył jakiegoś rezystora i powiedział że układ będzie świecił z 85% mocy żeby nie uszkodzić diod) . Układ musiałem przerabiać tj dać nowe przewody nowy profil itd bo wcześniej te diody (16szt) były wykorzystane jako oświetlenie boczne do pokrywy 112l.
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Oświetlenie/półka

Postprzez Marek77dgl » So 29 wrz, 2018 16:08

Nawet jak dasz rezystory to ten zasilacz jest za słaby bo ma moc 12W MAX, a u ciebie jest 16 diod 1W czyli 16W. Nawet jak mocno ograniczysz prąd rezystorami to i tak ten zasilacz jest za słaby.
Avatar użytkownika
Marek77dgl
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2015 21:04
Lokalizacja: Głogów

Re: Oświetlenie/półka

Postprzez Mieciu121 » So 29 wrz, 2018 16:40

A co powiesz na temat tego zasilacza ? Niestety nie udało mi się znaleźć 16w w domu tylko ten jest najbardziej zbliżony mocą do obwodu

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Oświetlenie/półka

Postprzez =Fresz= » So 29 wrz, 2018 17:06

Nie piszemy post pod postem, używamy opcji edytuj post ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Oświetlenie/półka

Postprzez Inc0gnit0 » So 29 wrz, 2018 17:07

nie pomoga 9V to za mało szukaj czegos minimum 12V i wtedy rezystory dobieraj .. nie rozumiem zupełnie czemu driver jest be... przeciez nie musi byc na pułce mozna go dac gdziekolwiek wystarczy tylko sie wysilić i pociagnać przewody... :roll:
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Oświetlenie/półka

Postprzez Mieciu121 » So 29 wrz, 2018 17:15

=Fresz= napisał(a):Nie piszemy post pod postem, używamy opcji edytuj post ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Dlatego zgłosiłem sam swój post bo przez przypadek utworzyło mi się kilka odpowiedzi za co przepraszam

Inc0gnit0 napisał(a):nie pomoga 9V to za mało szukaj czegos minimum 12V i wtedy rezystory dobieraj .. nie rozumiem zupełnie czemu driver jest be... przeciez nie musi byc na pułce mozna go dac gdziekolwiek wystarczy tylko sie wysilić i pociagnać przewody... :roll:


Trochę jego ,,gruba,, budowa mnie w nim denerwuje i to że specjalnie trzeba szukać przewodów i troszeczkę kombinować - ale to wszystko do ogarnięcia jest . Co do zasilaczy to tylko te dwa co wskazałem byłby najbardziej odpowiednie do tego obwodu reszta to ma albo za małą moc (1-6w) albo zbyt mały prąd ( 0,01a -0,1 A0) albo napięcie wyjściowe za niskie (5-9v)

. Po za tym staram się zawsze jakies alternatywy szukać jeśli coś już mam to spróbować to wykorzystać żeby chociaż trochę ograniczyć i tak już wieczne wizyty kurierów w moim domu XD
Ostatnio edytowano So 29 wrz, 2018 17:17 przez Mieciu121, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Oświetlenie/półka

Postprzez Marek77dgl » So 29 wrz, 2018 17:22

Odpuść sobie ten zasilacz on ma 9V. Jak chcesz koniecznie zasilić z zasilacza to najlepiej jakbyś miał zasilacz stabilizowany 12V o mocy co najmniej 20W lub jeśli jest podany prąd co najmniej 2A. Zapas mocy musi być zawsze. Musiałbyś zasilić sekcje równolegle. W każdej sekcji 3 diody + rezystor połączone szeregowo. Musi to być rezystor o mocy co najmniej 1W. Jaka rezystancja to musisz sobie poszukać. W necie znajdziesz masę informacji na ten temat. Wszystko już zostało napisane, nie będę tego powtarzał. Dlatego napisałem, że najlepszy byłby driver. Podłączasz i nic cię nie obchodzi. Driver sam dobierze napięcie do ilości diod i będzie utrzymywał stały prąd w okolicach 300mA.
Avatar użytkownika
Marek77dgl
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2015 21:04
Lokalizacja: Głogów

Re: Oświetlenie/półka

Postprzez Mr.Kreweta » So 29 wrz, 2018 17:42

Marek77dgl napisał(a):Odpuść sobie ten zasilacz on ma 9V. Jak chcesz koniecznie zasilić z zasilacza to najlepiej jakbyś miał zasilacz stabilizowany 12V o mocy co najmniej 20W lub jeśli jest podany prąd co najmniej 2A. Zapas mocy musi być zawsze. Musiałbyś zasilić sekcje równolegle. W każdej sekcji 3 diody + rezystor połączone szeregowo. Musi to być rezystor o mocy co najmniej 1W. Jaka rezystancja to musisz sobie poszukać. W necie znajdziesz masę informacji na ten temat. Wszystko już zostało napisane, nie będę tego powtarzał. Dlatego napisałem, że najlepszy byłby driver. Podłączasz i nic cię nie obchodzi. Driver sam dobierze napięcie do ilości diod i będzie utrzymywał stały prąd w okolicach 300mA.


Zasilacz stabilizowany to taki co automatycznie sam dobiera odpowiednią ilość potrzebnego prądu dla np. diody?
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Oświetlenie/półka

Postprzez Marek77dgl » So 29 wrz, 2018 17:56

Nie. On ma na celu utrzymać stałe napięcie 12v, mimo nawet dużych spadków napięć. Zdecydowana większość zasilaczy jest stabilizowana. Ten o którym myślisz to zasilacz stałoprądowy czyli led driver
Avatar użytkownika
Marek77dgl
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2015 21:04
Lokalizacja: Głogów

Re: Oświetlenie/półka

Postprzez Mr.Kreweta » So 29 wrz, 2018 18:05

Dzięki, tak coś dzwoniło tylko nie wiedziałem gdzie...")
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Oświetlenie/półka

Postprzez Inc0gnit0 » So 29 wrz, 2018 19:19

Zasilacz stabilizowany zapodaje stałe napięcie ale natężenie sobie może hasać i dlatego żeby nadawał sie do led potrzebne sa rezystory , drivery do ledów maja odwrotnie zapodają stałe natężenie ale napięcie jest zależne od tego ile diod w szeregu jest . Nie znalazłem w postach autora tematu jaki prąd potrzebują diody powerled które ma ..zgaduje że wymagają 300-350mA i wymagają napięcia 3,0 -3,4V jesli jest tych diod 16 w jednym szeregu to potrzebny jest driver który dostarczy prąd o parametrach 48V i 300mA, jeśli będą to 2 szeregi po 8 diod to potrzeba 24V 600mA a jesli 4 szeregi po 4 diody to 12V 1,2A (1200mA)
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Oświetlenie/półka

Postprzez Mr.Kreweta » N 30 wrz, 2018 11:07

Inc0gnit0 napisał(a):Zasilacz stabilizowany zapodaje stałe napięcie ale natężenie sobie może hasać i dlatego żeby nadawał sie do led potrzebne sa rezystory , drivery do ledów maja odwrotnie zapodają stałe natężenie ale napięcie jest zależne od tego ile diod w szeregu jest . Nie znalazłem w postach autora tematu jaki prąd potrzebują diody powerled które ma ..zgaduje że wymagają 300-350mA i wymagają napięcia 3,0 -3,4V jesli jest tych diod 16 w jednym szeregu to potrzebny jest driver który dostarczy prąd o parametrach 48V i 300mA, jeśli będą to 2 szeregi po 8 diod to potrzeba 24V 600mA a jesli 4 szeregi po 4 diody to 12V 1,2A (1200mA)


Znaczy się rezystor jest przed diodą w celu zmniejszenia/ dostosowania napięcia, ale do natężenia nie ma nic? ( tzn, mam na myśli "zwykłe" diody, jak na taśmach led)
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Oświetlenie/półka

Postprzez Mieciu121 » Wt 02 paź, 2018 20:03

Tak się zastanawiałem . Dałoby radę może jakoś wprowadzić potencjometr do tego układu ? ( zwiększanie i zmniejszanie mocy) . Dodam iż nie znam się na elektronice więc raczej jakieś proste rozwiazania wchodzą gre bez jakiś sterowników itd
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Następna strona

Powrót do PROJEKTY DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron