System automatycznej Dolewki

Zrób to sam...

Moderator: =Fresz=

System automatycznej Dolewki

Postprzez Mieciu121 » Pn 11 lut, 2019 22:02

Witam serdecznie !!

Tak jak w temacie ...

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad wprowadzeniem takiego cuda do swoich krewetkarii ( mam łącznie 4 kostki 19,19,12 i 30l) i trochę nuży mnie czyszczenie filtrów co 2 tygodnie . Ktoś ma takowe ,,urządzenie,, albo wie jak takie coś zrobić ?
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: System automatycznej Dolewki

Postprzez =Fresz= » Pn 11 lut, 2019 22:11

Ja w morskim mam automatyczną dolewkę grawitacyjną, a można dać bezpośrednio z filtra RO poprzez zawór dwudrożny.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: System automatycznej Dolewki

Postprzez Mieciu121 » Pn 11 lut, 2019 22:14

Ale to chyba działa ci tak że jak odparuje ci woda to ją uzupełnia odrazu nie ?
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: System automatycznej Dolewki

Postprzez =Fresz= » Pn 11 lut, 2019 22:29

Tak to działa na zasadzie takiej samej jak spłuczka w kibelku ;) jak stan wody opada to pływak otwiera zawór i dolewa na bieżąco ubytek. Jest to fajne rozwiązanie bo nie ma skoków parametrów.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: System automatycznej Dolewki

Postprzez Mieciu121 » Pn 11 lut, 2019 23:04

A no widzisz a mi bardziej chodzi o coś takiego żeby starą wodę mi wylewało do oddzielnego zbiornika i automatycznie uzupełniało mi nową wodą (jeszcze z innego zbiornika)
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: System automatycznej Dolewki

Postprzez =Fresz= » Wt 12 lut, 2019 07:55

No to źle sprecyzowałeś temat [emoji14] nie dolewka a automatyczna podmiana heh

no to w jednym zbiorniku musisz mieć taki automat jak wyżej opisałem i do tego pompa oraz jakaś cyrkulacja co by mieszała wodę z minerałami. W skrócie musisz mieć sump [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: System automatycznej Podmianki

Postprzez Mieciu121 » Wt 12 lut, 2019 08:40

Wkradł się błąd w temacie przepraszam już poprawiam ...

Wczoraj sobie rozrysowałem jakby to miało wszystko wyglądać...

Akwaria takiej samej wysokości,szerokości i długości (3x kostki 19l).

Ogólnie jak ja to widzę zrobić mam 3 identyczne kostki ułożone koło siebie pod nimi znajduje sie elektryka i wolna przestrzeń na zbiorniki. Jeśli bym chciał by mi na raz podmieniało w 3 zbiornikach to musiałbym mieć większy zbiornik na wodę dolewaną i równie większy na wodę do odlania. Na każdym z krewetkarii byłby czujnik poziomu cieczy podpięte szeregowo i zainstalowałbym 1 pomkę wychodzącą z ,,głównego zbiornika. Wszystko to chciałbym mieć zasilane guzikami.
dodam może jeszcze że chciałbym aby układ najpierw wylewał określoną liczbę wody do zbiornika O , a następnie automatycznie zalewał do zbiornika D . Chciałbym też mieć ewentualną funkcję na ,,sterowni,, że układ robię ręcznie tj jednym przyciskiem wylewam wodę , a drugim zalewam - chciałbym mieć taką opcję bym mógł wyczyścić szyby,filtry jakby były brudne - na co mi automatyczny system by nie pozwalał bo by odrazu zalewał nową wodą.

Obrazek
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: System automatycznej Dolewki

Postprzez Pawel M » Wt 12 lut, 2019 13:08

kupa kasy i kombinacji a wystarczy wiadro i kawałek szlaufa :mrgreen:
na 3 zbiorniki krewetkowe robić taki cyrk - nie opłaca się, jeszcze to pół automatyczne bo wymuszane ręcznie przez włączniki ;-)

takie podmianki stosuje się do zbiorników dużych 500l i większych a nie do kostek 19l przy krewetach
z 19 l zbiornika ile wody będziesz na raz zlewał ?? 10 - 20% to jest 2- 4l to możesz szklanką podmieniać bo wiadro będzie za duże :mrgreen:
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: System automatycznej Dolewki

Postprzez =Fresz= » Wt 12 lut, 2019 13:22

Dokładnie przy takich zbiorniczka to przerost formy nad treścią :-P

Taki o to obrazek i się przypomniał heh
Obrazek
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: System automatycznej Dolewki

Postprzez Mieciu121 » Wt 12 lut, 2019 15:34

Mimo wszystko chciałbym spróbować bo jednak podmieniac 7 zbiorników co 2 tygodnie z wycieraniem szyb i filtrów zaczyna mnie przerastac zwłaszcza latanie z wiadrami w te i nazad 20m
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: System automatycznej Dolewki

Postprzez Pawel M » Wt 12 lut, 2019 16:28

Mieciu121 napisał(a):Mimo wszystko chciałbym spróbować bo jednak podmieniac 7 zbiorników co 2 tygodnie z wycieraniem szyb i filtrów zaczyna mnie przerastac zwłaszcza latanie z wiadrami w te i nazad 20m


nie chwaląc się ogarniam 12 zbiorników i podmieniam w nich wodę z reguły co tydzień. Od 10 - do 30 % zależy co w nim pływa + ogarnięcie szybek i czasem jakiegoś filtra czy gąbki
i robię to zawsze w piątki po południu - nie zajmuje mi to więcej jak 3 godziny.

wszystko to kwestia organizacji i zaplanowania prac.............. dodam że mieszkam w bloku i bardzo ciężko mi gromadzić wodę do podmian z braku miejsca i że największy zbiornik to 450l (tam podmieniam 100 - 150l). Metodą prób i błędów maksymalnie skróciłem procesy podmian. Mam długi wąż - 15 metrowy by starczył mi do wszystkich pokoi w których stoją akwaria i pompę która popchnie bez problemu wodę w każde miejsce w domku - reszta to kombinacje i patenty własne.

Chcieć to móc - tak jak pisałem w 19l zbiorniku to możesz szklanką podmieniać i z wytarciem szyb nie zejdzie Ci więcej niż 5 - 10 minut na zbiornik. I co to za latanie z wiadrami jak podmieniasz 2 czy 3 l wody :mrgreen:
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: System automatycznej Dolewki

Postprzez SUHY » Wt 12 lut, 2019 16:38

Mieciu121 napisał(a):Witam serdecznie !!

Tak jak w temacie ...

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad wprowadzeniem takiego cuda do swoich krewetkarii ( mam łącznie 4 kostki 19,19,12 i 30l) i trochę nuży mnie czyszczenie filtrów co 2 tygodnie . Ktoś ma takowe ,,urządzenie,, albo wie jak takie coś zrobić ?


Mam pół automatyczne podmiany , miały być bez obsługowe ale nie chciało mi się podłączyć sterowania .
Całość procedury to przełączenie dwóch przycisków .
Wypompowanie wody do ścieku , wpompowanie świeżej do zadanego poziomu .
System zapewnia też uzupełnienie wody odparowanej .

Całość ogarnia 26 zbiorników w 11 minut .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: System automatycznej Dolewki

Postprzez Mieciu121 » Śr 13 lut, 2019 13:43

Niby racja ... Dzięki chłopaki za odpowiedzi zmotywowaliście mnie jednak to czyszczenia ręcznego :P . O automatyzacji pomyślę jak będę miał może więcej zbiorników
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: System automatycznej Dolewki

Postprzez Mr.Kreweta » Śr 13 lut, 2019 18:05

Mieciu, ale pomysł fajny, nie zarzucaj go całkiem") Poza tym widziałeś jaki fajny bajer Suhy ma z klimatyzacją zbiorników? Nawet temperatura wyświetla się mu na smartfonie, i tu w stopce z dołu posta, to jest też wygoda")
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: System automatycznej Dolewki

Postprzez Mieciu121 » Śr 13 lut, 2019 18:17

Mr.Kreweta napisał(a):Poza tym widziałeś jaki fajny bajer Suhy ma z klimatyzacją zbiorników? Nawet temperatura wyświetla się mu na smartfonie, i tu w stopce z dołu posta, to jest też wygoda")



Nie widziałem niestety jego bajerów :/ . Eh no widzisz ta dzisiejsza technologia zaczyna mnie coraz bardziej przerażać ...
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Następna strona

Powrót do PROJEKTY DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości