Dolewanie i wylewanie wody z regału

Zrób to sam...

Moderator: =Fresz=

Dolewanie i wylewanie wody z regału

Postprzez Mieciu121 » Pt 26 cze, 2020 08:32

Automatyczne dolewanie/wylewanie wody z akwarium.

Witam Was bardzo serdecznie !

Myślałem,aby na dniach zrobić taki system . Tylko nie wiem jak się za to zabrać - liczę na waszą pomoc :). Sytuacja wygląda tak zbiorników łącznie mam 12. Regał jest 3 poziomowy,z czego na jeden poziom wchodzi 4 zbiorniki. Moje ,,sekcję,, chciałbym zrobić pionowe po 3 czyli wychodzi nam 4 takie sekcję Obrazek.

Wodę będę chciał ciągnąć z mausera 300l który znajduje się 5 metrów dalej od tego regału. I teraz pytanie jak to ugryźć ? Założenie całego projektu wygląda w ten sposób Obrazek Robiąc instalacje z rurek pcv chciałem się tylko wpinać za pomocą węża,którego bym pociągnął z pojemnika na wodę,tak aby ,,sekcja,, po wpięciu zaczęła się uzupełniać wodą. Tak samo bym chciał zrobić z systemem wyprowadzania wody ( kratka ściekowa znajduje się koło mausera ). Tylko tutaj by wytłaczało wodę ze zbiorników.

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki,jak i podpowiedzi

Ps przesyłam parę fotkę z tyłu regału. Ta instalacja z białych rurek pcv to jest przygotowane napowietrzanie pod hamburgi. Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Dolewanie i wylewanie wody z regału

Postprzez =Fresz= » Pt 26 cze, 2020 09:35

Regały spoko.

Mieciu daj znać czy bierzesz ode mnie za free tą sporą ilość mchów.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Dolewanie i wylewanie wody z regału

Postprzez Mieciu121 » Pt 26 cze, 2020 12:48

Myślałem że wysłało ci wiadomość prywatną... Tak biorę spróbuję jeszcze raz napisać
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Dolewanie i wylewanie wody z regału

Postprzez SUHY » Pt 26 cze, 2020 19:05

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem , ale nie możesz wpiąć różnych poziomów do jednego węża bo napełnisz tylko dolne zbiorniki , a nawet spuścisz wode z górnych do dolnych .
Przy dolewaniu musisz mieć kontrolę poziomu wody w każdym zbiorniku bo woda nigdy nie popłynie równo .
Najprościej w twoim wypadku to otwory wylewowe na odpowiednim poziomie każdy poziom osobna rura i zawory .
Dolewka , zawory pływakowe , np od RO , w tym wypadku tylko pozostaje kontrola pompy . Pompa o sporej wydajności żeby podnosiła na 3 - 4 m , inaczej górne akwaria będą długo dopełniane .
Dużo pierdzielenia roboty a najgorsze że potrzebny nadzór .
Ja mam 3 sumpy 3 czujniki , 6 pomp ( circulator 500 ) , i zbiornik nad akwariami plus odpływ do ścieku i 3 pompy do zasilania akwarii z sumpa .
Jeden włącznik klik i wylewa , drugi klik i dolewa bez potrzeby nadzoru . A na co dzień uzupełnia odparowaną wodę .To było najlepsze co mogłem zrobić , 12 minut wymiana wody
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Dolewanie i wylewanie wody z regału

Postprzez Mieciu121 » Pt 26 cze, 2020 19:21

SUHY napisał(a):Najprościej w twoim wypadku to otwory wylewowe na odpowiednim poziomie każdy poziom osobna rura i zawory .
Właśnie problemem jest to,że zapomniałem szklarzowi powiedzieć o otworach by wykonał ... Ja osobiście nie mam możliwości zrobienia tego. Czy pociągnie może wężem za pomocą pompy ukrytej koło kratki kanalizacyjnej ? Czy ta pompa musi być bezpośrednio pod regałem ?

SUHY napisał(a):Nie wiem czy dobrze zrozumiałem , ale nie możesz wpiąć różnych poziomów do jednego węża bo napełnisz tylko dolne zbiorniki , a nawet spuścisz wode z górnych do dolnych .
Przy dolewaniu musisz mieć kontrolę poziomu wody w każdym zbiorniku bo woda nigdy nie popłynie równo .


No to widzisz dzięki wielkie,że odpisałeś,bo niezłego syfu bym sobie narobił ...

SUHY napisał(a):Ja mam 3 sumpy 3 czujniki , 6 pomp ( circulator 500 ) , i zbiornik nad akwariami plus odpływ do ścieku i 3 pompy do zasilania akwarii z sumpa .


A widzisz u mnie nie da rady zrobić zbiornika nad regałem,ponieważ zostało jakieś 20cm do sufitu i muszę mieć miejsce na napowietrzacz
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Dolewanie i wylewanie wody z regału

Postprzez SUHY » Pt 26 cze, 2020 19:29

Mieciu121 napisał(a): Właśnie problemem jest to,że zapomniałem szklarzowi powiedzieć o otworach by wykonał ... Ja osobiście nie mam możliwości zrobienia tego. Czy pociągnie może wężem za pomocą pompy ukrytej koło kratki kanalizacyjnej ? Czy ta pompa musi być bezpośrednio pod regałem ?

SUHY napisał(a):Nie wiem czy dobrze zrozumiałem , ale nie możesz wpiąć różnych poziomów do jednego węża bo napełnisz tylko dolne zbiorniki , a nawet spuścisz wode z górnych do dolnych .
Przy dolewaniu musisz mieć kontrolę poziomu wody w każdym zbiorniku bo woda nigdy nie popłynie równo .


No to widzisz dzięki wielkie,że odpisałeś,bo niezłego syfu bym sobie narobił ...

SUHY napisał(a):Ja mam 3 sumpy 3 czujniki , 6 pomp ( circulator 500 ) , i zbiornik nad akwariami plus odpływ do ścieku i 3 pompy do zasilania akwarii z sumpa .


A widzisz u mnie nie da rady zrobić zbiornika nad regałem,ponieważ zostało jakieś 20cm do sufitu i muszę mieć miejsce na napowietrzacz


Pociągnięcie wężem ? . nie rozumiem tego zdania .
20 cm to dużo , np na zbiornik pośredni zasilany z pompy z zbiornika głównego np .
Z niego do każdego akwarium rurka z pływakowym i dolewkę masz .
Nie ma rozwiązania prostszego niż u mnie , w obsłudze /działaniu i bezawaryjności bez bezpośredniej kontroli . Choć jest sposób na ogarnięcie tego co masz . Ale bez otworów w zbiornikach zapomnij . Poza tym wiercenie jest proste , połowę wierciłem w działających zbiornikach .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Dolewanie i wylewanie wody z regału

Postprzez Mieciu121 » Pt 26 cze, 2020 19:38

SUHY napisał(a):Pociągnięcie wężem ? .
Sorka język polski trudny dla mnie :D . Chodziło mi o to,czy wytłaczania wody nie dałoby się rozwiązać w taki sposób,aby od kratki kanalizacyjnej rozłożyć/pociągnąć węża do zbiorników ? Pompa by symulowała moment ,,zassania,, wody. Tylko nie wiem czy wtedy taką pompę trzeba dać koło kratki kanalizacyjnej czy koło zbiorników z których będę chciał wodę opróźniać ?

SUHY napisał(a):20 cm to dużo , np na zbiornik pośredni zasilany z pompy z zbiornika głównego np .
Z niego do każdego akwarium rurka z pływakowym i dolewkę masz .


Problem leży po stronie zbiorników . Musiałbym mieć dwa takie zbiorniki pośrednie ponieważ połowę akwarii będzie pod neo a połowę pod caridiy/tigerki. Zbiornik by nie rysował mi sufitu musiałby mieć jakieś 10-15-cm licząc,że nie będzie go bezpośrednio dotykać . 20cm miałem na myśli,że mi zostało od krawędzi regału ( dojdzie jeszcze pływa laminowana 2cm) do sufitu

SUHY napisał(a):Ale bez otworów w zbiornikach zapomnij . Poza tym wiercenie jest proste , połowę wierciłem w działających zbiornikach .


Ja to potrafię gwoździa źle przybić więc wolałbym nie ryzykować pęknięcia zbiornika
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Dolewanie i wylewanie wody z regału

Postprzez SUHY » Pt 26 cze, 2020 19:50

Mieciu121 napisał(a): Sorka język polski trudny dla mnie :D . Chodziło mi o to,czy wytłaczania wody nie dałoby się rozwiązać w taki sposób,aby od kratki kanalizacyjnej rozłożyć/pociągnąć węża do zbiorników ? Pompa by symulowała moment ,,zassania,, wody. Tylko nie wiem czy wtedy taką pompę trzeba dać koło kratki kanalizacyjnej czy koło zbiorników z których będę chciał wodę opróźniać ?

Nie znam pompy która zassie powietrze z węża .Rozumiem że masz na myśli opcję wylewania wody ręcznie . To zwykły zawór kulowy , pierwszą partię zasysasz hm .. Lub prosisz żeby ktoś zassała :-D . A dolewasz z głównego z pomocą pompy w nim . Tak zresztą robię na wystawach .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Dolewanie i wylewanie wody z regału

Postprzez Mieciu121 » Pt 26 cze, 2020 19:57

SUHY napisał(a):[ A dolewasz z głównego z pomocą pompy w nim . Tak zresztą robię na wystawach .


Teraz pytanie czy mając 1 mauser mogę mieć 4-5 rodzaje różnej wody ? O co mi chodzi ? Czy mogę za pomocą jednego mausera mineralizować wodę pod caridiny? Po opróźnieniu pod neo, po kolejnym opróźnieniu pod kran ? Czy nie dojdzie w pewnym momencie do osadzania się ,,pozostałości po starej wodzie,, i nie zacznie kolidować to ze sobą ?
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Dolewanie i wylewanie wody z regału

Postprzez SUHY » Pt 26 cze, 2020 20:05

Mieciu121 napisał(a):
SUHY napisał(a):[ A dolewasz z głównego z pomocą pompy w nim . Tak zresztą robię na wystawach .


Teraz pytanie czy mając 1 mauser mogę mieć 4-5 rodzaje różnej wody ? O co mi chodzi ? Czy mogę za pomocą jednego mausera mineralizować wodę pod caridiny? Po opróźnieniu pod neo, po kolejnym opróźnieniu pod kran ? Czy nie dojdzie w pewnym momencie do osadzania się ,,pozostałości po starej wodzie,, i nie zacznie kolidować to ze sobą ?

Jeśli będziesz spuszczał wodę do zera to bez problemu . Tylko nie pomyl , heh , cienko to widzę ,przynajmniej ja miał bym problem ,po pierwsze która to właśnie woda po drugie jak wycelować ilość . Musiał bym sobie strzelić wyświetlacz z komendami :mrgreen: .
Dlatego zrezygnowałem już dawno z neo . Dwa rodzaje wody to 4 x więcej problemów .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Dolewanie i wylewanie wody z regału

Postprzez Mieciu121 » Pt 26 cze, 2020 20:47

SUHY napisał(a):
Mieciu121 napisał(a):
SUHY napisał(a):[ A dolewasz z głównego z pomocą pompy w nim . Tak zresztą robię na wystawach .


Teraz pytanie czy mając 1 mauser mogę mieć 4-5 rodzaje różnej wody ? O co mi chodzi ? Czy mogę za pomocą jednego mausera mineralizować wodę pod caridiny? Po opróźnieniu pod neo, po kolejnym opróźnieniu pod kran ? Czy nie dojdzie w pewnym momencie do osadzania się ,,pozostałości po starej wodzie,, i nie zacznie kolidować to ze sobą ?

Jeśli będziesz spuszczał wodę do zera to bez problemu . Tylko nie pomyl , heh , cienko to widzę ,przynajmniej ja miał bym problem ,po pierwsze która to właśnie woda po drugie jak wycelować ilość . Musiał bym sobie strzelić wyświetlacz z komendami :mrgreen: .
Dlatego zrezygnowałem już dawno z neo . Dwa rodzaje wody to 4 x więcej problemów .



Eh czyli najlepiej mieć 2 mauzery by się nie mieszało :D
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Dolewanie i wylewanie wody z regału

Postprzez Mr.Kreweta » So 27 cze, 2020 07:00

Te otwornice diamentowe do szyb już chyba dość dostępne w normalnych piniądzach, lata temu jak patrzyłem to ceny astronomiczne były..")
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Dolewanie i wylewanie wody z regału

Postprzez SUHY » So 27 cze, 2020 08:30

Mr.Kreweta napisał(a):Te otwornice diamentowe do szyb już chyba dość dostępne w normalnych piniądzach, lata temu jak patrzyłem to ceny astronomiczne były..")

Wystarczą te do gresu , po 10 - 30 pln zależy od wymiaru .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Dolewanie i wylewanie wody z regału

Postprzez singleunitbox » So 27 cze, 2020 10:15

Do wylewania wody proponuję taki oto system.

W przewiert w akwarium montujemy przelot z uszczelkami. Do niego podłączamy rurę z zaworem kulowym. Całość łączymy w poziomą sekcję i odpad odprowadzamy rury spustowej

Nalewanie wody to już inna bajka. Chyba najłatwiej użyć rurek do RO i zaworów pływakowych + pompa w pojemniku na wodę.
singleunitbox
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Cz 15 mar, 2018 21:09

Re: Dolewanie i wylewanie wody z regału

Postprzez Mieciu121 » So 27 cze, 2020 10:59

Wpadło mi do głowy,tylko nie wiem czy będzie to dobrym pomysłem jak coś to krzyczcie :D . Otóż myślałem dać faktycznie w zbiorniki pływaki,aby odcinały wodę by nie przelać,a do tego zrobić takie jakby stelaże Obrazek - to zielone to są zawory kulowe . Na koniec takiej instalacji zainstalowałbym szybkozłączkę pod wąż ogrodowy 1/2 i tylko bym wpinał węża w instalacje,za pomocą pompy woda by się przetłaczała do tego systemu,a poziom wody kontrolowałbym za pomocą zaworów ( musiałbym pokolei napełniać zbiorniki idąc od góry w dół,lub od dołu do góry) . Oraz w samych zbiornikach za hamburgiem dać malutką pompę która by wytłaczała wodę z zbiornika i szła by do kanalizacji . Jest to chyba najtańsze rozwiązanie na jakie wpadłem czytając wasze komentarze . Co o tym sądzicie ? Ma to ręce i nogi ?
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Następna strona

Powrót do PROJEKTY DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości