sklejanie baniaczka 15 i pół litra

Zrób to sam...

Moderator: =Fresz=

sklejanie baniaczka 15 i pół litra

Postprzez pierre » Cz 07 mar, 2013 18:53

Jakiś czas temu zakupiłem tubkę silikonu akwarystycznego do wklejenia trzech szybek do hamburga. Tyćko tego zużyłem a że strasnie nie lubię marnotrastwa, to postanowiłem go wykorzystać.
Pierwszym punktem była zasadność tego przedsięwzięcia, bo skleić aby było sklejone to takie trochę bezcelowe. Gdzie ja to mógłbym postawić skoro brak mi miejsca na półkach wypełnionych książkami. A dlaczegóż by nie postawić tego na parapecie?
No to już mamy pierwszy wymiar, szerokość parapetu 20cm. Drugi wymiar, mianowicie szerokość miała nie być większa niż szerokość pojedynczej szyby w oknie. Co z wysokością? Nie miałoo to być za wysokie bo miało to zastąpić dwa słoiki z żyjątkami znajdującymi się już na parapecie.
Wśród przepastnych zapasów szyb z rozebranych okien znalzłem jedną, która jest płaska. No jasne szyby powinny być płaskie, ale ta jako jedyna nie zniekształcała obrazu jak reszta. Całkiem duża tafla pozwoliłaby mi na zbudowanie większego zbiornika, jednak postanowienie postanowieniem, i wymiary pozostały.

Narzędzia:
równy blat z jakiegoś starego mebla,
kątownik,
miarka,
pisak do CD,
nóż do szkła (mój to akurat olejowy, chyba wolframowy, bo nie był drogi).

I do przodu. Szklarzem nie jestem i nigdy takim się nie mieniłem, ale niektóre szyby fajnie miękko się zarysowuje i dość delikatnie łamie. Ta niestety była uparta, ciężko rysująca a jeszcze ciężej łamliwa. Tak czy siak bez większych przygód wykroiłem dwa alementy 40x20cm dwa elementy 20x20cm i na dno 40cm- dwie grubości szyby na 20cm. Delikatnym kamieniem szlifierskim przetarłem wszystkie krawędzie odrobinkę, żeby nie pociąć się.
Po przyniesieniu elementów do domu, umyłem je, wytarłem i postanowiłem zrobić przymiarkę.

Obrazek

Efekt zadowalający.Dochodzą nowe narzedzia do których zaliczam:
papier szary, żeby nie porysować stolika,
taśma do przytrzymania szkieł
silikon,
strzykawka,
nożyczki,
żyletka, gdy robię coś silikonem, to wolę używać żyletek niż nożyka :),
linijka - popmocna przy przycinaniu taśmy.

Ponaklejałem na szyby taśmę, by zabezpieczyć przed upaskudzeniem szyb (poprzednim razem tego nie zrobiłem i walczyłem następnie właśnie żyletką). Poza tym naklejona taśma pomaga określić miejsca dozowania silikonu.

Obrazek

Obrazek
Tak to wyglądało po naklejeniu taśm. Tam gdzie miał iść silikon przyklejona 6mm od krawędzi, tam gdzie silikon nie miał iść - milimetr od krawędzi.
Przystępuje do klejenia, walki z czasem. Najpier zaaplikowałem silikon do strzykawy 5ml, odrobię naciąłem końcówkę strzykawy i heja. Dla ułatwienia przykładałem linijkę do krawędzi taśmy i strzykawę prowadziłem przy tej linijsce inaczej zygzakiem bym to pewnie dozował. Jak już położyłem silikon, to stawiałem najpierw boki, później front i tył i taśmą skleiłem wstępnie po czym jeszcze podopasowywałem ścianki by były równo. Gdy wszystko było poustawiane dodałem jeszcze po dwa paski taśmy na każdy róg.
W rogach zgromadził się nadmiar silikonu, który też wyrównałem/usunąłem za pomocą przedmiotu przypominającego wkłąd do długopisu. Póki jeszcze silikon nie zasechł zerwałem papierowe taśmy które zbezpieczły przed ufaflunieniem wnętrza zbiorniczka. Dno zostawiłem jescze w spokoju.

Obrazek

Na tę chwilę baniaczek wysycha i czeka na umycie i zalania, klejony był wczoraj wieczorem. W przyszłości dorzuce jeszcze zdjęcie jak wygląda po doczyszczeniu.
Tekst nie ma na celu namawiania wszystkich, żeby samemu sobie lepili zbiorniki, tylko co można zrobić w wolnej chwili, gdy już wydało się wszystkie fundusze na krewetki i nie można pójść jak człowiek do knajpy na piwo.
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: sklejanie baniaczka 15 i pół litra

Postprzez jabluszko520 » Cz 07 mar, 2013 20:37

pierre napisał(a):Tekst nie ma na celu namawiania wszystkich, żeby samemu sobie lepili zbiorniki, tylko co można zrobić w wolnej chwili, gdy już wydało się wszystkie fundusze na krewetki i nie można pójść jak człowiek do knajpy na piwo.


dobre :lol: :lol: :lol:
Avatar użytkownika
jabluszko520
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 315
Dołączył(a): Pn 17 gru, 2012 12:29
Lokalizacja: okolice

Re: sklejanie baniaczka 15 i pół litra

Postprzez Lukkey » Cz 07 mar, 2013 22:38

Całkiem fajnie Ci to wyszło :-) czekam na dalsze relację z zakładania baniaczka.
Lukkey
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 122
Dołączył(a): Pn 18 lut, 2013 15:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: sklejanie baniaczka 15 i pół litra

Postprzez =Fresz= » Pt 08 mar, 2013 09:08

Normalnie elegancja francja hehe zgrabnie i powabnie sklejone :-P
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: sklejanie baniaczka 15 i pół litra

Postprzez SUHY » Pt 08 mar, 2013 14:43

Sklejałem wszystkie swoje akwaria ale z tą taśmą na brzegach to nie pomyślałem , a takie proste .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: sklejanie baniaczka 15 i pół litra

Postprzez pierre » Pt 08 mar, 2013 17:31

I właśnie po to wrzuciłem taki temat, by ktoś kto chce coś takiego zrobić miał łatwiej. Naklejanie taśmy - 15 minut, czyszczenie nadmiaru silikonu przy klejeniu bez taśmy - 3 godziny. Aha, na sklejenie poszło dwie strzykawki 5ml silikonu (czyli jeszcze coś z niego zrobię).

Właśnie doczyściłem zbiorniczek. Efekty tak wyglądają. Tak tak, wiem, matrycę mam brudną.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: sklejanie baniaczka 15 i pół litra

Postprzez Rafal.Kowalski » Pt 08 mar, 2013 18:42

Całkiem zdolny z Ciebie szklarz ;-) .
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU

Re: sklejanie baniaczka 15 i pół litra

Postprzez pierre » Pt 08 mar, 2013 20:39

Jak na drugi zbiorniczek sklejony po latach, to jestem całkiem zadowolony. Jednak chętnie poczytałbym taki opis zrobiony przez kogoś bardziej doświadczonego. Ale co począć... tajemnica zawodowa.
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: sklejanie baniaczka 15 i pół litra

Postprzez =Fresz= » So 09 mar, 2013 11:20

Propozycji pracy w jakimś profesjonalnym sklepie zoologicznym jak np roslinyakwariowe.pl nie dostałeś? :-P jak dla mnie klejenie w domowym zaciszu i efekt rewelacja :!:
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: sklejanie baniaczka 15 i pół litra

Postprzez Stefan » Cz 30 sty, 2014 11:39

Witam
A powiedzcie jak sie ma trwałość takiego zbiornika, kiedyś czytałem że stare szyby się nie nadają bo mogą się powygnać po zalaniu zbiornika.
Stefan
Potencjalny Maniak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt 10 sty, 2014 12:42

Re: sklejanie baniaczka 15 i pół litra

Postprzez pierre » Cz 30 sty, 2014 15:38

właśnie ta szyba z której sklejałem była płaska a nie falowana jak w większości starych okien, poza tym grubość szyby wzięta jest z zapasem i przy takich rozmiarach o deformacji nie ma mowy. Być może te takie falowane szyby są bardziej podatne na odkształcenia
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: sklejanie baniaczka 15 i pół litra

Postprzez Stefan » So 01 lut, 2014 06:29

musze też spróbować :), gdzies w szopie leżą stare okna, poslkejać i zalac na kilka miesiecy na dworze zeby sprawdzic czy cos sie bedzie działo z szybami
Stefan
Potencjalny Maniak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt 10 sty, 2014 12:42


Powrót do PROJEKTY DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości