Lampa power Led step by step :)

Zrób to sam...

Moderator: =Fresz=

Re: Lampa power Led step by step :)

Postprzez DarkAirOne » Pt 14 sie, 2015 15:59

Każda dioda potrzebuje 3.2v, podlaczasz szeregowo wiec przy większej ilości Led brakuje prądu :)

Tapnięte z Szajsunga Note 3
Avatar użytkownika
DarkAirOne
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 81
Dołączył(a): Wt 11 lis, 2014 00:08

Re: Lampa power Led step by step :)

Postprzez matu » Pt 14 sie, 2015 16:04

Freszu, ja właśnie tak używam, podpinam po 4 diody power led 1W do zasilacza 12V i tyle, bez zabawy w drivery.
I jak u góry DarkAirOne pisze, przy 5 diodach wychodzi 2.4V na diode - za mało by świeciła bo potrzebuje około 3.2 by dawać 100% mocy. Charakterystyka każdej diody jest nieliniowa, drobne zmiany napięcia powodują znaczne skoki w przepływanym prądzie, to nie jest tak, że przy 1V zasilania dioda będzie świecić 1/3 mocy, niestety....
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Lampa power Led step by step :)

Postprzez =Fresz= » Pt 14 sie, 2015 20:11

Dakota na dywanik do mnie:P mówiłaś że będzie taki zestaw ok i pociągnie 12 sztuk :P czekaj czekaj heh
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Lampa power Led step by step :)

Postprzez matu » Pt 14 sie, 2015 21:56

3 rzędy po 4 = 12 :)

bez drivera
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Lampa power Led step by step :)

Postprzez chwialek » So 15 sie, 2015 09:14

Ktoś tu za bardzo uprościł napięcie V to jedno
12V zasilacz maks 4 diody aby świeciły.
Ale każdy zasilacz ma jeszcze coś takiego jak natężenie A lub mA
Dioda np 3W 700mA 3,2V
Zasilacz 1,4A 12V
podłączyć można dwa szeregi po 4 diody każdy szereg wtedy pobiera 700mA i 12V...

Ale zabawa w ledy zaczyna się wg mnie przy driverach i sterowaniu PWM. Bo po to buduje się led by było tanio i z możliwościami. Czasami światło robi coś więcej niż tylko świeci...

Zaznaczam nie jestem elektrykiem czy też elektronikiem tylko zwyczajnym początkującym w budowie lamp ledowych. Więcej szczegółów projektów z ledami proponuję poszukać na forach o akwarystyce morskiej tam ten temat jest bardziej rozbudowany.
Polecam zerknąć:
http://nano-reef.pl/topic/73509-aqma-sterownik-akwariowy-by-magu-na-arduino-leonardo-za-free/
lub
http://nano-reef.pl/topic/77107-sterownik-led-dla-leniwych-3-kanaly-swity-zmierzchy-oswietlenie-nocne-za-20zl/#entry784747
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Re: Lampa power Led step by step :)

Postprzez DarkAirOne » So 15 sie, 2015 09:23

chwialek napisał(a):Ktoś tu za bardzo uprościł napięcie V to jedno
12V zasilacz maks 4 diody aby świeciły.
Ale każdy zasilacz ma jeszcze coś takiego jak natężenie A lub mA
Dioda np 3W 700mA 3,2V
Zasilacz 1,4A 12V
podłączyć można dwa szeregi po 4 diody każdy szereg wtedy pobiera 700mA i 12V...

Ale zabawa w ledy zaczyna się wg mnie przy driverach i sterowaniu PWM. Bo po to buduje się led by było tanio i z możliwościami. Czasami światło robi coś więcej niż tylko świeci...

Zaznaczam nie jestem elektrykiem czy też elektronikiem tylko zwyczajnym początkującym w budowie lamp ledowych. Więcej szczegółów projektów z ledami proponuję poszukać na forach o akwarystyce morskiej tam ten temat jest bardziej rozbudowany.
Polecam zerknąć:
http://nano-reef.pl/topic/73509-aqma-sterownik-akwariowy-by-magu-na-arduino-leonardo-za-free/
lub
http://nano-reef.pl/topic/77107-sterownik-led-dla-leniwych-3-kanaly-swity-zmierzchy-oswietlenie-nocne-za-20zl/#entry784747

Właśnie jestem w trakcie budowy sterownika na bazie arduino :)

Tapnięte z Szajsunga Note 3
Avatar użytkownika
DarkAirOne
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 81
Dołączył(a): Wt 11 lis, 2014 00:08

Re: Lampa power Led step by step :)

Postprzez chwialek » So 15 sie, 2015 09:39

Ja tam za elektronikę się nie biorę mam sterownik do lampy kupowany jako jedno z gotowych DIY.
Drugi link wydaje się być najtańszym sterownikiem jaki widziałem a do tego soft jest za free... gdy kupowałem swój sterownik nie było jeszcze tamtego tematu pewnie odważył bym się zaryzykować. 20zł niewielki koszt do ceny należy doliczyć kabel USB...
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Re: Lampa power Led step by step :)

Postprzez matu » So 15 sie, 2015 16:54

Ktoś tu za bardzo uprościł napięcie V to jedno
12V zasilacz maks 4 diody aby świeciły.
Ale każdy zasilacz ma jeszcze coś takiego jak natężenie A lub mA
Dioda np 3W 700mA 3,2V
Zasilacz 1,4A 12V
podłączyć można dwa szeregi po 4 diody każdy szereg wtedy pobiera 700mA i 12V...


O prądzie w wątku nikt nie mówił, tak samo o zasilaczu, są różne wersje, nie tylko na 1.4A.
Przy 3 szeregach po 4 diody 1A z zasilacza wystarczy.
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Lampa power Led step by step :)

Postprzez chwialek » So 15 sie, 2015 21:30

Matu ale czy te trzy szeregi przy założeniu że diody mają 3W 3,2V 700mA będą świeciły na swoich 100% możliwości ?

Zasilacze są różne i to co przytoczyłem to przykład...
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Re: Lampa power Led step by step :)

Postprzez SUHY » N 16 sie, 2015 14:06

Wałkowane tyle razy a wy nadal za odkrywanie ameryki się bierzecie .
Driver musi być i kropka , dobiera on parametry pracy .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Lampa power Led step by step :)

Postprzez dylu » N 16 sie, 2015 15:56

Zwłaszcza, że ceny driverów nie są jakieś porażające...
dylu
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 82
Dołączył(a): N 14 cze, 2015 21:55
Lokalizacja: Złotoryja

Re: Lampa power Led step by step :)

Postprzez SUHY » N 16 sie, 2015 21:03

Dodam jeszcze że trafienie z byle zasilaczem w odpowiedni prąd to jak trafić w totka , albo będzie za mały i nie wykorzystamy mocy LED , (ale przynajmniej podziała długo) albo za duży i padną natychmiast lub zdechną w krótkim czasie .Nawet jak trafimy co będzie cudem , to wystarczy zmiana temperatury złącza i znów cała robota psu w D .
Co więcej jak ktoś oszczędza 8 - 20 pln to po prostu brak słów .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Lampa power Led step by step :)

Postprzez chwialek » N 16 sie, 2015 21:38

Podpinając się pod temat bo widzę że kilka osób jest dobrze zorientowanych i obeznanych w kombinacjach.

Założenie 320W w chińskich diodach led 3W 3,2V 700mA przy powierzchni odprowadzającej ciepło rzędu 140cm x 30cm to wystarcza zastosowanie blachy Aluminiowej gładkiej grubości 4mm chłodzenie 6 wentylatorów 120mm czy przy takiej lampie to już tylko radiator? Diody będą sterowane PWM i zapewne nie będą odpalone przez 12h na 100% możliwości.

Ktoś coś podpowie? nie chcę zakładać kolejnego tematu bo lampa nie do celów krewetkowych.
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Re: Lampa power Led step by step :)

Postprzez matu » Pn 17 sie, 2015 07:24

Mi trafianie w totka wychodzi dobrze, pomagałem w montażu LED bez driwerów w 3 akwach, jak na razie wszystko od ponad pół roku/roku chodzi OK.
Ostatnio uruchomiłem 3x10W na zasilaczu 9V........ i też chodzi bez drivera.

Takie gadanie o odkrywaniu ameryki i totku jakoś nie koniecznie mnie przekonuje by nie robić czegoś co działa dla mnie i moich znajomych "dobrze" - nie na 100% wydajności ale na 80-90, mi to wystarcza. Uważam, że takie diody dłużej wytrzymają niż z driverem na 100% prądu.
Tak samo taśmy led 5050, używam i polecam, nie tylko ja.
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Lampa power Led step by step :)

Postprzez SUHY » Pn 17 sie, 2015 08:41

matu napisał(a):Mi trafianie w totka wychodzi dobrze, pomagałem w montażu LED bez driwerów w 3 akwach, jak na razie wszystko od ponad pół roku/roku chodzi OK.
Ostatnio uruchomiłem 3x10W na zasilaczu 9V........ i też chodzi bez drivera.

Takie gadanie o odkrywaniu ameryki i totku jakoś nie koniecznie mnie przekonuje by nie robić czegoś co działa dla mnie i moich znajomych "dobrze" - nie na 100% wydajności ale na 80-90, mi to wystarcza. Uważam, że takie diody dłużej wytrzymają niż z driverem na 100% prądu.
Tak samo taśmy led 5050, używam i polecam, nie tylko ja.


Wolność Tomku w swoim domku ale .... Jak byś wiedział/zrozumiał o co chodzi , jakie są warunki pracy LED to byś już tak nie pisał .
Co do "pomagałem/robiłem" wiesz ,projektowałem pomieszczenia , robiłem hydraulikę w domu , stawiałem mury ,kładłem podłogi .Co nie znaczy że uważam się za hydraulika /murarza /budowlańca .

Najgorsze ze czytają to laicy ,kopiują a potem dziesiątki pw , kupiłem podłączyłem i świeciło 15 s , albo zżółkły , słabo świecą, czemu co robić ,Błyskają ,zasilacz śmierdzi ... itd

Koniec tematu .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do PROJEKTY DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości