Nowe krewetkarium - krewetki padają...

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Nowe krewetkarium - krewetki padają...

Postprzez b__zet » So 01 maja, 2021 15:15

Cześć,
założyłem niedawno nowe krewetkarium 19l - zestaw Aquael Shrimp Set.
Wymieniłem w nim tylko gąbkę na tę z filtra U-JET2.

Zalane kranówką. Temp stała ok 24stC.
Tydzień czasu dodawałem bakterii Tropical BactoActive.
Dwie małe dolewki wody tylko były robione.

Wewnątrz piasek kwarcowy czarny neutralny, korzeń Red Moor, kamienie Grey Mountain, dwa mchy + Anubias + gałęzatka.
Korzeń wymoczony w soli, wyparzony. Niestety pojawił się na nim biały nalot i wewnątrz zbiornika też, pokrył większość szyb.
Część usunąłem sam. Resztę zostawiłem krewetkom - o ile to dobre dla nich.

Po tygodniu wpuszczone zostały Neocaridina Yellow Gold Line - 8 sztuk.
Od tamtej pory praktycznie codziennie pada 1 krewetka. Została dziś tylko jedna.
Raz tylko dałem im ze 3mm pokarmu - sojowy patyczek taki Snowflakes.

Od tygodnia dodaje inne bakteria, po ok 5mm TETRA FILTER ACTIVE.
Raz od tego czasu zrobiłem podmianke ok 20% wody.

Załączam wyniki z testów wody.
* pH - 7,6
* NO2 - 0
* NO3 - 2
* NH3 - 1 (niecałe wg mnie)
* Amoniak - 0,02 (wg tabeli pH/NH3)
* KH - 7
* GH - 9

3 dni temu wszystkie wartości no2, no3, nh3 były zerowe. Więc jakby coś się zmieniło.

Co jest nie tak? Czy wpuszczać kolejne krewetki ? Może tym razem młode, bo kupiłem dorosłe osobniki.
ObrazekObrazek
b__zet
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn 26 kwi, 2021 19:15

Re: Nowe krewetkarium - krewetki padają...

Postprzez eXrat » So 01 maja, 2021 16:06

Świeży zbiornik a krewetki wpuszczone po tygodniu to nie dziwne że padają.
Daj dojrzeć zbiornikowi ze 3 tygodnie chociaż, w międzyczasie jakaś podmianka.
Te kamienie na tak mały zbiornik raczej zmieniają parametry.
Mój skromny zbiorniczek
                                     i ... coś innego
                                                            >>YouTubeContent...subscribe<<<
Avatar użytkownika
eXrat
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 570
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 19:25

Re: Nowe krewetkarium - krewetki padają...

Postprzez pierre » So 01 maja, 2021 19:43

A gdy dojrzeje, sam zobaczysz, że zacznie w zbiorniku coś skakać, pełzać, wić się, oczywiście pod lupą, ale jednak - zacznie się w nim życie.
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: Nowe krewetkarium - krewetki padają...

Postprzez b__zet » So 01 maja, 2021 21:06

Świeży zbiornik to fakt, ale dostałem takie rozwiązanie od dobrego akwarysty, że można już wpuszczać, gdy codziennie dodaje bakterie i dolewam raz w tyg wode.
Może to nie było dobre.

Kamienie sprawdzałem, że te konkretne nie mają wpływu na wodę.

Czyli czekać jeszcze mam, obserwować parametry NH3 NO2 NO3 głównie ?
A jakieś zalecenia co robić, żeby dobrze cykl przeszedł i ewentualnie jak go przyspieszyć?

na marginesie - jedna krewetka na szczęście żyje, więc tak bardzo źle to tam nie jest :P
b__zet
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn 26 kwi, 2021 19:15

Re: Nowe krewetkarium - krewetki padają...

Postprzez Mr.Kreweta » N 02 maja, 2021 06:47

* NH3 - 1 (niecałe wg mnie)
* Amoniak - 0,02 (wg tabeli pH/NH3)

To ile w końcu jest tego amoniaku? Bo NH3 o ile się nic nie zmieniło to dalej Amoniak, a w okolicach jeden to śmierć w koło.. Jeszcze korzeń też może dołożyć swoje, nie tylko skały, a ta duża ilość białego nalotu, raczej świadczy że korzeń dużo oddał, bo kiepsko był spreparowany.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Nowe krewetkarium - krewetki padają...

Postprzez pierre » N 02 maja, 2021 10:29

Ja tam podchodzę do tematu strasznie laicko i takie testy jak Twoje, to dla mnie wyższa szkołą jazdy.
Jak akwarium Ci zastartuje, to wtedy krewetki wiele Ci wybaczą.
Poprzeglądaj forum, zobacz jak inni startowali i wyciągnij jakąś naukę z tego, bo to nieładnie tak zarejestrować się i zastrzelić nas pierwszym postem "krewetki padają".
Po tygodniu to jakiegoś ślimaka ewentualnie możesz wpuścić jeśli Ci go nie żal.
Czy dobry akwarysta podzielił się z Tobą wodą i "brudem" ze swoich zbiorników?
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: Nowe krewetkarium - krewetki padają...

Postprzez b__zet » N 02 maja, 2021 13:53

Mr.Kreweta napisał(a):* NH3 - 1 (niecałe wg mnie)
* Amoniak - 0,02 (wg tabeli pH/NH3)

To ile w końcu jest tego amoniaku? Bo NH3 o ile się nic nie zmieniło to dalej Amoniak, a w okolicach jeden to śmierć w koło.. Jeszcze korzeń też może dołożyć swoje, nie tylko skały, a ta duża ilość białego nalotu, raczej świadczy że korzeń dużo oddał, bo kiepsko był spreparowany.


wg testu NH3 to amoniak i związki amonowe a sam amoniak odczytuje się z tabeli, gdzie porównuje wynik NH3 z ph - w tedy odczytałem 0,02 amoniaku
Może ja źle rozumiem ten test i to co wychodzi 1 to jest po prostu amoniak?

pierre napisał(a):Ja tam podchodzę do tematu strasznie laicko i takie testy jak Twoje, to dla mnie wyższa szkołą jazdy.
Jak akwarium Ci zastartuje, to wtedy krewetki wiele Ci wybaczą.
Poprzeglądaj forum, zobacz jak inni startowali i wyciągnij jakąś naukę z tego, bo to nieładnie tak zarejestrować się i zastrzelić nas pierwszym postem "krewetki padają".
Po tygodniu to jakiegoś ślimaka ewentualnie możesz wpuścić jeśli Ci go nie żal.
Czy dobry akwarysta podzielił się z Tobą wodą i "brudem" ze swoich zbiorników?


wybacz, że od razu poprosiłem o pomoc jako nowy, ale na co miałem czekać, chce coś naprawić, więc pytam doświadczonych kolegów, nie widzę w tym nic złego.

mam główne akwarium z którego mógłbym dolać wody tylko czy to na pewno dobre rozwiązanie ?? Akurat też walczę z tamtym akwarium bo zaczęły mi padać roślinki.
Parametry mam ok już oprócz Potasu i nie chce przenieść sobie problemu roślinnego do krewetkarium. Chyba, że nie mam się o co bać tylko nalać z tamtego zbiornika wody?
b__zet
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn 26 kwi, 2021 19:15

Re: Nowe krewetkarium - krewetki padają...

Postprzez pierre » N 02 maja, 2021 14:22

Oczywiście pytać można a nawet trzeba. Tutaj po prostu masz u nas pod górkę, bo najpierw powinieneś przywitać się, powiedzieć że założyłeś zbiornik dla krewetek i czy po tygodniu możesz kombinować do niego obsadę. Powiemy, żebyś zaczekał.
A że postąpiłeś, jak postąpiłeś, to należy Ci się za to nagana, bo krewetek tak nie utrzymasz a jak będą Ci stale padały, to równie szybko zniechęcisz się do nich jak i zachęciłeś i stracimy potencjalnego kolegę na forum a ani Tobie ani nam na tym nie zależy.
Z tamtego zbiornika więc nie nalewaj, bo nie wiadomo co tam siedzi.
Jeśli zaczynasz, to zalewasz akwarium, dajesz rośliny, ozdoby też mogą być i pamiętając o świeceniu światła i podmianach cotygodniowych dajesz zbiornikowi spokój na miesiąc i przyswajasz wiedzę.
Po tym dopiero zastanawiasz się czy wpuszczasz tam krewetki, bo nam jest żal każdej padniętej sztuki o której ktoś opowiada.
Mi wytłukło całą populację neocaridin, łącznie z roślinami po siedmiu latach spokojnego funkcjonowania zbiornika, ale doszedłem w końcu co skopałem, uderzyłem się w pierś i zacząłem wszystko od początku.
Podajemy Ci najbardziej prawdopodobne przyczyny. Lekarstwa stuprocentowego nie znamy.
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: Nowe krewetkarium - krewetki padają...

Postprzez b__zet » N 02 maja, 2021 21:05

Nie zacząłem najpoprawniej ale wybaczcie. Chcę teraz naprawić błędy i nie chce pochopnie działać. Ostatnia krewetka nadal żyje uff daje rade ale przykro ze jest sama. Poczekam jeszcze, będę robił testy i poczekam.
b__zet
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn 26 kwi, 2021 19:15

Re: Nowe krewetkarium - krewetki padają...

Postprzez Peteypee » Pn 03 maja, 2021 20:14

Nie jestem wyjadaczem[emoji16] jak koledzy tutaj, a i tak myli się tylko kto nic nie robi. Tydzień bez szczepienia czym kolwiek to jednak za mało. 2-3 tygodnie to minimum. Mając drugie dojrzałe akwa to było filtr wycisnąć choćby jeśli nie masz tam plagi glonow czy chorych rybek. A rośliną może papu się skończyło dla tego marnieją. Ja szczepilem kostkę 1/4kg ceramiki, syfkiem z gąbki i 20l wody a i tak po tygodniu dopiero 4 pilotów wylądowało i do tego pod obserwacją bo wiedziałem że to takie na dwoje babka wróżyła.
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Nowe krewetkarium - krewetki padają...

Postprzez b__zet » Wt 04 maja, 2021 15:05

Peteypee napisał(a):Mając drugie dojrzałe akwa to było filtr wycisnąć choćby jeśli nie masz tam plagi glonow czy chorych rybek. A rośliną może papu się skończyło dla tego marnieją.


Zastanawiam się czy nie zrobić małej podmianki ok 10-20% ale właśnie wodą z drugiego akwarium.
Oprócz tego że rośliny niedomagają to wszystko inne hula zdrowo.

Aczkolwiek kupki od krewetek w kostce są, pokarm dodaje, więc też się rozkłada. Bakterie dolewam. Życie na pewno tam jest i cykl się robi ale na przestrzeni kilku dni parametry bez zmian.
Ostatnia krewetka jaka została się trzyma, żyje odpukać więc może coś z tego będzie :P
b__zet
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn 26 kwi, 2021 19:15

Re: Nowe krewetkarium - krewetki padają...

Postprzez Peteypee » Wt 04 maja, 2021 19:22

Cały problem w tym że ten cykl się zaczyna być może dopiero i kupki dopiero są przerabiane na poszczególne produkty. Szczepiąc z innego akwarium dodajesz bakterie przerabiające wszystkie produkty przemiany. Jest ich mało ale cykl już trwa powoli.
Gdy akwa dojrzewa to bakterie tworzą się po kolei w uproszczeniu. Jedne rozkładają kupki. Jest amoniak to tworzą się te co przetwarzają.
Ale wtedy robi się dużo no2, które uśmierca krewety a bakterie przerabiające no2, potrzebują czasu żeby się na mnożyć i przerobić to no2.
W tym czasie jedne bakterie już rozkładają kupki i tworzy się dużo papu dla kolejnych bakterii których jeszcze nie ma na tyle żeby wszystko papu przerobić.
Zawsze kusi ale no tutaj nie przeskoczysz.
Ja bym wycisnął gąbkę. Myślę że więcej pomoże niż woda. Ale niech się ewentualnie ktoś bardziej doświadczony wypowie bo to tylko moja logika[emoji846]
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Nowe krewetkarium - krewetki padają...

Postprzez pierre » Wt 04 maja, 2021 21:05

Już tam nic nie dolewaj lepiej i nie przekarmiaj krewetki, bo ona potrzebuje tego jedzenia tyle co nic. Masz rogatka, to wrzuć tam - zobaczysz jak ten się dopiero bujnie, nie jest może najpiękniejszy, ale mu podziękujesz.
Może jedna krewetka, ale fajna sztuka ;)
Termometr też Ci tam nie potrzebny.
Cyknij zdjęcie drugiego akwarium, to też coś porozkminiamy.
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: Nowe krewetkarium - krewetki padają...

Postprzez Pablof » Cz 06 maja, 2021 20:18

Dodam swoje trzy grosze z wpuszczeniem krewetek czekałem miesiąc, bakterii symboliczną ilość dałem 3 dragon stone korzeń i rurka z mchem pierwsze młode po 3 miesiącach od wpuszczenia teraz po 6 zaczyna się przeludnienie po drodze problem z świderkami który rozwiązały Helenki początkowo je przekarmiałem teraz przy większej ilości krewetek nie ma problemu a mam wrażenie że im mniej kombinuje tym lepiej to im wychodzi, a przez pierwsze 2 miesiące co jakiś czas trupy się pojawiały i nie wiem co reszta sądzi ale zacząłbym od min. 20 krewetek tak wyglądał mój start jeśli chcesz wyciągnij wnioski.
Aaa co do roślin to też dopiero zaczęły fajnie rosnąć po 4-5 miesiącach podmianek praktycznie nie robię tylko dolewki

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
Pablof
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn 07 gru, 2020 18:13


Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron