Start kostki 25l. Problemy już na samym starcie.

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Start kostki 25l. Problemy już na samym starcie.

Postprzez Kikkelstroom » Wt 02 lis, 2021 12:43

Dzień dobry,
Wystartowałem kostkę 25l I chyba trochę namieszałem pod wpływem czytania, oglądania filmów na YT i po wizycie w sklepie akwarystycznym.

Dane
Akwarium: 25l.
Podłoże: master soil.
Filtr: Aquael asap 300.
Grzałka: brak.
Rośliny: jedna, ale w tym momencie nie pamiętam nazwy.
"Dekoracje": lava i jeden korzeń.
Przy starcie zbiornika były dodane bakterie + pożywka.

Krewetki które planuje tutaj trzymać to coś łatwego z neocardina.
A moje pytanie brzmi co dalej z tym fantem :/.
Powinienem podmieniać wodę 50% co tydzień przy starcie?
Kupić jakieś testy, żeby doprowadzić to do ładu i składu?
Planuje trzymać ten zbiornik minimum miesiąc przed wpuszczeniem jakiś lokatorów, a bardzo bym nie chciał, żeby im. Się coś stało. Grzałkę planuje dokupić.

Pozdrawiam
Damian
Kikkelstroom
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt 02 lis, 2021 05:22

Re: Start kostki 25l. Problemy już na samym starcie.

Postprzez Peteypee » Wt 02 lis, 2021 15:02

Master soil to podłoże trzymające parametry niskie ph/kh/gh więc pod neo średnio się nadaje. Nie piszesz o minaralizayorze i filtrze ro więc zakładam że zalewasz kranówka?
Opcji masz w sumie nie wiele. Albo wymiana podłoża na neutralne. Albo ubicie podłoża żeby przestało być aktywne co i tak nastąpi dość szybko jeśli zalewasz kranówka, albo dokupić filtr ro, mineralizator i podmienić całą wodę najlepiej i wpuścić crystale na koniec. Nie są trudne a podłoże już masz.
Chyba że chcesz zrobić roslinniak a krewetki jako dodatek to wtedy co innego i tylko neocaridiny.
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Start kostki 25l. Problemy już na samym starcie.

Postprzez Kikkelstroom » Wt 02 lis, 2021 16:05

Tak, leje kranówkę. Zdecyduje się na ubicie podłoża za 80 zł które poleciła mi pani do neocardina. Był to sklep skupiający się na asortymencie dla krewetek itp, więc jej zaufałem. Mogę zostawić tą wodę tam na miesiąc czy robić podmianki 50%?
Kikkelstroom
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt 02 lis, 2021 05:22

Re: Start kostki 25l. Problemy już na samym starcie.

Postprzez Peteypee » Wt 02 lis, 2021 19:05

Nie ubijalem aktywnego więc tu się musi ktoś inny wypowiedzieć. Ja bym podmieniał częściej. Testy pH masz? Podłoże będzie trzymać pewnie w okolicach ph6. Ja bym to zrobił właśnie podmieniając częściej i badał pH na 2-3 dzień po podmianie i bezpośrednio przed. Aż pH zacznie być jak w kranie. Ile ma kostka od startu?
Bo jak parę dni to bym całe podłoże wrzucił do wiadra i zalewał kranem co parę dni. Ale to tylko moje rozmyślenie i nie wiem czy dobre do końca.

Może jednak zainwestuj w filtr? Koszt nie jest jakiś kosmiczny bo koło 100pln, mineralizator kupisz już koło 20zl.
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Start kostki 25l. Problemy już na samym starcie.

Postprzez fr.rafal » Wt 02 lis, 2021 21:57

Cześć.

Zasadnicze pytanie to: ile masz w sobie cierpliwości?
Też zalałem podłoże aktywne wodą kranową dla neo i jakoś wszystko śmiga jak należy, ALE... :-D

Z założenia miało być prosto i tanio. Chciałem fajną kosteczkę roślinną i kilka sztuk na początek, ale coś mnie podkusiło aby wziąć aktywne. Padło na Neo Soil w wersji Plant. W dodatku nasypałem kilkucentymetrową warstwę :-D Potem posadziłem trawnik i zrobiłem sobie drzewko, a na koronie umieściłem dużo mchu.
Zbiornik zostawiłem na 4 tygodnie bez obsady. Dojrzewał. W tym czasie robiłem raz w tygodniu podmianę wody o 30%.

Z 10 wpuszczonych yellow neon padły w sumie dwie, a w ciągu 8 miesięcy rozmnożyło się w ilościach trzycyfrowych ;-)

Jesteś w połowie drogi do caridin. Jak już mówił kolega nade mną - wystarczy dokupić sole i filtr RO.
Master Soil jako podłoże roślinne potrzebuje częstszego płukania/podmian wody w ciągu dojrzewania zbiornika, więc ten miesiąc masz z głowy.

Pytanie czy będziesz cierpliwie czekał, czy zrobisz krok w tył i zalejesz zwykły żwirek wodą, dasz temu pochodzić kilkanaście dni i wpuścisz tam jakieś mniej wymagające krewetki, czy jednak skoczysz poziom wyżej i cierpliwie do tego poczekasz :)

Pozdrawiam,
R.
fr.rafal
Potencjalny Maniak
 
Posty: 1
Dołączył(a): Wt 02 lis, 2021 21:48

Re: Start kostki 25l. Problemy już na samym starcie.

Postprzez raiders » Śr 03 lis, 2021 06:37

Tak się kończą wycieczki i porady do sklepu zoologicznego.
Sprzedawca nawciskał ci po prostu towaru aby mu się utarg zgadzał.

25 l na pierwszy akwarium to fatalny pomysł i zakup, tak małe akwarium nje wybacza błędów. A na początku będziesz je popełniał codziennie.

Podłoże aktywne nie jest pod neocardiny w dodatku mastrsoil do podłoże do zbiorników roślinych z dużą ilością nawozów.
Wystarczyło zakupić piasek kwarcowy barwiony pod neo.

Filtr asap 300 to mixer na krewetki ze względu na sposób działania,
raiders
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 344
Dołączył(a): Pt 13 maja, 2016 15:55

Re: Start kostki 25l. Problemy już na samym starcie.

Postprzez Kikkelstroom » Śr 03 lis, 2021 14:36

Dzięki za odpowiedzi.
Zbiornik wystartował 29.10.2021. Mój plan na tą chwilę to trzymanie tego minimum 4 tygodnie. W tym czasie będę robił podmiany co tydzień w granicach 30%. Międzyczasie kupię testy na pH i będę cierpliwie czekał, aż parametry będą odpowiednie dla neo. Jeżeli akwarium jest w trakcie startu i tak naprawdę zależy mi na zbiciu parametrów to wodę na podmianki mam odstawiać na 48h czy lać do baniaka bezpośrednio z kranu? Nie mam zamiaru się spieszyć, bo bardzo mi zależy na zdrowiu przyszłych lokatorów i nie mam w planach ich uśmiercać z racji pośpiechu i chęci zobaczenia żywego organizmu w wodzie. Zresztą jeden ślimak dotarł do mnie z roślinką, więc jakieś życie w zbiorniku jest :).

Filtr będę chciał zabezpieczyć gąbka, albo wymienić na pat mini po starcie akwarium.
Kikkelstroom
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt 02 lis, 2021 05:22

Re: Start kostki 25l. Problemy już na samym starcie.

Postprzez Mr.Kreweta » N 14 lis, 2021 09:18

Wodę z kranu bezpiecznie jest odstać, nawet w celu rozprężenia ściśniętych pod ciśnieniem gazów, kolejna sprawa to chlor, niby słyszy się że woda w Polsce jest ozonowana, fakt, ale już nieliczni tylko drażą temat by dowiedzieć się że chlor w różnych związkach jest systematycznie używany do okresowych dezynfekcji, dezynfekcji po awariach sieci, czy sieci o znacznych długościach, gdzie nie pcha się ozonowanej wody, bo ozon szybko rozpada się w wodzie, bodajże do 30 min. Ale by nie było za łatwo, o ile chlor szybko ulatuje z wody, to już w przypadku takiej chloraminy tak nie jest... dlatego przynajmniej u mnie podstawą do wody z kranu jest antychlor z zooleka, który przy okazji ma wiązać metale ciężkie, są inne też, ale ten jest najtańszy jak sprawdzałem, i działa")
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz


Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości