glony, podmiany wody a karmienie ?

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

glony, podmiany wody a karmienie ?

Postprzez Amphilyon » So 17 lut, 2018 15:53

Witam -Shrimp Set Aquael 30L + pat mini + Ujet 3 + panel ledowy Chihiros (8h na dzień)

mam krewetkarium założone jakoś w czerwcu zeszłego roku, i o to jakie mam problemy:

-glony ostatnimi czasy zaczęły się mocno pojawiać, głównie na szybach, których staram się nie skrobać bo po prostu nie chce mieszać w akwa i robić zamętu bo negatywnie to wpływa na krewetki, a zwykłe czyszczenie szczoteczką do zębów przynosi raczej słabe efekty, bo więcej jest tarcia i robienia bałaganu niż efektu

-odmulanie, nigdy nie odmulałem dna, chciałem to zrobić dzisiaj, jednak dałem sobie spokój po tym jak stwierdziłem że to bez sensu, ponieważ ilość wsysanej wody jest niewspółmiernie wielka, w porównaniu do wyczyszczenia danego fragmentu dna, przez co gdybym chciał usunąć cały osad pod obsadą, nie starczyło by mi wody w akwa, a wątpię że nawet na połowę dna

nie wiem już co mam zrobić, niby nie ma tego aż tyle, ale psuje to odbiór całości i mam wrażenie że akwa po prostu zaczyna się zapuszczać mimo że staram się o nie dbać
myślałem nawet o spuszczeniu całej wody, odłowieniu wszystkiego co żyje (mam 2 otoski na glony) i zrobienie całkowitego czyszczeniapłukania a potem wlania 75% spuszczonej starej wody + 25% nowej -co o tym myślicie ?, w końcu minęło dobre ponad pół roku, a centymetrowa warstwa syfu pod piaskiem kwarcowym nie wygląda zbyt ładnie

dodam że krewetki to praktycznie same Red Cherry, było 5, a teraz jest ze 20 +- oraz kolejna widzę że zaciążyła i biega z żółtymi jajeczkami
karmię je raz na 3 dni wrzucając 2 tabletki w to samo miejsce

kolejna sprawa to rośliny, zawsze przy podmianach (raz na 2 tyg, zmniejszyłem częstotliwość, ponieważ chyba co tygodniowe porządki powodowały wcześniej że krewetki mi padały) chodzi o to że liście dostają takich czarnych plam i nic z tym nie mogę zrobić, obcinam po prostu te obsechnięte i brzydkie, zainfekowane liście, ale wkurza mnie to bo niby co wszystko jest ok, to zaraz znowu czarnieją kolejne, rosnąć rosną, ale praktycznie co 2 tyg coś nadawało by się na wywalenie pojedynczych listków

dodam też że co do glonów to zaczęły one się mocniej pojawiać w momencie gdy na początku stycznia zmieniłem przepaloną lampkę aquale właśnie na tą chihiros : widać po prostu drobne kępki glonów tworzące się w kilku miejscach na szybach, i nawet zmniejszyłem moc oświetlania tych ledów, ale to nic nie daje, nie mogę mieć też za ciemno bo to wtedy kompletnie nie wygląda

wstawię fotki ocenicie

https://ibb.co/j3s6RS
https://ibb.co/cTt20n
https://ibb.co/hSCqmS
https://ibb.co/bQhqmS
https://ibb.co/czGN0n
https://ibb.co/jNF4D7
https://ibb.co/hnAzfn
https://ibb.co/eVWuD7
https://ibb.co/gxwY6S
https://ibb.co/i3irt7
https://ibb.co/cZK9fn
https://ibb.co/g4HqmS
Ostatnio edytowano So 17 lut, 2018 16:26 przez Amphilyon, łącznie edytowano 1 raz
Amphilyon
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 51
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 12:36

Re: glony, podmiany wody a karmienie ?

Postprzez Raffy » So 17 lut, 2018 15:58

Odmula się systematycznie, nie wszystko naraz. Odmul kawałek,przy okazji podmiana. Za tydzień kolejny kawałek, z każdą podmianą powinno być lepiej.
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: glony, podmiany wody a karmienie ?

Postprzez Amphilyon » So 17 lut, 2018 16:43

u mnie problem jest też taki że mam dosyć gęsto wszystko obsadzone, korzeń, rośliny z przodu itd, i ciężko jest mi cokolwiek tam też zrobić bo wszystko przeszkadza, a to jakaś roślina by pewnie zaraz wypłynęła z podłoża, a to co innego, a zależało mi żeby to też wszystko tak żywo i naturalnie się prezentowało, hmmm czyli całkowite wyłowienie krewetek i sposób całkowitej dezynfekcji odpada ?? -dodam też że parę miesięcy temu ślimaki które mam (3 helmety) zrobiły mi spory i irytujący wysyp jajeczek na korzeniach, roślinach itd, gdybym o tym wiedział to nigdy bym ich nie kupił, bo strasznie ciężko się tego pozbyć, musiał bym cały korzeń odłowić i oskrobać, nie mówiąc o innych rzeczach...
Amphilyon
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 51
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 12:36

Re: glony, podmiany wody a karmienie ?

Postprzez Inc0gnit0 » So 17 lut, 2018 19:02

Mikrozoria a w zasadzie ich liście sa wrażliwe na zanieczyszczenia na nich zalegające dlatego pojawiają się czarne plamy/zgnilizna inna sprawa że nie lubią gdy ich kłącze jest zasypane jak u ciebie podłożem one tak jak anubiasy lubią mieć kłącze ponad gruntem. Glon z tego co widzę to zielone kropki? krewetki sobie z tym poradzą w jakimś stopniu ale musi być ich więcej niż 20szt gdy będziesz ich mieć tam 200 glon ten będzie zjadany i będzie mniej widoczny , wiekszym kłopotem sa te kepki kłaków to krasnorost jego krewetki średnio jedzą a powodem jego pojawienia się są zbyt duże ilości fosforu w wodzie czyli za małe podmiany.gdy krewetki będą wszędzie to na liściach nic nie będzie zalegać wiec powinna sytuacja się poprawić, podmiany co tydzień nie były raczej przyczyna zgonów a ich wielkość lub/i woda mogła coś zawierać, do czyszczenia szyb poszukaj małego czyścika magnetycznego ( polecam jbl mam i chwale sobie )a szczoteczkę zostaw sobie wyłącznie do zębów;)
P.S gałezatka ci gnije.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: glony, podmiany wody a karmienie ?

Postprzez Amphilyon » So 17 lut, 2018 22:38

rozumiem

gałęzatka gnije ? od czego to może być ? dziś ja pierwszy raz przy czyszczeniu wyjąłem, i że tak powiem wypłukałem z syfu i wrzuciłem znowu, co się z nią dzieje ? ostatnio zauważyłem że taka jakaś żółta się robi

co do korzeni tych roślin to wiem, problem w tym że niektóre małe sadzonki mają na tyle nie rozwinięty korzeń że nie nadsypując ich podłożem wypłynęły by mi do góry...
Amphilyon
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 51
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 12:36

Re: glony, podmiany wody a karmienie ?

Postprzez Inc0gnit0 » So 17 lut, 2018 23:48

przywiazać do kamienia/korzenia
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: glony, podmiany wody a karmienie ?

Postprzez Amphilyon » N 18 lut, 2018 11:14

to musiałbym skombinować kawałek płaskiej skały, ale i tak dziwne, bo ona tam tak jest już dobre pół roku luzem na dnie
te fosforany mnie martwią, może za dużo mam roślin w akwa, i jeszcze ten korzeń który mały nie jest
Amphilyon
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 51
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 12:36

Re: glony, podmiany wody a karmienie ?

Postprzez popek2002 » N 18 lut, 2018 14:16

Roślin nigdy dość, nie produkują fosforanów chyba, że gniją.
Możesz użyć kokosa do przymocowania roślin żyłką albo nitką. Kup w markecie takiego w całości, wydrąż, wyczyść, wygotuj w RO i gotowe.
Avatar użytkownika
popek2002
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 115
Dołączył(a): N 25 gru, 2016 20:39
Lokalizacja: Świątniki Górne

Re: glony, podmiany wody a karmienie ?

Postprzez Amphilyon » Pn 19 lut, 2018 18:08

jak przyczepie ta gałęzatke do czegoś i nie będzie bezpośrednio na dnie to odżyje ?
Amphilyon
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 51
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 12:36

Re: glony, podmiany wody a karmienie ?

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 19 lut, 2018 19:24

gałęzatka może leżeć na dnie gnije z innego powodu
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: glony, podmiany wody a karmienie ?

Postprzez Amphilyon » N 11 mar, 2018 22:02

jakiego?
Amphilyon
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 51
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 12:36

Re: glony, podmiany wody a karmienie ?

Postprzez Amphilyon » Wt 20 mar, 2018 09:25

To odpowie ktos co sie tej galezatce stalo ze zmarniala ? -ona zrobila sie pusta w srodku, taki flak sie zrobil, moze to dlatego ze ja wyciskalem jakis czas temu przy czyszczeniu i uszkodzilem ? W kazdym razie jest dalej w akwa...

Co do glonow to odmulalem, ale irutuja mnie te zielone kropki na sciankach, ktore pojawiaja sie po paru dniach, ciezko to sie czysci naprawde, uzywam szczoteczki ale to malo daje, trzeba naprawde mocno trzec zeby pozbyc sie tego z szyb...

Ma ktos jakis sposob jak temu zaradzic ? Myslalem zeby moze zyletka to skrobac, moze lepiej by zeszlo, chociaz wolal bym to zwalczyc u podstaw problemu a nie mechanicznie...

Ostatnio poprawilem tez rosliny, chodzi o te microsorium, wyjalem wszystkie, poobcinalem, wywalilem zainfekowane liscie i wpadlem na pomysl zeby uzyc szyszek ktore mialem w doniczce w pokoju (nie w ziemi tylko ozdobnie) i wzialem te microsorium i oplotlem do okola szyszek nitka, tak by nie wyplywaly i mialy korzenie glownie ponad zwirkiem kwarcowym i powsadzalem je przymocowane do szyszek :)

Ogolem dodam ze te problemy z glonami (nie raz tez widze takie zielone kosmki, jak by pedzelki na wylocie z filtra czy np na termometrze) to zaczely sie bardziej pojawiac i rzucac w oczy, tuz po tym jak zmienilem lampe aquaela z zestawu (przepalila sie i byla na gwarancji) na chichiros led bodaj A301, i od tego momentu tych kropek wydaje mi sie ze przybywa...

Swiece po 8h dziennnie, od 14-22 mam ustawiony timer, akwarium raczej nie stoi bezposrednio w swietle slonecznym, ale mam jasne zaslony i jest po prostu jasno w pokoju gdy swieci slonce od strony okna, dodam tez ze skrecilem sile naterzenia swiecenia na bodaj poziom DRUGI z bodaj SZESCIU ustawien jasnosci, mniej juz nie dam bo bedzie polmrok...

Czy ktos moglby mi pomoc ? Dodam ze odmulalem akwa na tyle na ile sie dalo, krewetki sa chyba zadowolone, bo to co mi kiedys padalo juz przestalo, zostaly te same red cherry, ale z ostatkow co sie wtedy mieszaly mam tez troche ciemnych i przezroczystych itd (osobiscie mi to nie przeszkadza) w kazdym razie ostatecznie zostalo 5, a teraz w ciagu ostatnich miesiecy mam ponad 20 dojrzalych i juz widze kolejne malutkie milimetrowe sztuki a ze 2-3 biegaja z jajeczkami, nie mowiac o tym ze ostatnimi czasy zauwazylem ze 2x zgubily jajeczka, ale czytalem ze to moze byc z braku doswiadczenia mlodych kreweci... w akwa mam jeszcze 2 otoski ktore sobie zyja

Dodam ze nigdy nie robilem badan wody, podmiany robie max co 2 tyg tak z 5-6 litrow wody odstanej, a karmie je raz na 3 dni, dajac dwie male tabletki (zawsze w to samo miejsce) i one wtedy sie na to rzucaj i nie raz naliczylem ich wtedy sporo w porownaniu do tego co bylo w pierwszych miesiacach, ogolem na pewno nie przekarmiam :P

Zastanawia mnie tez troche filtr, mam go skreconego na minimum (czyscilem nie dawno wiec jest na pewno czysty) chodzi o go ze nie mam go mocniej ustawionego, tylko bardzo leciutki ruch tafli a jest to spowodowane tym, ze po powierzchni plywaja mi (w nie wielkiej juz ilosci bo czasem wywalam) te takie listki ala rzesa powierzchniowa, i nie moge dac filtra mocniej poniewaz gdy tylko odrobine zwieksze przeplyw to poprzez zawirowania te listki zaczynaja leciec mi na dol i osadzaja sie wtedy pod liscmi i korzeniem, a nie podoba mi sie to wtedy dlatego filtr jest na minimum ustawiony, dodam ze krewetki czesto sie ich lapia i sobie wisza pod powierzchnia do gory nogami albo po prostu w tej kepce plywajacej sobie siedza :)
Amphilyon
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 51
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 12:36

Re: glony, podmiany wody a karmienie ?

Postprzez Mr.Kreweta » N 15 kwi, 2018 11:22

Co do gałęzatki, to fajny ale upierdliwy glon, ją trzeba "odkurzać" co kilka dni i przewracać do góry nogami ( inaczej co? a no zaczyna gnić..."), jak zaczyna się rozrastać, puszcza też dużo kłaczków co to walają się po całym akwa. W naturze taki kłaczek zapycha sobie po dnie pchany falami, prądami, zwija się w kulkę, toczy się, czyści się sam, a słońce doświetla ją z każdej strony w tym czasie...")
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz


Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości