Zgonowo - czyli akwarium 19l

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez SUHY » Pn 10 cze, 2019 12:19

Nie czyść filtra ,on ma pracować a nie reset co chwilę .
Moje najstarsze to juz 5 rok jak nie czyszczone a po 30 + krewet w zbiornikach nie raz siedzi .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez =Fresz= » Pn 10 cze, 2019 12:31

Za dużo podłoża, ciągłe mycie gąbki, a co z dolewkami odparowanej wody bo piszesz że robisz tylko podmiany? U ciebie biologia kuleje w zbiorniku.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez Mieciu121 » Pn 10 cze, 2019 13:04

W okresie zima-jesien tylko podmiany wystarczają bo niewiele wody odparuje - tyle co nic w lecie jak odparuje woda to po prostu dolewam podczas podmian z mineralizatorem na odpowiedni poziom tafli wody .
=Fresz= napisał(a):Za dużo podłoża, ciągłe mycie gąbki, a co z dolewkami odparowanej wody bo piszesz że robisz tylko podmiany? U ciebie biologia kuleje w zbiorniku.


Za dużo podłoża co powoduje oprócz większej ilości mułu w akwarium ? Myślałem że zasada 4-5cm podłoża tyczy się też krewetek . Czy ja wiem czy robie reset ? Robiłbym go gdybym gąbkę mył z wody spod kranu myjąc w wodzie po podmianach nie zabijam bakterii nitryfikacyjnych .
Ostatnio edytowano Pn 10 cze, 2019 13:09 przez Mieciu121, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez Mieciu121 » Pn 10 cze, 2019 13:04

SUHY napisał(a):Nie czyść filtra ,on ma pracować a nie reset co chwilę .
Moje najstarsze to juz 5 rok jak nie czyszczone a po 30 + krewet w zbiornikach nie raz siedzi .


Czy też masz mini paty czy hamburgi ? Bo ja właśnie na mini patach tylko jadę
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez SUHY » Pn 10 cze, 2019 13:47

Mam hamburgi , ale to nic nie zmienia , zasada działania ta sama .
Filtr w krewetkarium ma pracować biologicznie , więc czym starszy tym lepiej działa , oczyszczanie mechaniczne realizujemy przez odmulanie .

Przy większej warstwie podłoża ciężej o nie dbać . Spokojnie starczy 1,5 do 2,5 cm
Przy czym odmulanie sukcesywnie po kawałku zwłaszcza przy tak niewielkiej liczbie krewetek .

Jaką przewodność masz wody , na podmianki a jaka jest w akwarium ? .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez Mieciu121 » Pn 10 cze, 2019 13:56

Niestety nie mierzę przewodności wody . Miałem swego czasu kupić sonde ale zniechęciła mnie praktycznie ciągła kalibracja urządzenia . Czyli Muszę wprowadzić zmiany w podmianach wody wśród krewetek tj nie myjemy filtra tylko podmieniamy wodę-rozumiem .
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez SUHY » Pn 10 cze, 2019 14:07

Mam dwie sztuki i nigdy ich nie kalibrowałem , starszy odjechał od nowszego o 10 us po kilku latach . Takie wahania nic nie zmieniają .A jak dla mnie to podstawowy i nieodzowny przyrząd w hodowli .
Bez tego nie wiedział bym kiedy podmieniać wodę w zbiorniku i co leję przy podmianach .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez Mieciu121 » Pn 10 cze, 2019 14:14

SUHY napisał(a):Mam dwie sztuki i nigdy ich nie kalibrowałem , starszy odjechał od nowszego o 10 us po kilku latach . Takie wahania nic nie zmieniają .A jak dla mnie to podstawowy i nieodzowny przyrząd w hodowli .
Bez tego nie wiedział bym kiedy podmieniać wodę w zbiorniku i co leję przy podmianach .


Ciekawe ja się spotkałem z ludźmi którzy co chwile kalibrują swoje sondy takim większym i nagrywającym na yt jest chodźby nawet szopen shrimps. Również z ciekawości podpytam jakich modeli używasz ? Wpisze sobie w google ?
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez Aga » Pn 10 cze, 2019 14:23

Mieciu121 napisał(a): w lecie jak odparuje woda to po prostu dolewam podczas podmian z mineralizatorem na odpowiedni poziom tafli wody .

I twardość się nie zmienia ? Coś tu nie pasuje.
Aga
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 190
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 16:54

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez Mieciu121 » Pn 10 cze, 2019 14:31

Aga napisał(a):
Mieciu121 napisał(a): w lecie jak odparuje woda to po prostu dolewam podczas podmian z mineralizatorem na odpowiedni poziom tafli wody .

I twardość się nie zmienia ? Coś tu nie pasuje.


Tego to nie wiem zbyt rzadko robię testy na GH- mam zooloka póki co więc nie do końca wiarygodny jest . Ostatnio testy mierzyłem wczoraj i GH wyniosło aż 8 gdy wentylator sobie chodził dobre 24h
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez SUHY » Pn 10 cze, 2019 15:15

Mieciu121 napisał(a):
SUHY napisał(a):Mam dwie sztuki i nigdy ich nie kalibrowałem , starszy odjechał od nowszego o 10 us po kilku latach . Takie wahania nic nie zmieniają .A jak dla mnie to podstawowy i nieodzowny przyrząd w hodowli .
Bez tego nie wiedział bym kiedy podmieniać wodę w zbiorniku i co leję przy podmianach .


Ciekawe ja się spotkałem z ludźmi którzy co chwile kalibrują swoje sondy takim większym i nagrywającym na yt jest chodźby nawet szopen shrimps. Również z ciekawości podpytam jakich modeli używasz ? Wpisze sobie w google ?


Jak ktoś cierpi na nudę to może kalibrować nawet co 15 minut ,lub zarabia na filmach jego sprawa .
Patrz lepiej na tych co z powodzeniem krewetki hodują a nie tych co dużo gadają ,radzą a sami gówno mają .

Mam HM Digital i jakiś no name za 15 pln z aliexpres , mierzą podobnie .
W krewetkariach nie chodzi o dokładny pomiar , to mało ważne a o w miarę powtarzalny .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez Aga » Pn 10 cze, 2019 15:38

Mieciu121 napisał(a):
Aga napisał(a):
Mieciu121 napisał(a): w lecie jak odparuje woda to po prostu dolewam podczas podmian z mineralizatorem na odpowiedni poziom tafli wody .

I twardość się nie zmienia ? Coś tu nie pasuje.


Tego to nie wiem zbyt rzadko robię testy na GH- mam zooloka póki co więc nie do końca wiarygodny jest . Ostatnio testy mierzyłem wczoraj i GH wyniosło aż 8 gdy wentylator sobie chodził dobre 24h

To jakie parametry podałeś w pierwszym poście ? Prawdopodobnie nie są prawidłowe.
Aga
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 190
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 16:54

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez Pawel M » Pn 10 cze, 2019 15:46

1. masz stałe parametry - ale co dzień odparowuje 10 % wody i dolewasz
2. ciągle wywalasz z filtra bakterie podczas płukania
3. jakaś niewiadomopoco żywica do zakwaszania wody do PH 4,5
4. karmienie 10 krewet w zbiorniku z takimi glonami - po co
5. brak prawidłowych pomiarów - w sumie tylko przypuszczasz ile ta woda ma twardości

dla mnie to już styknie i dalej się nie doczytuje, konduktometr kosztuje parę zł i może od tego zacznij
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez Vlad » Pn 10 cze, 2019 16:27

Ubytki po odparowanej wodzie powinieneś uzupełniać czystą wodą RO, bez minerałów. Dolewasz wodę z minerałami przez co zmieniają Ci się parametry, rośnie GH. Wyoskie GH = padające krewety.
Vlad
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 62
Dołączył(a): N 09 sty, 2011 11:29
Lokalizacja: Białystok

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez Mr.Kreweta » Pn 10 cze, 2019 16:37

A do tego wszystkiego jeszcze pewnie 50% pokarmu w podłożu gnije i parametry jeszcze bardziej szaleją, co do tej żywicy zakwaszającej, to nie jest zwykła żywica jonowymienna, która przez doczyszczenie ro powoduje chwilowy spadek Ph nie do 5 ale do 4,5? Bo to dalej nic nie zmienia, i woda dalej nie jest zakwaszona..
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości