Zgonowo - czyli akwarium 19l

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez Mieciu121 » So 08 cze, 2019 15:58

Witam serdecznie !!

Mam problem proszę mnie nie hejtować że temat wałkowany czy poruszany wiele razy ( przed wystawieniem tematu przeczytałem nasze forum i internet ale nie mogłem dopasować/znaleźć odpowiedzi na moje pytanie ) .

Ale zanim opiszę co się dzieje przedstawię najpierw trochę swoje akwarium . Otóż mój podopieczny to akwarium kostka 19l na podłożu benibachi normal warstwa 4-5cm o parametrach takich:

KH 0 -1
GH 6-7
Ph 6

temp w te dni to około 22-23 chłodzone cały czas wentylatorami ( w domu około 25-26C)

Problemem są codzienne trupki moich taiwanów blue bolt ( wcześniej były scr one stripe ale podobnie padały myślałem że jest to wina niedojrzałego zbiornika i poczekałem jakieś 1-2 miesiące zanim zakupiłem kolejne krewetki ) . Nie jestem wstanie opisać co im się dzieje . Krewetki posiadam od jakiś 2 tygodni aklimatyzacja przeprowadzona kropelkowo przez okres 6-7h wcześniej wyrównanie temp z worka do temp w akwarium przy zgaszonym świetle by nie stresować krewetek. Akwarium ogólnie ma jakoś 5-6 miesięcy podmianki co 2 tygodnie 20% ( również przeprowadzona kropelkowo)


Obrazek - tafla wody zburzona przez wentylatory ponieważ jak pisałem wyżej bez nich temp w krewetkarium rośnie az do 27 a tak to spada do około 22



Edit wodę do podmian mineralizuje HYDRO 0/5 od akwarium net . Woda RO ma PH 4,5 KH 0 GH 0
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez Aga » So 08 cze, 2019 18:29

Na podłożu masz takie zielone plamy czy to jest światło ?
Aga
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 190
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 16:54

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez Mieciu121 » So 08 cze, 2019 18:36

Aga napisał(a):Na podłożu masz takie zielone plamy czy to jest światło ?


To jest rozsiana mini pelia oraz światło jest lekko zielonawe ponieważ użyłem diody royal cyjan zielony epistar czy jakoś tak
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez Mr.Kreweta » N 09 cze, 2019 05:47

Może scr-y miały jakąś infekcje, zdechły, a zostały przetrwalniki bakterii, i uaktywniły się po wpuszczeniu Blue boltów.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez Pawel M » N 09 cze, 2019 08:51

5 stopni zbijają Ci wentylatory :shock:

napisz coś więcej o parametrach wody, co używasz do mineralizacji
czym i jak karmisz
jak często, ile i jakiej dolewasz wody przy takim wentylowaniu. Musi jej sporo "uciekać"

edit - woda RO nie może mieć takiego PH - albo testy albo źle mierzysz
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez Mr.Kreweta » N 09 cze, 2019 11:30

Mieciu o PH i buforze to pamiętam jak Ci Inco wykład strzelił, i nic nie pamiętasz..") Nieważne ile PH ma ro po wyjściu z filtra, i tak szybko wraca do około PH 7, no chyba że od razu ma 7 czy więcej to wiadomo że membrana pada.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez Mieciu121 » N 09 cze, 2019 19:13

Pawel M napisał(a):5 stopni zbijają Ci wentylatory :shock:

napisz coś więcej o parametrach wody, co używasz do mineralizacji
czym i jak karmisz
jak często, ile i jakiej dolewasz wody przy takim wentylowaniu. Musi jej sporo "uciekać"

edit - woda RO nie może mieć takiego PH - albo testy albo źle mierzysz



Może jeśli woda ta jest dodatkowo zakwaszana za pomocą specjalistycznej żywicy już nie pamietam nazwy więc stąd te 4,5pH . No widzisz jaka magia :P A tak na poważnie są to 3 wentylatory wpięte równolegle i mają łączną moc 0,4A a woda odparowywuje dosyć szybko wciągu 24h wyparowało 10% wody-ale co poradzę . Mineralizuje hydro 0/5 . Krewetek zostały 2-3 szt wczoraj było to 4 i już naprawdę załamuje ręce co im się dzieje . Aklimatyzacja przeprowadzona w sposób prawidłowy podmianki co 2 tygodnie ( brak czasu wymusza takie rzadkie podmiany ale za to robię je też w sposób kropelkowy - mniej inwazyjny niż lanie na ,,pale,, z butelki )
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez Mieciu121 » N 09 cze, 2019 19:14

Mr.Kreweta napisał(a):Mieciu o PH i buforze to pamiętam jak Ci Inco wykład strzelił, i nic nie pamiętasz..") Nieważne ile PH ma ro po wyjściu z filtra, i tak szybko wraca do około PH 7, no chyba że od razu ma 7 czy więcej to wiadomo że membrana pada.



Pamiętam ten wykład dlatego wodę przygotowaną z filtra RO wlewam praktycznie odrazu zanim odczyn zdąży się zneutralizować + na testach pokazuje mi 4,5 pH a w akwiarium z taiwanami 6 także sądzę że testy są poprawne ( benibachi normal podłoże)
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez Mr.Kreweta » Pn 10 cze, 2019 04:37

Taiwany to bardzo delikatne i wrażliwe krewetki, potrzebują stabilnego zbiornika i w miarę stałych parametrów, może wykańczają je te spore dobowe wahania parametrów, scry też są/Twoje były, bardzo wrażliwe na skoki parametrów, może to je osłabia i zdychają.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez Mieciu121 » Pn 10 cze, 2019 08:14

Czym miałby być spowodowane te skoki parametrów jeśli praktycznie nic nie grzebie przy tym zbiorniku daję im tylko jeść i podmieniam wodę tylko . Swoją drogą zauważyłem że od początku krewetki te nie były zainteresowane jedzeniem z linii shrimp nature - co mnie trochę dziwi . Neocardiny zajadają się tym a one nie tykają tego
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez SUHY » Pn 10 cze, 2019 08:35

Czy przednia szyba na dole jest porośnięta glonem ? . Ile karmisz .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 10 cze, 2019 09:24

gałęzatka ..w sumie też glon
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez Mieciu121 » Pn 10 cze, 2019 11:12

SUHY napisał(a):Czy przednia szyba na dole jest porośnięta glonem ? . Ile karmisz .


Nie to jest mech o jakiś tam literkach już nie pamiętam ale to nie glon XD Pół pałeczki na 2-3 dni jak było 14 osobników
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez SUHY » Pn 10 cze, 2019 11:41

Pisałeś że nie chcą jeść , to raczej dlatego że maja pod dostatkiem pokarmu w bańce .
Coś słabo te mszaki rosną ,trochę grubo podłoża , odmulasz ? .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Zgonowo - czyli akwarium 19l

Postprzez Mieciu121 » Pn 10 cze, 2019 12:17

SUHY napisał(a):Pisałeś że nie chcą jeść , to raczej dlatego że maja pod dostatkiem pokarmu w bańce .
Coś słabo te mszaki rosną ,trochę grubo podłoża , odmulasz ? .


Tak delikatnie staram się odmulaczem wciągać jakieś większe zanieczyszczenia i filtr czyszczę co 1-2 podmianę ( nie brudzi się aż tak ale wodę przepłukać aby woda była klarowniejsza oczywiście oczyszczam to z wody po podmianie ). Co mnie ciekawi również mini pelia bardzo wolno rośnie wcześniej w ciągu miesiąca potrafiła zarosnąć cały korzeń na którym była uczepiona a teraz w ciągu miesiąca może 2x się powiększy i tyle . Nie wiem czy są pojedzone bo glonów jako tako w akwarium nie widzę ( nie liczę krasnali) - no może prócz sporadycznej ilości brunatnic czy zielenic punktowych na szybie
Ostatnio edytowano Pn 10 cze, 2019 12:21 przez Mieciu121, łącznie edytowano 4 razy
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Następna strona

Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości