Za wysokie GH - proszę o poradę

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Za wysokie GH - proszę o poradę

Postprzez Nika73-1 » Śr 22 kwi, 2020 17:51

Witam serdecznie,
mój problem to zbyt wysokie GH przy dobrych pozostałych parametrach.

Zbiornik: 30 l założony 10 miesięcu temu
Podłoże: Benibachi Black Soil Fluvic - grubość 5 cm
PH: 6
KH: 0-1[img][img][url][/url][/img][/img]
GH: 13!
Przewodność: 1000 us!!
Aktualna obsada: 4 crystal red/black młodziutkie , 3 kiryski pigmejskie + śłimaki
Woda przygotowywana na bazie RO + Bee shimp GH+ na GH 5
Podmiany około 5 litrów

Proszę o wskazanie przyczyny co robię nie tak. Dlaczego tak skacze mi GH?
Dwa miesiące temu straciłam całe stado oprócz 4 maleństw, które żyją i wyglada że mają się dobrze.
Teraz chciałabym wpuścić nowe.
Podejrzewałam mineral balls, które były w akwarium. Wyciagnęłam, zrobiłam podmianę na GH 5 no a parametry takie jak powyżej.
Nie wiem o co chodzi!!! :cry:
Dziękuję
Monika
Nika73-1
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr 22 kwi, 2020 17:25

Re: Za wysokie GH - proszę o poradę

Postprzez Pawel M » Śr 22 kwi, 2020 21:38

musisz mniej mineralizować wodę do podmian
tak ze 3x mniej - trzeba zejść o prawie 2/3 z tej przewodności - tak do poziomu około 300
i to stopniowo nie na raz - podmieniaj teraz po kilka litrów wody ale nie mineralizuj jej wcale aż zejdziesz do tych 300

a filtr RO ok - jaką Ci podaje wodę - ile przewodności

i nie rób podmian na GH5 bo nigdy nie zbijesz tego parametru - podmieniaj po 3 czy 5 l RO bez mineralizacji do momentu aż woda będzie miała GH 5-6 i przewodność około 300
tylko stopniowo - po malutku
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Za wysokie GH - proszę o poradę

Postprzez Mr.Kreweta » Cz 23 kwi, 2020 17:17

Nika73-1, a przypadkiem nie dolewasz wody odparowanej wodą z mineralizatorem?
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Za wysokie GH - proszę o poradę

Postprzez Nika73-1 » Cz 23 kwi, 2020 19:23

Witam,
Bardzo dziękujemy za informację.
Pytanie co to znaczy robić podmiany powoli aby zejść do 300? Normalnie podmiany robiłam raz na tydzień, na tak zostać czy mam zalewać czystym RO częściej?
Sprawdziłam przewodność z mojego filtra, który jest nowy i przewodność to 26:US. Wcześniej nosiłam wodę z pracy gdzie mamy taki duży filtr.
Wodę zawsze trzymam w 5 litrowym zakręconym baniaczku i nie dłużej niż kilka dni. Siłę też odmierzam ci do setnej grama, ponieważ mam w pracy laboratorium i bardzo czułe wagi :-)
Pozdrawiam serdecznie Nika
Nika73-1
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr 22 kwi, 2020 17:25

Re: Za wysokie GH - proszę o poradę

Postprzez Pawel M » Cz 23 kwi, 2020 19:43

sprawdzałaś ile przewodności ma szykowana woda RO która robiłaś podmiany ??
bo myślę że to ty może być problem

ewentualnie jest coś w kostce co podnosi przewodność - ale żeby aż tak - dlatego szukałbym przyczyny w źle przygotowanej do podmian wodzie

podmieniaj samym RO ale bez szaleństwa - raz na tydzień z 5l isprawdzaj po każdej podmianie co się zmieniło
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Za wysokie GH - proszę o poradę

Postprzez Nika73-1 » Cz 23 kwi, 2020 20:00

Wcześniej przewodności nie sprawdzałam tylko GH, zawsze po dodaniu soli miało 5.
Czy minerał balls mogły podbijać GH? Miałam ich sporo, nawet nie wiem czy nie za dużo :-/
Nika73-1
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr 22 kwi, 2020 17:25

Re: Za wysokie GH - proszę o poradę

Postprzez Pawel M » Cz 23 kwi, 2020 22:27

jak wzrasta twardość GH to wzrasta przewodność
te dwa parametry idą w parze

przy GH w okolicach 5-6 stopni przewodność powinna być w okolicach 250-300 ms

tak jak pisałem wyżej wzrosło GH i wzrosła przewodność - napisałem też że około bo i testy kropelkowe i konduktometry dają nam pewne błędy pomiarowe (nie są dokładne lub idealnie skalibrowane)
musisz celować z GH w okolice 5-6 lub z przewodnością w okolice 250- 300

przewodność łatwiej mierzyć bo konduktometry to sprytne i szybkie urządzonka dlatego większosć z nas ich używa a GH mierzy tylko kontrolnie by sprawdzić czy czasem się nie zjebtał konduktometr

nie wiem czy te minerały podnoszą przewodność - ale w sumie to każde podnoszą - dziwi mnie tylko że jest ona aż tak wysoka - nawet kranowit jest lepszy i to dużo lepszy niż Twoja woda w krewetkarium obecnie
obstawiam że sama "przesadziłaś" z mineralizowaniem wody przy podmianach i teraz z tego trzeba po malutku zejść - jeśli coś tam jeszcze żyje




z ciekawostek napiszę że mój konduktometr na przestrzeni półtora roku rozkalibrował się i zaniżał wartość o 100 %. Szykowałem wodę pod 280 mS zawsze i nagle coraz więcej trupków, coraz mniej małych.
Sprawdziłem GH i okazało się że mineralizowałem dwa razy za dużo - natychmiast kupiłem płyn kalibracyjny do konduktometra i drugi konduktometr. Przez miesiąc czy półtora schodziłem z tej wody do dobrych parmetrów i teraz już zawsze mierzę wodę dwoma urządzeniami. Jak wartości się zaczynają rozbiegać to je kalibruję a zdarza się to pewnie ze dwa razy w roku.
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Za wysokie GH - proszę o poradę

Postprzez Nika73-1 » Wt 23 cze, 2020 20:20

Witam ponownie,
niestety nie poradziłam sobie do końca że swoim problemem. Zgodnie z poradą przez ostatni czas robiłam podmiany czystą RO, 5 l co około tydzień. Aktualnie osiągnęłam GH 6, mam też kilka nowych robaczków, niektóre noszą jajka. Niepokoi mnie skacząca przewodność, która po kilku dniach osiąga 400-450 US. Dodaję tylko Azoo Mineral i Vitamin Plus, nie mam skał, nic co może robić taką przewodność. Nie mogę też lać RO bo GH będzie za niskie. Czy możliwe jest, że Beni oddaję? Jaki może być powód?
Nika73-1
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr 22 kwi, 2020 17:25

Re: Za wysokie GH - proszę o poradę

Postprzez Mr.Kreweta » Śr 24 cze, 2020 15:08

Każde podłoże może oddawać, nie tylko Beni, powodem bardzo często jest zalegająca w podłożu masa odpadków, z podłoża z czasem lubi się zrobić tzw. kompost,") który oddaje różne bogactwa, wtedy albo odmulanie, albo płukanie podłoża, albo restart.

Tu jakiś genialny wynalazca fajnie pokazuje") (podobno ten patent przyśnił mu się jak drzemał w robocie..") )

https://www.youtube.com/watch?v=iJSFlHqUQS4" target="_blank
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz


Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości