Szybki restart na Ada Amazonia/Master Soil

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Szybki restart na Ada Amazonia/Master Soil

Postprzez Ant » Wt 05 maja, 2020 17:24

Witam. Mam takie pytanie - jak zrobić szybki restart na podłożu typu Ada Amazonia/master soil używając wody i filtra z aktualnego baniaka tak żeby wyciągnąć krewetki i rośliny, usunąć stare podłoże, włożyć nowe i wpuścić krewetki w ciągu 24h jeżeli nie mam miejsca żeby postawić nowe akwarium żeby dojrzewało 2 miesiące? Chodzi mi o to że te podłoża trzeba wypłukać w wodzie ro z tych wszystkich nawozów - można to jakoś robić w misce przez te 2 miesiące a potem tylko włożyć do akwarium i zalać? Pozdrawiam
Ant
Potencjalny Maniak
 
Posty: 16
Dołączył(a): So 24 lut, 2018 21:19

Re: Szybki restart na Ada Amazonia/Master Soil

Postprzez Pawel M » Wt 05 maja, 2020 20:31

Napiszę Ci jak restartowałem ostatnio 5 zbiorników na Adzie

wystarczą 4 tygodnie płukania - tylko wymieniaj wodę na czyste RO ze 2,3 razy w tygodniu
odmierz potrzebną ilość podłoża i wsyp do wiadra - do pełna zalej RO i rób tak jak pisałem wyżej

po miesiącu zlej z tego wodę, dosyp do tego z pół litra, litr (nie mierzyłem tego - kilka garstek) starego podłoża i wymieszaj
przeniesiesz sporo bakterii w ten sposób nie niszcząc nowego podłoża

Jak będziesz zlewał starą wodę ze zbiornika to koniecznie do wiaderek - połowę z niej wlej z powrotem do krewetkarium po restarcie a w połowie umyj gąbkę z filtra

to ważne byś czasem gąbki nie wymył w czystej wodzie, pod kranem tylko w tej spuszczonej z krewetkarium - nie możesz wytłuc bakterii bo jak załatwisz biologię to robale padną..............

ze dwa litry wody z krewetkarium odstaw by do tego wpuścić krewety na czas restartu - pamiętaj by im dać jakieś schowanko (roślinki lub jakąś gąbkę), zmniejszy to ich stres i pamiętaj też o napowietrzaniu tego - tam będzie b. mało wody więc za długo nie możesz ich tam trzymać

akwarium odpalasz standardowo - czyli pod podłoże bakterie jakiś liść i co tam jeszcze polecane - u Szopena na kanale jest fajny opis,
sypiesz wymieszane podłoże (nowe ze starym) wlewasz pół wody świeżej, pół starej którą wcześniej odstawiłeś (wlewaj powoli by nie zamącić za chwilę tam krewety mają iść). Do wlewania używam wężyka 6 mm (takiego od systemu RO lub napowietrzacza), to właściwie kapie i 40l zbiornik zalewa się z godzinę ale nie podnosi się osad.

Jak zalejesz akwarium to odpalasz filtrację (gąbkę masz z bakteriami bo nie wymyłeś ich pod kranem), mineralizujesz do pożądanych wartości i aklimatyzujesz w niej krewecie - metodą kropelkową.

Rano robiłem restart a wieczorem wpuszczałem już robaki i nie zauważyłem nic niepokojącego. Podmianki standardowo jakieś 10 % co tydzień potem.

5 zbiorników restartowałem w ten sposób na adzie i wszystko śmiga

pozdrawiam
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Szybki restart na Ada Amazonia/Master Soil

Postprzez Ant » Wt 05 maja, 2020 20:54

Dzięki za wyczerpujący opis restartu ;-)
Ant
Potencjalny Maniak
 
Posty: 16
Dołączył(a): So 24 lut, 2018 21:19

Re: Szybki restart na Ada Amazonia/Master Soil

Postprzez wilczek_ » Cz 14 maja, 2020 11:03

Ja tyle prosiłem kolegę o to jak przygotowuje Amazonie do restartu to Pawle nie chciałeś mi go tak pięknie opisać....... (tylko komentowałeś poszukaj, czytaj forum itp.) :-( A tu proszę pytanie i jakże wyczerpująca, szczegółowa odpowiedz. Jak się chce to można :-D . Przecież fora tego typu są po to aby wymieniać doświadczenia i wiedze. Tym oto opisem sposobu przygotowania podłoża wielu osobom pomogłeś i dużo wyjaśniłeś.
P.s. jeżeli nie będzie w akwarium pod żwirówki ile dajesz tego podłoża jaka grubą warstwę?? Jaka masz u siebie Pawle filtracje? Czym mineralizujesz wodę na ile gh ile ms i jakie dodatki dajesz??
Pozdrawiam cieplutko. :-)
wilczek_
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 285
Dołączył(a): Wt 05 mar, 2019 08:12

Re: Szybki restart na Ada Amazonia/Master Soil

Postprzez Pawel M » Cz 14 maja, 2020 11:48

napisałem długi wywód dlaczego i po co ale w sumie stwierdziłem że to bez sensu z kilku względów,
wiem co pisałem wcześniej i podtrzymuję swoje zdanie w 100 %.

podłoża daję jakieś 4-5 cm,
filtruję powietrzem i corner-jetami, czyli zwykłe duże i gęstę gąbki na napowietrzaczu,
mineralizuję - AQUA ART SHRIMP MINERAL + kilka kropel azoo mineral plus
od wielkiego dzwonu dostają też szczyptę Benibachi Mironecton Powder

ot i wszystko
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Szybki restart na Ada Amazonia/Master Soil

Postprzez wilczek_ » Cz 14 maja, 2020 13:04

aaa jak już tak rozmawiamy zapytam ile podmieniał byś wody w kostce 19l w bańce jest 3,5 l podłoża gruba warstwa myślę że wody będzie z 15,5 litra ??? Aktualnie podmieniam w takich kostkach 15% około 2,5 litra. Zastanawiam się czy nie podmieniać raz w tygodniu 10% to będzie w granicach 2l. Ile %wody tygodniowo podmieniasz??
wilczek_
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 285
Dołączył(a): Wt 05 mar, 2019 08:12

Re: Szybki restart na Ada Amazonia/Master Soil

Postprzez eXrat » Cz 14 maja, 2020 13:21

Ja bym podmieniał 10% tygodniowo.
Mój skromny zbiorniczek
                                     i ... coś innego
                                                            >>YouTubeContent...subscribe<<<
Avatar użytkownika
eXrat
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 570
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 19:25

Re: Szybki restart na Ada Amazonia/Master Soil

Postprzez Pawel M » Cz 14 maja, 2020 15:11

ja bym zwiększył baniak na taki 40 - 50 l

19l to stanowczo za mało - to prawie jak kula dla welonek :mrgreen:
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Szybki restart na Ada Amazonia/Master Soil

Postprzez wilczek_ » Pt 15 maja, 2020 06:31

HeHe masz racje jest troszkę większe od mojego kufla do piwa :-)
wilczek_
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 285
Dołączył(a): Wt 05 mar, 2019 08:12


Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości