Blue Tiger na podłożu neutralnym. Przymiarka do kostki

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Blue Tiger na podłożu neutralnym. Przymiarka do kostki

Postprzez Peteypee » Cz 08 kwi, 2021 11:04

Hej. Żona się zjawiła [emoji1787] uparla się na niebieskie Tigery blue Orange eyes. Na sieci wygrzebałem ze są w stanie na neutralnym podłożu dobrze prosperować. Parametry podawali ludziska 8-10gh, 4-6kh, pH 7-7,5.
Czy jest sens bawić się w neutralne podłoże przy Tiger ach? Ogólnie nie są to chyba trudne cardinie jak czytam i na kranówce ludzie je potrafili trzymać i rozmnażać. Jak przeglądam oferty to jednak wszystko na podłożu aktywnym nawet jeśli parametry zbliżone do tych w moich akwariach na neutralnym (poza kh bo u mnie jest teraz 5-6) Czy to ma znaczenie że krewetki są z aktywnego podloza? Jeśli będę miał takie samo gh i pH stabilne, to kh jest nie istotne dla krewetek tylko dla parametru pH? Dobrze to rozumiem.
Podpowiedzcie jak to ugryźć [emoji846] może ktoś trzyma te krewetki na neutralnym podłożu?
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Blue Tiger na podłożu neutralnym. Przymiarka do kostki

Postprzez Mr.Kreweta » Cz 08 kwi, 2021 14:24

Tigery to wyższa szkoła jazdy, tu wszystko ma znaczenie, to są dopiero kapryśne i delikatne krewety.... a już przy przenosinach z aktywnego na neutralne, i na odwrót trup lubi ścielić się gęsto.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Blue Tiger na podłożu neutralnym. Przymiarka do kostki

Postprzez Peteypee » Cz 08 kwi, 2021 16:48

Sam się zainteresowałem bo na paru forach znalazłem wątki ze właśnie nie są takie trudne. Wiadomo że najważniejsze stabilność parametrów. Na upartego jak nie dałoby rady bez to jakieś aktywne kupię, nie wiele potrzebuje bo też by było 30x30 więc to nie problem.
Co w tym podłożu jest ze problem z przesiadką? Pomijam właściwości utrzymywania parametrów.
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Blue Tiger na podłożu neutralnym. Przymiarka do kostki

Postprzez eXrat » Cz 08 kwi, 2021 18:19

Właśnie pomijasz najistotniejszy fakt.
Nisko kH i pH.
Mój skromny zbiorniczek
                                     i ... coś innego
                                                            >>YouTubeContent...subscribe<<<
Avatar użytkownika
eXrat
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 570
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 19:25

Re: Blue Tiger na podłożu neutralnym. Przymiarka do kostki

Postprzez Peteypee » Cz 08 kwi, 2021 20:38

Ale kh na aktywnym jest niskie żeby podłoże łatwo zbijało pH bo przy niskim kh - pH jest niestabilne, podłoże wtedy je łatwo zbija i utrzymuje wartość, pewnie swoją zawartością. Dobrze to rozumiem?
Dla tego na aktywne leje się wodę kh0-1? Czy jak wleje wodę kh 5 to będzie tak utrzymywać?

Muszę jutro przedzwonić bo znalazłem jedno źródło blue Tiger na podłożu neutralnym, ale tylko podają ze 720us ma woda.
Różnie wypisują o zalecanych parametrach dla tych robaczkow, ale większość pokrywa się z tym co mam obecnie w baniaczkach jeśli chodzi o gh. PH na razie powyżej 7 ale systematycznie obniżam.


Edit:
Trochę zbocze z tematu w takim razie.
Co polecicie pod te konkretne krewetki(blue Tiger Orange eyes) jako podłoże? Najlepiej jak najciemniejsze i najdrobniejsze. Ile tego do kostki 40x30 (10cm odejdzie na hamburga więc powierzchnia 30x30) zakładam że 3-4kg nie więcej? Grubo też nie ma co chyba? Jaki mineralizator do tego zestawu?
Jak się ma sprawa z np kapsułkami nawozowymi czy kulkami GT na podłożu aktywnym? Wiem że z cardiniami ogólnie kiepsko z nawożeniem ale chciałbym coś poza mchami i microsorium, choćby jakiś trawniczek.

Osobiście wolałbym neutralne podłoże ale nie chce walczyć z wiatrakami i wyważać otwartych drzwi, nie ma to sensu. Żona się zjawiła i uparła na tigery[emoji1787] a blue velvetów nie chce. Fakt taigery ladniejsze[emoji846].
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Blue Tiger na podłożu neutralnym. Przymiarka do kostki

Postprzez Pawel M » Pt 09 kwi, 2021 09:51

Peteyee napisał(a):Dla tego na aktywne leje się wodę kh0-1? Czy jak wleje wodę kh 5 to będzie tak utrzymywać?


aktywne podłoże zalewa się czystym RO, ona jest jałowa i jej twardości są zbliżone do zera i ma PH 7 - to jest idealna woda pod podłoże aktywne króre sobie zbije PH gdzieś na 6,5 i tyle w temacie
podmianki małe też z RO i parametry się szybciutko wyrównują

Peteyee napisał(a):Co polecicie pod te konkretne krewetki(blue Tiger Orange eyes) jako podłoże? Najlepiej jak najciemniejsze i najdrobniejsze.


podłoży jest sporo i każdy będzie swoje chwalił - i tak będziesz musiał coś sam wybrać bo nie ma złotego środka, ja jadę na Ada Amazonia ale jest co najmniej jeszcze z 5 dobrych podłoży

Peteyee napisał(a):Ile tego do kostki 40x30 (10cm odejdzie na hamburga więc powierzchnia 30x30) zakładam że 3-4kg nie więcej? Grubo też nie ma co chyba?


3-4 kg Ci wystarczą - tak jak piszesz

Peteyee napisał(a):Jaki mineralizator do tego zestawu?


z mineralizatorami jest jeszcze lepiej jak z podłożami - jest ich do wyboru jeszcze więcej

Peteyee napisał(a):Jak się ma sprawa z np kapsułkami nawozowymi czy kulkami GT na podłożu aktywnym?


podłoże aktywne to rewelacja dla roślin, nic już nie będziesz potrzebował więcej :)

Peteyee napisał(a):chciałbym coś poza mchami i microsorium, choćby jakiś trawniczek.


trawniczek nie wskazany - podłoże trzeba odmulić i o nie dbać - trawnik to uniemożliwia, ja posadziłem i rósł ale szybko wyleciał jak chciałem posprzątać :)
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Blue Tiger na podłożu neutralnym. Przymiarka do kostki

Postprzez Peteypee » Pt 09 kwi, 2021 12:11

@Pawel M i tu mi rozjaśniłeś trochę temat[emoji846]
Ok czyli na aktywnym właściwie potrzebuję podnieść gh do odpowiedniej wartości dla krewetek, a kh mogę olać i zostawić 0/1 z RO? Czy tu też kierować się czymś jeszcze?
W sumie faktycznie jak sprawdzałem ro to świeża czy z zamkniętej banki ma pH 6-6,5 ale jak postoi dzień czy dwa w naczyniu to zaraz robi się okolice 7.

Aktywne podłoża też chyba są pod rośliny inne a pod krewetki inne? Czy to praktycznie jeden czort i wszystko działa na tej samej zasadzie i tylko jakieś typowe pod rośliny są wzbogacane?
Z odmulaniem aktywnego jak czytam - są dwie szkoły. Która lepsza nie wiem.

A trawniczek nie korzysta na braku odmulanie pod nim? Wiadomo że przy wzruszeniu takiego podloza może być nie ciekawie... Nie upieram się i przy Tigerach nie chce kombinować specjalnie bo ani nie chce być sadystą ani wyrzucać w błoto kasy.
Nie mam koncepcji ale chce jakiś ładny korzeń mangrowca, nurzance, microsorium będę miał z odrostów, na pewno phoenix z mchów, china i może jakiś jeszcze jeden. Na pewno chce rotale wallhili bo gdzieś ja widziałem na żywo w jakiejś kostce i troszkę zachorowałem [emoji846] Jeszcze mi zostało kilka dragon Stone niedużych więc pewnie też będę chciał wkomponować. Tu wiem tylko ze po tygodniu w wodzie ro brak negatywnych skutków, a nawet pH mi zatrzymał na poziomie 6,5. No chyba że miałem więcej co2 w pokoju[emoji1787]

Rozumiem że przy cardiniach hamburg to nie problem?
Bo w większości widzę U-jety albo cornery. Mnie tam hamburg nie szpeci a szkło specjalnie dłuższe biorę pod to.


Zapominałem o dość istotnej kwestii. Czy 25°C nie będzie dla tych krewetek za dużo? Taką mam stała temperaturę i może jakbym na pół dnia zostawił okna wyrostwierane to by spadła do 20 ale to ja bym zmarzł. [emoji1787] Zastanawiam się co będzie latem bo okna mam od południowego zachodu i chociaż słońce nie będzie docierać do żadnego zbiornika to jednak jak po 15 się oprze na oknie to potrafi przygrzać. Chyba czas żonę namówić na klimę za te tigery[emoji1787]
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Blue Tiger na podłożu neutralnym. Przymiarka do kostki

Postprzez pierre » Pt 09 kwi, 2021 21:24

właśnie, jak wspomniałeś, wszyscy doradzają , trzymają tigery na aktywnym, a ty upierasz się na neutralne i chciałbyś ten temat przetestować i zapewne wielu z nas chętnie zaczerpnęłoby co nieco na doświadczeniach twoich. Zawsze to jakieś doświadczenia.
Masz w pokoju stałą temperaturę 25 stopni?
Się może nie znam, a raczej nie znam się jeszcze na pewno, ale pokaż najpierw żonie krewetki z sulawesi i to może będzie temat dla ciebie do rozkminienia.
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: Blue Tiger na podłożu neutralnym. Przymiarka do kostki

Postprzez Peteypee » Pt 09 kwi, 2021 22:49

Przyznam że chętnie bym spróbował na neutralnym. Nie upieram się [emoji846] Myślę że bardziej ze względu na wygląd podłoża niż cała resztę, 3-4 dychy za podłoże do baniaka to jeszcze nie jest jakaś masakra. Nigdy nie trzymałem nic na aktywnym(ziemia ale to raczej jako substrat niż samo podłoże) więc nie widzę innych zalet niż trzymanie parametrów. Ale jak nie sprawdzę to się nie przekonam. Myślę że wystartuje jak należy[emoji846] Jak będą się kocić to i tak jest jeszcze miejsce na 2 takie baniaki więc wtedy będę mógł coś myśleć. Myślę że maluchy prędzej są w stanie się przestawić.

Wertuje jeszcze tematy o hodowli bez podłoży, wychodzi na to samo co neutralne przecież.

Temperaturą w mieszkaniu waha się 24-26 przez większą część roku. Latem wiadomo, wyżej, o ile nie dopilnuje okien i żona rano pootwiera i zostawi. Jak zamykam na dzień a w nocy nie ma zaduchy to do 30 nie ma szans dobić.
Sam myślałem o sulawesi (taki blue ghost np. Ładny) ale żona się uparła więc coś za coś. Albo się dostosuje do żony i krewetek albo baniaka nie będzie [emoji1787]
Wszystko się rozchodzi o parametry.
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Blue Tiger na podłożu neutralnym. Przymiarka do kostki

Postprzez pierre » So 10 kwi, 2021 05:36

Jak masz miejsce to zastartuj baniaczek na aktywnym i jak będziesz miał zaplecze, to może to być lokum tymczasowym z którego będziesz podbierał oblatywaczy (nawet z kolejnych pokoleń) do zbiornika na neutralnym. Masz miejsce i masz czas - to nie hobby ma rok czy dwa. A żony oczywiście mus słuchać, bo kto będzie nam focił.
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: Blue Tiger na podłożu neutralnym. Przymiarka do kostki

Postprzez Mr.Kreweta » So 10 kwi, 2021 10:28

Tigery dawniej były trzymane na neutralu, w przyrodzie też żyją na neutralu, teraz ciężko jest znaleźć Tigery z neutrala, bo dla krzyżówek hodowcy z czasem przystosowali je do aktywnego, później reszta w większości dla wygody, też trzyma je na aktywnym, aczkolwiek pasjonaci Tigerów, i to wypasionych, raczej trzymają je dalej na neutralu") Oczywiście można je przeaklimatyzować, jest potrzebny dojrzały stabilny zbiornik, i kilka miesięcy zbijania parametrów, mnie się udawało, aczkolwiek dorosłe popadały z czasem, ale młode już szalały na neutralu, razem z Neo, na GH 6-8, KH 2-4, PH 7,5 średnio.

Peteypee, i tak, podstawową rolą podłoża aktywnego, jest trzymanie parametrów, czyli pełnienie roli bodajże buforu kwasowego, dodatkowo są jednym z najlepszych siedlisk dla bakterii, nawozy, minerałki i inne dodatki to dodatki opcjonalne w sumie.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Blue Tiger na podłożu neutralnym. Przymiarka do kostki

Postprzez Peteypee » So 10 kwi, 2021 10:51

Tak właśnie też czytałem że dla wygody wszystko powoli idzie na aktywne. Jedna woda i tyle. Przy 3-4 zbiorniczkach to jeszcze nie problem dla każdego zrobić inna wodę.
Myślę że wystartuje tak jak Pierre pisze a później będę myślał. Na razie rozglądam się za podłożem. Myslelm ze trochę tańsze [emoji1787]
Polećcie coś proszę. Ada odpada raczej bo jak czytam to zachodu jest ze startem akwarium na tym.
5kg to chyba za dużo, myślę że 3kg wystarczy.

@Mr.Kreweta zakładam że nie masz już takich Tigerów? [emoji846]
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Blue Tiger na podłożu neutralnym. Przymiarka do kostki

Postprzez Mr.Kreweta » So 10 kwi, 2021 13:08

Nie mam, fajne są Tigery, ale to jednak nie do końca moje klimaty..
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Blue Tiger na podłożu neutralnym. Przymiarka do kostki

Postprzez Peteypee » So 10 kwi, 2021 22:03

Mnie się z kolei podobają te z czerwonym grzbietem - rusty? Niestety żonie już nie[emoji846] ale pewnie i tak się będą pojawiać.
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Blue Tiger na podłożu neutralnym. Przymiarka do kostki

Postprzez Peteypee » N 11 kwi, 2021 00:25

Czy benibachi black Soil power będzie dobre? Gdzieś wyczytałem że najdłużej zachowuje właściwości stabilizujące pH. Normal wydaje mi się dość gruby (podają 2-3mm) Więc wstępnie wziąłbym powder, choć i tu na foto mi się wydaje grube ziarno. Niby pisze ze około 1mm.
Ktoś z Was ma to podłoże? Mógłby wrzucić fotę jak to wygląda? Najlepiej z nie przerośnięta dorosła krewetka żebym miał porównanie? [emoji846]
Super powder to już chyba za drobne, chociaż znając mnie to pewnie by mi podpasiło[emoji846]
Czym się różni wersja fulvic?
3kg opłaca mi sie wziąć na kilogramy ale teoretycznie to jest idealnie tyle co potrzebuję - 3,5L. Zastanawiam się czy nie wziąć 5kg.
Myślałem jeszcze o dark Soil, cenowo podobnie, pytanie jak z jakością?
Jakaś tańsza alternatywa równie dobra, bardziej czarna i w granulacji około 1,5mm?
Czy kierować się tym na jakiś podłożu są krewetki trzymane? (jak przeglądam to często też podają)
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Następna strona

Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości