Babaulti przeobrażenie zupełne

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Babaulti przeobrażenie zupełne

Postprzez lukiblack » So 26 kwi, 2008 21:59

Witam,
Spotkałem się już kiedyś z tematem rozrodu babaulti poprzez przeobrażenie larwalne zachodzące w słodkiej wodzie. Uznałem to za bajki/brednie. Od jakiegoś czasu mam stadko krewetek Caridina Babaulti var "Malaya".

Czytałem wiele na forach zagranicznych, o krewetkach babaulti i red cherry oraz ich powiązaniach. Z większości wynika że krewetki które mamy w akwariach jako babaulti - green / rainbow to nic innego Neocaradina heteropoda czyli wyjściowa forma Red Cherry dlatego też czasem może dojść do krzyżowania naszej Red Cherry z "babaulti" . Docelowym gatunkiem babaulti nazwano Green Neon Shrimp i właśnie Malaya. Właśnie moim oczom ukazała się samica Malaya nosząca pomarańczowe jajeczka. Szok u mnie wywołał fakt iż są One granulacji jajeczek krewetki Amano / Red nose lub Ninja. Czyli wniosek jest jeden - w zależności od występowania w naturze mamy różne odmiany Babaulti (green - "green neon shrimp" , "Malaya" i "Stripes") które w różny sposób się rozmnażają, jedne poprzez przeobrażenie niezupełne a inne przechodząc stadia larwalne lecz w słodkiej wodzie.
Kiedy krewetka przestanie się ukrywać zamieszczę fotkę.

Pozdrawiam
Łukasz
Pozdrawiam
Łukasz
Avatar użytkownika
lukiblack
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 61
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 23:11
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez Allex » N 27 kwi, 2008 01:59

Masz rację z tym, że to co u nas się sprzedaje jako babaulti to N. heteropoda. Prawdziwa pierwsza C. (cf.) babaulti była zielona, powszechnie znana jest jako "greenka". Problem zaczął się gdy zaczęto zbyt dużo gatunków wrzucać do jednego worka pod nazwą 'babaulti'. Teraz jest w nim prawdopodobnie kilkanaście, jeśli nie więcej, gatunków pochodzących z różnych obszarów. Część przechodzi przeobrażenie, część nie.
Avatar użytkownika
Allex
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 280
Dołączył(a): Pt 23 lis, 2007 19:21
Lokalizacja: Poznań

Postprzez lukiblack » N 27 kwi, 2008 09:27

Witam...

"Greenka" czyli "Green neon shrimp" - używam tej nazwy gdyż greenką nazywają też N. heteropodę którą sprzedają pod szyldem Babaulti.
Greenki też mam i One rozmnażają się bez stadiów larwalnych. Wczoraj chciałem zrobić fotkę ale uciekła - są bardzo płochliwe. Dzisiaj postaram się ustrzelić fotkę samicy z jajkami.

Pozdrawiam
Łukasz
Pozdrawiam
Łukasz
Avatar użytkownika
lukiblack
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 61
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 23:11
Lokalizacja: Częstochowa


Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości