Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez ar2r21 » Pn 09 sty, 2017 15:59

Tu się zgodzę z SUHYm. Dodawanie bakterii do działającego dobrze zbiornika mija się z celem. Bakteria jako żywe stworzenie musi czymś się odżywiać. W akwarium wytwarza się pewnego rodzaju równowaga między ilością bakterii a ilością substancji którymi się odżywiają. Dodanie dodatkowych bakterii do zbiornika spowoduje wyginięcie ich nadmiaru. Ilość bakterii można zwiększyć tylko przez zwiększenie lub polepszenie podłoża filtracyjnego na którym mogą rozwijać się bakterie. Dodawanie bakterii ma sens tylko w nowo zakładanym akwarium. Dodawałbym wszystkie dostępne bakterie. Rozwiną się te najmocniejsze szczepy. Na Allegro można kupić próbki różnych producentów. Oczywiście trzeba też dodać jakąś pożywkę dla nich. Niektóre sprzedawane bakterie posiadają już pożywkę i może to wystarczyć. Ja zakładając swoje 50 litrowe akwarium dodałem pół łyżeczki mocznika (nawóz azotowy dla roślin ogrodowych).
Ale jest to tylko moje zdanie. Każdy może robić jak chce.
Artur
ar2r21
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 89
Dołączył(a): Pt 18 gru, 2015 21:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez totome » Pn 09 sty, 2017 21:51

Kolego teoretecznie masz rację , ale akwarium to nie jezioro , które biologicznie samo się oczyszcza . Mamy tylko kilkanaście-dziesiąt litrów wody które musi oczyścić nasz system filtracji . I tu się zaczyna problem , bo Suchy ma ogromne doświadczenie i wie jak prowadzić zbiornik , a reszta nas małych robaczków może go np. przekarmiać , problem nie ujawni się od razu , ale kumulacja szkodliwych substancji powstałych z gnijących niestrawionych produktów z czasem rozwali system . I tu pomogą Ci bakterie , zwiększąc zakres błędu który możesz popełnić ;-)
totome
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 151
Dołączył(a): Śr 11 wrz, 2013 20:32
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez =Fresz= » Pn 09 sty, 2017 21:57

Jest tak jak pisze totome, plus w niskim ph bakterie się tak nie namnażają jak w obojętnym. Dlatego ja bakterie uzupełniam z podmianami. Kolejny temat warty przyklejenia żeby inni się tego nauczyli :)

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez totome » Pn 09 sty, 2017 22:17

Pozwolę sobie dodać do tego co napisałeś . Bakterie w trakcie przemiany materii obniżają ph :-P
totome
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 151
Dołączył(a): Śr 11 wrz, 2013 20:32
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez =Fresz= » Wt 10 sty, 2017 07:14

Też dobra uwaga ;)

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez daman0629 » Wt 10 sty, 2017 07:48

Fajny temat, więc zadam pytanie do osób które twierdzą że trzeba dodawać bakterie. Mniej więcej od półtorej roku nie dodaje żadnych bakterii do baniaków. Zbiorniki funkcjonują bardzo dobrze, nie ma niewyjaśnionych zgonów, mnożą się czyli jest wszystko tak jak być powinno. Prosta filtracja gąbkowa. Powiedzcie mi dlaczego u mnie te zbiorniki funkcjonują bez dodawania bakterii?
daman0629
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 194
Dołączył(a): Wt 21 sty, 2014 12:22

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez =Fresz= » Wt 10 sty, 2017 08:20

Przeczytaj dokładnie to co napisał totome. Jeżeli możesz to opisz zbiorniki a najlepiej wklej ich zdjęcie ;)

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez Sebastian » Wt 10 sty, 2017 08:57

Zapraszam do lektury:
http://www.e-biotechnologia.pl/Artykuly/denitryfikacja" target="_blank" target="_blank

a tu konkretny opis tego co się powinno dziać w naszych krewetkariach, opis nitryfikacji przy pomocy bakteri i tlenu oraz denitryfikacji która powinna przebiegac beztlenowo w naszych przynajmniej 3 cm. grubości podłożach:

https://www.malawi.pl/artykuly/filtracj ... giczna.htm

bakterie nitryfikacyjne przy podłożu aktywnym, które obniża znacznie PH, pracują wolniej a duża ich część szybko ginie dlatego warto jest ich populację odnawiać może nie co tydzień ale co druga lub trzecia podmiana.

P.S. Kolega Daman pisze że nie dodaje bakterii i że wszystko jest oki a w opisach swoich zbiorników pisze podaje bt9, skleroza nie boli...
jest:
37 l. blue red bolt, white
37 l. taiwan panda one strips
45 l. sulawesi
37 l. hybrydy
37 l. hybrydy
10 l. blue tiger orange eye
150l. sakury, redki
było:
120 l. Sulawesi, Caridina sp. "Cardinal" + Malili Red
Sebastian
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 169
Dołączył(a): N 17 lis, 2013 21:37

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez daman0629 » Wt 10 sty, 2017 15:15

Sebastian jeśli już prześledziłeś moje tematy trzeba było to zrobić dokładnie. Napisałeś że używam bt9 tak ale było to 3 lata temu i znalazleś to info w moim temacie z przed 3 lat (oczywiście tego zbiornika nie ma już od dawna dlatego też nie jest aktualizowany wątek. A dzisiaj w tym temacie napisałem że od półtorej roku nie używam bakterii. Więc sklerozy nie mam.

Obrazek

Wszystkie zbiorniki wyglądają tak jak ten wyżej, filtracja tylko u-jet3 , zbiornik ok 40l, jak widac na zdjęciu nie ma tam żadnych cudownych kulek,skałek,cynamonów, oxydatorów, rynien filtracyjnych itp. I tak jak pisałem wcześniej nie dodaje żadnych bakterii a zbiorniki mają się bardzo dobrze.
daman0629
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 194
Dołączył(a): Wt 21 sty, 2014 12:22

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez =Fresz= » Wt 10 sty, 2017 15:37

Masz tam malutko podłoża i mega filtrację więc nic dziwnego że się zbiornik kręci ;-) gratuluję sukcesów.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez daman0629 » Wt 10 sty, 2017 15:57

Dzięki Freszu, nie miałem na celu negowania dodawania bakterii w zbiornikach bo pewnie nie zaszkodzą, ale chciałem pokazać i udowodnić że nie jest to 100% konieczny wymóg do prawidłowego funkcjonowania zbiornika. Można w prosty sposób prowadzić zbiornik tylko trzeba to zrozumieć i żadne referaty i linki nie zastąpią swoich obserwacji.
daman0629
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 194
Dołączył(a): Wt 21 sty, 2014 12:22

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez =Fresz= » Wt 10 sty, 2017 16:02

Dokładnie tak jak piszesz. Niektórym ciężko to zrozumieć ;)

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez Maslo20 » Wt 10 sty, 2017 16:39

daman0629 zapytam w takim razie, czy dodajesz coś do wody przy podmianie lub do słupa?

Swoją drogą ładny zbiornik.
Avatar użytkownika
Maslo20
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 20
Dołączył(a): Pn 07 lis, 2016 23:16

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez daman0629 » Wt 10 sty, 2017 17:03

Maslo20 no coś pasuje do czystej Ro dodać ;-) Od półtorej roku daje tylko salty gh+ , 0,5ml azoo mineral+ 0,5ml azoo vita na 5 l podmienianej wody (jako że vita plus się kończy i nie ma go w sprzedaży zastępczo będzie Genchem Aminovita). Tyle z chemii, reszta to szyszki i liście.
daman0629
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 194
Dołączył(a): Wt 21 sty, 2014 12:22

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez Maslo20 » Wt 10 sty, 2017 17:38

Byłem ciekawy bo moze coś zupełnie innego stosujesz :-) narazie dużo czytam i kompletuje swój zbiornik.
Avatar użytkownika
Maslo20
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 20
Dołączył(a): Pn 07 lis, 2016 23:16

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości