Dwa testy kropelkowe gh i różne wyniki

Otwarta 24h/dobę 7 dni w tygodniu kawiarenka.
Dla tych którzy nigdy nie mają dosyć pisania

Moderator: =Fresz=

Dwa testy kropelkowe gh i różne wyniki

Postprzez Peteypee » Śr 28 lip, 2021 16:23

Hej.
Test kropelkowy na gh nowy i aktualny, świeży jeden i drugi
Jeden to JBL gh. Pokazuje mi gh 7 przy ~300us
Drugi to zoolek gh. Pokazuje gh 11 przy tej samej przewodności. Któremu wierzyć?
Taka rozbieżność to masakra jak dla mnie. Liczyłem że to będzie 1-2stopnie max a nie 4!
Oba testy to uzupełnienia.
Bądź tu mądry :/
Jak to zweryfikować?
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Dwa testy kropelkowe gh i różne wyniki

Postprzez Mr.Kreweta » So 31 lip, 2021 08:11

Napewno nie zoolekowi, ten u mnie ma rozchwiał o 2-3 stopni, a skąd to wiem? Ha, poza wiedzą innych, mam testy na wapno i magnez też z zooleka, które mają o dziwo świetną opinię, nawet jak na zooleka... i z tych testów na ca mg, można wyliczyć gh, i te po rozpuszczeniu oryginalnej miarki soli salty, w odpowiedniej ilości wody, wskazuje 5-5,5 gh, czyli tyle ila ma być wg. producenta soli w wodzie do podmian..

edit. i w tej wodzie od razu sprawdzam typowym testem gh z zooleka, i ten wskazuje około 8") Jak już wiem ile przewala test gh, to już nim na szybkiego sprawdzam, bo wiem że muszę odjąć ze 2-3 stopni")
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Dwa testy kropelkowe gh i różne wyniki

Postprzez Peteypee » So 31 lip, 2021 08:52

No tak, znając przekłamanie można mierzyć [emoji846]
Generalnie zoolek na gh też raczej miał dobrą opinie. Mam wrażenie że jak kupiłem cały zestaw to pokazywał dobrze ale jak już tylko uzupełnienie to już była dupa.
Na razie bliżej jbl do tego co podaje producent mineralizatora. Jeszcze kalibrowałem chiński miernik przewodności ale ten miał przekłamanie 20us przy płynie 250us. W sumie mógłbym zmierzyć gdzieś mg, ca i też w ten sposób sprawdzić. Mineralizator zawsze może mieć +/- choć te 10% pewnie też nie powinno zrobić specjalnie różnicy.
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Dwa testy kropelkowe gh i różne wyniki

Postprzez Mr.Kreweta » So 31 lip, 2021 12:14

Tylko że producent podając przewodność w us, chyba nie miał świadomości że mierniki us mają kilka przeliczników, od 1,56 do 2,17 bodajże, dlatego jeśli sprawdzanie było by w ppm to ok, ale w us to jak wróżenie z fusów... chyba że miał i dlatego takie widełki. Tak czy siak te us dobre przy przygotowaniu wody do podmian, i ew. szybkich pomiarów czy coś podskoczyło, bo przy 6 gh, jeden może mieć w zbiorniku 250 us a drugi 400...

edit. co do Gh zooleka to nie słyszałem żeby miał dobrą opinię, ale może to wynika że mało kto ma sokoli wzrok, by dostrzec niewielką zmianę odcienia, wskazującą ponoć właściwe gh, zanim kolor całkiem zmieni barwę... ja nie mam")
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Dwa testy kropelkowe gh i różne wyniki

Postprzez Peteypee » So 31 lip, 2021 14:50

Minealizuje obecnie qd gh+ one shrimp- ten z wyższa przewodnością. Podają ze jeden stopień twardości w 10l ma ( +/-10%) 60us.
Moj chiński miernik przelicza x2 bo zawsze Xppm daje 2x US. Być może tak jest ze są te widełki są dla tego przelicznika bo każdy celuje w środek raczej, a pół stopnia twardości to raczej nie jest wielki problem przy podmianie 20%
Zastanawiam się czy dzieląc to wszystko przez pół; zamiast na 10l ro 7ml - gh7, daje 3.5ml na 5l wody. Czyli 0,7ml mineralizatora na litr dla gh 7. Może tu jest błąd i w mniejszych ilościach coś się nie zgrywa? Chociaż już na kalkulatorach to robiłem na ich stronie.
Ustaliłem sobie ze dla Tigerów będę robił gh7 +/-, więc wodę w akwarium na przewodność tylko dla kontroli mierzę. Bardziej patrzę na gh. Wodę do podmian oczywiście najpierw zmierzyłem kropelkami a potem miernikiem żeby ustalić przewodność. Ale w momencie jak miernik pokazywał ok przewodność (~400us) a kropelki że gh jest 12 to zwariowałem po prostu.

Co do koloru przy zoolek, to nie mam problemów bo często jak idzie ostatnia kropelka to nagle pół roztworu zmienia kolor na zielony po czym wraca na czerwony. Czasem faktycznie nie jest łatwo to zauważyć. Wtedy jak dam ostatnia krople i zmieni kolor to jej nie liczę. Ale wydaje mi się że z pełnych zestawów, są inne buteleczki i lecą większe krople. Bo pamiętam pierwszy test, pełny zestaw to krople były spore a przy uzupełnieniu te krople są malutkie. Nie wiem czy w tym problem faktycznie? Czy to przypadek że miałem taką miękka buteleczkę i dobre wskazania?
Na razie sugeruje się jbl z racji że chyba jednak są bardziej poprawne niż obecne posiadane zoolek. Chyba że jest coś bardziej sprawdzonego i pewnego niż jbl?
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34


Powrót do CAFE DEL MAR

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości