Re: Problem z ph w akwariach pomiary miernikiem i kropelkowo

Otwarta 24h/dobę 7 dni w tygodniu kawiarenka.
Dla tych którzy nigdy nie mają dosyć pisania

Moderator: =Fresz=

Re: Problem z ph w akwariach pomiary miernikiem i kropelkowo

Postprzez unipes » So 03 lip, 2021 14:52

Witam Wszystkich,

Chciałbym się zapytać odnośnie pomiarów PH wody.
Jestem trochę świeży w krewetkach, ale dzięki temu częściej robię testy wody niż przy akwariach z rybami.
Podczas pomiarów wychodzą mi ciekawe wyniki.
Posiadam dwa mierniki elektroniczne do pomiaru PH wody.
Pierwszy Chińczyk o nazwie Hmtiky pH-2 Pro wskazuje mi: 1 akwarium PH-6,6. 2 akwarium PH 7,0. 3 akwarium PH 6,4.
Drugi Miernik Hanna HI98107 wskazuje mi: 1 akwarium PH-6,9. 2 akwarium PH 7,2. 3 akwarium PH 6,9.

Zrobiłem pomiary również testami kropelkowymi JBL
test PH 3-10 wskazuje mi: 1 akwarium PH-6,0. 2 akwarium PH 6,5. 3 akwarium PH 6,0. według tabeli kolorów JBL
test PH 6-7,6 wskazuje mi: 1 akwarium poniżej PH-6,0. 2 akwarium PH 6,0. 3 akwarium poniżej PH 6,0. według tabeli kolorów JBL, piszę poniżej ponieważ brak skali kolorów. Mam odczyn żółty i tabela tego nie łapie.

Co o tym myślicie? jakie pomiary są bardziej wiarygodne? Elektroniczne czy kropelkowe?

Pomiary robiłem w tym samym czasie temperatura wody 20,8C - 21C. Woda RO mineralizowana w akwarium 1 i 3 Shrimp Mineral GH+, akwarium 2 Shrimp Mineral KH/GH+. * Neocaridina
unipes
Potencjalny Maniak
 
Posty: 2
Dołączył(a): So 03 lip, 2021 13:56

Re: Problem z ph w akwariach pomiary miernikiem i kropelkowo

Postprzez Peteypee » So 03 lip, 2021 18:11

Patrząc z własnej perspektywy nie ma co się przejmować który miernik co pokazuje, o ile pokazują stabilnie. Ja mam chiński za 9zl i pokazuje +/- 0,2 względem kropelkowych zoolek. Ale pokazuje stabilnie (nie ze raz 6 a po 5 minutach 6,5)
Skalibrowane te mierniki? Ja testowałem swój. Miernik pokazywał to co miało być ale kropelki +/- 0,3-4 bo kolory czasem ciężko przypasować. Ja wolę chińczyka, sprawdzam czasem czy pokazuje dobrze. Pobeltam żeby powietrze wyleciało, zawieszam i wracam po 2-3 minutach. Po kropelkach nie chce mi się płukać po prostu menzurek, choć czasami też weryfikuje kontrolnie kropelkowymi.
To wszystko to wartości orientacyjne. Ważne żeby nie było dużych skoków [emoji846]
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Problem z ph w akwariach pomiary miernikiem i kropelkowo

Postprzez unipes » So 03 lip, 2021 23:32

Mierniki skalibrowane. Chińczyk trzy punktowo z tego co pamiętam 4,01, 6,8 i 9,0. Hanna dwupunktowo. 4 i 7.
Tylko zastanawia mnie różnica kropelkowa dość duża aż oprawie 1. Przy krewetkach Cardinina ma to znaczenie. Przykładowo chce utrzymać ph na poziomie 6,0. A według miernika mam. A kropelkowy może mi pokazać około ph 5. A to nie dobrze. Obecnie utrzymuje przewodność na poziomie 260-270. Kh 0-1 gh 5. Testy jbl. No i jeśli według testów jbl wychodzi mi z byt małe ph. To wtedy muszę podnieść Kh podczas solenia RO. A co jeśli mierniki elektroniczne wskazują poprawne ph. Wtedy będę miał ph prawie 8. A to już za dużo dla Caridina.
unipes
Potencjalny Maniak
 
Posty: 2
Dołączył(a): So 03 lip, 2021 13:56

Re: Problem z ph w akwariach pomiary miernikiem i kropelkowo

Postprzez Peteypee » N 04 lip, 2021 11:32

Musisz zweryfikować co pokazuje poprawnie. Jesli mierniki Skalibrowane to ja bym im bardziej ufał. Ale dobrze byłoby sprawdzić jeszcze gdzieś te mierniki. Kropelki zawsze mają większy błąd pomiaru (to jest moje zdanie) Jak sam nie zweryfikujesz to nikt Ci nie powie co poprawnie mierzy bo i jedno i drugie może przekłamać.
U mnie np kropelkowe na gh przy aqua art pokazują dobrze a prY mineralizowaniu QD one shrimp pokazują dużo za dużo, względem tego co powinno być według przewodności. QD - 440 us i kropelki pokazują gh 12-14, kh 0, Aqua art - 230us i kropelki pokazują 7-8gh. Założyłem że producent wie jaka jest przewodność i jest w miarę powtarzalna więc robię wodę wdg przewodności. Co do pH to kontrolnie mierze przed podmiana tylko, chociaż kiedyś też mierzyłem non stop[emoji846] ale z kropelkowy i nie miałem problemu (zoolek) bo pokazują zbliżone wartości do mierników, pasków.
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34


Powrót do CAFE DEL MAR

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron