Usuwanie tematów


Podziel się z nami swoimi pomysłami na rozwinięcie forum.

Moderator: =Fresz=

Re: Usuwanie tematów

Postprzez Dakota » Pn 27 paź, 2014 12:25

Myślę, że nie ma co odsyłać początkujących do tego wątku, bo ja sama już coraz mniej rozumiem, do czego zmierzamy :-P

Zadajmy sobie najpierw pytanie, czy widzimy sens w tworzeniu poradnika typu "Zakładanie krewetkarium - podstawy"? Jeśli tak, to jak sobie go wyobrażamy? Na ile ma być szczegółowy?
Jestem za niezbyt długim, konkretnym poradnikiem w postaci zamkniętych, przyklejonych wątków:
"Krewetkarium od podstaw - Neocaridina sp." (pod to podchodzą właściwie wszystkie odmiany barwne, od RC, przez white, yellow, blue, orange, rili itd. - należałoby o tym wspomnieć na początku wątku czy w innym widocznym miejscu)
"Krewetkarium od podstaw - Caridina sp." (i tu znowu na starcie wymieniamy, o które krewetki chodzi)
"Krewetkarium od podstaw - inny gatunek/odmiana, która potrzebuje innych warunków niż te w wątkach poniżej"

Hodujecie krewetki od lat, macie po kilka(naście) baniaków, więc jesteście w stanie podzielić krewetki na kilka "worków", do których wrzucamy te, które mają te same lub identyczne wymagania - i tak mamy kilka poradników dla krewetek o różnych potrzebach.

Wątek z poradnikiem widzę tak:
- na starcie info, których krewetek dotyczy wątek (początkujący zazwyczaj zna tylko nazwę handlową krewetki ;-) )
- informacje o wymiarach akwarium - minimalne wymiary
- informacje o parametrach wody i jej przygotowaniu (czyli wg schematu, któremu hołduje większość z nas - Neocaridina na kranie + ewentualnie info, że jak ktoś ma w kranie płynną skałę, to miesza 50/50 z RO/demineralizowaną, Caridiny i bardziej wymagające gatunki - woda RO + minerały ---> odnośnik do listy preparatów do wody)
- informacje o podłożu (znowu schemat: mało wymagające na podłożach neutralnych typu piaski, żwirki, wymagające - podłoża aktywne - z info, jakie są łatwo dostępne i popularne)
- kilka słów o roślinności i oświetleniu (żeby się nie rozwodzić, podałabym po prostu linki do konkretnych wątków)
- kilka słów o filtracji - i tu koniecznie odnośnik do wątku poświęconego wyłącznie filtracji (o czym niżej)
- lista preparatów do wody - podzielić na preparaty podnoszące twardość (GH+), mineralizujące (vita+, mineral+, itp.), związki humusowe (black water, szyszki, liście, itp.), z zaznaczeniem, które preparaty są niezbędne, a które można stosować dodatkowo; niektórym preparatom poświęcone są konkretne wątki na forum (opinie) i tu widzę odnośniki do tych wątków.

Jako oddzielny potraktowałabym wątek o filtracji - to temat-rzeka. Opisać jak działa filtracja (ale bez wchodzenia zbyt głęboko i zasypywania wzorami chemicznymi), jaki jest jej cel, jakie rodzaje - plusy i minusy, przykłady zastosowania (ze zdjęciami).

Fajnie by było, gdyby do stworzenia poradników zgłosiło się kilku doświadczonych krewetkomaniaków, którzy napisaliby je wspólnie. Ewentualnie niech jedna osoba napisze poradnik, wrzuci na forum z możliwością komentowania, a po rozpatrzeniu sensownych uwag, stworzyła wersję finalną, którą można by opublikować w formie zamkniętego, przyklejonego wątku. Poradniki nie muszą być wyjątkowo szczegółowe, to ma być poprowadzenie początkującego "za rączkę" tak, by jego krewetki żyły i miały się dobrze; to ma być pomoc dla "zielonych", a nie recepta na wyhodowanie championa czy prowadzenie hodowli.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Usuwanie tematów

Postprzez =Fresz= » Pn 27 paź, 2014 12:44

Crystal red/black, hybryda, taiwan, tibee, taitibbe, tiger
- minimalne wymiary zbiornika 25-30l
- woda z filtra RO (parametry po mineralizacji gh 4-6, us 260-300)
- podłoże aktywne (Benibachi, BWS) stabilizuje ph na poziomie około 5,5
- roślinność tylko mchy plus rogatek/najas/pistie/rzęsa wodna (jako miejsce obsadzenia mchów tylko i wyłącznie spreparowane korzenie, lignit, skorupa kokosa, ceramiczne rurki) ZERO kamieni
- oświetlenie świetlówki barwa 865/965 i philips aquarelle
- filtracja hamburg lub głowica z dużą gąbką
- mineralizacja/uzdatnianie/bakterie (salty shrimp, azoo minrela plus, kulki mineralizujące i oczyszczające BWS BALL, azoo 11in1, azoo double black water, BT-9, Gravidas, Benibachi MAX-H, szyszki olchy, liście dębu osiki ketapangu (migdałecznik), orzecha włoskiego
- pokarmy DIY lub znanych marek Mosura, Benibachi, BWS, Shirakura, Ebita, Mk-Breed
- ZERO rybek

Ciąg dalszy nastąpi, muszę lecieć do klienta na umowę :-P
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Usuwanie tematów

Postprzez Kaledon » Pn 27 paź, 2014 13:07

I aż prosi się by "hodowca" tak chętnie piszący poradnik pokazał swoje doświadczenie w kwestii porad udzielanych. Bo sory ale jak nie masz warunków, żeby kilka produktów jednocześnie stosować w różnych baniakach równocześnie to delikatnie mówiąc takie porady są do niczego.

A taitibee kiedykolwiek miałeś u siebie że je tu wpisałeś? Tak samo taiwany czy hybrydy? Tigery kiedykolwiek miałeś na parametrach pod nie? I to różne tigery najlepiej.
Kaledon
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 259
Dołączył(a): Wt 01 lis, 2011 13:30
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Usuwanie tematów

Postprzez chwialek » Pn 27 paź, 2014 13:15

Dodałbym wzmiankę o pokarmach naturalnych w formach pałeczek. Mam tu na myśli Carapax i Shrimp Nature teraz widzę że jest jeszcze shrimp garden tego ostatniego nie stosowałem więc nie wiem czy równie dobre.
Pałeczki z orzecha, pokrzywy, barley (słoma jęczmienna), jakby nie patrzeć to już nie DIY a w cenie jednej mosury mogą mieć 3 ciekawe pokarmy. Dla początkujących bardziej bym nawet polecał mix takich tańszych pokarmów. Początkujący może pomyslec 1 pokarm drogi kupie i bedzie pełnia szczescia a tak nie jest.
W mineralizacji wypada uwzględnić skałkę BWS/Benibachi/Shirakura jest to skałka zbudowana wg mnie z montrmorylonitu w formie skałki a nie proszku, ale działa tak samo, tylko nie wymaga dosypywania a zwyczajnie jest w wodzie aktywność rok ?

Z tigerami mam dylemat czy aby napewno ? to ten sam worek.
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Re: Usuwanie tematów

Postprzez TitaniC » Pn 27 paź, 2014 13:15

Kaledon chyba nie bardzo zrozumiałeś o co chodzi. Nie że to wszystko ma się użyć, tylko coś z tego

To może pisać już w nowym temacie? Bo lamy początek dyskusji

WySwiftowane z Galaxy S4 na Tapatalk'u
Avatar użytkownika
TitaniC
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 128
Dołączył(a): Wt 07 paź, 2014 08:41
Lokalizacja: Suwałki

Re: Usuwanie tematów

Postprzez Kaledon » Pn 27 paź, 2014 13:19

TitaniC napisał(a):Kaledon chyba nie bardzo zrozumiałeś o co chodzi. Nie że to wszystko ma się użyć, tylko coś z tego

WySwiftowane z Galaxy S4 na Tapatalk'u


Chyba Ty nie zrozumiałeś. Ja nic nie pisze o jakimkolwiek z produktów tylko o miarodajności opinii kogoś kto nie miał jak nawet sprawdzić czy coś działa i jest dobre nie wspomnę o wymienianiu krewetek których się nie posiada/ nie posiadało. Zresztą zakup kilku samic tigera i wpuszczenie do cr też bym nie nazwał trzymaniem tigerów.
Kaledon
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 259
Dołączył(a): Wt 01 lis, 2011 13:30
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Usuwanie tematów

Postprzez chwialek » Pn 27 paź, 2014 13:22

Kaledon chyba jednak dobrze zrozumiał treść. Ma doświadczenie z Tigerem więc wie że to nie do końca warunki pod tigery. Ja takiego doświadczenia bogatego nie mam ale wydaje mi się że tiger wymaga nieco inaczej niż Crystal/hybryda crystal+taiwan/Taiwan, przygotowanej wody pomimo że to też Cardina i się krzyżuje z pozostałymi cardinami.
Ostatnio edytowano Pn 27 paź, 2014 13:30 przez chwialek, łącznie edytowano 2 razy
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Re: Usuwanie tematów

Postprzez TitaniC » Pn 27 paź, 2014 13:26

No w takim razie, wszystko można zmienić przecież, dodać i odjąć. Info temperaturze jeszcze brakuje

WySwiftowane z Galaxy S4 na Tapatalk'u
Avatar użytkownika
TitaniC
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 128
Dołączył(a): Wt 07 paź, 2014 08:41
Lokalizacja: Suwałki

Re: Usuwanie tematów

Postprzez chwialek » Pn 27 paź, 2014 13:28

Też po to jest temat taki hmmm nie ogólny docelowy tylko tak na luzie. I tak w nim panuje już burdel więc gdy coś się rozwinie to moderator/administrator może przenieść to co ważne, a usunąć to co zbędne.
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Re: Usuwanie tematów

Postprzez TitaniC » Pn 27 paź, 2014 13:31

A Kaledon napisze info o Tigerach ;-) fajnie jak doda się zdjęcia, żeby nie było pytań "a co to za krewetka" ;-)

WySwiftowane z Galaxy S4 na Tapatalk'u
Avatar użytkownika
TitaniC
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 128
Dołączył(a): Wt 07 paź, 2014 08:41
Lokalizacja: Suwałki

Re: Usuwanie tematów

Postprzez Dakota » Pn 27 paź, 2014 13:32

Słuchajcie, to może najpierw odpowiedzmy na pytanie, dla kogo ma być ten poradnik. Czy ktoś, kto do tej pory miał niedużą lub żadną styczność z akwarystyką i chce odpalić krewetkarium, będzie od razu celował w Tajwany czy Hybrydy? Gdzie laik kupuje krewetki? I jakie?
Czy ten wątek nie wziął się m.in. stąd, że po raz n-ty nowi użytkownicy zadają te same pytania?

Jeśli to ma być poradnik dla osób raczkujących w temacie (a tak ja to widzę), takie najważniejsze informacje w jednym miejscu, to bez sensu jest zagłębiać się w drobne szczególiki i dołączać do tego wszystkiego portfolio, dyplomy i tytuły przed nazwiskiem :-)
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Usuwanie tematów

Postprzez TitaniC » Pn 27 paź, 2014 13:35

Dakota ma rację. Podstawy podstawy podstawy. Ale dużo osób z forum uważa różne szczegóły jako podstawy :-P jakiś specyfik to mus... ;-)

Jako świeży chce wiedzieć, w czym, na czym je trzymać i czym karmić na początku, żeby nie zrobić im krzywdy. Jak już mam krewetki i nic się nie dzieje, to dopiero wczytuje się czym urozmaicić życie krewetkom.

WySwiftowane z Galaxy S4 na Tapatalk'u
Avatar użytkownika
TitaniC
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 128
Dołączył(a): Wt 07 paź, 2014 08:41
Lokalizacja: Suwałki

Re: Usuwanie tematów

Postprzez Kaledon » Pn 27 paź, 2014 13:37

Dakota napisał(a):Słuchajcie, to może najpierw odpowiedzmy na pytanie, [url]dla kogo[/url] ma być ten poradnik. Czy ktoś, kto do tej pory miał niedużą lub żadną styczność z akwarystyką i chce odpalić jedno krewetkarium, będzie od razu celował w Tajwany czy Hybrydy? Gdzie laik kupuje krewetki? I jakie?


Po pierwsze żeby pisać poradnik trzeba mieć wiedzę. I to wiedze zdobytą u siebie i znajomych. Od jakiegoś czasu na tym forum porad udzielają osoby które tej wiedzy nie mają ( jak widać na powyższym przykładzie) I teraz taki laik kupuje DBT (stado na początek to 20 szt) za 500 i wpuszcza bo wyczytał w poradniku że takie parametry sa dla nich. Szansa na porażkę ogromna. Choć i tak lepiej niż utopić 800-900 w BT0. I zdziwiłabyś się ile osób na początek kupuje hybrydy i taiwany. Ode mnie ktoś kupił właśnie hybrydy + załatwiłem taiwaniy i teraz cieszy się pierwszymi krewetkami z jajkami. Można na początek- jak najbardziej.
Kaledon
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 259
Dołączył(a): Wt 01 lis, 2011 13:30
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Usuwanie tematów

Postprzez Dakota » Pn 27 paź, 2014 14:02

Kaledon, ale osoby, które na start - do pierwszego krewetkarium - kupują krewetki za kilkaset złotych, to jednostki. Tacy ludzie byli, są i będą. Ty, jako hodowca i sprzedawca, powinieneś być pierwszym źródłem informacji dla takiej osoby i poinformować ją, jaka woda, jakie podłoże, jakie parametry - uczciwie informujesz, że przy takich a takich warunkach stado przeżyje i nie powinno być problemów, a jeśli klient chce szukać innych dróg do sukcesu, to nie może mieć pretensji, że krewetki marnieją i zdychają.
Krewetki bywają łatwiejsze i trudniejsze w hodowli - wychodźmy z założenia, że laik wybierze te tańsze i łatwiejsze (i lepiej dostępne), dla takich ludzi tworzy się książki, poradniki i strony, ci bardziej doświadczeni będą wiedzieli, gdzie szukać informacji i jak oddzielić ziarno od plew. Z kolei na tych "nieedukowalnych" nie ma rady.

Specjalnie zaproponowałam, by poradniki tworzyła grupa osób, które mają doświadczenie lub by poradnik przed publikacją był poddany krytyce - właśnie żeby uniknąć takich przepychanek. Pytanie tylko, czy ci faktycznie doświadczeni będą chcieli się dzielić podstawową wiedzą (bo sekretów hodowli nikt zdradzać nie musi), czy poprzestaną na bezproduktywnym wytykaniu niewiedzy innym?
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Usuwanie tematów

Postprzez chwialek » Pn 27 paź, 2014 14:08

Dakota crystal/hybryda były trudne kiedyś dawniej. Gdy było o nich pisane, kran, woda tak, woda sraka. Ale teraz gdy już wszystko/większość się wie co i jaka woda. Że najbezpiecznie na RO + mineralizator, dobre podoże aktywne, że pokarmy. To można od nich zaczynać. Kilkaset zł... przy taiwan może i tak ale przy crystal/hybryda to kilkaset to 100-200zł wystarczy na zakup stada podstawowego w ilości 30-60+szt.

Na sulawesi przy starcie bym obecnie nie namawiał. Ale start od crystala to już nie wyczyn, wystarczy myśleć i chcieć to zrobić dobrze.
Ostatnio edytowano Pn 27 paź, 2014 14:13 przez chwialek, łącznie edytowano 1 raz
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do UWAGI NA TEMAT FORUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości