Mchy pełzające po kamieniach i płożące się po podlożu.

To co krewetki lubią najbardziej

Moderator: =Fresz=

Mchy pełzające po kamieniach i płożące się po podlożu.

Postprzez groblus » Pt 28 lut, 2014 20:26

Czołem. Szukam podpowiedzi w kwesti doboru mchów do krewetkarium. Marzy mi się krewetkowe iwaguimi - z CR. Wiem że w tym momencie pewnie przeczytam - kamienie i CR - to się nie uda, daj korzeń, daj kokosa itd, ale co ja poradzę, że kamienie w wodzie bardzo mi się podobają. Ale wracając do meritum - baniak to bedzie 30 l na benibachi, ze skałkami scenery stone (wiem, że mają różną opinię) i na tym etapie marzy mi się kamień obrośnięty mchem od dołu - i tu będzie mini pelia. Potem na lignicie chciałbym zaszczepić jakiś drobny płożący się mech po gruncie który potrafi wejść na kamienie (nadal mini pelia ???) . Chciałbym się poradzić w kwestii mchów - jakie gatunki bedą spełniać następujące warunki (oczywiscie nie wszystkie warunki naraz):
- możliwie drobna budowa
- umiejętność pełzania po kamieniu - i przyczepieniu się do niego - tak, żebym nie musiał martwić się potem o dowiązywanie
- jakiś mech który "tonie" tzn. który będzie się zwieszał z kamienia
- mech płożący się po gruncie
Na chwilę obecną nic poza mini pelią nie jest pewniakiem w moim baniaku, co drodzy doświadczeni forumowicze moglibyście polecić ?
I jak wygląda sprawa zamawiania zdalnie mchów w takich warunkach pogodowych ? (bo wolałbym zamówić coś od szanowanego ;) forumowicza niż miotać się po warszawskich sklepach)
Pozdrawiam
groblus
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): Cz 20 lut, 2014 22:57

Re: Mchy pełzające po kamieniach i płożące się po podlożu.

Postprzez barus9 » Pt 28 lut, 2014 23:01

Kolego załóż sobie książkowe iwaguimi jest masa postów na ten temat co i jak .
Krewetki to będzie tylko taki kwiatek do kożucha :mrgreen:
Cóż jak padną kupisz sobie nowe cr .
barus9
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 469
Dołączył(a): Cz 23 lut, 2012 12:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mchy pełzające po kamieniach i płożące się po podlożu.

Postprzez kaboom » Pn 03 mar, 2014 23:24

Mach płożący się i zwisający to Weeping a jeśli chodzi o taki który mocno "wgryza się w podłoże" to Phoenix (FISSIDENS FONTANUS). Może cię jeszcze zainteresować Flame Mopss który idzie do góry i ma pionowe odrosty, także dobrze się przyczepia.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Mchy pełzające po kamieniach i płożące się po podlożu.

Postprzez Kudzyslaw » Wt 04 mar, 2014 02:00

Dorzucę tylko, że kamienie scenery stones mam od października i nie zmieniają parametrów wody (sprawdzam raz w miesiącu, Ph, Gh, Kh. Skoków brak). Co prawda trzymam tylko Redki-ale-mówię-na-nie-Sakurki, ale bez różnicy skoro wody nie zatwardzają.

Flame moss rośnie na kamieniach, ale tylko pionowo. Poleciłbym też Stringy moss, ale jest brzydki :) i także rośnie pionowo. U mnie rósł na wszystkim, ale mi się zwyczajnie znudził.
Kudzyslaw
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 87
Dołączył(a): So 21 lip, 2012 02:16

Re: Mchy pełzające po kamieniach i płożące się po podlożu.

Postprzez MarSz » Pt 07 mar, 2014 13:27

Takich mchów jak pytasz jest wiele - bardziej lub mniej pasujących do tych kryteriów i nieco się różniących.

Ja bym raczej polecił drepanocladus sp - flat moss -on się idealnie płoży i pokrywa taką "watą" to po czym rośnie.

Z rosnących w miarę płasko (ale może też się wspiąć do góry) to nadaje się China moss - u mnie w jednej kostce zarósł całe podłoże ale jak doszedł do gabki hamburga to się w nią wczepił i wspinał do góry.

Poza tym z niskich:
- barbula sp - milimeter moss
- mini pearl moss
- phoenix moss

i jeszcze kilka innych conajmniej ale to już mniej popularne.
MarSz
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 520
Dołączył(a): Śr 12 maja, 2010 20:11

Re: Mchy pełzające po kamieniach i płożące się po podlożu.

Postprzez groblus » Pt 07 mar, 2014 19:59

Bardzo dziękuję za konkretną odpowiedź. Akurat szanowny Tasior się na giełdzie ogłasza - cóż za sympatyczny zbieg okoliczności.
groblus
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): Cz 20 lut, 2014 22:57


Powrót do ROŚLINNOŚĆ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość