Żywe tło

To co krewetki lubią najbardziej

Moderator: =Fresz=

Żywe tło

Postprzez tomhur » So 15 mar, 2014 09:59

Witam.
Chciałbym poradzić się bardziej doświadczonych akwarystów z którego mchu można utworzyć najładniejsze żywe tło i czy każdy mech nadaje się...
Przeglądałem zdjęcia w googlach, ale niewiele rodzai mchów na ściankach znalazłem...

Nie ukrywam że najchętniej zrobiłbym z phoenix lub milimeter, ale nie mogę sobie wyobrazić jak by to wyglądało, czy dobrze by się rozwijał i układał mech.
Od razu zaznaczam że na żywo ich nie widziałem, znam je tylko ze zdjęć.
Widział ktoś może te mchy obsadzone w pionie? Rozwijałby się równomiernie?

Czy rozsądniejszym rozwiązaniem byłoby obsadzenie dwoma rodzajami? Na dole mech powiedzmy tworzący bardziej "gałęziaste" tło (christmass, taiwan), na górze milimeter lub phoenix...
Pod opieką: TiBee, TaiTiBee, Blue Bolt, Panda, King Kong, Wine Red, Green Jade, Yellow z pasem, Sakura Red
Avatar użytkownika
tomhur
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 349
Dołączył(a): N 01 gru, 2013 23:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Żywe tło

Postprzez SUHY » So 15 mar, 2014 13:08

"Tło " porasta mi mini pelia , co jakiś czas odrywam kawałki żeby w tym miejscu rosła od nowa . Bez takiego zabiegu po czasie odpadł by cały płat .Mech polecał bym wolno rosnący ,i "spływający " w dół .Brazil ładnie się prezentuje ,dobrze długo się trzyma podłoża ale rośnie dość szybko i ciężko o niego zadbać pod względem przycinki .Po tym jak się zachowuje Mini pearl moss , jak obrasta korzenie mógłby być dobrym kandydatem na taką ściankę .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Żywe tło

Postprzez stan_shrimps » So 15 mar, 2014 22:35

phoenix też powinien dobrze zarosnąć, ja go kiedyś nie ciałem przez 2 lata i nie odpadał ani nie zarósł za bardzo

jeśli chcesz coś na całą szerokość akwa to u mnie się prezentuje fajnie peacock, dużo ładniejszy od taiwana, na dolną część może być
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: Żywe tło

Postprzez tomhur » N 16 mar, 2014 00:11

Dzięki za odpowiedzi :)
Chyba zaryzykuję z phoenixem, strasznie mi się podoba jego struktura... Tak samo jak milimeter.
Być może dla urozmaicenia dolna część rzeczywiście zostanie obsadzona peacock.

Jeszcze jedno pytanie dotyczące żywej ścianki.
Czy całą siatkę powinienem obsadzić? Przy każdym oczku zaczepiać mech, czy robić jakieś sensowne przerwy (powiedzmy mech co drugie oczko), aby roślinka miała miejsce do rozwoju?
Pod opieką: TiBee, TaiTiBee, Blue Bolt, Panda, King Kong, Wine Red, Green Jade, Yellow z pasem, Sakura Red
Avatar użytkownika
tomhur
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 349
Dołączył(a): N 01 gru, 2013 23:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Żywe tło

Postprzez stan_shrimps » N 16 mar, 2014 01:02

Możesz nawet pokryć całą siatkę mchem, jednak trzeba pamiętać, żeby była maksymalnie jedna warstwa, wtedy się najlepiej rozrasta

Kiedyś mi zostało trochę takiej sieczki z peacocka, dosłownie nasmarowałem tym dość duży korzeń i szybciej obrósł niż tu gdzie ładnie poukładałem gałązki ;) od tamtej pory uważam, że nie trzeba wcale dużo dawać mchu, żeby ładnie zarósł. Pheonix jest dość ekspansywny, potrafi się zaczepić centymetr/dwa od miejsca gdzie został uwiązany więc nie będzie problemu nawet jak dasz rzadziej.
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: Żywe tło

Postprzez MarSz » Pn 17 mar, 2014 06:27

Przechodziłem temat żywego tła na kilka sposobów w różnych zbiornikach.

Do tego stopnia, że odechciało mi się za każdym razem pisać i postanowiłem zrobić prosty tutorial - wiem, że nie pokrywa wszystkich informacji ale myślę, że znajdziesz tam odpowiedzi na większość swoich pytań a nawet jeśli nie to poznasz jeden ze sposobów jego zrobienia.

Sorry więc za link na zewnątrz - nie mam siły by pisać ten temat wszędzie - jeśli łamie regulamin to proszę o usunięcie:

"Żywe tło" - czyli jak zrobić ściankę z mchu.

Jeśli czegoś tam nie podałem to pytaj - w miarę możliwości postaram się odpowiedzieć.
MarSz
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 520
Dołączył(a): Śr 12 maja, 2010 20:11

Re: Żywe tło

Postprzez tomhur » Pn 17 mar, 2014 15:51

Dzięki wielkie za ten poradnik, mi na pewno się przyda, i miło by było gdyby został link na tym forum, dla innych.
Na razie pytań nie mam, wszystko ładnie wyjaśnione.
Jak wezmę się już za start dwóch zbiorników i czegoś nie będę pewny, zapytam przez PW - mam nadzieję że nie będzie to problem :)

A tak na forum - który mech polecałbyś do małych zbiorników? Ich wymiary to 29x29x50. 50 to wysokość - tak wyszło :)
Czy polecałbyś na dół dać bardziej rozłożysty mech, a na górę inny, który wolniej i mniej zarasta zbiornik?
Pod opieką: TiBee, TaiTiBee, Blue Bolt, Panda, King Kong, Wine Red, Green Jade, Yellow z pasem, Sakura Red
Avatar użytkownika
tomhur
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 349
Dołączył(a): N 01 gru, 2013 23:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Żywe tło

Postprzez MarSz » Pn 17 mar, 2014 15:58

Nie mieszałbym gatunków.

Najwyżej u góry bym ciął częściej - choć trochętrudno będzie przy takiej wysokości.
MarSz
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 520
Dołączył(a): Śr 12 maja, 2010 20:11


Powrót do ROŚLINNOŚĆ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości