Podłoże Aquatic Nature Shrimp Soil dla Neocaridina?

Moderator: =Fresz=

Podłoże Aquatic Nature Shrimp Soil dla Neocaridina?

Postprzez m1sia » Cz 23 kwi, 2020 21:09

Hej!

Zakupiliśmy niedawno nano akwarium (20L), żeby zrobić z niego krewetkarium. Myśleliśmy początkowo o ok. 10 kreweciach Neocaridina. Z tym, że po skompletowaniu "sprzętu" oraz zagłębieniu się w lekturę, dopadło mnie wiele wątpliwości oraz narosło mnóstwo pytań, głównie ze względu na sprzeczne komunikaty. Chciałabym rozwiązać parę kwestii, więc pomyślałam, że zapytam doświadczonych krewetkomaniaków. :-D

Krewetkarium ma być robione przy użyciu wody kranowej. To, co udało nam się zakupić to m.in.:
- Aquatic Nature Shrimp Soil o drobnej granulacji,
- Shrimp Nature GH uzdatniacz*,
- Benibachi Mironekuton 100% skała mineralizująca.

Główny problem to to, czy krewetkarium dla kreweci Neocaridina da się zrobić na wodzie kranowej + z użyciem tego podłoża (oraz przede wszystkim - czy krewetki sobie jakoś poradzą). Wiem, że istotne są parametry wody (pH, GH, KH). Z tego co się dowiedziałam, podłoże Aquatic Nature Shrimp Soil jest podłożem aktywnym i ma stabilizować pH (w zasadzie to je zbija), natomiast skała mineralizująca zapobiega spadkom pH. Czy połączenie skały i tego podłoża ma sens? Wychodzi na to, że obie rzeczy działają w zupełnie przeciwny sposób.

Póki co odstawiliśmy wodę, żeby chlor odparował.
Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki. :-P

* trochę szybki zakup; doczytałam później, że to uzdatniacz wody osmotycznej, zatem z tego co rozumiem nie bardzo się nadaje do wody kranowej...
m1sia
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz 23 kwi, 2020 20:46

Re: Podłoże Aquatic Nature Shrimp Soil dla Neocaridina?

Postprzez eXrat » Cz 23 kwi, 2020 21:31

viewtopic.php?f=18&t=7874

Jeżeli woda kranowa to mineralizator zbędny, chyba że w kranie masz GH 4 to wtedy się przyda.
Dla krewetek Neocaridina (tym bardziej dla początkujących) podłoże aktywne raczej odpada.
Polecam poczytać forum.
Mój skromny zbiorniczek
                                     i ... coś innego
                                                            >>YouTubeContent...subscribe<<<
Avatar użytkownika
eXrat
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 570
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 19:25

Re: Podłoże Aquatic Nature Shrimp Soil dla Neocaridina?

Postprzez m1sia » Cz 23 kwi, 2020 21:53

Rozumiem zatem, że przy tym podłożu trzymanie krewetek Neocaridina nie ma sensu?
Nurtuje mnie to pytanie (tak czysto teoretycznie), ponieważ słyszałam, że niektórzy z powodzeniem hodują krewecie tego typu na podłożach aktywnych i przy użyciu wody kranowej.
m1sia
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz 23 kwi, 2020 20:46

Re: Podłoże Aquatic Nature Shrimp Soil dla Neocaridina?

Postprzez Pawel M » Cz 23 kwi, 2020 22:33

tak zdarzają się tacyale najpierw je wyjaławiają
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Podłoże Aquatic Nature Shrimp Soil dla Neocaridina?

Postprzez QHU » Pt 24 kwi, 2020 10:58

Podłoża typu soil są świetnym środowiskiem dla bakterii nitryfikacyjnych. Z mojego doświadczenia wynika że bańki na nich lepiej się prowadzą, choć nie oznacza to że na neutralu nie da się dobrze prowadzić zbiornika. Ale tak jak kolega wyżej napisał, podłoże takie dla neo powinno być nieaktywne tzn nie stabilizować twardości (głownie chodzi tu wartość kh) . Można to zrobić zalewając je twardą wodą kranową tzn do wiadra, zalewasz i codzienne wymieniasz wodę. Po czasie po jakim parametry wody w wiadrze po odstaniu powiedzmy 24h będą takie same jak wody z kranu, podłoże będzie gotowe.
Avatar użytkownika
QHU
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 177
Dołączył(a): Wt 03 mar, 2015 21:03
Lokalizacja: Pruszków

Re: Podłoże Aquatic Nature Shrimp Soil dla Neocaridina?

Postprzez m1sia » Pt 24 kwi, 2020 13:19

QHU napisał(a):Podłoża typu soil są świetnym środowiskiem dla bakterii nitryfikacyjnych. Z mojego doświadczenia wynika że bańki na nich lepiej się prowadzą, choć nie oznacza to że na neutralu nie da się dobrze prowadzić zbiornika. Ale tak jak kolega wyżej napisał, podłoże takie dla neo powinno być nieaktywne tzn nie stabilizować twardości (głownie chodzi tu wartość kh) . Można to zrobić zalewając je twardą wodą kranową tzn do wiadra, zalewasz i codzienne wymieniasz wodę. Po czasie po jakim parametry wody w wiadrze po odstaniu powiedzmy 24h będą takie same jak wody z kranu, podłoże będzie gotowe.


Czy dobrze rozumiem, że aby to podłoże nie stabilizowało twardości wystarczy wlać wodę kranową do wiadra, odczekać jakiś czas aż chlor "wyparuje", zalać nią podłoże i wymieniać wodę do czasu aż parametry będą takie same jak wody z kranu?
m1sia
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz 23 kwi, 2020 20:46

Re: Podłoże Aquatic Nature Shrimp Soil dla Neocaridina?

Postprzez QHU » Pt 24 kwi, 2020 14:55

m1sia napisał(a):
QHU napisał(a):Podłoża typu soil są świetnym środowiskiem dla bakterii nitryfikacyjnych. Z mojego doświadczenia wynika że bańki na nich lepiej się prowadzą, choć nie oznacza to że na neutralu nie da się dobrze prowadzić zbiornika. Ale tak jak kolega wyżej napisał, podłoże takie dla neo powinno być nieaktywne tzn nie stabilizować twardości (głownie chodzi tu wartość kh) . Można to zrobić zalewając je twardą wodą kranową tzn do wiadra, zalewasz i codzienne wymieniasz wodę. Po czasie po jakim parametry wody w wiadrze po odstaniu powiedzmy 24h będą takie same jak wody z kranu, podłoże będzie gotowe.


Czy dobrze rozumiem, że aby to podłoże nie stabilizowało twardości wystarczy wlać wodę kranową do wiadra, odczekać jakiś czas aż chlor "wyparuje", zalać nią podłoże i wymieniać wodę do czasu aż parametry będą takie same jak wody z kranu?


Dokładnie tak.
Avatar użytkownika
QHU
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 177
Dołączył(a): Wt 03 mar, 2015 21:03
Lokalizacja: Pruszków


Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości