Rurki i kolanka plastikowe 12mm gdzie zdobyć?

Moderator: =Fresz=

Rurki i kolanka plastikowe 12mm gdzie zdobyć?

Postprzez Peteypee » Wt 03 sie, 2021 20:39

Hej. Jak w temacie. Potrzebuję rurki i kolanka 12mm. Najlepiej plastik. Potrzebuję zrobić przeloty nad gąbkami jak na foto
Obrazek

Mogą być białe chociaż czarne wskazane.
Macie jakiś pomysł?
Może być sama rurka ostatecznie to na gorąco ja zagnę jak trzeba.
Myślałem o przewodach wielowarstwowych pex ale czy to nie będzie czegoś w akwa zostawiać? I jak kostka zareaguje na aluminium pomiędzy warstwami?
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Rurki i kolanka plastikowe 12mm gdzie zdobyć?

Postprzez Mr.Kreweta » Śr 04 sie, 2021 08:19

Marzenia... podobne czarne rurki i kolanka, tylko bodajże 16 mm, widziałem w hurtowni elektrycznej, kable w tym kładą")
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Rurki i kolanka plastikowe 12mm gdzie zdobyć?

Postprzez raiders » Śr 04 sie, 2021 09:06

Aquael ma to w swoje ofercie.
Szukaj na allegro, ale i w sklepach takich jak trzmiel, clarias też dostaniesz
raiders
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 344
Dołączył(a): Pt 13 maja, 2016 15:55

Re: Rurki i kolanka plastikowe 12mm gdzie zdobyć?

Postprzez Peteypee » Śr 04 sie, 2021 10:07

Aquael wyjdzie drożej niż na zamówienie gięte z plexi. Szukam jakiejś tańszej alternatywy właśnie.
Rurki do kabli ok tylko czy to nie będzie wydzielać totalnej chemii do baniaka?
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Rurki i kolanka plastikowe 12mm gdzie zdobyć?

Postprzez Mr.Kreweta » Śr 04 sie, 2021 10:34

Dobre pytanie, zanim nie powkładałem u-jetów, to miałem takie kilka lat w hamburgach, względem ujetów, nie widzę żadnych zmian, ale może większa ilość plastyku może coś pogorszyć?
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Rurki i kolanka plastikowe 12mm gdzie zdobyć?

Postprzez Peteypee » Śr 04 sie, 2021 13:09

Wszędzie chemia i nas trują ale jak powoli coś uwalnia, a na pewno każde tworzywo coś tam uwalnia, to pikuś. Gorzej jak wsadze i po tygodniu czy 2 wszystko padnie.
Powiadasz ze te od kabli specjalnie nie truły? To chyba się skuszę. 2m za 30zl w rozmiarze jaki potrzebuje. Opalarke mam i sprężynę do zaginania, a kołnierze zrobić to pikuś.

Aquael to 4kolanka po 6zl na jedną kostkę więc same kolanka 100zl na 4 kostki. Reszta to taniocha bo po 1zl. Jeszcze muszę obadać pa12 bo są różne wymiary i te nie uwalnia ja do wody nic. Tyle że w całości bym musiał robić takie konstrukcje.
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Rurki i kolanka plastikowe 12mm gdzie zdobyć?

Postprzez Mr.Kreweta » Śr 04 sie, 2021 13:32

Taka 3mb rurka czarna na kable, to chyba z 8 zeta płaciłem, kolanka coś po 3 zeta, kolanka są dość spore, ale można przycinać bez problemów, te rurki nie są za grube, od opalarki bardzo się zniekształcały jak coś tam podginałem.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Rurki i kolanka plastikowe 12mm gdzie zdobyć?

Postprzez Peteypee » Śr 04 sie, 2021 13:56

Tak czy inaczej chyba na to padnie bo wychodzi najtaniej.
Opalarka trzeba mieć wprawę [emoji39] odpowiednią temp i da się zagiąć tak że nie wiadomo czy to fabryka czy nie[emoji846], ale jak na codzień nie robisz to różnie. Ja po roku bez oklejania folią, pierwsze co to wytopiłem dziurę w folii[emoji1787]
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Rurki i kolanka plastikowe 12mm gdzie zdobyć?

Postprzez Mr.Kreweta » Śr 04 sie, 2021 15:10

Ano ja tak na szybciora... jak wygiąłem rurkę to aż się przeraziłem... ale nie miałem nic żeby do środka włożyć, a na sprężynę nie wpadłem... genialne, nieraz przydało by się coś wygiąć") Są jakieś specjalne sprężyny do wyginania? I trzeba coś przesmarować gdzieś?
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Rurki i kolanka plastikowe 12mm gdzie zdobyć?

Postprzez Peteypee » Śr 04 sie, 2021 20:19

Miękka sprężyna i gęsta. Najlepiej niewiele mniejszą średnica od rurki, ale żeby swobodnie przechodziła. Wiesz jak wygląda "baton"? [emoji1787] Na końcach tych tanich rozkładanych palek była właśnie taką "sprężyna", właściwie to taka rurka ze zwoju drutu. Są takie sprężyny w różnych rozmiarach i twardościach ale nie pamiętam teraz jak to się nazywa dokładnie. Można nawinąć taka na ciasno, każdy inny drut, byle nie za miękki, żeby w palcach się nie płaszczyły zwoje, nawet miedziany 2-2,5mm2 w zależności jaka sresnica.Tyle że później żeby go wyciągnąć z zagięcia trzeba ciągnąć "prując" sprężynę [emoji846] a stalowa spokojnie się wykreca. Piasek drobny też jest dobry ale końce muszą być sCzelnie zamknięte a piasek ubity. Trzeba wiedzieć z jakiego tworzywa jest rurka i jaka temp ustawić bo to jest 70% sukcesu. Jak przytopisz materiał to przeciagniesz i dupa. Jak niedogrzejesz to załamiesz i też dupa. Trzeba to robić powoli, stopniowo na kilka razy bo inaczej też się przeciąga materiał zazwyczaj. Smarować można bo to zawsze pomaga, byle nie olej. Chyba że to tekalan to najlepiej od razu formować ale tu musi być już całość nagrzana i forma.

Ja mam zdolności do takich rzeczy[emoji1787] w aucie po ostatnim grdobiciu miesiąc temu, cały dach wyciągnąłem starym, zaokrąglonym kijem od szczotki i wybijakiem plastikowym wyszlifowanym na szlifierce. Ze robiłem to w pracy to chłopaki obok którzy właśnie robią pdr zwodowo niedowierzali ze nie wydałem ani grosza bo ich sprzęt do takich wgniotek kosztował 20kpln[emoji1787] Zostały mi 4 wgnioty na dachu nad wzmocnieniami i tu może teraz mi pożyczą drut którym się tam dostanę. A może ich namowie żeby w ramach nauki jak prostować kijem zrobili [emoji1787]
Zostały mi jeszcze drzwi w paru miejscach, ale jak pomyślę ile mat i wygluszenia będę musiał odkleić to chyba jednak daruje sobie jak z maską - taniej kupić było w kolorze do założenia [emoji846]
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Rurki i kolanka plastikowe 12mm gdzie zdobyć?

Postprzez Peteypee » So 14 sie, 2021 17:45

Takie coś do formowania rurek jest idealne. Przypadkiem gdzieś mi miglo to wrzuciłem [emoji16]Obrazek
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Rurki i kolanka plastikowe 12mm gdzie zdobyć?

Postprzez Mr.Kreweta » N 15 sie, 2021 06:55

Sprężyny z expandora, przyrządu do ćwiczeń?
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Rurki i kolanka plastikowe 12mm gdzie zdobyć?

Postprzez Peteypee » N 15 sie, 2021 11:29

Przyznam że nie wiem skąd [emoji846] ja mam w piwnicy masę takich różnych rzeczy. Akurat nie mam takie 9mm bo kupiłem rurki pcv 12mm. W środku 10mm. Gialem kolanka na nawinietym drucie. Co prawda miedzianym ale raczej to nie powinno stanowić problemu, przeplucze je najwyżej w wodzie z jakimś uzdatniaczem co by powiązało ewentualne metale.

Edit. Sprężyna naciągająca albo naciągowa [emoji16]
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Rurki i kolanka plastikowe 12mm gdzie zdobyć?

Postprzez Peteypee » N 22 sie, 2021 23:07

Dla potomnych będzie moze[emoji846]
Ameryki nie odkryłem ale czasami to co proste nie przychodzi do głowy.
Rurka 12mm pcv
Drut miedziany albo sprężyna naciągowa o odpowiedniej średnicy. W tym wypadku 9mm.
Cos do cięcia rurki, do nawiniecia ewentualnej sprężyny i coś do rozszerzania końcówki. W tym wypadku wiertło.
Oczywiście najlepiej opalarka do grzania rurki.
Ja ciałem odcinki rurki na oko 5-6cm.
Do środka sprężyna zwinięta z drutu czy to diy czy jakas inna.
Grzejemy opalarką. Grzejemy dookoła po środku, ale bardziej z jednej strony - tam gdzie będzie łuk zewnętrzny. Nie przesadzamy co by materiał nie zaczął płynąć.
Delikatnie naginamy już poza strumieniem opalarki. Jednocześnie delikatnie naciągamy rurkę po łuku. Wtedy na dole nie robią się fałdy.
Jeśli nie zdążymy nagiąć od razu, a lepiej robić to powoli, to nagrzewamy kolejny raz i doginamy łuk. Nie można za mocno giąć bo pcv może pęknąć, bo jednak się rozciąga na zewnątrz.
Jeśli zrobi się jakiś mały fałd na wewnętrznym łuku, to w wypadku pcv po prostu podgrzewamy delikatnie tam gdzie jest garb. Samo się gładzi i nie ma śladu.
Jak już mamy kolanko zrobione to wypychamy sprężynę.
Teraz trzeba zrobić kielich do łączenia. Ja dobrałem wiertło o odpowiedniej średnicy.
Teraz grzejemy tylko 1-1,5cm na końcu i jak materiał zaczyna być plastyczny wciskamy wiertło. Jest czas żeby ten kielich wyśrodkować. Jeśli nie zdążymy to spokojnie nagrzewamy ponownie i jeszcze raz.
Ja po 2 pierwszych kolankach załapałem co i jak więc już mogę robić manufakturę [emoji16]
Koszt takich kolanek kupnych do patow mini to około 80-85zl
Potrzebne mi było 16szt (4na każda kostkę).
3m rurki pcv kosztowały mnie 12zl. Resztę miałem pod ręką. Rurki na zapas co by było na próby i pewnie zostanie jeszcze, część wykorzystam do rurociągu nad hamburgami [emoji16]
Z odpowiednią sprężyna, wydaje mi się że do 30mm spokojnie można tak wyginać. Zawsze radzę wziąć więcej rurki na próby bo trzeba poznać jak materiał się zachowuje. Można tak samo zrobić redukcję max z 1x do 1,5x.

MOŻNA SIĘ POPARZYĆ więc trzeba uważać. Jak ktoś ma delikatne rączki to musi jakąś ochronę sobie sprawić. Ja akurat z tym problemu nie mam[emoji39]
Obrazek
Najważniejsze narzędzie to to po srodku[emoji846] drugie ważne to odpowiedniej grubości pręt. U mnie idealny okazał się od kluczy nasadkowych.
Obrazek
Obrazek
Nie są idealne ale nie wiele im brakuje.
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Rurki i kolanka plastikowe 12mm gdzie zdobyć?

Postprzez Mr.Kreweta » Wt 24 sie, 2021 06:32

Dobre, trafiłeś rurki do kabli 12 mm? Ja 16 miałem...
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Następna strona

Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron