Moje pierwsze krewetkarium - pytania

Moderator: =Fresz=

Moje pierwsze krewetkarium - pytania

Postprzez QBATBG » Wt 01 mar, 2022 12:28

Hej Wszystkim,
Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie krewetkami. Trochę zdążyłem poczytać w temacie i mniej więcej wiem jak się do tego zabrać, ale potrzebował bym parę porad praktycznych. Ale najpierw, czym dysponuję i co chciał bym osiągnąć. Mam zbiornik o wymiarach 30x30x30cm i chciał bym w nim hodować coś z gatunku Neocaridina. Jeśli chodzi o wystrój to „klasycznie” mech na pojedynczym korzeniu na czarnym podłożu. Dodatkowo, nie lubię widoków filtrów i generalnie osprzętu w akwarium i staram się go jak najbardziej ukryć. Niestety przy takim wystroju jaki zaplanowałem, ciężko to będzie ukryć.
Pomyślałem nad tematem i zastanawiam się nad dwoma rozwiązaniami filtracji
1. Filtr AQUAEL VERSAMAX mini – mam tu jednak wątpliwość czy filtr da radę – niby deklarowany jest do akwariów 10-40L, ale spotkałem opinie, że może być niewystarczający
2. Jeśli powyższy nie da rady to filtr AQUAEL Versamax FZN-1 powinien dać radę.

Jednak w przypadku tych filtrów problemem zostaje grzałka która była by widoczna. Pomyślałem więc o jeszcze jednej opcji
3. Filtr Hamburski – tylną ścianę chciał bym poświęcić na „techniczną” cześć gdzie znalazła by się „filtr” bez gąbki – jakiś U-Jet albo coś w tym stylu który zasysał by wodę oraz grzałka i ceramika, i ta cześć przegrodzona by została filtrem z gąbki przez którą filtrowała by się woda. – nie powiem, ta opcja podoba mi się najbardziej, ale nie jestem pewien czy ma sens – proszę o opinie.
Pozostając w temacie utrzymania czystości, czy do takiego zestawu jest sens zamontować dodatkowo filtr pod żwirowy czy to już przerost formy i nie ma takiej potrzeby? Jaki jest jego cel ? Usuwanie zanieczyszczeń z żwiru ?
Jeszcze jedno pytanie jakie mi się nasunęło, czytałem że od czasu do czasu należy wykonać restart zbiornika, na czym to polega i co to ma na celu i w jakich odstępach czasowych wykonuje się taki zabieg? Czy to po prostu założenie zbiornika na nowo, lub podmiana większości wody ? Co w tedy z dojrzewaniem zbiornika i co zrobić z krewetkami obecnie tam żyjącymi.

Dziękuję i pozdrawiam
Kuba
QBATBG
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt 01 mar, 2022 09:06

Re: Moje pierwsze krewetkarium - pytania

Postprzez Mr.Kreweta » Śr 02 mar, 2022 07:09

Grzałka nie jest konieczna dla Neocaridin, 18-20 stopni to dla nich dobre temperatury, kaskadę wziął bym większą jak się zmieści, podzwirówka i hamburg to fajne sprawy, ale nie konieczne do tak małego zbiornika, poza tym bywają problematyczne, tu musisz z czasem poczytać o tym... restarty, jak będziesz dbać o zbiornik, odmulisz czasem częściowo, to nie będziesz ich musiał robić, te są popularne na podłożu aktywnym, poza tym na żwirku i zasadzie często restart jest równy dojrzewaniu zbiornika od początku, jest na forum sporo o restartach. Z filtrami mogą wystąpić problemy, dlatego dobrze jest się za asekurowac, i dać ze 3-4 cm żwirku na podłoże, granulacja 2-3 mm jest całkiem niezła.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Moje pierwsze krewetkarium - pytania

Postprzez QBATBG » Pn 04 kwi, 2022 10:42

Hej,

Dzięki za odpowiedź.
Cóż, "po długim procesie tentegowania w głowie" i zgłębiania tematu, trochę zmieniłem podejście. Zaopatrzyłem się z zestaw Aquael Shrimp Set duo(filtr versamax 2), na podłoże wybrałem czarny żwirek kwarcowy-ceramiczny, a do ozdoby przyjdzie korzeń red moor. Tak więc jestem na etapie kiedy mogę zcząć zalewać ziornik. Tak jak pisałem wcześniej mam zamiar wpuścić docelowo neocaridiny (prawdopodobnie blue velvet). Mam dostęp do wody RO i zastanawiam się czy powinienem jej użyć, czy raczej zacząć z woda kranową. Wygląda na to że mam 2 opcje:

1. Woda RO ( i dodać jakiegoś mineralizatora?) + bakterie
2. Woda kranowa (bez dodatku mineralizatora, ale z jakimś uzdatniaczem ? ) + brakterie

Nie wiem która opcja była by lepsza.
Jeszcze jedno pytanie - na korzeń mam zamiar dać jakiś mech, ale ponieważ podłożę jest nie aktywne, roślinki nie będą miały łatwo. Jaki mech powinien sobie dać radę w takich warunkach ? Myślałem o Java moss, ale nie wiem czy da radę .

Pozdrawiam
Kuba
QBATBG
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt 01 mar, 2022 09:06


Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość