Projekt regał z krewetkami 12X25L

Moderator: =Fresz=

Projekt regał z krewetkami 12X25L

Postprzez tvsamuel77 » Wt 05 kwi, 2022 15:06

Cześć. W końcu zabieram się za moje marzenie z lat młodości, mianowicie postawienie regału z krewetkami. Wszystko na spontanie, ponieważ udało się odłożyć Co nie Co gotówki na taki projekt, Co za Tym idzie chciałbym doradzić się w kilku kwestiach.

Pierwsze Co, to filtracja. Biorę pod uwagę pompkę powietrza oraz popularne U-Jety, ale też myślałem nad kaskadami Sun-Suna HBL301. I teraz pytanie, które z Tych opcji były by lepsze? Jeśli filtry na powietrze to jaka wydajność pompy na 12szt 25L?

Druga sprawa to oświetlenie, biorę pod uwagę żarówki GU10, tu też pytanie ile W spokojnie wystarczy na jakiś podstawowy mech, czy mniej wymagające rośliny oraz ile starczy tego światełka dla krewetek.

Obsada: jeszcze do końca nie jest nic zatwierdzone, też chętnie wysłucham Waszych porad odnośnie krewetek. Przydało by się aby nie były mega wymagające, najlepiej te które u ciągnę na krańcówce+ ewentualnie jakieś dodatki (najlepiej bez RO).

Myślę że to chyba narazie wszystko, mam nadzieję że w odpowiednim dziale dodałem post, pozdrawiam Was i życzę miłego dnia. :)
tvsamuel77
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt 05 kwi, 2022 14:55
Lokalizacja: Kielce

Re: Projekt regał z krewetkami 12X25L

Postprzez Pawel M » Wt 05 kwi, 2022 21:25

pomyśl o zużyciu prądu - ja bym zastosował jednak filtrację na u-Jetach czy corner-jetach
Każda kaskada to jakiś tam pobór prądu a chcesz ich 12

porządna pompa do tego to jednorazowy koszt gdzieś ze 3 stówki i powinna ogarnąć 12 takich małych pierdów :)
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Projekt regał z krewetkami 12X25L

Postprzez tvsamuel77 » Cz 07 kwi, 2022 23:52

Pompę znalazłem o wydajności 3600l/h myślę że spokojnie powinna ogarnąć takie szkiełka. Teraz wybór filtrów gąbkowych, zastanawiam się nad kilkoma, jako iż nie mam kompletnie doświadczenia z filtrami zasilanymi powietrzem to dodam tutaj które mi wpadły:
- AquaNova NSF-120 ewentualnie jeszcze ten większy NSF-200
- AquaNova NSF-D200L
- Happet Corner Jet 02

Ewentualnie jak macie Coś innego, sprawdzonego do 20zł od sztuki to też chętnie rozpatrzę.

Jeszcze takie pytanko, bo podejrzewam że kiedyś nadejdzie chęć na jakieś ciekawsze i też z pewnością cięższe gatunki, czy warto na wstępnie zainwestować w Filtr RO?
tvsamuel77
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt 05 kwi, 2022 14:55
Lokalizacja: Kielce

Re: Projekt regał z krewetkami 12X25L

Postprzez pierre » So 09 kwi, 2022 19:21

w filtr RO powinieneś zaopatrzyć się bezwzględnie na początek. Cięższe, nie cięższe gatunki - dolewał będziesz ubytki wody właśnie czystym RO. Później nie będziesz się martwił dodatkowym kosztem.
Nie zakładaj, że te ciekawsze gatunki są bardziej wymagające, może się okazać, że w twojej kranówce jest jakieś świństwo, które nie podpasuje krewetkom i będziesz miał z neocaridinami taki problem, że odechce Ci się wszystkiego. A jak zalejesz część szkiełek na podłożu aktywnym, to sam się przekonasz, w którą stronę uderzysz.
Jeśli zależy Ci na estetyce, weź corner jeta 03
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: Projekt regał z krewetkami 12X25L

Postprzez Pawel M » Pn 11 kwi, 2022 14:41

mam wszędzie te corner jety 3 - robią robotę i wyglądają zadowalająco

płuczę je naprzemiennie raz na 1,5 - 2 miesiące i chodzą tak już czwarty rok
co rok wymieniam w nich tylko kamyki napowietrzające bo lubią się po takim czasie zapychać i puszczają mniej bąbelków
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Projekt regał z krewetkami 12X25L

Postprzez tvsamuel77 » Wt 12 kwi, 2022 14:28

Dzięki chłopaki za rady. Jak dobrze pójdzie to część sprzętu już bym chciał zamówić żeby przyszedł po świętach, o ile nie cały. Póki Co zmykam do pracy, a więc po niej się odezwę konkretniej. Myślę że te +/- poczytam o niektórych gatunkach, wybiorę i będzie się trzeba zastanowić jakie te podłoża dać. Miłego popołudnia! ;)
tvsamuel77
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt 05 kwi, 2022 14:55
Lokalizacja: Kielce

Re: Projekt regał z krewetkami 12X25L

Postprzez tvsamuel77 » Śr 13 kwi, 2022 13:10

Wybrałem takie gatunki, wiadomo nie wszystkie muszą być ostatecznie, bo może niektóre jednak będą bardzo wymagające:
-Green Jade
-Orange
-Sakura Red
-Blue Velvet
-Blue Bolt
-Carbon Rili
-King Kong One Stripe
-Crystal Black
-Calceo Bee
-Red Crystal
-Tai Mosura
-Galaxy fishbone
-Schocco

I jakie podłoże aktywne byście polecali? Nawet myślałem żeby nie dawać do wszystkich akwariów, tylko do Tych krewetek które tego wymagają, woda RO mogła by być lana w sumie do każdego z Tym nie ma problemu. Znalazłem filtr RO3 z 75GPD czy byłby wystarczający?
tvsamuel77
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt 05 kwi, 2022 14:55
Lokalizacja: Kielce

Re: Projekt regał z krewetkami 12X25L

Postprzez Mr.Kreweta » N 17 kwi, 2022 08:25

Ze siedem odmian masz tych ciut bardziej wymagających, co do filtra ro, na dłuższą metę bardziej opłacalny jest ro4, ze względu na koszt nawet filtrów sedymentacyjnych i filtra węglowego, taki ro3 też zrobi robotę rzecz jasna, też musisz pomyśleć jak go podłączysz, może do słuchawki od prysznica, też nie wiem czy wiesz, taki filterek może filtrować 5 l wody ro około godziny, odpadu, czyli wody brudnej może być z 5/6 razy tyle co wpływa na rachunek za wodę i ścieki, wreszcie do krewetek Caridina, do wody ro jest potrzebny mineralizator GH+ jeszcze, poza podłożem aktywnym.

Jakie podłoże aktywne do krewetek? Ha, ten temat wywołuje wojny, rozpad związków i ucieczki w alkoholizm")

Te filterki Corner, narożnikowe też mam, są super, ale jak byś takowe kupił, to pierwsze co zrób to ze stopki wydłub pokrywkę z dołu, wyrzuć metalowy obciążnik, i na jego miejsce wsyp piasku nawet, może ci to w przyszłości zaoszczędzić problemów różnych.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Projekt regał z krewetkami 12X25L

Postprzez tvsamuel77 » Pn 18 kwi, 2022 15:38

No niestety, przeczytałem odpowiedź po złożeniu zamówień.. a więc tak, z zakupionych produktów:
Podłoże - GlasGarten Environment Aquarium Soil dwa worki po 9L
Filtry - tutaj zrobiłem mix, w głównej mierze zamówione filtry NSF120 oraz NSF200, podobno te drugie mniej się zapychają ale pod 25L trzeba skracać rurkę, a więc zobaczymy, doszło też kilka tych Corner Jetów. Zobaczymy Co jak się będzie spisywać.
Pompa - dobrałem pompę Aqua Nova N-ACO-60 z deklarowanym przepływem 3600l/h
Preparaty: QualDrop GH+ LC Shrimp 500ml dwie buteleczki, QualDrop BioNitro 30g, QualDrop Mironekuton Super Powder 60g, QualDrop Rich One 30g, QualDrop Multi Powder 30g - z ilu skorzystam, to się okaże. Wziąłem na zaś. :)
Oświetlenie - będą zastosowane żarówki GU10, ilo watowe to jeszcze przemyślę.
Mierniki - wziąłem miernik do pH (+ kilka buforów kalibracyjnych), oraz do TDS/EC (wraz z dedykowanym płynem kalibracyjnym od QualDropa)
Filtr RO3 - podłączany pod baterię prysznicową + zapas 4 filtrów (2 komplety)
Baniaki - przyjedzie 15szt 25L, oraz cztery 30L (+ jedno już mam na stanie) więc do dyspozycji będzie 20 zbiorników, w Tym 15szt 25L na regale, pozostałe będą umieszczone w innym miejscu, myślę aby pełniły rolę do selekcji, bądź takich potrzeb awaryjnych.

Przestawiłem też trochę obsadę krewetkową, mianowicie docelowo miało by wyglądać to następująco:
1. Tangerine Tiger Cardina
2. Crystal Red
3. Taiwan Bee Mosura Black
4. Cardina Pinto Spotted Head Red
5. Cardina Pinto Spotted Head Black
6. Neocardina Blue Velvet
7. Cardina Bloodshot
8. Cardina Taiwan Bee Blue Bolt
9. Cardina PRL Pure Red Line
10. Cardina Pinto Spotted Black
11. Cardina Taiwan King Kong multi stripe
12. Cardina Red Ruby multi stripe
13. Cardina Racoon Tiger
14. Neocardina White Pearl

Nazwy kopiowane z aukcji, wybaczcie proszę ewentualne błędy. :)

Pozdrawiam!
tvsamuel77
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt 05 kwi, 2022 14:55
Lokalizacja: Kielce


Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość