Nowy baniaczek - pytania.

Moderator: =Fresz=

Nowy baniaczek - pytania.

Postprzez Yamaya » Pn 07 gru, 2009 19:58

Witajcie
chcę założyć nowy baniaczek 60x35x35(40) OptiWhite , będą tam głównie korzenie i mchy + obsada kreweci i teraz moje pytania:

- Czy do takiego zbiorniczka warto wkładać podłoże typu Amazonia I/II i stosować Power Sand , nie wiem czy mchy "zjedzą" składniki zawarte w tym podłożu a obawiam się ataku glonów różnorakich.
Myślałam tez o takim podłożu http://www.roslinyakwariowe.pl/sklep/po ... -6067.html

- Czy ten filtr będzie ok http://www.roslinyakwariowe.pl/sklep/fi ... -2276.html czy lepszy by był kaskadowy?

- Czy to oświetlenie http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c ... 007a1d9cb5 się sprawdzi i czy nie będzie za mocne?

- Instalacja CO2 nie wchodzi w grę , godziny mojej pracy nie pozwolą mi na nabijanie butli w związku z tym czy to http://www.zooplus.pl/shop/rybki/roslin ... 61534#more będzie ok zastępczo czy też do takiego akwarium nie ma sensu stosować węgla?

Wybaczcie mi moją ignorancję miałam dość długą przerwę w akwarystyce , zależy mi na stabilnym zbiorniku z ładną florą / fauną.

Za rady wszelakie z góry dziękuję.

PS. nie wiedziałam gdzie założyć taki temat mam nadzieję że to odpowiednie miejsce.
Ostatnio edytowano Wt 08 gru, 2009 14:57 przez Yamaya, łącznie edytowano 4 razy
Yamaya
Potencjalny Maniak
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 12:43

Postprzez Rafal.Kowalski » Wt 08 gru, 2009 13:28

Yamaya podane przez ciebie linki nie działają, przynajmniej u mnie :-?
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU

Postprzez Yamaya » Wt 08 gru, 2009 14:58

Rafał Kowalski napisał(a):Yamaya podane przez ciebie linki nie działają, przynajmniej u mnie :-?


Przepraszam!

Już poprawione, sprawdzone , i teraz powinno działać! :oops:
Yamaya
Potencjalny Maniak
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 12:43

Postprzez Rafal.Kowalski » Śr 09 gru, 2009 07:05

OK teraz wszystko działa ;-)
Twój baniaczek ma ponad 70 l, więc taki filtr się nada, co do oświetlenia - 2x24W wychodzi ponad 0,6W/l - myślę, że to trochę za dużo jak dla mchów, które nie wymagają aż tak silnego oświetlenia i spokojnie mogą rosnąć przy niższym jego natężeniu (0,4-0,5 W/l).
Moja sugestia: jeśli bez CO2 to średni poziom oświetlenia (0,5W/l) i bez stosowania nawozów - mchy sobie spokojnie poradzą, a i glona nie powinno być. Po prostu najwyżej dłużej poczekasz na ich rozrost, ale chyba Tobie nie zależy na natychmiastowym efekcie? Wszak ktoś już na tym forum pisał, że akwarystyka to nie F1 :-P Co do podłoża jest ono specjalnie tak skomponowane żeby działać na chemię wody w zbiorniku - ma obniżać jej parametry do tych najbardziej pożądanych (np pH ok 6,5 korzystna dla kreweci, a i obawa o glona mniejsza w lekko kwaśnej wodzie).
Ostatnio edytowano Śr 09 gru, 2009 07:15 przez Rafal.Kowalski, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU

Postprzez kot » Śr 09 gru, 2009 08:10

Ja mam moje dwa zbiorniki na amazoni I i jest wszystko ok już kilka lat, gdzieś ostatnio czytałem że amazonia I działa ok 6 lat a amazonia II dużo krócej ale nie wiem czy to jest prawda.
Ale polecam Amazonię I. ;-)
Avatar użytkownika
kot
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 306
Dołączył(a): Wt 01 sty, 2008 23:11
Lokalizacja: Toruń

Postprzez Yamaya » Śr 09 gru, 2009 09:02

Z oświetleniem cały czas kombinuję , gdzieś wyczytałam że same mchy nie pobierają wszystkich składników zawartych w nawozach i dlatego trzeba do nich dosadzac inne rosliny.
To że to nie F1 to ja wiem , chociaż czytając niektóre fora "rośliniarzy" można odnieśc wprost przeciwne wrażenie niestety.

Baniaczek jeszcze nie stoi bo będę zamawiała na początku stycznia , jak na razie jestem na etapie "obmyślania" czy to będzie krewetkarium z roślinami czy roślinne z krewetkami, wiem jedno nie chcę ryb w zbiorniku ;) a w kreweciach się zakochałam parę lat temu jak miałam redki :)
Jako że jestem na etapie obmyslania nadal mam pole do popisu co do wymiarów i osprzętu :)
Yamaya
Potencjalny Maniak
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 12:43

Postprzez Nazgrell » Śr 09 gru, 2009 12:12

Yamaya napisał(a):To że to nie F1 to ja wiem , chociaż czytając niektóre fora "rośliniarzy" można odnieśc wprost przeciwne wrażenie niestety.


Dla mnie zawsze było różnica miedzy pasjonatami, którzy zajmują się głównie aranżem-zasadzić, pełna moc, aranż na konkurs czy coś, i kolejny projekt, a prawdziwymi miłośnikami krewetek, itp. dla których piękno aranżu przechodzi na 2 plan, liczy się głównie komfort dla pupilków i ich zdrowie.
Avatar użytkownika
Nazgrell
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt 28 gru, 2007 21:24

Postprzez Rafal.Kowalski » Śr 09 gru, 2009 14:03

Yamaya napisał(a):gdzieś wyczytałam że same mchy nie pobierają wszystkich składników zawartych w nawozach i dlatego trzeba do nich dosadzac inne rosliny.


To prawda, możesz więc stworzyć akwarium biotopowe (tj. skupiające rośliny z jednego obszaru geograficznego - osobiście takie lubię najbardziej). Możesz np. dać mchy (pochodzące głównie z Azji Java, Taiwan, Singapore, Weeping), a do tego azjatyckie roślinki naczyniowe (łodygowce) np. Cryptocoryny, Microsoria, Hygrophile oraz Ceratopteris. Całość będzie się pięknie prezentować, a "łodygowce" wciągną ewentualną nadwyżkę micro i makroelementów ;-)
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU

Postprzez kot » Śr 09 gru, 2009 14:55

No i bojownika, jak ma być azja. ;-)
Avatar użytkownika
kot
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 306
Dołączył(a): Wt 01 sty, 2008 23:11
Lokalizacja: Toruń

Postprzez Rafal.Kowalski » Cz 10 gru, 2009 05:38

kot napisał(a):No i bojownika, jak ma być azja.


Tutaj akurat się nie zgodzę (może dlatego, że nie darzę labiryntowatych, a zwłaszcza bojowników nadmierną estymą :-/ ). A poza tym Yamaya napisała, że nie chce w baniaku żadnych ryb bo ma to być wyłącznie krewetkarium :idea:
Ostatnio edytowano Cz 10 gru, 2009 05:42 przez Rafal.Kowalski, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU

Postprzez kot » Cz 10 gru, 2009 08:28

Ale bojownik na pewno polubi krewetki ;-)
Avatar użytkownika
kot
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 306
Dołączył(a): Wt 01 sty, 2008 23:11
Lokalizacja: Toruń

Postprzez Ślimaczkowa » Cz 10 gru, 2009 09:49

Raczej zignoruje :mrgreen: żaden z moich bojków nie połasił się na krewetki .Tak czy siak bojownik to dobry pomysł,przepiękne i niezwykle ciekawe do obserwowania ryby.Warto podarować jakiemuś biedakowi z kubeczka godne warunki.
Ostatnio edytowano Cz 10 gru, 2009 09:50 przez Ślimaczkowa, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Ślimaczkowa
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 176
Dołączył(a): Wt 17 lis, 2009 11:25
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Yamaya » Cz 10 gru, 2009 11:26

Za Bojownika to ja podziękuję ;) , ryba przepiękna już kiedyś miałam parkę w akwa 500l ale i tak podziękuję :)
Zmieniły mi się już wymiary akwa ;) będzie na 90% 80x40x35 więc i z oświetleniem teraz kombinuję bo świetlówki T5 24w maja długość 55cm a mocniejsze znów są za długie ( na akwa od 89cm) a znów wolę T5 niż T8 , ach dylematy , dylematy :P

Jeszcze pytanko czy ktoś może używał Africany ? http://www.roslinyakwariowe.pl/sklep/po ... -4196.html

Bardzo podoba mi się kolor tego podłoża , zastanawia mnie tylko czy tak "pyli" jak Amazonia , gdzieś też wyczytałam że w Amazonii II podłoże juz tak mocno nie "pyli" ma ktoś doświadczenie?

Z flory na 100% będzie więcej niż tylko mchy chcę zrobić cos ala " zwalone drzewa na leśnej polanie" :P na trawniczek eleocharis , + mchy na korzeniach i może coś jeszcze na "krzaki" :P, tylko nie wiem co mi z tego wyjdzie.
Yamaya
Potencjalny Maniak
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 12:43

Postprzez kot » Cz 10 gru, 2009 13:59

A mój bojownik zlikwidował moją hodowlę Hummela. :-/ Oczywiście pod moją nieobecność ktoś dokupił bojownika, długa historia. :-(
Avatar użytkownika
kot
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 306
Dołączył(a): Wt 01 sty, 2008 23:11
Lokalizacja: Toruń

Postprzez madcat » So 21 sie, 2010 22:29

Szykuje się właśnie do założenia nowego akwarium i mam kilka pytań.

Baniak to 60x30x40
filtr kaskada hbl-701
Chciałbym w nim mieć krewetki Amano i Fire Red, a z rybek to otoski i Iriatherina werneri.

Pytanie brzmi jaka ilość tych zwierzątek będzie odpowiednia do tego zbiornika ?? żeby nie było im za ciasno.
madcat
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 72
Dołączył(a): So 21 sie, 2010 20:38
Lokalizacja: Radomsko

Następna strona

Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości