Krewetkarium w 60 l

Moderator: =Fresz=

Krewetkarium w 60 l

Postprzez Ludek » Pt 24 wrz, 2010 14:13

Mam wolne akwarium ok.60l (60*30*35). Postanowiłam w nim hodować ślimaki, a żeby je urozmaicić, to chcę dorzucić krewetki, z czasem może jakieś rybki.

Ponieważ jestem w tej dziedzinie zielona, bardzo proszę o pomoc jak się do tego zabrać.


Na razie mam:
1. akwarium
2. pokrywa + jarzeniówka (standard ze sklepu, więc nie za mocna)

Co należy dokupić?

1. podłoże, jakie, ile? Ok. 7 ltr będzie ok.?
Już wiem, że jakieś drobne. Podoba mi się ciemne.
Chciałaby takie, żeby było dobre i dla roślinek i dla krewetek.
Nie dysponuję na razie zbyt dużą gotówką, więc na razie wyłożenie 200 zł na podłoże odpada.

2. Na pewno filtr, jaki?
Muszę sprawdzić, w czeluściach piwnicy powinnam mieć kaskadowy. Używany był do 100l akwarium. Nada się, czy musi być słabszy?


3. Roślinki, w jakie krewetki lubią, a jakich unikać?
Ze względu na kiepskie oświetlenie, muszą być jakieś nie wymagające dużo światła.

4. krewetki, jakie są łatwe w hodowli na początek?

5. rybki, czy są jakieś, które zgodnie kooperują z krewetkami?

6.inne
jeśli jeszcze coś warto zainstalować to proszę o rady.


Może możecie polecić jakieś stronki dot. krewetek, które warto odwiedzić i poczytać.
Pozdrawiam,
Ludek
Ludek
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt 24 wrz, 2010 08:19

Postprzez dziki » Pt 24 wrz, 2010 20:00

Witaj siostro

Teoretycznie ograniczają Cię tylko finanse i umiejętności kreowania krajobrazu. Zawsze byłem słaby rzeźbiarsko tak że ta umiejętność a w sumie jej brak czasem mocno doskwiera ^^

ad 1. podłoże
O podłożach napisano już bardzo wiele, przy ślimakach polecam żwirek, choć na wierzchnią warstwę, moje tylomele potrafią ryć w gruncie jak świdry tak że podłoże zawsze będzie mocno zruszone. Nie sądzę aby sprawdził się jakikolwiek substrat.
Jeśli planujesz sadzić w podłożu rośliny musi go być około 3-5 cm minimum, czyli około 7-9 litrów. Tanią opcją jest zakup żwirku kwarcowego (białe podłoże) lub posypki bazaltowej (czarnawe podłoże) w jakimś punkcie sprzedającym kruszywa budowlane.
Tanim substratem pod krewetki jest AQUA ARTu SHRIMP SAND, czy jakoś tak.

ad 2. filtr
Kaskada na 100 l baniak spokojnie wystarczy, jeśli będzie robić za dużą kipiel skręcisz go, jakąś regulację przepływu powinien mieć lub lekko zadławisz prefiltrem.

ad 3. rośliny
Masz niewysoki baniak dzięki temu łatwiej będzie doświetlić dno.
Mało wymagające są mszaki które przywiązuje się do korzeni, plaskatych kamyczkow czy kawałków kokosów.
Jest sporo mało wymagających roślin, microsoria, anubiasy, hydrocotyle byle pasowało do wystroju lub do własnej wizji :)

ad 4. krewetki
Łatwe w hodowli są red cherry, white perl, blue perl, wiele innych.

ad 5. rybki
Istnieje watek dotyczący łączenia krewetek z rybami.

To i wiele więcej znajdziesz na tutejszym forum.

Powodzenia ^^
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez Ludek » Śr 29 wrz, 2010 10:18

ad 1. podłoże
w czeluściach piwnicy znalazłam żwirek ze starego akwarium. Wygląda na to, że jest to żwirek granitowy od drobnego do ok. 4 mm średnicy. Mam nadzieję, że nie będzie za gruby.
Niestety nie jest ciemny :cry:

Obrazek

Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.zooplus.pl/shop/rybki/dekora ... ium/151746




ad 2. filtr

kaskady nie znalazłam, za to reanimowałam poprzedni filtr wew., który służy jednoczesnie do napowietrzania Wydaje mi się, że jest to Aquael unifilter (tak wygląda ze zdjęć) prawdopodobnie 500.
Do filtracji służą 2 gąbki, włożone w plastikowy kubełek.
Czy to wystarczy?

Obrazek

Zdjęcie pochodzi ze strony http://zoo-sklep.pl

ad 3. rośliny
na razie mam:
rogatka
kryptokoryny – czy one nadają się do krewetkarium. Cos mi chodzi po głowie, że czytałam, mogą być nieodpowiednie dla krewetek, ale nie mogę tego tera znaleźć.
Nurzańca
Gałęzatkę (chyba)- kiedyś kupiłam kulkę w jakimś sklepie akwarystycznym i rozciągnęłam ją na kamieniu.

Wrzuciłam też korzeń z drugiego akwarium, porośnięty jakimś zielskiem. Wygląda to trochę jak mech. Zastanawiam się czy to nie jakieś glony.


Oświetlenie to 15W, czy to nie za mało?
Czy są świetlówki T8 o długości ok.44 cm, ale mocniejsze?
Ostatnio edytowano Śr 29 wrz, 2010 10:33 przez Ludek, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam,
Ludek
Ludek
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt 24 wrz, 2010 08:19

Postprzez Ludek » Pn 04 paź, 2010 09:37

Wybrałam się wczoraj do zoologika w celach poglądowych.
I jednak zastanawiam się nad zmianą podłoża.
Przyglądałam się co krewetki robią z kamyczkami i boję się, że moje może być jednak trochę za grube, szczególnie dla małych krewetek. :cry:
No i czarne wygląda zdecydowanie lepiej. :mrgreen:
Widziałam 10 kg za ok. 30 zł, tylko nie było napisane co to jest.

Szkoda mi tylko tej odstanej już trochę wody.
Jak długo powinno odstać akwarium zanim wpuszczę do nich krewetki?
Testy porobię wieczorkiem. Na razie mam paskowy Juvela mam też oddzielny do PH i KH.


Obejrzałam dokładnie filtr i jest to Aquael unifilter 500 UV, tylko bez lampki.
Do filtracji służą 2 gąbki, włożone w plastikowy kubełek.
Czy to wystarczy?
Pozdrawiam,
Ludek
Ludek
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt 24 wrz, 2010 08:19

Postprzez boooombastic » Pn 04 paź, 2010 16:27

Podłoże hmm... Lepiej troszkę zainwestować i kupić RedBee Sand i mieć ułatwioną sprawę z parametrami, też chciałem zaoszczędzić trochę na podłożu i kupiłem Manado, niby spoko, fajnie porowate, lekkie i fajny kolor, ale troszkę mnie denerwuje że tak "pyli", mam nadzieję że w końcu przestanie :mrgreen:

Z filtrem to jest tak że ciężko doradzić, gdyż nie wiadomo jak gęsto w tym akwa będą usiane krewety :roll: Ale jak będziesz miała sporo roślin to spokojnie da radę :-D

A czekać powinnaś kilka tygodni, lepiej być tutaj cierpliwym, im bardziej akwa dojrzeje, tym lepiej.
Możesz przynieść sobie troszkę wody z podmiany, od kogoś, kto ma krewetkarium, to na pewno przyspieszy dojrzewanie :mrgreen:
Ostatnio edytowano Pn 04 paź, 2010 16:29 przez boooombastic, łącznie edytowano 1 raz
boooombastic
Potencjalny Maniak
 
Posty: 8
Dołączył(a): N 19 wrz, 2010 21:59


Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości