Sugestie, porady dla mojego krewetkarium

Moderator: =Fresz=

Sugestie, porady dla mojego krewetkarium

Postprzez firstmate » So 05 lut, 2011 22:53

Witam serdecznie forumowiczow.

Jestem tu pierwszy raz i w temacie krewetek rowniez, wiec chcialbym uzyskac kilka przydatnych porad od doswiadczonych krewetkomaniakow ;)

Dzis posklejalem zbiornik wymiary w mm; 450x250x250
Zastanawiam sie jak go urzadzic?
Mianowicie: oswietlenie, filtr, podloze itd

Jesli chodzi o oswietlenie myslalem nad Ecolight Aquaela i teraz nie wiem 2 x 9 czy 1 x 11 ? co wystarczy ? [(Tutaj wazne pytanie czy lampy Aquaela wejda mi na szybe o grubosci 10 mm ? (takie mam szklo)], a moze uzyc belki np; http://allegro.pl/belka-oswietleniowa-1 ... 06947.html
Moze cos innego ?

Filtr (chyba zewnetrzny bo zbiornik i tak nie za duzy) wiec moze; VERSAMAX FZN-1 z Aquaela lub Mini Kani tez z Aquaela lub Resun CY-20 ?

Podloze nie mam pojecia, jesli chodzi o roslinnosc i rodzaj krewetek to raczej podstawy narazie.

Za wszystkie sugestie z gory dziekuje
Pozdrawiam
firstmate
Potencjalny Maniak
 
Posty: 12
Dołączył(a): Wt 01 lut, 2011 22:27

Postprzez rudzik59 » Pn 07 lut, 2011 17:29

odpowiadając na temat twojego oświetlenia
Pytasz czy oświetlenie 11 czy 2x9W. Podstawą oświetlenia jest 0,5W/1l można łatwo sobie wyliczyć ze przy 40x25x25 średnia wychodzi poniżej 0,5 ale jeśli liczymy warstwę żwirku około 4-5 cm to średnia wychodzi akurat 0,55 przy oświetleniu 11w. Przy oświetleniu 2x9W co już pozwala nam na sadzenie roślin bardziej wymagających co do światła bo wartość oświetlenia wynosi 0,81W

jeśli chodzi o filtracje to do krewetarium ostatnio dość chwalą sobie użytkownicy jeśli chodzi o zewnętrzny to filtry kaskadowe z serii FAN-1 lub 2 firmy Aquael ale tam należy zabezpieczyć rurkę wlotową gąbką gdyż krewetki często zostają wciągnięte przez otwory. Jeśli chodzi o filtr wewnętrzny to coś z serii TURBO, na którym krewetki uwielbiają przesiadywać, sam mam i jestem zadowolony a i użytkownicy, których znam też nie narzekają i mówią że jest wystarczający na ten litraż.

jeśli chodzi o podłoże to jeśli za bardzo nie chcesz obciążać się finansowo to może być zwykły żwirek najlepiej czarny bazaltowy co podkreśli barwy krewetek o granulacji do 3mm. Jeśli chodzi ci o dobre podłoże to ebi-gold-shrimp-soil najlepsze rozwiązanie nie radze stosować podłoża z serii AMAZON I lub II bo to pożywka dla glonów, zresztą Ci co ją mieli w użyciu mogą coś o tym powiedzieć, choć zdarzają się i tacy co nie mieli problemów.

Roślinność ja u siebie mam małego heńka, pellie, gałezatkę, sitowie drobne i trochę rogatka którego przycinam i przy świetle 11 W o takiej samej pojemności co ty to dają radę i nie narzekam. Jeszcze trochę czasu zostało mi do wpuszczenia krewetek bo trochę skacze mi ph
________________________
pozdrawiam
rudzik59
Potencjalny Maniak
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pt 28 sty, 2011 18:34
Lokalizacja: Chojnice

Postprzez polityk » Pn 07 lut, 2011 23:36

Jako że sam niebawem zaczynałem, mogę powiedzieć, że na pierwsze krewetkarium i tak jako rośliny najlepiej sprawdzą się różnego rodzaju mchy.

Ja w takim akwa 25l mam oświetlenie 2x11W, ale to ze względu na bardziej wymagające rośłiny, ale do tego trzeba jeszcze podawać węgiel, aby mogły dynamicznie się rozwijać, oczywiście zamiast glonów.

Podłoże - ja kupiłem podłoże dedykowane do krewet bo stabilizuje PH, ale niestety dosyć dużo osadu z podłoża osadzało się na początku na szybach.
pozdrawiam

polityk

25 l - Blue Bee, Blue Pearl i White Pearl
55 l - CR A + S, Biene A + S
polityk
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 64
Dołączył(a): N 06 lut, 2011 22:59
Lokalizacja: Ząbki


Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości