Podmiana wody w krewetkarium.

Moderator: =Fresz=

Podmiana wody w krewetkarium.

Postprzez Drusia » Pn 10 wrz, 2012 15:24

Jak wygląda u was podmiana wody w krewetkarium?

Ja na 50 litrów wody (zbiornik + kubełek) podmieniam 5l tygodniowo, czyli 10%
Mam aktywne podłoże.
Ściągam wodę do 5 litrowej banieczki leciutko tuż przy samym podłożu starając się nie namieszać za bardzo ale jak coś tam jest to żeby wciągnąć.
Zawsze się zastanawiam czy mimo wszystko nie powinnam dla bezpieczeństwa ściągać wodę z powierzchni tafli?
zaczęłam używać wody RO, przygotowuję wodę, ponieważ z filtra leci lodowata podgrzewam grzałeczką akwarystyczną do temperatury ok 24 stopnie ttyle zazwyczaj mam w akwarium, dodaję shrimp mimerala, i AZOO mineral i vita plus, badam przewodność i wychodzi tyle co w akwarium. Dolewam taka mieszankę 5l wężykiem w tempie ok 30 minut.

Po poprzednim niepowodzeniu (wybuch aktywnego podłoża - było juz stare + planaria i parę padniętych ślimaków po leczeniu, których nie wychwyciłam w porę) zrobiłam całkowity restart krewetkarium, teraz robiłam pierwszą podmiankę i po 1 dobie odeszła jedna dorosła krewetka.

Zastanawiam się czy to może być wina źle przeprowadzonej podmianki czy jakiś inny powód. Parametry wody bez zmian.
Krewetki po restarcie i ustabilizowaniu akwarium pływają w nim już 2 tygodnie.

Jakie są wasze doświadczenia z wykonywaniem podmian wody?
Joanna
Drusia
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 109
Dołączył(a): Wt 30 lis, 2010 16:33
Lokalizacja: Piaseczno

Postprzez KrzysztofOt » Pn 10 wrz, 2012 17:34

Ja bym nie podnosił temperatury.Ja robie tak ściągam wężem 5l do wiaderka w drugim wiaderku przygotowane RO+minerały wąż od odmulania i wlewam spowrotem nie bawie się w powolne wlewanie.
KrzysztofOt
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 217
Dołączył(a): Pn 10 sty, 2011 21:16
Lokalizacja: Drzycim

Postprzez Razz » Pn 10 wrz, 2012 17:53

tez nie bawie sie w powolne podmiany...

1-szy baniak 27l (22,5l wody) podmiana 1x tyg. 10l (RO+mineraly itd...)
2-gi baniak 52l (44l wody) podmiana 1x tyg. 15l (RO+mineraly itd...)

wode robie do kanistrow w piatek wieczorem... Sobota rano podmiana (woda ma temperature pokojowa), wezem od odmulacza spuszczam wode i nalewam z baniakow nową...

Generalnie woda do podmiany powinna byc w miare mozliwosci chodniejsza niz ta w akwarium...
Ostatnio edytowano Wt 11 wrz, 2012 08:34 przez Razz, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Razz
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 96
Dołączył(a): Wt 10 sie, 2010 21:34
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez SUHY » Pn 10 wrz, 2012 18:55

Przy CR CB , wyjmuję wodę dzbankiem ,czasem odmulam dno , 1,5 litra co drugi dzień (akwarium ponad 30L ). Woda z RO nalewa sie do baniaczka do którego wlany został V8 , po dopełnieniu dodaję Shrimp Mineral .
Uzupełniam przez wężyk (jak od napowietrzania ) ,cieknie przez parę minut .

Przy Heteropodach podobne ilości , tylko uzupełniam wodą prosto z kranu od razu wlewając dzbankiem .
Ostatnio edytowano Pn 10 wrz, 2012 18:56 przez SUHY, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Postprzez macieks » Wt 11 wrz, 2012 13:17

przy heteropodach na 30l odlewam i dolewam 5l odstanej kranowitej. Wodę zbieram z powierzchni, praktycznie przy aktywnym podł. nie bardzo jest co zbierać z dna. Przed dolaniem wody do akw. dolewam do karnisterka shrimp m. Wodę leje bezpośrednio z karnist. do akw. i tyle.
macieks
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 582
Dołączył(a): So 07 lip, 2012 15:14
Lokalizacja: w-wa/ursynów

Postprzez Drusia » Cz 13 wrz, 2012 14:04

Już chyba jestem przewrażliwiona po tym pierwszym krewetkarium, które tak nagle skończyło żywot. Możliwe, że ta jedna krewecia to ta z najstarszych, które miałam i po prostu sobie odeszła bo przyszedł na to czas.
Mąż mówi, że za bardzo je rozpieszczam :-D a ja po prostu chcę jak najlepiej.
Codziennie zaglądam i pierwsze co to patrzę czy wszystko się rusza.

Wczoraj zauważyłam, że dwie samiczki noszą jajeczka :-) zatem czekam z niecierpliwością, może nowe podłoże i odstawienie kranowej wody - przejście na RO z dodatkami, wynagrodzi moje oczekiwania.
Joanna
Drusia
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 109
Dołączył(a): Wt 30 lis, 2010 16:33
Lokalizacja: Piaseczno

Postprzez barus9 » Wt 18 wrz, 2012 09:55

Drusia każdy ma swój sposób na podmiany i każdy będzie swój sposób wychwalał.

Co do niepowodzenia to takie drobne rady:

1 Im mniej grzebiesz w akwarium tym lepiej. Każde poruszenie podłoża, wkładanie rąk do wody czy częste wprowadzanie nowych mieszkańców bez kwarantanny to proszenie sie o kłopoty
2 krewetki lubia starą ale czystą wodę (dobrze natlenioną)
3 Podmiany rób z wody o identycznych parametrach jak w akwarium wtedy nie będzie problemu czy wolniej czy szybciej
4 Nie przekarmiaj ale stosuj zróżnicowana dietę bogatą w witaminy i minerały
barus9
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 469
Dołączył(a): Cz 23 lut, 2012 12:48
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Drusia » Wt 18 wrz, 2012 13:35

w sobotę była kolejna podmianka - 5 l, już nie puszczałam jej cieniutkim wężykiem tylko powolutku dolewałam do akwarium oczywiście uprzednio woda wzbogacona. Wodę zebrałam z powierzchni a z dołu odessałam tylko rureczka resztkę jedzonka, które nie zostało od rana skonsumowane a akurat mam takie jedno co się trochę rozkłada bo pozostałe są tak twarde, że można potem kosteczkę następnego dnia wyjąć pensetą jak nie jest dojedzona do końca.
Krewecia mamusia nadal chodzi z jajeczkami, ulubiona jej pozycja odpoczynku to udawanie nietoperza na najwyższym punkcie korzenia. :-)
Joanna
Drusia
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 109
Dołączył(a): Wt 30 lis, 2010 16:33
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Podmiana wody w krewetkarium.

Postprzez Krzycholec » So 26 mar, 2016 19:30

Mam pytanko do bardziej doświadczonych. Jak robicie to że spuszczając wodę z baniaczka nie zasysacie malutkich krewetek? Może macie jakiś patent na to. Moje zwierzaczki się chętnie rozmnażają i czasem spędzam godzinę nad miską starając się wyłowić maluchy. Mam nadzieję że z dobrym efektem i żadna nie kończy w kanalizacji.
Avatar użytkownika
Krzycholec
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 45
Dołączył(a): N 06 mar, 2016 11:21

Re: Podmiana wody w krewetkarium.

Postprzez =Fresz= » So 26 mar, 2016 20:06

Ja ściągam wodę z powierzchni zbiornika i żadnych krewetek nie ściągam.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Podmiana wody w krewetkarium.

Postprzez Krzycholec » N 27 mar, 2016 20:22

=Fresz= napisał(a):Ja ściągam wodę z powierzchni zbiornika i żadnych krewetek nie ściągam.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka



Ale wówczas nie odmulisz i nie odessiesz brudów i odpadków jedzenia
Avatar użytkownika
Krzycholec
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 45
Dołączył(a): N 06 mar, 2016 11:21

Re: Podmiana wody w krewetkarium.

Postprzez Inc0gnit0 » N 27 mar, 2016 21:02

Krzycholec napisał(a):
=Fresz= napisał(a):Ja ściągam wodę z powierzchni zbiornika i żadnych krewetek nie ściągam.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka



Ale wówczas nie odmulisz i nie odessiesz brudów i odpadków jedzenia

Moze nie musi odmulac co tydzień ( znam takiego typa konkretnie tego co ten post wyskrobał co odmula baniaki raz w roku małymi partiami przez 1-2 m-ce:P ) bo krewetki dostaja tyle papu ile sa w stanie zjeść a pozatym krewetki to czysciciele i g..o jady wiec ;)
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Podmiana wody w krewetkarium.

Postprzez Krzycholec » Pn 14 lis, 2016 21:48

Ponieważ od dłuższego czasu padają mi krewetki Yellow Neon, zrobiłem restat swojego zbiornika. Dałem wodę z RO + dosypałem do niej Shrimp Mineral GH/KH+. Teraz mam parametry takie:

PH (test kropelkowy Tropical)- 6,5
PH (test kropelkowy Zoolek) - 7,0
GH - 3,5
KH - 3,0
NO2 - 0
NO3 - 5

Co uważacie o takich parametrach? Czy teraz są prawidłowe. W zbiorniku 25-litrów mam razem z 10 krewetkami korzeń. Może wywalić go lepiej?
Avatar użytkownika
Krzycholec
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 45
Dołączył(a): N 06 mar, 2016 11:21

Re: Podmiana wody w krewetkarium.

Postprzez =Fresz= » Wt 15 lis, 2016 10:01

Ja nie rozumiem jednego heh jak już jest się w tym internecie to dlaczego Krzycholec nie wysilisz się i nie poszukasz choćby na google informacji na temat hodowli danego gatunku krewetki? Czy to takie trudne? Jak już znajdziesz to pomyśl w jaki sposób zrobić tak żeby mieć określone parametry. Przecież nie będzie Ci nikt pisał czy pół czy dwie łyżeczki na Twój akurat zbiornik wystarczy. Opanuj się chłopie heh

CZYTAĆ CZYTAĆ CZYTAĆ
viewtopic.php?f=18&t=7874

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Podmiana wody w krewetkarium.

Postprzez Deletor » Wt 15 lis, 2016 10:28

@=Fresz= no jak możesz. W tych czasach umiejętność czytania i myślenia odchodzi do lamusa. Teraz wchodzi się na forum pisze 'coś jest nie tak' i ludzie muszą szklane kule wyciągać.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Deletor
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 103
Dołączył(a): Wt 09 gru, 2014 21:53

Następna strona

Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości