[17l] świeży szlif po przerwie

Moderator: =Fresz=

Re: [17l] świerzy szlif po przerwie

Postprzez olin » So 12 sty, 2013 09:00

Jestem pozytywnie zmiażdżony planowaniem DziobD2 :-)
Trzymam kciuki!
Avatar użytkownika
olin
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 67
Dołączył(a): So 02 cze, 2012 11:17
Lokalizacja: Kraków

Re: [17l] świerzy szlif po przerwie

Postprzez DziobD2 » So 12 sty, 2013 12:29

dzięki za ciepłe słowa.
:mrgreen:

Strasznie martwię się parametrami Krakowskiej wody. Po dodaniu uzdatniaczy i bakterii, po 3 dniach parametry się nie zmieniły.
Niby CR są bardzo czułem, przynajmniej tak mówi literatura fachowa. Z drugiej strony żyją i się wybarwiają w kranówce kilku osób które wypowiadały się na polskich forach.

Po trzech dniach wody stojącej w naczyniu 0,5 litra bez ruchu wody mamy:
NO3: ~11
NO2: 0
GH: ~9
KH: 12
pH: 8,9
Cl2: 0

Podłoże AQUATIC NATURE SHRIMP-SOIL coś zmieni ?

Ale nie wpuszczę zwierząt jeśli nie będę miał pewności że przeżyją.
Obrazek
Avatar użytkownika
DziobD2
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 25
Dołączył(a): Cz 03 sty, 2013 20:51
Lokalizacja: Kraków

Re: [17l] świerzy szlif po przerwie

Postprzez Rafal.Kowalski » So 12 sty, 2013 15:37

Hej DziobD2 ;-)
Fajnie, że planujesz, ale proponowałbym robić to z zaangażowaniem, przyłożyć się do tego. Poza tym nie zaszkodziłoby poczytać trochę na temat hodowli krewet, które chcesz mieć oraz warunków ich życia. Wodę masz tragiczną, a myślisz o CR/Biene :-? . Pytasz czy podłoże coś z tym zrobi? Pewnie, że zrobi, ale przy takich parametrach jego "aktywności" wystarczy niestety na krótki czas, tym bardziej, że masz go trochę mało, szczególnie jeśli chcesz w nim coś sadzić. Mało tego, na podłoże wlejesz kranówę o takich parametrach i podłoże w krótkim czasie zbije je do tych pożądanych, po ustabilizowaniu wpuścisz krewety, a potem przy podmianach będziesz lał znów tę wodę - spowoduje to gwałtowny skok parametrów i krewety pójdą do nieba :-/ Kolejna sprawa, o której już zacząłem trochę - rośliny. Chcesz mieć 2 szybkorosnące gat. wąkroty? One naprawdę szybko rosną, zwłaszcza Hydrcotyle leuccephala (w moim zlikwidowanym LT wypuszczała nawet 2 listki dziennie!). Więc jeśli wąkrota to H. Tripartita, czyli japońska. Ale znów, masz mało podłoża, piszesz 1,5-2cm. To za mało żeby zakorzeniły się w nim rośliny. Tak w ogóle to zastanów się (skoro już planujesz), czy chcesz mieć mini roślinniaka z trawnikiem czy hodowlę CR? Z doświadczenia wiem, że nie za bardzo to idzie w parze. Poradzę Ci to co kiedyś radziłem innemu początkującemu w tym wątku:
viewtopic.php?f=14&t=4384
Piszę to wszystko nie po to by Cię pognębić, ale uświadomić Ci jak mało jeszcze wiesz i że niestety całe to planowanie i "stopniowanie napięcia" może zakończyć się nie tak jakbyś sobie tego życzył.
Ps. i ten byk w tytule wątku :!: wiem, nie wszyscy piszą poprawnie i mają z tym problemy, ale są edytory i inne "poprawiacze" słownictwa. Pomyślisz, że się czepiam na maxa, ale ten byk jest....rzuca się po prostu w ślepia od razu, dziwne, że nikt go nie zauważył :shock:
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU

Re: [17l] świeży szlif po przerwie

Postprzez Tasior » So 12 sty, 2013 16:04

Myślę, że to co napisał Rafal.Kowalski powinno Ci bardzo dobrze rozjaśnić całą sprawę :)
Faktycznie woda twarda. Gh do zniesienia, ale Kh dużo za wysokie... Przypuszczam, że testy tu kłamią bo nie może być wyższe niż gh, ale przyjmijmy, że jest ponad 5 a to już dużo...

Warto było by się na początek przygody z CR (oczywiście poza zapoznaniem się z tematami związanymi z ich hodowlą ) zaopatrzyć w Twoim przypadku w filtr wody RO.
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: [17l] świeży szlif po przerwie

Postprzez DziobD2 » So 12 sty, 2013 16:18

Krytyka zawsze mile widziana.
Fakt w Malawi to roślin specjalnie nie potrzebowałem i jest to pierwsze podejście w tej materii, a wypowiedzi na forum służą pomocy, więc pytam.
Zresztą jak jak już wcześniej wspomniałem obsada jest wstępna, nie zamawiałem jeszcze roślin więc spokojnie. Jeśli chodzi o wersję japan to się nie zgodzę, o ile rośnie niewysoka (w zależności od źródła światła ) to tępo wzrostu jest powiedzmy średnie nie ma co porównywać do okazu z 3 planu. Jeśli chodzi o 3 plan to podkreśliłem że mam spore wątpliwości. Więc proszę czytaj uważnie.
Ale po mimo faktu że napisałeś sporo nie pomogłeś w kwestii wody w ogóle. To że nie jest dobrze to i ja wiem. Pytanie brzmi co z tym fantem zrobić.
Faktycznie odczyty mogą być przekłamane bo używam paskowego testu JBL.
Mogę kupić wodę RO (albo demineralizowaną) i dodać minerały ale szukałem innego rozwiązania - teraz żałuje że się pozbyłem starego RO :(
Planuje po to żeby się później nie rozczarować. W akwarystyce nie siedzę pierwszy rok więc wiem co robić. Jednak w świecie krewetek wolę zapytać gdyż to moje pierwsze podejście.
Dlatego wasze wskazówki są cenne.
Oczywiście przejrzę temat który wkleiłeś, może znajdę coś co rozwieje moje wątpliwości.
Obrazek
Avatar użytkownika
DziobD2
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 25
Dołączył(a): Cz 03 sty, 2013 20:51
Lokalizacja: Kraków

Re: [17l] świeży szlif po przerwie

Postprzez Tasior » So 12 sty, 2013 16:28

Jakby nie było pomógł Ci tylko może nie czytasz uważnie ;)
Z tą wodą nie wiele się da zrobić... Bowiem to co aktywne podłoże pochłonie to za jakiś czas wypuści. A do podmian i tak będzies zdolewał wody z kranu... Więc twardej...
Zaopatrz się w filtr RO i po kłopocie ;)
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: [17l] świeży szlif po przerwie

Postprzez DziobD2 » So 12 sty, 2013 16:41

Szukałem rozwiązania ale to już na nic.
Na razie wodę RO będę kupował na pierwsze zalanie zbiornika i pierwsze podmiany
Za 2 miesiące zakupie. Obecnie przekroczyłem wytyczony sobie budżet.
Obrazek
Avatar użytkownika
DziobD2
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 25
Dołączył(a): Cz 03 sty, 2013 20:51
Lokalizacja: Kraków

Re: [17l] świeży szlif po przerwie

Postprzez Rafal.Kowalski » So 12 sty, 2013 16:43

Tasior napisał(a):Myślę, że to co napisał Rafal.Kowalski powinno Ci bardzo dobrze rozjaśnić całą sprawę :)

[...]Przypuszczam, że testy tu kłamią bo nie może być (KH) wyższe niż GH[...]

Warto było by się na początek przygody z CR (oczywiście poza zapoznaniem się z tematami związanymi z ich hodowlą ) zaopatrzyć w Twoim przypadku w filtr wody RO.


Może nie bardzo rozjaśnić całą sprawę bo nie czuję się jakimś mentorem w tym temacie, ale to co piszę jest wynikiem wielu lat doświadczeń ;-)
Tasior, czasami jednak jest tak, że KH > GH, przynajmniej takie wychodzą podczas ich badania testami kropelkowymi :-P . Ale to wynik zastosowanej metody badania tych parametrów. Testy akwarystyczne GH mierzą związki wapnia, a KH mierzą również inne węglany: sodu, potasu, magnezu i litu. Nie ma wyższego KH niż GH, ponieważ to jest niemożliwe - GH, czyli twardość ogólna TwO jest sumą KH twardości węglanowej TwW, zależnej od zawartości wodorowęglanów (kwaśnych soli kw. węglowego w wodzie) i twardości trwałej TwT (chlorki, siarczyny, azotany, krzemiany itd.), po prostu metoda, na której oparto zasadę działania wskaźników kolorymetrycznych, stosowanych w testach nie jest doskonała, szczególnie jeśli w wodzie są duże stężenia związków potasu, sodu, magnezu itd. Dlatego też jeśli KH > GH przyjmuje się, że KH = GH (ja mam taką właśnie kranówkę GH, KH = 12).
Właśnie filtr RO, uważam, że to podstawa przy hodowli i rozmnażaniu CR/Biene, a szczególnie wrażliwych Taiwanów :idea: nie można opierać się na np. demineralce ze stacji czy marketu bo jej parametry są bardzo różne i mało powtarzalne, praktycznie co butelka to inne.

DziobD2 piszesz min. [...]Więc proszę czytaj uważnie.
Ale po mimo faktu że napisałeś sporo nie pomogłeś w kwestii wody w ogóle. To że nie jest dobrze to i ja wiem. Pytanie brzmi co z tym fantem zrobić.[...], więc Ci już piszę - po pierwsze filtr RO, po drugie jeśli hodowla krewet uważanych za wrażliwsze to porządne podłoże, dedykowane im, po trzecie filtracja, a właściwie nadfiltracja - hamurg zwykły albo mobilny ewentualnie coś w typie Sera L150 (duży podwójny gąbkowiec), lub jeśli kogoś stać kubełek, wg mnie na pewno nie żadne tam chińskie kaskadki w typie HBL 301, które tylko mącą wodę, hałasują i nic poza tym. Jeśli chcesz trawniki i tego typu sprawy to przy CR/Biene albo trawnik z np. mini pelii albo trawnik z ukorzeniającymi się roślinami, ale bez tych krewet. Za mało jeszcze wiesz żeby mieć i wypielęgnowany trawniczek z np. Heńka czy E. Parvuli i ładne rozmnażające się i nie padające CRki.
Ostatnio edytowano So 12 sty, 2013 17:01 przez Rafal.Kowalski, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU

Re: [17l] świeży szlif po przerwie

Postprzez DziobD2 » So 12 sty, 2013 16:57

Filtr RO + membrana to wydatek mniej więcej 150zł. Poczekam.
Zaś zakupie 20l wody. Oby koszt nie przekroczył 10zł bo zacznie to tracić sens.

Dobrze Panowie że się konstruktywnie wypowiadacie.
Obrazek
Avatar użytkownika
DziobD2
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 25
Dołączył(a): Cz 03 sty, 2013 20:51
Lokalizacja: Kraków

Re: [17l] świeży szlif po przerwie

Postprzez Rafal.Kowalski » So 12 sty, 2013 17:07

DziobD2 napisał(a):Dobrze Panowie że się konstruktywnie wypowiadacie.


Przecież o to chodzi, nikt nie chce Ci tu dokopać czy też wyśmiewać Cię ;-) pytasz to staramy się podpowiadać bo chodzi o to żeby sobie pomagać. Masz się cieszyć z tego hobby, a nie stresować ponosząc straty :-) pytaj w razie czego bo "kto pyta nie błądzi" :idea:
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU

Re: [17l] świeży szlif po przerwie

Postprzez DziobD2 » So 12 sty, 2013 17:32

Dobra namówiliście mnie, dziewczyna mnie zabije ale ok.
Kupuje RO.
Musi być maksymalnie tanie. Ro3 (?) :/ no ale cóż, na 5 pewnie nie będzie mnie stać.
proszę o pomocne linki z tanimi ofertami

No i coś z technicznej strony. Mieszkam na studenckiej stancji i w czerwcu albo we wrześniu będę się przeprowadzał. Więc szukam sposobu żeby podłączać się do rury raz na jakiś czas.
A więc założę na stałe trójnik i jak będę potrzebował to to przyniosę sobie filtr i wiadro - myślicie że da radę takie rozwiązanie ?
Obrazek
Avatar użytkownika
DziobD2
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 25
Dołączył(a): Cz 03 sty, 2013 20:51
Lokalizacja: Kraków

Re: [17l] świeży szlif po przerwie

Postprzez Rafal.Kowalski » So 12 sty, 2013 17:44

Posłuchaj, nikt tu nie mówi, że musisz ponosić jakieś wyrzeczenia czy coś podobnego. Po prostu nie da się tak całkiem tanio uprawiać tego hobby. "Krewetkomaniactwo" jak każde inne musi coś kosztować, choćby nie wiem jak oszczędzać. Pewnie, że np. w porównaniu z taką morszczyzną są to koszty znikome, ale za darmo nie ma niczego. Tutaj masz: baniak - fajny by był OW, ale porządny float obleci, byle dobrze poklejony), wspomniany filtr (żeby było taniej, wkleić szybki, wsunąć gąbkę, zamocować głowicę i już jest wydajna filtracja na lata i co ważne małoobsługowa), jakaś mini lampka albo belka (opcji wiele), podłoże (wybór wielki, ja mam 2 rodzaje Benibachi), jakiś korzeń na nim co kto lubi: mchy, mikrozoria czy anubiasy mini (nana), trawnik z mini pelii, dobry mineralizator, skałka mironekuton, uzdatniacz, żarełko a i krewety - sprawdzone źródła masz na forum ;-) To tak pokrótce. Jeśli możesz oszczędź na czymś byle nie na podstawach bo to prędzej czy później się zemści. Tańsza opcja to łatwiejsze w hodowli krewety Heteropody, Greeny czy Hummele (oszczędzisz na podłożu - wystarczy fajny ciemny drobny żwirek, nie bazalt!).
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU

Re: [17l] świeży szlif po przerwie

Postprzez DziobD2 » So 12 sty, 2013 17:49

Rafal.Kowalski

nie prześledziłeś tematu. To wszystko już jest :)

brakuje mi tylko krewetek. A nie kupie ich do momentu gdy wody nie ustabilizuje i nie be będę pewny że zbiornik już dojrzał.

wrzuce co i jak:
- Zbiornik
OP 30x24x24 (szer x wys x gł)

- Oświetlenie
Aquel 11W Ecolight 6500

- Filtracja
AZOO mignon 240 (zmniejszony przepływ)

- Ogrzewanie
50W (chiński termostat odpowiednik 25W)

- Podłoże
AQUATIC NATURE SHRIMP SOIL

- Wystrój
lawa
korzeni zdecydowanie nie chce

- Rośliny
zdecydowany jestem na małego heńka i wąkrotke oczywiście japan co jeszcze to czas pokaże.
Obrazek
Avatar użytkownika
DziobD2
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 25
Dołączył(a): Cz 03 sty, 2013 20:51
Lokalizacja: Kraków

Re: [17l] świeży szlif po przerwie

Postprzez Rafal.Kowalski » So 12 sty, 2013 18:06

Rafal.Kowalski napisał(a):[...]Tutaj masz:[...]To tak pokrótce.


DziobD2 napisał(a):[...]nie prześledziłeś tematu. To wszystko już jest


Ja Ci tylko chciałem pokazać koszty tego "przedsięwzięcia". Mam cały czas nieodparte wrażenie, że zabrałeś się za to wszystko jednak z marszu, a nie jak piszesz planując. Wiem, jesteś studentem, nie pracujesz pewnie, kasy też nie masz za dużo i musisz oszczędzać, więc tym bardziej powinieneś działać wg zasady "jestem za biedny na gówniany sprzęt". A tymczasem nakupowałeś kichowatych kaskadek itp. badziewia zamiast najpierw poczytać, popytać ogólnie poszerzyć wiedzę. Jak widzę dzisiaj ludzie najpierw działają, a potem dopiero uczą się na swoich błędach zamiast na błędach innych. A to chyba jest bardziej kosztowne (o wiele) i bardziej "stresogenne", czasem wręcz zniechęcające do tego fajnego hobby.
Nie chcę więcej zaśmiecać Twojego wątku kolejnymi OT. Reasumując - koniecznie chcesz mieć iwagumi z lawą i trawnikiem z małego Heńka, na 2cm warstwie podłoża, które dedykowane jest krewetkom, a więc jałowe, z gównianą malutką kaskadą, ze światełkiem 11W, bez nawożenia nawozami i CO2 i koniecznie z CRkami zamiast fajnego funkcjonalnego krewetkarium jakich pełno na forum (np. baniak Batman-ki). Jeśli Ci się to uda przy Twoim poziomie wiedzy to czapki z głów, naprawdę. Oby tylko na chęciach się nie skończyło i zniechęceniu oraz niepotrzebnych kosztach.
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU

Re: [17l] świeży szlif po przerwie

Postprzez DziobD2 » So 12 sty, 2013 18:39

NO jak czytam twoje wypowiedzi to jestem zniechęcony.
Połowa tego forum jak nie większość funkcjonuje na tym sprzęcie więc daruj sobie już krytykę i zacznij proponować rozwiązania.
Odnoszę wrażenie że chcesz ponarzekać w 70% próbując coś przekazać zaś w 30% podsuwasz rozwiązania.
Naprawdę nie chce być uszczypliwy, ale staje się to już męczące.
Zanim się zabrałem za kupno techniki, to poczytałem co z czym i jak. Zaciągnąłem zdania osób z tego forum. Więc odpuść sobie oceniania ludzi i ich działań jeśli nie jesteś zaznajomiony z realiami.
Jakoś inni korzystają z tego sprzętu (polecają go) i wszystko gra i buczy.
I wciąż o poziomie wiedzy. Zamiast podzielić się gotowymi rozwiązaniami z twojego jak sam opisujesz doświadczenia marudzisz i bezpodstawnie oceniasz. To już jest nieprzyjemne.
Przecież ja wcale się nie uparłem na te 2cm podłoża. A już ze 3 razy o tym od ciebie usłyszałem. To samo z roślinami. Lawa ? Przecież nie zmienia odczynu wody, w czym problem. Korzeni nie chce bo mi się nie podobają."Światełko11W" a ile byś chciał na te 17l ?
Nie zalałem przecież jeszcze baniaka. To jest etap planowania, a nie rozruchu. Nie widzę żądnego mojego błędu bo jeszcze z tym nawet nie wystartowałem.
Ostatnio edytowano So 12 sty, 2013 18:49 przez DziobD2, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Avatar użytkownika
DziobD2
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 25
Dołączył(a): Cz 03 sty, 2013 20:51
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości