Garbniki znikają z wody?

Moderator: =Fresz=

Garbniki znikają z wody?

Postprzez Venitel » Wt 27 wrz, 2016 20:58

Witam, jestem początkującym akwarystą, miesiąc temu założyłem krewetkarium, w którym również przebywają raczki CPO. Ze wszystkim starałem się postępować zgodnie z poradnikami. Tydzień temu do akwarium wkroczyła ekipa, i jak na razie (oprócz jednej martwej krewetki, pierwszy dzień po wpuszczeniu), wszystko przebiega OK.

Mój problem polega jednak na tym, że czytałem trochę o garbnikach w wodzie i ich wpływie na krewetki, i o tym, że warto do akwarium wsadzić kilka liści ketapangu i szyszek olchy.
Od ponad 2 tygodni w moim akwarium 54 litrowym (okolo 45 litrów wody), mam 9 szyszek olchy i 2 małe (około 12 cm) liście i 3 korzenie.
Według czytanych przeze mnie artykułów, do wody powinny wydzielać się garbniki, które zabarwią wodę na lekko herbaciany kolor i obniżą trochę pH wody. Niestety, żadna z tych rzeczy u mnie nie występuje, pH jest nie zmienne, woda czysta i klarowna.
Stwierdziłem, że pewnie mam niskiej jakości liście i szyszki i tych garbników po prostu nie wydzielają Wczoraj jednak przy odstawieniu wody na podmianę postanowiłem przerzucić jeden liść z akwarium do wiadra na noc. Rano jak wstałem woda była herbaciana, więc liście "działają".

Pytanie 1: Czy to, że moje pH się nie obniża i woda nie zmienia koloru jest równoznaczne z tym, że w moim akwa garbników nie ma, czy garbniki są, a woda po prostu ma klarowny kolor i jedno z drugim nie ma nic wspólnego?
Pytanie 2: Dlaczego w akwa woda jest czysta i klarowna, a we wiadrze w 1 noc zmieniła kolor?

Może od razu napiszę trochę o moim akwarium z tych rzeczy, które mogą mieć znaczenie.
Podłoże Aqua-art Shrimp Sand, filtr aquael FZN-1 z podstawowymi wkładami gąbkowymi, filtracja chodzi 24/7. Woda kranowa, nie leję żadnych chemikaliów oprócz Easy Carbo w dawce troszkę mniejszej niż zalecana (bo na razie mam tylko trochę roślin).
Parametry (tylko takie testy posiadam):
pH - 7.2
GH - 13
KH - 3
temperatura 23-24

Podmianę robię raz w tygodniu 20% wody, zaczynając 3 tygodnie po starcie akwarium.
Za wszelką pomoc i odpowiedzi z góry dziękuję.
Venitel
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): So 17 wrz, 2016 22:02

Re: Garbniki znikają z wody?

Postprzez CryMore » Wt 27 wrz, 2016 21:18

Dorzucę trochę od siebie:

- garbniki według moich doświadczeń lepiej uwalniały się w wodzie miękkiej, to że ich nie widzisz nie znaczy, że ich nie ma. Nie kombinuj jak jest dobrze - ktoś mądrze na tym forum napisał "lepsze jest największym wrogiem dobrego". Jest ok nie szukaj dziury w całym. Garbniki absorbuje Ci podłoże. Z tego co napisałeś masz podłoże aktywne na wodzie kranowej. Takie podłoże długo nie pociągnie. Im więcej będziesz robił podmian kranovitem tym szybciej padnie.

- carbo wybiło mi pierwsze krewetki crystal red. Może i red cherry pociągną na roślinnym z CO2, ale wydaje mi się, że crystale czy taiwany będą padać. Przy krewetkariach osobiście wybrałem ładne rodzaje mchów, rogatka, pistię, wąkrotkę i tyle mojej roślinności :)
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa

Re: Garbniki znikają z wody?

Postprzez Venitel » Wt 27 wrz, 2016 22:12

OK, a co do garbników, to czy 2 liście i 9 szyszek na 45 litrów to nie jest za dużo w takim razie? Jak nie widzę "koloru wody" to nie mam za bardzo jak kontrolować.
Może przy okazji doprecyzuję i zadam kolejne pytanie :) :
Podłoże jest aktywne, ale tylko dlatego, że "dałem się nabrać" w sklepie. Jakoś tak wypadło, że jako pierwsze kupiłem podłoże i szkło, bez czytania poradników. W sklepie powiedziałem, że "pod krewetki cherry i raczki CPO". Sprzedawca doradził shrimp sand (który później przeczytałem, że buforuje pH do 6.5).
W Akwarium mam raczki CPO przy których 6.5 to trochę mało, a w sumie na rakach mi bardziej zależy niż na krewetkach. Dla nich najlepiej jakby podskoczyło powyżej 7, dlatego nie przejmuję się laniem wody z kranu, ponieważ "wyjałowienie podłoża" to trochę mój cel. Teraz mam pytanie, bo może jestem w błędzie. Wyjałowione podłoże aktywne to to samo, co podłoże neutralne? Czy jak mi się podłoże wyjałowi, to muszę je natychmiast wymienić?
Krewetki posiadam neocaridiny yellowki, więc myślę, że w wyżej wymienionych warunkach powinno im być OK.
Co do roślin posiadam mech phoenix, mini pelie, anubias nana petite, i jutro dojdzie do mnie mech miroshaki. Doczytałem, że dla części z tych roślin moje warunki są odpowiednie (posiadam dość niskie oświetlenie), jednak przydałoby się nawożenie CO2. Nie bardzo mi pasuje robienie bimbrowni czy dozowanie z butli, a że filtracja w moim akwarium jest dość obfita, wymyśliłem sobie, że easy carbo będzie idealne.
Leje trochę mniej ponieważ czytałem, że czasami szkodzi (głównie jak się przedawkuje), więc generalnie leje ok. 66% zalecanej dawki.
Venitel
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): So 17 wrz, 2016 22:02

Re: Garbniki znikają z wody?

Postprzez SUHY » Śr 28 wrz, 2016 17:42

Garbniki są nietrwałe , dobra filtracja "zjada" je w mig .Przy początkach też miałem zagwozdkę bo po wlaniu herbaty z szyszek nast, dnia był już kryształ . Nic strasznego się nie dzieje tak ma być .
Na 34 L pakuję max trzy szyszki , dokładam następne jak widzę ubytek pierwszych , Trzecią porcje daję jak pierwsza jest już w zaniku ,tj. jak już krewetki ją prawie zjedzą .Z liśćmi podobnie ,są resztki , jest całkiem spory i jest "nówka" .PH zbijają , ale gdy jest mocna czarna herbata , w akwarium nie mierzalnie .Jak lejesz kran PH będzie ustalał kran , w zasadzie zawartość KH .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Garbniki znikają z wody?

Postprzez Venitel » Śr 28 wrz, 2016 22:07

Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze wątpliwości co do podłoża.
Wyjałowione podłoże aktywne, to to samo co neutralne podłoże?

Przy okazji może jeszcze zapytam się o resztki roślin. Po sadzeniu roślin do akwarium dostało mi się kilka "resztek". Te większe odłowiłem, ale gdzieniegdzie się walają takie małe kawałki. Powinienem się tym martwić i zacząć je odławiać, czy kilka malutkich kawałków peli nie zaszkodzi jak zacznie się rozkładać?
Venitel
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): So 17 wrz, 2016 22:02

Re: Garbniki znikają z wody?

Postprzez CryMore » Cz 29 wrz, 2016 07:29

Jeżeli chodzi o resztki roślin to wszystko zależy od biologii w akwa. Ja się tym nigdy nie przejmowałem. Jak akwarium jest dojrzałe to o ile nie jest tego naprawdę mega dużo to nic złego się nie stanie. Co do podłoża to podłoże z wody pobiera rożne substancje i stabilizuje Ci parametry. Jak się wyjałowi to przestanie i wtedy mogą zacząć się problemy. Może też zacząć oddawać do wody to co wcześniej pobrało. Wysoka Twardość Węglanowa czyli KH skraca żywotność podłoży aktywnych.
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa


Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości