Wysokie GH, kosmiczna przewodność. Help?

Moderator: =Fresz=

Wysokie GH, kosmiczna przewodność. Help?

Postprzez PannaKrewetka » Wt 05 lut, 2019 22:21

Zacznę od tego, że w sumie nie wiem, po co kupiłam sobie miernik, chyba tylko po to, żeby spędzić 3 godziny w internetach i nic nie rozumieć. :mrgreen: :oops:
Akwa ma 45 litrów. Woda u mnie z kranu, odstana i z testów kropelkowych wynika, że:
GH- 25 :-/
KH- 13
PH- 8
uS- 2018 :shock: :!:
Podłoże: żwir.
Rośliny: całe mnóstwo: od gałęzatek, przez mech jawajski i jakieś chabazie w tle (nie wiedziałam, że będą same krewetki i na początku mnie wizja artystyczna poniosła :roll: )
Obsada: red rili, orange rili, red cherry, amano, filtrujące. W nadbagażu jakieś ślimaki i ślimak polujący a.k.a. Helena 8-)
Inne: mironekuton (to pewnie jest sprawca tego wysokiego GH i wyniku na mierniku...?), domek z kokosa (naszło mnie :-P )
Red rili i red cherry się mnożą na potęgę. Sypnęło małymi, jest ich całe mnóstwo, a ja jak zobaczyłam te parametry, to się za głowę złapałam. Czy moje krewetki są pancerne?! Ale do brzegu: w czym mam problem? Ano czasem mi coś padnie i wtedy przeżywam, więc kupiłam miernik i... teraz już nie zasnę wcale, bo będę się bać, że mi więcej padnie :lol:
W pozostałych dwóch akwa sytuacja ta sama, w końcu woda ta sama, obsada inna kolorystycznie, ale... No i nie wiem. Zmieniać coś? Minerały dawać? Jeśli tak, to jak? Jak to zrobić bezpiecznie dla obsady, żeby nie padły mi wszystkie hurtem. Wiem, że napisałam to z przymrużeniem oka, kryje się za tym bycie początkującym krewetkoszaleńcem. Chciałabym zmienić żwir na coś innego, ale równie neutralnego. Marzę na przykład o białym piasku, ale jak to potem odmulić... :-> Na samą myśl o przeliczaniu tych kropelek na litry wody, przypomina mi się, że z chemii byłam straszną lebiodą.
Jeśli możecie mnie odesłać do wątków, to już widziałam to, co mówił Szopen (zrozumiałam niewiele, ale lubię gościa i serdecznie pozdrawiam :) )

Będę bardzo wdzięczna za wskazówki. Wszystkie. I proszę się ze mnie zbyt głośno nie nabijać, jestem raczkująca w temacie. Wciąż.
Jestem doulą i poszłam w krewetki. A co ;)
Avatar użytkownika
PannaKrewetka
Potencjalny Maniak
 
Posty: 12
Dołączył(a): Wt 27 lis, 2018 15:22

Re: Wysokie GH, kosmiczna przewodność. Help?

Postprzez Pawel M » Śr 06 lut, 2019 05:10

ja u siebie w kranie mam też taki beton jak Ty. Rybki i neocardiny śmigają i się mnożą więc czego chcieć więcej.
Przewodności nie mierzyłem ale z ciekawości jutro zmierzę ten kran - u mnie może być jeszcze większa wartość bo trochę solę wodę kranową przed podmianką :)

nie masz się co przejmować - juto podam mój wynik jak nie zaponę sprawdzić.
Mam w domu sporo Caridinek i miernik jest mi niezbędny przy nich ale nigdy mi nie przyszło do głowy by sprawdzać nim kranowit :)
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Wysokie GH, kosmiczna przewodność. Help?

Postprzez Mateusz10251986 » Śr 06 lut, 2019 07:19

Witam ja u siebie tez mam kranowit w tych okolocach ale us mam okolo 520.
Avatar użytkownika
Mateusz10251986
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 227
Dołączył(a): N 16 gru, 2018 15:50
Lokalizacja: Lubań

Re: Wysokie GH, kosmiczna przewodność. Help?

Postprzez PannaKrewetka » Śr 06 lut, 2019 08:56

Ah, no ja też daję sól, ale nie jakąś specjalną dla krewetek, ale jakąś-tam akwarystyczną po prostu. Serio jestem w głębokim szoku, że u mnie takie parametry, a serio, wysyp małych... W sumie nie padają jakoś masowo. Raz na czas jedna. Więc pozostaje mi dać mój zestaw małego chemika córce, już jest podekscytowana, że jedna kropelka płynu barwi całą probówkę :mrgreen: Dzięki za odpowiedzi. Już mi lepiej.
Jestem doulą i poszłam w krewetki. A co ;)
Avatar użytkownika
PannaKrewetka
Potencjalny Maniak
 
Posty: 12
Dołączył(a): Wt 27 lis, 2018 15:22

Re: Wysokie GH, kosmiczna przewodność. Help?

Postprzez Pawel M » Śr 06 lut, 2019 12:16

sprawdziłem w kranie mam 520 przewodności a w akwariach od 1500 do nawet 2500 uS
spowodowane jest to soleniem wody do podmian

ryby i krewetki śmigają i mnożą się więc im to trochę soli nie przeszkadza. Panno Krewetko kupowanie soli akwarystycznej to przepłacanie za nią - ja od lat stosuję kamienną niejodowaną bez antyzbrylacza z Kłodawy. 3 kilo na necie kosztuję parę zł (czasem trafić ją można w marketach). WAŻNE - musi być niejodowana i bez antyzbrylaczy.

taka jak w linku - można ją kupić na alledrogo lub bezpośrednio z kopalni :)

https://www.google.com/search?q=so%C5%8 ... QTVmjy8TXM:

pozdrawiam
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Wysokie GH, kosmiczna przewodność. Help?

Postprzez PannaKrewetka » Śr 06 lut, 2019 14:26

Pawel M napisał(a):Panno Krewetko kupowanie soli akwarystycznej to przepłacanie za nią - ja od lat stosuję kamienną niejodowaną bez antyzbrylacza z Kłodawy. 3 kilo na necie kosztuję parę zł (czasem trafić ją można w marketach). WAŻNE - musi być niejodowana i bez antyzbrylaczy.

taka jak w linku - można ją kupić na alledrogo lub bezpośrednio z kopalni :)

https://www.google.com/search?q=so%C5%8 ... QTVmjy8TXM" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank:

pozdrawiam



Ojej! Dziękuję bardzo za radę, tak będę robić :-) A jakie proporcje dajesz? Tej soli morskiej dawałam płaską łyżeczkę na podmianę (podmiana 20% wody raz w tygodniu). Podobało mi się to, że ta woda była taka niebieska od niej, ale ja tam jestem gadżeciara po prostu :roll: , bo krewetkom to bez różnicy :oops: :lol:
Jestem doulą i poszłam w krewetki. A co ;)
Avatar użytkownika
PannaKrewetka
Potencjalny Maniak
 
Posty: 12
Dołączył(a): Wt 27 lis, 2018 15:22

Re: Wysokie GH, kosmiczna przewodność. Help?

Postprzez Pawel M » Śr 06 lut, 2019 22:14

nie powiem Ci ile daję bo sypię tak po prostu - sól ponoć zmniejsza i łagodzi stres ryb po podmianach - tak mówią stare akwarystyczne księgi
ile w tym prawdy nie wiem - sypię od zawsze i nigdy nie spotkałem się z tym by zaszkodziła a że tania i nie szkodzi to czemu nie sypnąć garstki przy podmiance

leczę też nią ospę u ryb i dosypuję sporo do kwarantanny - w większych ilościach ma właściwości odkażające. Ryby wytrzymują (sprawdzałem) nawet jedną łyżkę na 10 l wody - i tyle sypię jak przyniosę ospę na neonach czy innych mieczykach + podwyższenie temperatury i ospa znika bez problemu

Do odkażania nowych ryb w kwarantannie używam jeszcze wody mineralnej - dostałem kiedyś takie pomocne przepisy od starego akwarysty i powiem szczerze że sprawdzają się lepiej niż te nowe leki ;-)

ale to jest forum krewetkowe a nie rybkowe - na usprawiedliwienie napiszę tylko że neocardiny (red chery i red sakura), krewecie filtrujące i amano znoszą bez problemu powyższe praktyki :)
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola


Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość