Co z tą wodą?

Moderator: =Fresz=

Co z tą wodą?

Postprzez brasi86 » Cz 21 maja, 2020 22:27

Witam, ktoś ma pomysł dlaczego wychodzi taki kolor w testach jbl? Na lewo woda ze zbiornika na podłożu Ista i mediach filtracyjnych w rynnie qualdrop (Hyper pore i prime pore), gdzie mam problemy ogólnie ze zbiornikiem. Kolor przy kopelkowaniu zmienia się tylko na lekko różowy, a w innych akwariach zawsze był wyraźnie czerwony za nim przeszedł w mocny zielony jak w prawej buteleczce. Ślimaki opadają na dno po paru godzinach i nie wychodzą z muszelek aż padną a u krewetek wąsy po kilku dniach stają się łamliwe i po czasie tracą je praktycznie zupełnie. Mają też problem z wylinkami, parę się ten sposób wypisało. Życia w baniaku po 3 miesiącach nie ma praktycznie wcale ( brak małżoraczków czy przytulików).

Woda w akwarium robiona na RO z dodatkiem salty bee premium, bakterie plus Rich One. Przewodność 240us i Gh5-6, bakterie bionitro, magic powder przy starcie. Oprócz tego w akwarium brązowo zielony nalot na szybach, rośliny praktycznie stoją ze wzrostem. Proszę o rady, co jest nie tak.

No2 i No3 niemierzalne

Obrazek

Obrazek
brasi86
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): N 05 kwi, 2015 13:28
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Co z tą wodą?

Postprzez Inc0gnit0 » N 24 maja, 2020 09:44

a konkretnie to co to za test ( ph? ) i jaka to wartosc wskazuje ? z opisu wynika że masz bardzo kwasna wode ( reakcja ślimaków )
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Co z tą wodą?

Postprzez brasi86 » N 24 maja, 2020 19:34

Test na Gh (wskazuje 5). Ph przy tym podłożu teoretycznie powinno wynosić koło 5,5. Skąd jednak utrata wąsów u krewetek?
brasi86
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): N 05 kwi, 2015 13:28
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Co z tą wodą?

Postprzez Mr.Kreweta » Pn 25 maja, 2020 08:41

Łamiące się wąsy to niestety znak że jakaś infekcja panuje, krewetki mogły być chore u źródła, albo same zachorowały przez niewłaściwe warunki, na początku bym typował Istę, to roślinne podłoże, nie wymoczona dobrze może za dużo czegoś oddawać i dosłownie zabijać biologię . A i kwaśna woda może pewnie reagować z ceramiką, no jest sporo rzeczy które mogą pójść nie tak. Te wąsy, nogi nie mają takiego dziwnego mlecznego, mętnego koloru?
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Co z tą wodą?

Postprzez brasi86 » Pn 25 maja, 2020 14:15

No właśnie biologia nie może zabrać, jak powinna, życia poza krewetkami praktycznie nie ma a zbiornik chodzi już prawie 3 miesiące, nawet specjalnie przekładałem przytuliki czy parę małżoraczków, lecz wszystko znikało po czasie. Te krewety, które są w zbiorniku, były z mojego akwarium, gdzie nie miałem nigdy problemu z utratą wąsów. Tak jak piszesz wyżej, wąsy robiły się sztywne, mleczne, łamały i teraz z 10sztuk tylko dwie mają normalne, reszta niestety praktycznie bez nich ale żyją już tak bez nich z miesiąc.

Widziałem na YT jak chłopaki zakładają krewetkaria na rynnach przy tym podłożu i tych złożach biologicznych. Problemów nie zgłaszali i wydawało by się, że podłoże ista obecnie należy do tych bardziej polecanych. Bądź tu mądry...
brasi86
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): N 05 kwi, 2015 13:28
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Co z tą wodą?

Postprzez Mr.Kreweta » Wt 26 maja, 2020 14:45

Chyba że jak Inco zauważył że masz kwaśną wodę, ponoć jak uczeni piszą przy 5 PH bakterie nitryfikacyjne zaczynają obumierać, czyli przy np. 5,5 PH, to te bakterie ledwo dychają, może w za niskim PH tkwi problem..

edit. te krewetki bez wąsów niestety do eutanazji, odkaź sitka i inne rzeczy, i patrz teraz na te zdrowe w innym zbiorniku czy nie zawlekłeś tam infekcji, ta choroba nieraz miesiącami się tli.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Co z tą wodą?

Postprzez Vlad » Wt 26 maja, 2020 15:23

Mr.Kreweta napisał(a):Chyba że jak Inco zauważył że masz kwaśną wodę, ponoć jak uczeni piszą przy 5 PH bakterie nitryfikacyjne zaczynają obumierać, czyli przy np. 5,5 PH, to te bakterie ledwo dychają, może w za niskim PH tkwi problem..

edit. te krewetki bez wąsów niestety do eutanazji, odkaź sitka i inne rzeczy, i patrz teraz na te zdrowe w innym zbiorniku czy nie zawlekłeś tam infekcji, ta choroba nieraz miesiącami się tli.


U mnie krewetki żyły i jajczyły przy pH 4,3 na adzie. Małych nie było ale dorosłe nie padały. Ślimaki żyły ale miały miękką skorupę. Wykluczyłbym niskie pH. Z doświadczenia swego jak i znajomych wiem, że na iście ph jest raczej bliżej 6, a czasami nawet ponad 6 - bez znaczenia czy z rynną czy bez.
Vlad
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 62
Dołączył(a): N 09 sty, 2011 11:29
Lokalizacja: Białystok

Re: Co z tą wodą?

Postprzez Mr.Kreweta » Wt 26 maja, 2020 18:29

Vlad napisał(a):
Mr.Kreweta napisał(a):Chyba że jak Inco zauważył że masz kwaśną wodę, ponoć jak uczeni piszą przy 5 PH bakterie nitryfikacyjne zaczynają obumierać, czyli przy np. 5,5 PH, to te bakterie ledwo dychają, może w za niskim PH tkwi problem..

edit. te krewetki bez wąsów niestety do eutanazji, odkaź sitka i inne rzeczy, i patrz teraz na te zdrowe w innym zbiorniku czy nie zawlekłeś tam infekcji, ta choroba nieraz miesiącami się tli.


U mnie krewetki żyły i jajczyły przy pH 4,3 na adzie. Małych nie było ale dorosłe nie padały. Ślimaki żyły ale miały miękką skorupę. Wykluczyłbym niskie pH. Z doświadczenia swego jak i znajomych wiem, że na iście ph jest raczej bliżej 6, a czasami nawet ponad 6 - bez znaczenia czy z rynną czy bez.


Czyli Problem z PH można by odrzucić, to by zostawało oddające podłoże, trefna ceramika, jakieś problemy z cyklem azotowym, "wredna" bakteria, no jest tego trochę.. ja bym zaczął od wypłukania podłoża i jakichś bakterii sypnął, ceramikę do ro na jakieś testy czy przynajmniej US nie podnosi.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Co z tą wodą?

Postprzez brasi86 » Wt 26 maja, 2020 18:34

Dzisiaj zmierzyłem miernikiem pH i wyszła mi wartość ok 5,1 (na podłożu beni pH5,8). Miernik z tych tańszych ale świeżo po kalibracji, wiec powinien dobrze pokazywać. Można coś z tym zrobić?
brasi86
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): N 05 kwi, 2015 13:28
Lokalizacja: Bielsko-Biała


Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości