Ustawianie parametrów

Moderator: =Fresz=

Ustawianie parametrów

Postprzez marcinsyp2 » Śr 24 cze, 2020 09:56

Cześć, mam akwarium i podłoże Ista Shrimp 3 tygodnie stało zalane 3 razy wodą RO chcę ustawić parametry w tym akwarium. Proszę o pomoc: ile procent wody powinienem zostawić starej wody? Czy cała woda powinna być wymieniona?
marcinsyp2
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): So 09 maja, 2020 01:40

Re: Ustawianie parametrów

Postprzez Mr.Kreweta » Śr 24 cze, 2020 15:17

Zależy co w tej wodzie jest, jak nie masz różnorakich testów to zlej całą dla spokoju ducha")
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Ustawianie parametrów

Postprzez singleunitbox » Śr 24 cze, 2020 21:48

Mr.Kreweta napisał(a):Zależy co w tej wodzie jest, jak nie masz różnorakich testów to zlej całą dla spokoju ducha")


Czy taki zabieg nie wpływa negatywnie na biologię zbiornika? Podmiana 80-90%? Większość flory bakteryjnej rezyduje w mediach/podłożu etc. czy w toni wodnej? Dzięki za odpowiedź.
singleunitbox
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Cz 15 mar, 2018 21:09

Re: Ustawianie parametrów

Postprzez marcinsyp2 » Cz 25 cze, 2020 09:52

Testów nie robiłem na gh , kh , czy ph. Różne słyszałem wypowiedzi właśnie na temat tego żeby zlać 100% Wody i zalać świeżą z solami. Tylko czy bakterie, które przez 3 tygodnie się wytworzyły w wodzie nie szkoda ich. Jak zaleje 100 % świeżej wody to znowu zanim ona dojrzeje. Jaka jest zasada przy dojrzewaniu zbiornika 100% czy 50% nie wiem dlatego pytam?
marcinsyp2
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): So 09 maja, 2020 01:40

Re: Ustawianie parametrów

Postprzez Mr.Kreweta » Cz 25 cze, 2020 16:04

singleunitbox napisał(a):
Mr.Kreweta napisał(a):Zależy co w tej wodzie jest, jak nie masz różnorakich testów to zlej całą dla spokoju ducha")


Czy taki zabieg nie wpływa negatywnie na biologię zbiornika? Podmiana 80-90%? Większość flory bakteryjnej rezyduje w mediach/podłożu etc. czy w toni wodnej? Dzięki za odpowiedź.


Bakterie przede wszystkim rezydują w podłożu, mediach, w roślinności też się gnieżdżą.., przede wszystkim tam gdzie jest ciemno, w samej wodzie bakterie są też, ale to śladowe ilości, taki zabieg nie wpłynie znacząco na zbiornik w którym biologia faktycznie jest, jeśli zbiornik ledwo zipie z biologią, to mogą być komplikacje, dlatego w razie wątpliwości co do kondycji zbiornika, można dosypać bakterii.
Ostatnio edytowano Cz 25 cze, 2020 16:53 przez Mr.Kreweta, łącznie edytowano 2 razy
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Ustawianie parametrów

Postprzez Mr.Kreweta » Cz 25 cze, 2020 16:46

marcinsyp2 napisał(a):Testów nie robiłem na gh , kh , czy ph. Różne słyszałem wypowiedzi właśnie na temat tego żeby zlać 100% Wody i zalać świeżą z solami. Tylko czy bakterie, które przez 3 tygodnie się wytworzyły w wodzie nie szkoda ich. Jak zaleje 100 % świeżej wody to znowu zanim ona dojrzeje. Jaka jest zasada przy dojrzewaniu zbiornika 100% czy 50% nie wiem dlatego pytam?



W tej chwili kończysz pierwszy etap, czyli wymaczanie, wypłukiwanie podłoża roślinnego z nadmiaru ew. bogactw/nawozów, bez testów typu NH3/NH4/NO2/NO3 i innych, robisz to na wiarę, bo nie wiesz czy w ogóle jest jakakolwiek biologia, i czy jest cykl azotowy i czy się kręci ten cykl. Zasadniczo płukanie podłoża nie musi mieć cokolwiek wspólnego z dojrzewaniem podłoża/zbiornika.

Drugi etap, zlewasz starą wodę ( bez znaczenia ile procent, najlepiej całą), wlewasz nową zmineralizowaną, dajesz bakterie ( bo nie masz pojęcia co się dzieję w zbiorniku), dbasz by te bakterie nie zdechły po kilku dniach z głodu ( czyli wrzucasz kilka liści jakichś, troszkę pokarmu jakiegoś, to ma gnić na tym etapie, wkładasz jakiś mech, kilka ślimaków, tam ma zaistnieć życie), i w tym momencie zaczynasz dojrzewanie zbiornika, teraz zaczyna na dobrą sprawę docierać się całość, i to nie ma dojrzeć woda, tylko cały zbiornik z wszystkim w środku, podłoże może dojrzewać kilka miesięcy nawet, itp. itd.

Teraz gdy masz teoretycznie wypłukane te podłoże to jakby zaczynasz startowanie zbiornika od początku, i dlatego dobrze i ze zrozumieniem postudiuj ten wątek")

http://krewetki.org/forum/viewtopic.php?f=18&t=7874" target="_blank

I poszukaj po forum tematów z dojrzewaniem zbiornika, i nie spiesz się, i odczekaj przynajmniej z miesiąc zanim krewetki wpuścisz, i masz teraz dużo czasu na naukę")
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Ustawianie parametrów

Postprzez marcinsyp2 » Pt 26 cze, 2020 09:50

Ooooo i to jest odpowiedz krótko i na temat. Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i wyjaśnienie. Co do cyklu azotowego to do wody RO którą zalałem na początku dodałem roślinę, ślimaki i bakterie więc wydaje mi się że przez 3 tygodnie już jakiś cykl azotowy się zaczą i wytworzyły się bakterie nitryfikacyjne. Pierwsze pytanie: czyli najlepiej teraz zlać 100% Wody i całą świeżą?
Fakt że nie zaopatrzyłem się w testy No3,NO2. Mam tylko Ph,Gh,Kh.
Drugie pytanie: Jakie powinienem zrobić testy przed wpuszczeniem krewetek?
marcinsyp2
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): So 09 maja, 2020 01:40

Re: Ustawianie parametrów

Postprzez Mr.Kreweta » Pt 26 cze, 2020 13:53

marcinsyp2 napisał(a):Ooooo i to jest odpowiedz krótko i na temat. Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i wyjaśnienie. Co do cyklu azotowego to do wody RO którą zalałem na początku dodałem roślinę, ślimaki i bakterie więc wydaje mi się że przez 3 tygodnie już jakiś cykl azotowy się zaczą i wytworzyły się bakterie nitryfikacyjne. Pierwsze pytanie: czyli najlepiej teraz zlać 100% Wody i całą świeżą?
Fakt że nie zaopatrzyłem się w testy No3,NO2. Mam tylko Ph,Gh,Kh.
Drugie pytanie: Jakie powinienem zrobić testy przed wpuszczeniem krewetek?


Może być że biologia już jakaś się układa, ale ona i tak tkwi w podłożu i filtrach, więc wymiana wody nie zaszkodzi, tym bardziej że krewetek nie ma, gdyby były krewetki, i tak te 80% byś mógł wymienić, tylko woda do podmiany musiała by mieć możliwie zbliżone parametry, od GH,KH przez PH na temp. kończąc, reszta jak pisałem w poście wcześniej, tu nic się nie zmieniło")
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Ustawianie parametrów

Postprzez marcinsyp2 » Pt 26 cze, 2020 21:08

Bardzo dziękuję za pomoc. Pozdrawiam
marcinsyp2
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): So 09 maja, 2020 01:40

Re: Ustawianie parametrów

Postprzez Mr.Kreweta » So 27 cze, 2020 06:54

marcinsyp2 napisał(a):Bardzo dziękuję za pomoc. Pozdrawiam


Jeszcze... pamiętaj że krewetki to "sport" dla cierpliwych, nie grzeb w zbiorniku, po miesiącu bym krewetki wpuszczał, aczkolwiek zanim zbiornik na dobre zaskoczy to jeszcze minie pewnie kilka miesięcy.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz


Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości