wysoka przewodność wody

Moderator: =Fresz=

Re: wysoka przewodność wody

Postprzez parex » Wt 09 lut, 2021 18:19

Dzisiaj dotarło mi trochę testów JBLa , kurde nie mieli na oznaczanie NH3 :( wię jego zamówiłem, ale do rzeczy, kostka ze zdjęć ma tydzień, poszło sporo Stability pod żwirek oraz do słupa wody codziennie.
Pomiar dzisiejszy wskazał, że NO2 - 0 i NO3 - 0
Możliwe to jest? Już w pierwszy dzień poszły zatoczki i dość mocno karmione.
Dziwi mnie zatem że NO2 jest 0 hmmm
Możliwe że mam ogromne stężenie amoniaku ale nie mam czym sprawdzić? Nie chce mi się wierzyć, że po tygodniu NO2 jest zero.... Jest sporo masy roślinnej jak na 43 l ale chyba nie jest możliwe by rośliny pobierały NO2. Chyba , że cykl wystartował delikatnie i całe NO3 pochłaniają.
Jak u was przebiegał start? Czy po tygodniu mieliście zerowe stężenia NO2 i NO3?
Jak tak dalej pójdzie to ugłodzę rośliny i zastanawiam się czy nie podać śladowych ilości potasu i azotanów.
Mam też inny pomysł, zrobię pomiar NO3 po nocy, teoretycznie nocą rośliny nie powinny pobierać azotu i kropelkowy powinien coś pokazać.
parex
Potencjalny Maniak
 
Posty: 16
Dołączył(a): Cz 04 lut, 2021 19:11

Re: wysoka przewodność wody

Postprzez Mr.Kreweta » Śr 10 lut, 2021 16:56

Oczywiście sprawdź amoniak, ale logiczne jest że startując na bakteriach cykl działa od pierwszego dnia, rośliny pochłaniają zdaje się azot w każdej postaci, amoniak uwielbiają wręcz, a kilka ślimaków nie narobi na tyle by azot podskoczył.. Jak walniesz No3 to rośliny mogą być wdzięczne, ale bakterie też muszą coś zjeść, bo padną, czyli odrobina proteinek, niech się psuje, czy innej pożywki dla bakterii, typu Bacter ae.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: wysoka przewodność wody

Postprzez parex » Śr 10 lut, 2021 17:15

wczoraj doedukowałem się w tym zakresie. Nie wiedziałem, że rośliny wolą NH3 od azotanów, a podobno tak jest. Więc przy starcie z taką ilością moczarki i pływających na powierzchni pożeraczy prawdopodobnie brakuje amoniaku by powstał NO2 i NO3. Większość podłoży aktywnych roślinnych oddaje sporo amoniaku po zalaniu do słupa wody, a tu jest jałowy żwirek. Jutro dojdzie test na amoniak to prawda wyjdzie na jaw :)
Jeśli wskaże niemierzalny to zastosuję trick z podawaniem delikatnie wody amoniakalnej tak by zrobić stężenie ok 1. Bo co z tego że namiętnie podlewam dobrymi bakteriami jak nie mają co szamać bez amoniaku i NO2. Obserwując roślinki zaczęły szaleć, mchy już dają do przodu nie mówiąc o moczarce. Prawdopodobnie wysysają mi cały NH3/4 , a bakterie głodują, w Takiej sytuacji cykl azotowy to mi się zamknie po 2 miesiącach albo z marną ilością bakterii. Tylko wcześniej będę musiał ustalić jak wzrasta poziom amoniaku przy konkretnej ilości wody amoniakalnej. Ale to okaże się jutro jak pomierzę NH3 w zbiorniku, dedukując na podstawie zerowych wartości NO2 i NO3 to pewnie wyssany do zera.
parex
Potencjalny Maniak
 
Posty: 16
Dołączył(a): Cz 04 lut, 2021 19:11

Re: wysoka przewodność wody

Postprzez Mr.Kreweta » Śr 10 lut, 2021 18:19

Cykl azotowy to się zamknął po jednym dniu pewnie, ale w świeżym zbiorniku nie wiele trzeba by padł, a kilka miesięcy to cała biologia będzie się docierać, jak w każdym pewnie.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: wysoka przewodność wody

Postprzez parex » Cz 11 lut, 2021 11:16

Test wykonany. Tak jak myślałem NH3 całkowite zero. A ślimaki karmione chojnie suchymi pokarmami. Wszystko zjadają rośliny. Czas dodać amoniak do wody.

Obrazek

OK. Dodałem amoniaku do stężenia 2. Sporo ale są tylko ślimaki więc może wyżyją. Dałem dużą dawkę by sprawdzić czy ruszą azotyny które teraz są niemierzalne.
parex
Potencjalny Maniak
 
Posty: 16
Dołączył(a): Cz 04 lut, 2021 19:11

Re: wysoka przewodność wody

Postprzez Mr.Kreweta » Cz 11 lut, 2021 15:05

A to daj znać, kiedyś normalnie ziarenka mocznika wrzucałem, o sikaniu podobno nie wypada pisać")
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: wysoka przewodność wody

Postprzez parex » Cz 11 lut, 2021 15:15

To prawda, YT widziałem film jak facet staje nad 800 l akwarium Malawi i oddaje do środka mocz ze stołka :)
Ja użyłem Amoniaku spożywczego dedykowanego do pieczenia (dostępny w markecie).
Do butelki 250 ml z wodą RO dodałem 5 ml proszku. (doskonale się miesza z wodą, super klarownie), Do akwarium 43l dodałem 15 ml roztworu co podniosło amoniak o 2 stopnie.

12.02. - pomiar: NH3 spadło do 1,5, azotyny i NO3 nadal niewykrywalne. Ależ te rośliny zjadają ten amoniak :)

Zakładam 3 kostkę na Master Soil, mam pytanie - oczywiście zaleję czysty RO bez solenia i teraz jedni znawcy proponują trzykrotną cotygodniową podmianę 50 % zbiornika a potem każda tygodniowa podmianka 20 - 25% a inni znawcy proponują po tygodniu odciągnięcie wody do zera z ponownym napełnienie RO i pozostawienie na 8 tygodni.
Czy ktoś startował z tym podłożem? lub go już użytkuje od dłuższego czasu?
Jak się sprawuje? Naprawdę sporo lepsze od Beni?

13.02 pomiar wody - amoniak nadal spada ale już wolniej. Ruszyły NO2 bardzo delikatne zabarwienie.



A tu obie kosteczki, w drodze 3 również Opti.

https://zapodaj.net/3e1c84e1582c6.jpg.html" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank

g17.30 pomiar wody. Ruszyło!!!!!
NO2 - 0,05 NO3 0,5 NH3 spada

Ponieważ amoniaku dolałem sporo teraz poczekam aż spadnie do zera wraz z NO2 i wpuszczam robale.
Myślę że max tydzień.

15.02 - pomiar.
NH3 barwi bledziutko ok 1
NO2 jak szalone wzrasta 1
NO3 ruszyło - ok 1
parex
Potencjalny Maniak
 
Posty: 16
Dołączył(a): Cz 04 lut, 2021 19:11

Re: wysoka przewodność wody

Postprzez parex » Śr 17 lut, 2021 17:32

a tu moja trójka


https://zapodaj.net/5e7bff7415d26.jpg.html" target="_blank" target="_blank


19.02 pomiar - NH3 - 0
NO2 - 0,1
NO3 - 1

Jak widać warto wspomagać start zbiornika amoniakiem, dzisiaj dodałem jeszcze śladowe ilości amoniaku by podtrzymać proces a za 4 dni wkładam robaczki. :)
parex
Potencjalny Maniak
 
Posty: 16
Dołączył(a): Cz 04 lut, 2021 19:11

Poprzednia strona

Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości