STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Moderator: =Fresz=

STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez batman-ka » N 05 lut, 2012 18:10

Po długich rozmowach z różnymi firmami zajmującymi się sprzedażą filtrów RO postanowiłam wyciągnąć wnioski :p :

kupując filtr RO do tej pory kierowałam się jakością ale jak się okazało nie ma to najmniejszego znaczenia co kupimy i ile na to wydamy

MEMBRANY:

Postaram się wypisać je wg jakości od najlepszej wg sprzedawców:
-filmtec
-osmonics
-vontron
-aquafilter
-pozostałe

GPD:
oznacza ilość galonów na dzień:

membrany posiadają różne oznaczenia 100GPD ,75,50 i większe GPD tym woda szybciej będzie się nalewać do zbiornika ale im mniejsze tym dokładniej będzie filtrowana

PREFILTRY:

czyli pojemniki z węglem,włókniną itd.

poniżej testowane przeze mnie przez 4 lata najróżniejsze wkłady od najlepszego:

-bluefilter (najlepsze i najdroższe wkłady)
-aquafilter
-fit aqua (chyba najgorszy jaki miałam)

OGRANICZNIK PRZEPŁYWU:
pamiętajmy,że do każdej membrany pasuje określony ogranicznik i tak dla:

100GPD - 550
75GPD - 420
itd

Filtr można złożyć samemu ale obecnie podstawowa wersja kosztuje około 120 zł i nie warto kupować części osobno bo zestaw gotowy do montażu jest o wiele tańszy niż części.

A teraz kilka słów na temat ciśnienia w kranie i TDS

Testowałam u siebie 2 filtry i oba mają TDS po osmozie wysoki ,problemem jest tutaj ciśnienie w kranie ,im mniejsze tym obudowa membrany będzie bardziej przepuszczać ,zakłada się,że ciśnienie odpowiednia dla osmozy to min 2,8 bara -6

i tak montując podstawowy zestaw w domu możemy osiągnąć średnio TDS 20 ,próbowałam dołożyć prefiltry (dodatkowy węgiel i watę) ale TDS się podnosi więc ciśnienie w systemie spada .
Dlatego uważam,że wydawanie majątku na rozbudowany system odwróconej osmozy nie ma sensu w praktyce ponieważ większość osób ma stare rury w których nie ma ciśnienia więc filtr będzie puszczał ściek i nie będzie nic wart a uzyskana z niego woda nie będzie już miała odpowienich parametrów wody pitnej

Druga rzecz: porównałam markowy zestaw odwróconej osmozy na prefiltrach bluefilter i membranie osmonics 100 i drugi no name z membraną osmonics 75 ,oba dają jednakowy wynik parametrów po uzdatnieniu

Jeżeli chcemy mieć domową stację uzdatniania wody wysokiej jakości od razu proponuję kupić miernik i pompę podnoszącą ciśnienie ,która kosztuje majątek ;-)
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Mr_Garden » N 05 lut, 2012 20:06

Najlepsze membrany robi Aquarius tylko ten oryginalny ze stanów... można się łatwo naciąć na podróbki...
Avatar użytkownika
Mr_Garden
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 65
Dołączył(a): Wt 08 lut, 2011 22:44
Lokalizacja: Łódzkie

Postprzez chwialek » N 05 lut, 2012 20:07

Jako że temat jest sto pytań do - filtr RO.
Ponowię pytanie zadane w innym wątku.

Jaki jest koszt wyprodukowania 1L wody RO zakładając wymianę filtrów/prefiltrów/membrany doliczając koszt zakupu wody oraz odprowadzenia ścieków, zakupu filtra ?

Ile jest ścieku w porównaniu z uzyskaną wodą z RO ?

Zastanawia mnie opłacalność uzdatniania wody w domu... (nie mówię o przypadkach gdzie nie ma liczników bo tutaj odpowiedź jest jednoznaczna).
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Postprzez Mr_Garden » N 05 lut, 2012 20:31

Wszystko zależy od tego jak duże masz zapotrzebowanie na RO... generalnie trzeba przyjąć, że wychodzi RO/ odpad 1: 2 nie raz 1: 3 wszystko zależy jaki ogranicznik założymy i jakie mamy ciśnienie w kranie. Dobrze jest żeby osmoza pracowała co najmniej raz w tygodniu w przeciwnym razie może dojść do wysychania membrany, a to jej nie służy...
Avatar użytkownika
Mr_Garden
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 65
Dołączył(a): Wt 08 lut, 2011 22:44
Lokalizacja: Łódzkie

Postprzez batman-ka » N 05 lut, 2012 20:51

Jak masz jakieś foty tej membranki to chętnie zobaczę bo nie słyszałam o takowej :-)

Jeżeli chodzi o pytanie odnośnie kosztów,to jest praktycznie nie do policzenia ,niektórzy mają starsze liczniki,które w ogóle się nie kręcą jak chodzi filtr ,więc można by powiedzieć,że nie zużywają wody heh,ale ja nie mam liczników więc tego nie potwierdzę :-D
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Mr_Garden » N 05 lut, 2012 21:03

Nie mogę znaleźć teraz konkretnego odnośnika ale to jest dokładnie ta niebieska na zdjęciu z flagą USA ;-)

http://www.aquarius.ima.pl/offerdet.php?id=281
Avatar użytkownika
Mr_Garden
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 65
Dołączył(a): Wt 08 lut, 2011 22:44
Lokalizacja: Łódzkie

Postprzez batman-ka » N 05 lut, 2012 21:10

Mr_Garden napisał(a):Nie mogę znaleźć teraz konkretnego odnośnika ale to jest dokładnie ta niebieska na zdjęciu z flagą USA ;-)

http://www.aquarius.ima.pl/offerdet.php?id=281


ale to jest membranka osmonics 75 mam taką z flagą usa starą 4 letnią osmonics 100 ,teraz kupiłam osmonics 75 ale flagi chyba nie było ,tylko dlaczego to jest takie drogie ,coś tam jeszcze dają czy to po prostu jest marka całego filtra ?

http://www.filterwater.com/p-365-ge-osm ... brane.aspx
tu są z flagą
http://images20.fotosik.pl/126/16fdce262b5a5ba3med.jpg
a taki mam teraz
Ostatnio edytowano N 05 lut, 2012 21:15 przez batman-ka, łącznie edytowano 1 raz
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Mr_Garden » N 05 lut, 2012 21:24

Hymmm... to może podkupili licencję w tych czasach ciężko jest nadążyć... nie mniej jednak ja od kilku lat stosuję u siebie tylko i wyłącznie aquariusa, namówił mnie do tego pewien człowiek, który ma blisko 20 lat doświadczenia w morszczyźnie i xxxx w rozmnażaniu paletek więc u niego jakość wody musi być na pierwszy miejscu, zaufałem mu i nie żałuję :) Drogie akurat jest na tej stronce ja swoją podobną do tej kupiłem za 350zł (3 korpusy na prefiltry, membrana i korpus z żywicą). Gdy potrzebuje wodę do morskiego pracuje wszystko, jak pod krewetki odłączam korpus z żywicą (mam na zaworku) a trochę tego idzie... ok. 200L na tydzień osmozy, wkłady wymieniałem chyba we wrześniu, a TDS po żywicy dalej 000 po samej osmozie max 010 ppm w porywach do 012. Uważam, że Aquarius wśród osmoz jest jak Eheim wśród filtrów płaci się za markę i jakość.
Avatar użytkownika
Mr_Garden
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 65
Dołączył(a): Wt 08 lut, 2011 22:44
Lokalizacja: Łódzkie

Postprzez batman-ka » N 05 lut, 2012 21:30

Ja za membranę osmonicsa 75 + 2 komory prefiltr i cały osprzęt+ komora liniowa przeżroczysta odkręcana z żywicą dałam 150zł TDS 000
Poprzedni filtr był markowy blue filter i media też a membrana USA orginalna ale oba filtrują jednakowo ,w tych czasach trudno nadążyć co jest lepsze,a jeden ze sprzedawców osmozy oświadczył mi,że wszystko robią teraz na jedno kopyto w usa a potem pakują u nas cokolwiek to miało znaczyć,natomiast wszyscy zachwalali membranę filmtec,która jest wizualnie lepiej zapakowana i to tyle co mogę powiedzieć o niej i oczywiście kosztuje dużo więcej :p
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez jankes82 » N 05 lut, 2012 21:50

Testowałem wiele filtrów i najtaniej wychodzi zwykły filtr z membraną np Vontron lub Osmonics 75 GPD. Ważne aby wkład węglowy nie był z materiału sypkiego a z prasowanego (jednolita bryła) - dłuższa żywotność membrany
jankes82
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Pn 26 wrz, 2011 15:45

Postprzez Mr_Garden » N 05 lut, 2012 22:05

Nawet jednolity filtr węglowy puszcza mikrocząsteczki dlatego najlepiej jest go dać przed wkład np. 10 mikronów, który je wyłapie, a membrana pozostanie czysta.
Avatar użytkownika
Mr_Garden
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 65
Dołączył(a): Wt 08 lut, 2011 22:44
Lokalizacja: Łódzkie

Postprzez KrzysztofOt » N 05 lut, 2012 22:11

Może to troche głupie pytanie ale co to znaczy?

Mr_Garden napisał(a):najlepiej jest go dać przed wkład np. 10 mikronów .


prosze tak na chłopski rozum.Kto pyta nie błądzi.
KrzysztofOt
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 217
Dołączył(a): Pn 10 sty, 2011 21:16
Lokalizacja: Drzycim

Postprzez Mr_Garden » N 05 lut, 2012 22:22

U mnie wygląda to tak:

Obrazek


woda wlatuje do filtra 5 micronów przez Carbo do 10 micronów, a następnie na górę do membrany :)
Ostatnio edytowano N 05 lut, 2012 22:23 przez Mr_Garden, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Mr_Garden
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 65
Dołączył(a): Wt 08 lut, 2011 22:44
Lokalizacja: Łódzkie

Postprzez KrzysztofOt » N 05 lut, 2012 22:24

ok dzięki ja mam taki zwykły akwarystyczny filtr nie tak rozbudowany.
KrzysztofOt
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 217
Dołączył(a): Pn 10 sty, 2011 21:16
Lokalizacja: Drzycim

Postprzez Mr_Garden » N 05 lut, 2012 23:59

To też jest akwarystyczny :) Żaden problem zrobić to w mniejszym modelu wystarczy, że kupisz taki wkład:
http://allegro.pl/fitaqua-wklad-liniowy ... 09957.html

montujesz go poza mocowaniami z osmozy (tam gdzie trzymają się dwa prefiltry) montujesz go podwieszając go w pobliżu, następnie z niego ciągniesz przewód do prefiltra węglowego, który mocujesz na pierwszej obejmie korpusu, następnie łączysz z drugim i potem prosto do membrany :)
Ostatnio edytowano Pn 06 lut, 2012 00:00 przez Mr_Garden, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Mr_Garden
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 65
Dołączył(a): Wt 08 lut, 2011 22:44
Lokalizacja: Łódzkie

Następna strona

Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości