Uzdatniacze i witaminy co kupić na start?

Moderator: =Fresz=

Uzdatniacze i witaminy co kupić na start?

Postprzez under » N 01 mar, 2015 10:28

Nadszedł dzień, w którym chciałbym kupić kilka produktów aby polepszyć życie moim przyszłym krewetkom CR.
W sklepach jest mnóstwo różnych produktów z wielu firm i tak naprawdę nie wiadomo co wybrać i czy to w ogóle potrzebne.
Co polecacie na początek? Po czym widzicie efekty? Wczoraj rozmawiałem z pewnym akwarystą, który podobno Crystale trzyma na wodzie kranowej zmieszanej pół na pół z wodą z RO i nie dodaje nic.
Na chwile obecną wybrałem mosua rich water i chciałbym dokupić coś jeszcze aby przyszło za jedną wysyłką.
under
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 63
Dołączył(a): N 16 lis, 2014 21:33

Re: Uzdatniacze i witaminy co kupić na start?

Postprzez matu » N 01 mar, 2015 14:19

Poszukaj temat uzdatmnianie wody, co chwile się przewijają takie tematy.
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Uzdatniacze i witaminy co kupić na start?

Postprzez Jajnik » N 01 mar, 2015 15:15



Avatar użytkownika
Jajnik
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 72
Dołączył(a): So 09 lut, 2013 13:50

Re: Uzdatniacze i witaminy co kupić na start?

Postprzez jasiud31 » N 01 mar, 2015 15:16

I wszystko pięknie, ładnie, dokładnie omówione i wytłumaczone :->
19 l Crystal Red
25 l Hybrydy+Taiwany
http://krewetki.org/forum/viewtopic.php?f=5&t=6978
Avatar użytkownika
jasiud31
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 431
Dołączył(a): N 09 lis, 2014 18:27
Lokalizacja: Kalisz

Re: Uzdatniacze i witaminy co kupić na start?

Postprzez Pethro » N 01 mar, 2015 16:00

A ja to widzę tak, trzeba kupić coś z każdej kategorii :

-witaminy:
do wody np eikoso genchem, azoo witaminy
lub w pokarmie np eikoso genchemu jako dodatek do DIY lub bws multipara

-mikroelementy:
uzdatniacz w płynie np mineral plus azoo czy mosura plus
albo
skałka krewetkowa jakiejkolwiek marki np benibachi mosura itd

-makroelementy:
uzdatniacz gh+ np produkt salty, woda kranowa o ile jest czysta rozcieńczona demineralką do odpowiedniej wartości ( czystość to pojecie wzgledne nie wszystko da sie zmierzyc domowymi testami ;p )

-garbniki/kwasy humusowe:
torf granulowany mała ilosc + liście lub gotowy wyciąg torfowy typu black water

-bakterie:
*na start zbiornika bakterie nitryfikacyjne nitrosomonas nitrobacter nitrospira itp np produkt bt9 lub tetra save start lub garść ziemi z ogródka lub brudy z filtra długo działającego akwarium
*później po miesiącu już tylko bakterie probiotyczne bacillus subtilis, lactobacillus, bifidobacterium itp np produkt biozyme genchem , amazerm itp


I teraz zanim zaczniesz dublować coś z każdej kategorii upewnij się że masz przynajmniej po jednym produkcie z każdej kategorii.
Pethro
 

Re: Uzdatniacze i witaminy co kupić na start?

Postprzez kaboom » N 01 mar, 2015 18:36

Ja dodam że jeśli używasz podłoża Benibachi to moim zdaniem samo Salty może być mało, dokup V6 Biały i daj około 50-70 mikrosiemensów. Pethro dobrze opisał.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Uzdatniacze i witaminy co kupić na start?

Postprzez under » N 01 mar, 2015 18:59

A czy to wszystko jest naprawdę potrzebne? Widzicie po tym w ogóle jakieś efekty?
under
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 63
Dołączył(a): N 16 lis, 2014 21:33

Re: Uzdatniacze i witaminy co kupić na start?

Postprzez Pethro » Pn 02 mar, 2015 13:39

To wszystko czyli co? :lol: napisałem już że nie trzeba aż tyle co w filmiku wystarczy po jednym produkcie z kategorii.. a widać to owszem, maluszki taiwanów :mrgreen:
Pethro
 

Re: Uzdatniacze i witaminy co kupić na start?

Postprzez kaboom » Pn 02 mar, 2015 14:34

under napisał(a):A czy to wszystko jest naprawdę potrzebne? Widzicie po tym w ogóle jakieś efekty?

Możesz próbować bez tego na zwykłej kranówce trzymać, może Ci się uda :) Ja tez mam CR na kranówce ale nie są takie białe jak na RO, tym niemniej jakies minerały i witaminy im podaję.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Uzdatniacze i witaminy co kupić na start?

Postprzez muzak » Wt 17 mar, 2015 07:39

Nie chcę zakładać kolejnego tematu, więc się dołączę do tego, ponieważ tematyka zbliżona.

Zakładam drugi zbiornik pod neocaridiny i nie chce mi się czekać kolejnego miesiąca albo i dłużej zanim zbiornik dojrzeje. Jakie bakterie polecacie do neocaridin? Chciałem Azoo CR BioPro, ale przeznaczone są dla CR, więc może odpowiednie będą Azoo 11in1? Chodzi mi o start zbiornika i dolewki przy podmianie. Jak długo musiałbym czekać na wpuszczenie robaków? 3-4 dni wystarczy?
Do tego jakieś minerały. Co powiecie na Azoo Mineral Plus?
A może jakieś inne sprawdzone preparaty?
Chcę kupić raz i mieć to z głowy (nie przepadam za zakupami, niezależnie czy w realu czy w sieci :-) ).
muzak
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 44
Dołączył(a): Śr 19 lis, 2014 21:41

Re: Uzdatniacze i witaminy co kupić na start?

Postprzez Dakota » Wt 17 mar, 2015 09:53

Podczas startu pierwszego krewetkarium używałam AZOO 11w1, wydają mi się okej (w przeciwieństwie do np. bakterii Tropicala), chociaż jestem zdania, że większość preparatów bakteryjnych to to samo (jeśli w ogóle zawiera bakterie, hehe). 3-4 dni przy całkiem nowym akwarium to bardzo krótko. Przytoczę cytat z innego wątku:
Bakterie Nitrosomonas
środowisko życia: gleba i woda
ruchliwość: tak
czas generacji: 8-36 godz.
zakres temperatur: 5-30 st.C
zakres pH: 5,8 – 8,5

Bakterie Nitrobacter
środowisko życia: gleba i woda
ruchliwość: nie
czas generacji: 12-60 godz.
zakres temperatur: 5-40 st.C
zakres pH: 6,5 – 8,5

Czas generacji = czas podwojenia populacji.
Jeszcze wspomnę o bakteriach Nitrospira - czas generacji 12-36h; oczywiście to nie są jedyne bakterie zasiedlające akwarium i odpowiedzialne za proces filtracji biologicznej (AZOO 11w1 wg info producenta nawet ich nie zawiera, a to jedne z bakterii odpowiedzialnych za nitryfikację, czyli przemianę trującego amoniaku w mniej szkodliwe azotyny i najmniej szkodliwe azotany :))

Jak widzisz, bakterie namnażają się bardzo wolno - czy możesz wpuścić krewetki po 3-4 dniach i ile prawdy w informacjach na ulotkach wielu preparatów bakteryjnych? Odpowiedz sobie sam.

Ja bym poleciła poczekać przynajmniej 2 tygodnie. Po kilku dniach od zalania możesz wpuścić ślimaki (ich odchody będą pożywką dla bakterii) czy parę krewetek. Jeśli wpuścisz szybko od razu całe stado, to może się okazać, że szkodliwych substancji poch. z odchodów i pokarmu jest więcej, niż bakterie są w stanie przerobić, co może się skończyć zatruciem krewetek.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Uzdatniacze i witaminy co kupić na start?

Postprzez SUHY » Wt 17 mar, 2015 10:10

under napisał(a):A czy to wszystko jest naprawdę potrzebne? Widzicie po tym w ogóle jakieś efekty?


Potrzebne , ale czy krewetkom , ważne że nie przeszkadza a zakupy są miłe :D .

U mnie salty + vita plus + bioguard
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Uzdatniacze i witaminy co kupić na start?

Postprzez Pethro » Wt 17 mar, 2015 15:46

muzak napisał(a):Nie chcę zakładać kolejnego tematu, więc się dołączę do tego, ponieważ tematyka zbliżona.

Zakładam drugi zbiornik pod neocaridiny i nie chce mi się czekać kolejnego miesiąca albo i dłużej zanim zbiornik dojrzeje. Jakie bakterie polecacie do neocaridin? Chciałem Azoo CR BioPro, ale przeznaczone są dla CR, więc może odpowiednie będą Azoo 11in1? Chodzi mi o start zbiornika i dolewki przy podmianie. Jak długo musiałbym czekać na wpuszczenie robaków? 3-4 dni wystarczy?
Do tego jakieś minerały. Co powiecie na Azoo Mineral Plus?
A może jakieś inne sprawdzone preparaty?
Chcę kupić raz i mieć to z głowy (nie przepadam za zakupami, niezależnie czy w realu czy w sieci :-) ).

Akwaria roślinne, zwłaszcza LT robi się tak że jak obsadzi się 3/4 dna, na dno da glebę z natury to czas dojrzewania można pominąć. Poczytaj o akwariach jakie zaleca Diana Walstad.
Pethro
 


Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości