rozpuszczalność Bee Shrimp Mineral

Moderator: =Fresz=

rozpuszczalność Bee Shrimp Mineral

Postprzez lwica79 » Wt 02 cze, 2015 20:15

Wczoraj postanowiłam rozrobić część proszku Bee Shrimp Mineral w wodzie RO, by ułatwić sobie jego dozowanie . Roztwór robiłam bez żadnego przepisu, bo dozować zamierzałam i tak patrząc na przewodność. W każdym razie dałam około 25-30ml mineralizatora na 200l wody RO. Powstał jednak problem, bo ten proszek rozpuścił się może w 30tu % (albo i to nie), reszta osadza się na dnie. Długo mieszałam to wczoraj i dzisiaj poprawiałam (mocno potrząsając zakręconą butelką z roztworem) , i nic. Tak jakby albo proszek był nie rozpuszczalny, albo za mała proporcja wody i powstał roztwór nasycony.

Czy ktoś przygotowuje sobie tak wcześniej ten minerał i zwrócił uwagę na to czy całkowicie się rozpuszcza? Przy tym co u mnie powstało, to nie da się dawkować, bo nawet jak wstrząsnę butelką to nie zdąrzę nabrać do strzykawki odpowiedniej ilości "zawiesiny" gdyż proszek opada na dno natychmiast po zaprzestaniu mieszania.
Avatar użytkownika
lwica79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 384
Dołączył(a): Pn 23 mar, 2009 21:26
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: rozpuszczalność Bee Shrimp Mineral

Postprzez Dakota » Wt 02 cze, 2015 20:46

Też używam "rozrobionego" Shrimp Minerala - wsypałam przypadkową ilość do buteleczki z pompką i skończyło się podobnie, jak u Ciebie, czyli część się nie rozpuściła i zalega na dnie. Ale to nie problem :-) Na następny raz zrób słabszy roztwór albo po prostu zastosuj pompkę, która będzie zasysać z dna, strzykawką faktycznie jest ciężko, bo nierozpuszczona sól szybko opada na dno. Używając miernika szybko sprawdzisz, ile naciśnięć pompki daje określoną przewodność.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: rozpuszczalność Bee Shrimp Mineral

Postprzez kaboom » Śr 03 cze, 2015 14:24

Z tego co pamiętam do całkowitego rozpuszczenia Salty potrzeba podawać CO2.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: rozpuszczalność Bee Shrimp Mineral

Postprzez =Fresz= » Śr 03 cze, 2015 14:52

Przed podaniem wstrząsnąć butelkę i najlepiej tak dodany roztwór zostawić jeszcze w bańce z wodą RO do podmiany na około dobę żeby sprawdzić przewodność i jej powtarzalność.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: rozpuszczalność Bee Shrimp Mineral

Postprzez lwica79 » Śr 03 cze, 2015 16:38

ech.. mało precyzyjne to wszystko się wydaje :/ . Chyba jednak będę w przyszłości sypać proszek bezpośrednio do wody do podmiany, by wszystko co trzeba trafiło do akwa.

=Fresz= napisał(a):Przed podaniem wstrząsnąć butelkę


jak pisałam- to nie ma sensu- za szybko cały ten proszek opada ponownie na dno
Avatar użytkownika
lwica79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 384
Dołączył(a): Pn 23 mar, 2009 21:26
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: rozpuszczalność Bee Shrimp Mineral

Postprzez Dakota » Śr 03 cze, 2015 18:44

U mnie najlepiej sprawdza się dozowanie roztworu (nawet jeśli sól zalega na dnie butelki), sypanie łyżeczką z podziałką jest bardzo mało precyzyjne i zajmuje mi dużo czasu. Najprościej zaopatrzyć się w butelkę z pompką, zawsze podmieniasz np. 5l wody RO, dodajesz określoną liczbę psiknięć, mieszasz energicznie wodę i po chwili mierzysz przewodność; jak jest wyraźnie za niska, dodajesz jeszcze parę kropel roztworu, mieszasz i sprawdzasz (lepiej dać za mało, niż za dużo). Przed wlaniem wody do akwarium możesz ją odstawić na jakiś czas, by rozpuściły się ewentualne resztki Salty, przed podmianą sprawdzasz jeszcze raz przewodność.

Z tego, co zauważyłam, większość osób tu na forum też rozrabia Salty - coś w tym musi być ;-)
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46


Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości