Podłoże aktywne w filtrze zewnętrznym ?

Moderator: =Fresz=

Podłoże aktywne w filtrze zewnętrznym ?

Postprzez daveron » Wt 05 sty, 2016 17:21

Witam,

Aktualnie w moim zbiorniku z caridinami, gdzie podłoże mam nieaktywne stosuje granulat torfowy, który umieszczam w filtrze zewnętrznym aby osiągnąć odpowiednie pH.
Efekt jest niezły, jednak torf po prostu zbija pH w dół, wiec minus jest taki że trzeba dać odpowiednią, niewielką ilość i wymieniać co parę dni tak aby pH pozostało w pożądanym przeze mnie przedziale.
Zastanawiałem się czy nie lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie podłoża aktywnego ? Idea jest oczywiście taka, żeby móc dodać go więcej i rzadziej wymieniać, oraz żeby pH było stabilizowane na konkretnym poziomie.
Czy takie rozwiązanie wg Was jest możliwe? Jeśli tak, to jakie podłoże byście polecili. Osobiście myślałem o Akadamie - jest tania i zakładam, że nie powinna uwalniać nic toksycznego jak np ADA Amazonia ?

Pozdrawiam
daveron
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 80
Dołączył(a): Wt 19 maja, 2015 16:07

Re: Podłoże aktywne w filtrze zewnętrznym ?

Postprzez kaboom » Wt 05 sty, 2016 17:42

To ADA uwalnia coś toksycznego ? :shock: Proszę nie siej takich herezji , ADA jest bardzo dobrym podłozem pod krewetki Bee jedynie o czym trzeba pamiętac że na początku większe podmiany są wskazane. Co do umieszczenia granulatu we filtrze to ja tego nie widzę, przepływ przez filtr jest bardzo duży i moim zdaniem drobinki soila będą wymywane do baniaka. Są specjalne wkłady zakwaszające ale w PL jeszcze ich nie widziałem u nikogo, pewnie także ze względu na cenę która oscyluje około 600 PLN za 5l. Możesz próbować z Tormec z JBLa, ten dłużej utrzymuje właściwości niż zwykły granulat torfowy.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Podłoże aktywne w filtrze zewnętrznym ?

Postprzez daveron » Wt 05 sty, 2016 17:53

Witam,

Z tego co czytałem nowe zbiorniki założone na ADA muszą być trzymane puste przez dłuższy okres czasu właśnie z powodu początkowo uwalnianego NO3. Jeśli coś pomieszałem to przepraszam.

Natomiast jeśli chodzi o wymywanie drobinek - granulat torfowy który aktualnie mam, też potrafi się kruszyć i czasem coś wleci do zbiornika ale czy jest to problem ? Trzymam go w torebce z siatki i jest ok - czy naprawdę w wypadku podłoża aktywnego problem byłby znacząco gorszy ?

Pozdrawiam
daveron
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 80
Dołączył(a): Wt 19 maja, 2015 16:07

Re: Podłoże aktywne w filtrze zewnętrznym ?

Postprzez =Fresz= » Wt 05 sty, 2016 20:22

Na co te kombinacje. Daj torf jbl tormec i większą ilość korzeni. To wystarczy żeby buforować ph na niskim poziomie przez długi czas.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń


Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości