Krewetki Red cherry - pada cala populacja - Pomocy

Moderator: =Fresz=

Krewetki Red cherry - pada cala populacja - Pomocy

Postprzez Agnieszka » Wt 05 paź, 2021 13:43

Dzień dobry,
Jestem tu nowa, ale nie za bardzo mam czas na chwalenie się (bo i nie ma czym, niestety). Syn od kilku lat marzy o krewetkach, niestety ciągle jest coś nie tak z jego krewetkarium i nie za bardzo umiemy zidentyfikować problem. Szukamy, czytamy, rozmawiamy z ludźmi, którzy takowe hodują i nic.
Aby przedstawić problem zacznę od początku, jakiś rok, może ciut więcej temu kupiliśmy kilka krewetek red cherry, które wraz z gupikami endlera mieszkały w 60l zbiorniku. Przez kilka miesięcy ładnie wszystko działało, aż nagle krewecie po prostu zaczęły znikać. Ostatecznie nie została nawet sztuka. Obstawiliśmy, że to wina ryb i powstało kolejne akwarium - tym razem dedykowane samym krewetkom. Zbiornik był postawiony od zera, woda odstana, bakterie dodane, wszystko zgodnie ze sztuką. Przyjechały krewecie, które u poprzedniego właściciela żyły ponoć na zwykłej kranowej wodzie. Niestety, po kilku miesiącach zauważyliśmy, że populacja spada i ostatecznie one też wyginęły. Jakiś miesiąc temu podjęliśmy kolejną próbę. Z 30 zakupionych osobników na chwilę obecną jest może 5.
Jest to 25l akwarium, filtr wewnętrzny - sprawdzany regularnie, nic tam nie wchodzi., światło - świetlówka led - 10 godzin świecenia, - temperatura - stała 25 stopni, kontrolowana termostatem. Podłoże - czarny żwirek bazaltowy = wyspa z piasku kwarcowego do tego masa roślin. Parametry wody - No 3 10 No 2 -0 Gh >14>250 Kh10 178 Ph 6.8 Cl2 -0 Wydają się ok. Więc co jest nie tak?
Pytałam wielu osób i nikt nie wie, może Wy pomożecie.
Nadmienię tylko, ze w tej 60 z gupikami też się zaczęło źle dziać, ale tam sobie poradziliśmy solą akwarystyczną. Jedyne co w chwili obecnej przychodzi mi do głowy, to to, że w 60 "zalęgło" nam się coś złego, a przenosząc rośliny po przecince z 60 do krewetkarium przenieśliśmy sobie to coś. Ale czy jest opcja abyśmy zainfekowali nowy zbiornik przenosząc rośliny?
Poradźcie co robić. Syn jest już prawie zdecydowany wywalić wszystko łącznie ze sprzętami, umyć i wyparzyć szkło i stawiać zbiornik od nowa, ale czy to ma sens?

Przepraszam, za tak długi opis ale inaczej się nie dało. Jesteście naszą ostatnią deska ratunku.
Agnieszka
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt 05 paź, 2021 13:07

Re: Krewetki Red cherry - pada cala populacja - Pomocy

Postprzez raiders » Wt 05 paź, 2021 17:29

Ależ dramaturgia.... Spokojnie.

Krewetki neocaridina to nie czarna magia, co mnie zastanawia :
Filtr jaki to model, czy aby nie wciąga krewetek ich nie mieli?

Testy wody czym były wykonane? Sądzę że paskami jbl jeśli tak to wiarygodność niemal zerowa.

Czy w akwarium widać trupy krewetek?
Jesli tak to czy mają pęknięcie pancerza?


Co jeszcze przychodzi na myśl to możliwość zakupienia samych samców... o co nie trudno jak się kupuje w zoologu.

Podłoże.. Bazalt może coś tam oddawać do wody ale z własnego doświadczenia powiem ze mi się to nigdy nie przytrafiło a kilka szkieł na bazalcie stało.
Od biedy mozna wymienić podłoże na piasek kwarcowy, barwiony czarny.

Daj najlepiej zdjęcie zbiornika
raiders
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 344
Dołączył(a): Pt 13 maja, 2016 15:55

Re: Krewetki Red cherry - pada cala populacja - Pomocy

Postprzez Agnieszka » Wt 05 paź, 2021 19:33

Dramaturgia, może i owszem, ale czasem to mi już ręce opadają, zwłaszcza jak widzę i słyszę jak u wszystkich ładnie sobie żyją a u nas nie.
raiders napisał(a):Filtr jaki to model, czy aby nie wciąga krewetek ich nie mieli?
filtr aquael mikro plus - owszem widziałam, że po nim łażą, ale a: duża krewetka raczej by do niego nie weszła, a b: podczas cotygodniowego czyszczenia nie znaleźliśmy żadnego śladu po nich.
raiders napisał(a):Testy wody czym były wykonane? Sądzę że paskami jbl jeśli tak to wiarygodność niemal zerowa.
Dokładnie - paski JBl i tetry. Zdaję sobie sprawę, że nie są najlepsze, ale póki co na inne nas nie stać. Wyniki z obu porównywalne.
raiders napisał(a):Czy w akwarium widać trupy krewetek?
Tak, czasami. Zwłaszcza ostatnio jak ich jest tak mało. Prawdopodobniej wcześniej zjadały trupka nim go znaleźliśmy.
raiders napisał(a):Jesli tak to czy mają pęknięcie pancerza?
nie- dziś syn wyłowił jednego i oglądał pod lupą nic szczególnego na nich nie widać.
Agnieszka
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt 05 paź, 2021 13:07

Re: Krewetki Red cherry - pada cala populacja - Pomocy

Postprzez Peteypee » Wt 05 paź, 2021 20:18

Agnieszka napisał(a):filtr aquael mikro plus - owszem widziałam, że po nim łażą, ale a: duża krewetka raczej by do niego nie weszła, a b: podczas cotygodniowego czyszczenia nie znaleźliśmy żadnego śladu po nich.


Jak wygląda czyszczenie filtra co tydzień? Czemu co tydzień? Zapycha się?
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Krewetki Red cherry - pada cala populacja - Pomocy

Postprzez Agnieszka » Wt 05 paź, 2021 21:29

Agnieszka napisał(a):Jak wygląda czyszczenie filtra co tydzień? Czemu co tydzień? Zapycha się?
W akwarium jest sporo rzęsy i ona często oblepia filtr dlatego trzeba go wyciągnąć i powyjmować tę rzęsę. Gombkę czyścimy w wodzie z podmiany. Czasem mech jakiś zawinie się w wirnik to też trzeba usunąć. Przy tak maleńkim filterku i takim gąszczu roślin zawsze coś tam nawłazi.
Przepraszam ale nie umiem dodawać zdjęć.
Agnieszka
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt 05 paź, 2021 13:07

Re: Krewetki Red cherry - pada cala populacja - Pomocy

Postprzez Peteypee » Wt 05 paź, 2021 21:48

Pytam bo znam przypadki ze ludzie płuczą takie rzeczy pod kranem.
Peteypee
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 298
Dołączył(a): N 14 lut, 2021 02:34

Re: Krewetki Red cherry - pada cala populacja - Pomocy

Postprzez Agnieszka » Śr 06 paź, 2021 07:10

To nie jest nasze jedyne akwarium. Od 15 lat choduję z powodzeniem ryby. I w żadnym i moich akwariów nie było nigdy podobnej sytuacji. Owszem zdążyło się raz czy dwa przynieść ospę z jakimś nowym nabytkiem, ale to wszystko.
Nie znam się na testach. Paskami sprawdzam w zasadzie tylko NO2 i no3. Nie mam wymagających roślin.
I tu nagle taka zagwostka.
Jak już pisałam wcześniej. Problem zaczął się moim zdaniem w pierwszym zbiorniku syna, a potem go przenieśliśmy wraz z roślinami aranżując kolejny. Przekonuje mnie to tym bardziej, iż w pozostałych trzech akwariach nie ma nawet listka z tej feralnej 60. Inny biotop, inna aranżacja.
Agnieszka
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt 05 paź, 2021 13:07

Re: Krewetki Red cherry - pada cala populacja - Pomocy

Postprzez pierre » Pt 08 paź, 2021 21:37

Czy w tym zbiorniku jest jakieś życie? Chodzi mi o oczliki małżoraczki, nicienie, cokolwiek co pod lupą można dostrzec?
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20


Powrót do CHOROBY KREWETEK

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości