Padające krewetki

Moderator: =Fresz=

Padające krewetki

Postprzez Dakota » Wt 08 lip, 2014 10:34

Mam problem :(
Regularnie znajduję trupy. Od początku padło ok. 10 krewetek (średnio trup na tydzień). Ciężko mi ustalić przyczynę... Warunki są stabilne:
GH 9
KH 5-6
pH 7,6-7,8
NO2 0
temp. ok. 24st. C
NO3 4 (dane z wodociągów - kranówka)

Trupy znajduję częściej po podmianie (5-6l co poniedziałek), mimo że wlewam wodę o tych samych parametrach i bardzo powoli (wężykiem z zaworkiem). Niektóre martwe krewetki miały chyba problem z linieniem. Wczoraj rano wyłowiłam młodego samczyka, który miał częściowo odczepiony karapaks, podobnie było z kilkoma wcześniejszymi (większe lub mniejsze pęknięcie za głową). Wieczorem, zaraz po podmianie zauważyłam też jedną młodą krewetkę bledszą od innych i niemrawą, jak pływała, to nią zarzucało, miała też jakby sparaliżowane (bezwładne) odnóża, którymi chwyta pożywienie. Odłowiłam i niestety zdechła.
Czasem jest tak, że wszystkie krewetki są aktywne, zachowują się ok, a kilka godzin później znajduję trupa. Nie rozumiem?
Karmię je 3 razy w tyg., bo nie są zbytnio zainteresowane pokarmem (chyba mają dość glonów na korzeniach itd.). Na zmianę SN Czerwony, pokarm Batman-ki i pokarm, który dostałam jako gratis od Szopena.

Odstaną wodę kranową uzdatniam Aqua Art Shrimp Mineral GH+. Podaję codziennie max 0,5ml węgla w płynie (do 1/2 zalecanej dawki), co drugi dzień 0,5ml nawozu Aqua Art Macro Green (dużo mniej niż zalecana dawka). Zgony zdarzają się z tą samą częstotliwością niezależnie od nawożenia (były przed nawożeniem, są i teraz). Nawożę od połowy czerwca (ok. 3 tyg.) ze względu na objawy niedoborów u roślin.

Jakieś pomysły, co jest nie tak? Co robić?
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Padające krewetki

Postprzez chwialek » Wt 08 lip, 2014 11:34

Chyba czegoś brakuje w Twoim pytaniu. Jakie to krewetki ci tak padają? Piszesz czym uzdatniasz wodę, parametry, karmienie i problem jaki wystąpił, ale gatunku krewetki raczej nie wymieniłaś, a to raczej dość ważny szczegół.
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Re: Padające krewetki

Postprzez Dakota » Wt 08 lip, 2014 12:47

Racja. Skrót myślowy ;-)
Chodzi o Sakury.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Padające krewetki

Postprzez gorgi » Wt 08 lip, 2014 12:51

Chwialek, gdybyś sie trochę zagłębił to byś wiedział , że koleżanka ma RC i sakury.
Myslę, że sobie odpowiedziałaś co jest powodem zgonów
"Trupy znajduję częściej po podmianie (5-6l co poniedziałek)"
Mineralizujesz do podanych wartości takich jakie Ty chcesz - to super.
Biegniesz do akwarystycznego aby zmierzyc azotany - to super.
Ja bym chyba w tym przypadku zabrał próbkę i leciał prędko do sanepidu na badanie wody, bo tak mi się wydaje, że tu jest problem.
gorgi
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 37
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 19:31

Re: Padające krewetki

Postprzez Dakota » Wt 08 lip, 2014 13:27

Co masz na myśli, gorgi? Woda w moim mieście ma raczej dobre parametry, tu są wyniki analiz z lutego (nowszych jeszcze nie ma):
http://www.wodociagi.katowice.pl/spolka ... liz00.html" target="_blank

Fakt, część trupów znalazłam po podmianach, jednak tu nie ma wyraźnej zasady - wczoraj znalazłam trupa z samego rana przed podmianą, wieczorem zrobiłam podmianę (5l) i kilka godzin później - kolejny trup. Czasem jakaś krewetka zdechnie w środku tygodnia, między podmianami.

Część trupów wyglądała normalnie, część miała problemy z wylinką (wczorajszy przypadek). Krewetka, która zdechła dziś w nocy, wyglądała tak:
Obrazek

Obrazek

Przepraszam za jakość, robione telefonem.

Nie wiem, co może być przyczyną :-(
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Padające krewetki

Postprzez chwialek » Wt 08 lip, 2014 13:37

Może zgony wynikają z kwestii wieku krewetek? zawsze padały dorosłe osobniki?
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Re: Padające krewetki

Postprzez Dakota » Wt 08 lip, 2014 13:44

Raczej nie, krewetki mam od niedawna (od końcówki maja), padają takie ok. 1,5cm.
Z 6 krewetek kupionych w zoologicznym zostały 4 i te są największe, mają się dobrze.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Padające krewetki

Postprzez barus9 » Śr 09 lip, 2014 13:51

NO3 = 4 czym to było mierzone i skąd taki wynik ?

Jakie parametry ma woda w kranie (mierzone testami kropelkowymi) i jakie masz podłoże.

Mają problemy z wylinka podnieś GH używając więcej tego mineralizatora i nie lej tego węgla w płynie on jest zbędny.
barus9
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 469
Dołączył(a): Cz 23 lut, 2012 12:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Padające krewetki

Postprzez Dakota » Śr 09 lip, 2014 14:34

Woda w kranie:
GH 5-5,5, KH 3 (mierzone testami kropelkowymi + dane z wodociągów)
NO3 4 (kranówka - dane z wodociągów),
NO3 6 akwa (mierzone kropelkowymi w akwarium przed podmianą)
NO2 0 akwa (mierzone kropelkowymi przed podmianą)
NO2 0 kran
Na pewno dane z wodociągów są pewniejsze, niż testy kropelkowe (te zawsze są amatorskie).
Inne parametry wody są w linku parę postów wyżej.
Podłoże bazaltowe.

Przy GH 9 nie powinno być problemów, osoby na tym forum trzymają z powodzeniem Neocaridiny w takich samych parametrach, jak Crystale (czyli niskie GH i KH 0-1). Nie wiem, czy podniesienie parametrów nie wpłynie niekorzystnie - w końcu to jakieś wahnięcie?

Z tego, co czytałam, w pierwszej kolejności na linienie wpływa pożywienie (główny czynnik), parametry wody są mniej istotne. Moje robale nie bardzo chcą jeść, tzn. nie rzucają się na jedzenie.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Padające krewetki

Postprzez SpiDeReK » Śr 09 lip, 2014 19:11

Może kwestia podłoża bazaltowego ? Od kiedy Pojawiły sie problemy ? Ja ostatnio zmieniłem podłoże na bazaltowe bo ebi gold wysluzyl juz swoje .. No i wtedy zaczęły sie problemy ;(
SpiDeReK
Potencjalny Maniak
 
Posty: 19
Dołączył(a): So 01 mar, 2014 17:28

Re: Padające krewetki

Postprzez Dakota » Śr 09 lip, 2014 19:29

Podłoże jest to samo od początku.
Może dodam jeszcze, że krewetki są z różnych źródeł:
- kupiłam 6 szt. w akwarystycznym (2 zdechły - jedna dzień po wpuszczeniu, druga trochę później), zostały więc cztery,
- na początku czerwca kupiłam kilkanaście sztuk od kolegi z forum, ok. tydzień były w "kwarantannie", w krewetkarium są od ok. 3 tygodni i to raczej one padają.

Czy to może kwestia aklimatyzacji albo coś takiego? Stres, osłabienie, wylinka i niektóre nie dają rady?
Nie wyglądają na chore, są aktywne, żerują, itd. a potem przychodzi taki moment, że znajduję trupa.

W sumie dopiero teraz wpadłam na ten trop, hm.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Odp: Padające krewetki

Postprzez Tasior » Śr 09 lip, 2014 19:54

Klimat jaki teraz mam nie wplywa korzystnie na krewetki.
Dwa to odstaw te nawozy. Wegielem na wlasne zyczenie je usmiercasz.

Wysyłane z mojego GT-S5830i za pomocą Tapatalk 2
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: Padające krewetki

Postprzez Dakota » Śr 09 lip, 2014 20:59

Masz na myśli temperaturę? Sakury są tak wrażliwe, że padają przy ok 24 st.?

Mogę spróbować odstawić nawozy, zobaczę, czy to coś zmieni. Wydawało mi się, że tak małe dawki nie szkodzą, tym bardziej, że są osoby, które z powodzeniem trzymają Neocaridiny w akwariach roślinnych, gdzie są i nawozy, i węgiel w płynie (lub butla) w normalnych lub większych dawkach.

A co ze zgonami stricte związanych z linieniem? Jak pisałam, niektóre zdechłe krewetki miały "otwarty" karapaks.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Padające krewetki

Postprzez barus9 » Cz 10 lip, 2014 08:39

Dakota napisał(a):
A co ze zgonami stricte związanych z linieniem? Jak pisałam, niektóre zdechłe krewetki miały "otwarty" karapaks.


Zrób tylko 3 rzeczy na początek:
1 Zwiększ podmiany do 30% przez pierwszy miesiąc wodą o GH=12/14 + bakterie. Później 20% i bakterie możesz sobie darować
2 Odstaw te nawozy, rośliny do krewetkariów nie potrzebują ich wystarczy im makro z kup krewetek i mikro z mineralizatora.
3 Pomyśl o zróżnicowaniu diety. Są pokarmy typu Gravidas czy Pancerz które ze względu na duża zawartość chityny ułatwiają krewetką wylinkę.

Węgiel w płynie to trucizna znajomy wytruł tym ryby. Jeżeli CO2 to tylko z butli ale ponieważ mówimy tu o krewetkarium więc sobie daruję rozwijanie tego tematu.
barus9
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 469
Dołączył(a): Cz 23 lut, 2012 12:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Padające krewetki

Postprzez Dakota » Cz 10 lip, 2014 10:20

Mogę spróbować z tym GH.
Nie mam tylko mchów, większość zielska to typowe rośliny akwariowe: Staurogyne repens, Hydrocotyle sp. Japan, Rotala rotundifolia, mają większe wymagania niż mchy, stąd minimalne dawki nawozów (dzięki nim rośliny przestały żółknąć; krewetki zdychały jeszcze przed nawozami). Ile makro wyprodukuje 10-11 krewetek? Tylko tyle mi zostało... Póki nie zrozumiem, co jest nie tak, nie będę wpuszczać nowych.

Węgiel w płynie to roztwór aldehydu glutarowego - tak, jest to chemia, ale w preparacie, który mam, jest go 2% i podaję go nie więcej, jak 1/2 zalecanej dawki (zalecana dawka i tak jest zaniżona dla bezpieczeństwa, tak jest z większością nawozów i dodatków). Węgiel w płynie stosuje się w 3-4 krotnych dawkach przy walce z glonami i to stężenie ryby i krewetki przeżywają. Jeśli ktoś leje AG bezmyślnie, przy małej obsadzie roślin, to logiczne, że ryby mogą paść :) Wątpię, by tak małe dawki węgla w płynie czy nawozów miały znaczenie dla linienia, ale na jakiś czas odstawię, zobaczymy.

Pokarm jakiś wzmacniający na pewno kupię, mam nadzieję, że będą względnie zainteresowane ;-)
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Następna strona

Powrót do CHOROBY KREWETEK

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości