Tajwany - problem z wylinką

Moderator: =Fresz=

Tajwany - problem z wylinką

Postprzez lwica79 » Wt 07 kwi, 2015 18:40

Witam. Przez jakieś dwa miesiące miałam tajwany (z dwóch źródeł) , mieszkały na podłożu Shrimp Sand , woda to pół na pół ro i kran. Parametry niestety mierzyłam tylko paskami- orientacyjnie, a z nich wynikało NO2 - 0 , NO3 - ledwo wykrywalne , GH między 4 a 7 , KH około 6 (zawsze mi pokazuje zbliżone do GH lub wyższe- w każdym akwarium i kranówce- czytałam z czego to może wynikać- więc ten wynik może pomińmy) .. pH natomiast około 6,5 było od startu akwarium a obecnie jest już chyba poniżej 6 (zgaduję , że podłoże tak zbija, albo korzeń -chociaż nie barwi wody i był welokrotnie gotowany- i mam go od startu akwarium ) .

Dziwi mnie to , że z półtorej miesiąca krewetki żyły, rosły i dobrze się miały.. a następnie z dnia na dzień pochowały się.. widywałam coraz rzadziej, aż zaczęłam znajdować tylko martwe - miałam ich 9 - wczoraj padła ostatnia sztuka.

https://www.youtube.com/watch?v=oBO2-bpjD_w" target="_blank

problem z wylinką miała na pewno- a czy tylko to było przyczyną zgonów- nie wiem :/ . Mieszkają w tym zbiorniku też dwie dorosłe Samice Stripes i jeden samiec (drugi samiec padł z pierwszym Tajwanem) . Natomiast w międzyczasie wykuwały się dwukrotnie maluszki Stripesów i te nadal żyją i rosną .

Głównie mam takie pytanie- czy problemy z wylinkami następują przy za niskich czy zbyt wysokich parametrach ?
Avatar użytkownika
lwica79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 384
Dołączył(a): Pn 23 mar, 2009 21:26
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez Dakota » Wt 07 kwi, 2015 18:58

KH powinno wynosić 0-1, wtedy jest odpowiednio niskie pH (przy KH rzędu 6n raczej nie miałabyś pH ok. 6-6,5), podłoże stanowi bufor i stabilizuje parametry.

Dlaczego mieszasz wodę pół na pół kran i RO?

Problemy z wylinkami mogą wynikać z różnych rzeczy - zbyt wysokich/niskich parametrów, braków w pożywieniu, choroby osłabienia (słaba krewetka często nie ma siły, by zrzucić stary pancerz i powoli zdycha).

Najlepiej będzie, jak podpytasz w swoich źródłach, na jakich parametrach były hodowane zakupione krewetki (jaka woda, mineralizator, parametry), trzymając je na zbliżonych, jest większa szansa na to, że będzie wszystko w porządku. Testy paskowe wyrzuć, zainwestuj kilkadziesiąt złotych w test na GH, KH i pH kropelkowy, będziesz mieć bardziej wiarygodne wyniki.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez matu » Wt 07 kwi, 2015 20:14

Odpowiednia parametry pod taiwany i crystale to:
KH 0-1
GH 5-6
pH 5.5-6.5

Jak tego nie zrobisz to będzie jak doświadczyłaś na 'własnej' skórze niestety.
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez aquahobby1 » Wt 07 kwi, 2015 20:28

Tak jak Daria napisała Kh musi wynosić 0 - 1. Nie mieszaj RO z kranówą, dawaj czyste RO plus mikroelementy. Akurat używam takiego podłoża jak Ty, oraz mineralizatora Aqua artu Shrimp minerale. Wychodzi to najtaniej, Tajwany się mnożą i jest ich sporo. Nie ma żadnych ubytków. Nic więcej nie potrzeba dodawać, reszta w pokarmie. Mam miarkę, 5l konewkę, którą robię podmiany, na konewkę daję 3 psiknięcia mineralizatora. I to wszystko. Parę razy kilka lat temu się przewiozłem, kupując Cristale trzymane niby na kranówie. Z różnych źródeł. Próbowałem też na kranówie, i padały z takimi samymi objawami jak u Ciebie. Czasami udało im się przeżyć 2 wylinki, tak ok 3 miesięcy, i się wykruszały. A młodych nie było nigdy. Nie dawaj kranówy, i dobrze by było zrobić restart na nowym podłożu, bo pewnie to co teraz masz, wchłonęło z kranówy to, co będzie dalej zabijać następne, które tam dopuścisz.
Wiedza jest osiągnięta dzięki ciężkiej pracy. Bądź pokorny, i słuchaj tych, którzy szli ścieżką przed Tobą.
aquahobby1
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 616
Dołączył(a): So 22 lis, 2008 23:44
Lokalizacja: Szczecin

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez lwica79 » Wt 07 kwi, 2015 22:58

heh. dziękuję Wam za podpowiedzi.. trochę mi rozjaśniły
Kranówkę mieszałam z RO, bo przerażało mnie to wszystko co czytałam a co należało by dodać by hodować Tajwany- mineralizatory, podsypki pod podłoża, pokarmy wyspecjalizowane .. innymi słowy chciałam zaoszczędzić no i ... tak to wyszło że zabiłam całe swoje śliczne stadko :/

Swoją drogą kiedyś przez długie miesiące hodowałam crystalki https://www.youtube.com/watch?v=_UDTqOHKBuY" target="_blank , prawie bez strat, nawet się mnożyły ładnie.. i wówczas hodowałam na takim samym podłożu i albo sama kranówka, albo kran +ro (nie pamiętam dokładnie) . Różnica była tylko taka, że było tego podłoża o połowę mniej w danym zborniku -w stosunku do tego co mam teraz (obecnie jest bliżej tego co zaleca producent) .

Wychodzi na to, że tajwany są jednak sporo delikatniejsze ?

Ponieważ zakupiłam ostatnio kolejne trzy Tajwany (jak zamawiałam to jeszcze żył ostatni Wine Red i sądziłam , że sytuacja się ustabilizowała) więc dziś popołudniu zamówiłam też Salty Shrimp GH+ (czy to o wiele gorsze od Shrim Minerale Aqua Art ? ) - i w czwartek całkowicie wymienię wodę - na RO z tym minerałem- bo we wtorek będą pewnie krewetki. Podłoża nie wymienię bo już brak funduszy- sporo tego poszło ..

zobaczymy czy to coś da :/
Avatar użytkownika
lwica79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 384
Dołączył(a): Pn 23 mar, 2009 21:26
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez jasiud31 » Śr 08 kwi, 2015 14:54

Salty shrimp jest bardzo dobre, wiele osób go używa. Ja też używam shrimp minerala z aqua artu, gdyż wolę coś w formie płynnej - łatwiejsze dozowanie. Teraz masz tam jeszcze jakieś krewetki ? Jeśli tak to całej wody bym nie wymieniał. Zanim wpuścisz krewetki zrób testy, żeby zobaczyć czy wszystko jest okej.
19 l Crystal Red
25 l Hybrydy+Taiwany
http://krewetki.org/forum/viewtopic.php?f=5&t=6978
Avatar użytkownika
jasiud31
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 431
Dołączył(a): N 09 lis, 2014 18:27
Lokalizacja: Kalisz

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez lwica79 » Śr 08 kwi, 2015 15:56

teraz mieszkają tam już tylko 3 dorosłe Stripesy, kilka młodych i trochę maleńkich i jeden różowy zatoczek. Wszystkie większe Stripesy wyłowię i po zmianie wody w akwarium zaklimatyzuję je powoli do nowych warunków (z dwa dni metodą kropelkową) , najmniejsze okruszki albo wytrzymają całą wymianę wody , albo niestety pójdą na straty, bo wyłapać się ich nie da. Liczę się z tym niestety. Stripesów mam sporo w innym akwarium.

Oczywiście przed wpuszczeniem tajwanów zmierzę parametry - ale niestety tylko paskami. Jak mierzę wodę kranową i porównuję z wynikami RO to wychodzą niby dość prawdopodobne wartości - poza tym KH równym lub ciut wyższym od GH - jednak to wyjaśnione jest tutaj : http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 27247.html" target="_blank" target="_blank ( post drugi )

"Może się jednak zdarzyć, że założenie: "za zasadowość odpowiedzialne są wodorowęglany wapnia i magnezu) nie jest prawdziwe. Wtedy można uzyskać pozorną herezję, że: TwW > TwO. Oczywiście TwW jest zawsze mniejsze lub równe TwO, ale w teście mierzymy co innego i taka sytuacja, że źle interpretujemy wyniki testu może mieć miejsce. A kiedy? Wtedy, gdy za zasadowość odpowiadają inne związki np. wodorowęglan sodu."

I tu jeszcze jest to rozwinięte : http://www.akwarysci.com/forum/viewtopi ... 863e101726" target="_blank" target="_blank .
Wnioski wychodzą takie, że realnie KH mam niższe o połowę od GH , czyli w akwa z tajwanami mogło wynosić faktycznie 2-4 i to mógł być problem :/ .
Avatar użytkownika
lwica79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 384
Dołączył(a): Pn 23 mar, 2009 21:26
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez Dakota » Śr 08 kwi, 2015 16:14

Lwica jesteś, to walcz o młode - bez problemu wyłowisz wszystkie lub prawie wszystkie maluchy, pod warunkiem, że spuścisz wodę do 4-5cm głębokości i wyjmiesz rośliny oraz sprzęt. Ja tak łowiłam młode dwa razy (raz wypierdki dosłownie parodniowe, a za drugim razem cały miot tygodniowy w ilości 46 szt.). Gorzej, jeśli roślin się nie da wyjść, bez rozgrzebania podłoża, wtedy musisz wyłowić co się da.

Parametry wody RO powinny być: GH 0, KH 0 - jeśli pokazuje inaczej, to coś jest nie tak z filtrem lub testami (obstawiałabym to drugie). PH świeżej wody RO będzie niskie.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez lwica79 » Śr 08 kwi, 2015 16:57

o to właśnie chodzi Dakota, że powyciąganie roślin i dekoracji z akwarium na zwykłym podłożu = bajzel i destabilizacja zbiornika- a na podłożu aktywnym , nawet nie chcę sobie tego wyobrażać. Poza tym to 2mm niemal przezroczyste robaczki, a mchu gęstwina- nawet jak zniszczę całą aranżację to połowy nawet nie wypatrzę.. a jeszcze za nimi ganiać. Dodatkowo wcale mi to gwarancji nie da , że przeżyją na nowej wodzie. To akwa dla Tajwanów.. Stripesy muszą zejść na dalszy plan :( .

Pytanie jeszcze- bo postanowiłam też dokupić Shrim Mineral Aqua Art i pomyślę który mineralizator zastosuję.. tylko na allegro są dwa różne.. więc który jest tym właściwym :-? ?

1. http://allegro.pl/shrimp-mineral-500-ml ... 12966.html

2. http://allegro.pl/aqua-art-shrimp-miner ... 27620.html
Avatar użytkownika
lwica79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 384
Dołączył(a): Pn 23 mar, 2009 21:26
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez michal.l » Śr 08 kwi, 2015 16:58

2
michal.l
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 622
Dołączył(a): N 05 gru, 2010 20:45
Lokalizacja: Myślenice/Kraków

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez =Fresz= » Śr 08 kwi, 2015 17:00

To jest to samo tylko jest błąd w opisie aukcji przy tej mniejszej butelce nie powinno być 500ml kup i się domagaj tych 500ml chyba że nie masz nerwów to kup z drugiego linku heh
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez lwica79 » Śr 08 kwi, 2015 17:10

nie mam nerwów :) , ale aukcje podałam tylko przykładowe, sprzedawcę wybiorę później (i jak zawsze dokładnie przeczytam co kupuję :) ) , bo może coś jeszcze będę dokupowała.

Jeśli to to samo na 100 % to bardziej podoba mi się wizualnie butelka z żółtą naklejką (wybaczcie- tak bzik, że nawet to to w szafce stoi musi być "ładne" :) )
Avatar użytkownika
lwica79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 384
Dołączył(a): Pn 23 mar, 2009 21:26
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez =Fresz= » Śr 08 kwi, 2015 17:20

Kobiety :-P powtórzę się jeszcze raz heh z pierwszego linku to mniejsza wersja 100ml ;-)
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez jasiud31 » Śr 08 kwi, 2015 17:36

A ja ostatnio widziałem w sklepie tą pierwszą wersję taką dużą ! Było tam 500 ml... Także...
A to te dwa to to samo ? Tylko inne opakowanie ? :-)
19 l Crystal Red
25 l Hybrydy+Taiwany
http://krewetki.org/forum/viewtopic.php?f=5&t=6978
Avatar użytkownika
jasiud31
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 431
Dołączył(a): N 09 lis, 2014 18:27
Lokalizacja: Kalisz

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez Dakota » Śr 08 kwi, 2015 17:53

Też widziałam nie raz 500ml w dwóch butelkach, jak na aukcji. 100ml ma niebiesko-żółte opakowanie, a 500ml - żółte z niebieskimi wstawkami.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Następna strona

Powrót do CHOROBY KREWETEK

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości