Tajwany - problem z wylinką

Moderator: =Fresz=

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez aquahobby1 » Śr 08 kwi, 2015 18:01

To jest to samo. 2 to starsza wersja naklejki.
Wiedza jest osiągnięta dzięki ciężkiej pracy. Bądź pokorny, i słuchaj tych, którzy szli ścieżką przed Tobą.
aquahobby1
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 616
Dołączył(a): So 22 lis, 2008 23:44
Lokalizacja: Szczecin

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez krakers » Śr 08 kwi, 2015 18:32

posiadam mniejszą i większą butelkę i kolory są takie same w obu objętościach ( żółty dominujący z niebieskimi kropkami ) używam i sobie chwalę
krakers
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 167
Dołączył(a): Pt 03 kwi, 2015 20:11
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez Szopen » Cz 09 kwi, 2015 20:10

Ja Wam powiem, że ostatnio też miewam w kilku baniakach problemy z wylinką u krewetek. Przeważnie zostaje im na częście ogonowej.

Ja zawsze robię wszystko identycznie od lat i zawsze było dobrze. Jakieś 2-3 miesiące temu zachciało mi się trochę kombinować.
Dokupiłem do filtra RO dodatkowo żywicę. Bo z filtra miałem już jakieś 25uS na wyjściu więc stwierdziłem, że żywicą zbiję no i zbiłem do 0.

I tak robiłem podmiany , w międzyczasie zabrakło mi Azoo Mineral Plus i nie dodawałem bo akurat był okres gdzie zabrakło tego specyfiku u dystrybutora.
No i po jakimś czasie kilku podmianach widziałem że krewetki mają problem z przejściem całkowitym wylinki.

No to kupiłem Mosura Mineral Ultra Plus ( bo Azoo jeszcze nie było) i zacząłem robić podmiany z Mosurą. Ale po kilku podmianach dalej widywałem problemy z wylinką.
Ostatnio wywaliłem tą żywicę i dalej szukam przyczyny.
Dzisiaj były podmiany już bez żywicy i zobaczymy jak to będzie dalej wyglądało.

Wiecie tych krewetek nie ma dużo, ale kiedyś tego nie było a od zmian jakie wprowadziłem coś im nie podpasowało.

Oczywiście nie panikuje bo za stary jestem na takie numery i dojdę co było powodem :)
**********************************************
Koniecznie zerknij pod ten link:
http://www.szopensshrimps.pl

Sklep z gadżetami akwarystycznymi:
http://www.szopensshrimps.cupsell.pl

**********************************************
Avatar użytkownika
Szopen
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1455
Dołączył(a): So 14 maja, 2011 22:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez SUHY » Cz 09 kwi, 2015 20:21

Heh jakaś plaga , miałem ze 3 sztuki ostatnio takie ,łącznie przez ponad dwa miechy z 10 , dwie padły .Ogólnie w większości po paru dniach pozbywały się resztek .
Co dziwne tylko starsze sztuki młodzież i maleństwa śmigają i rosną .
Do tego trzy z 6ciu ostatnio zajajczonych samic pogubiło połowę jajek .

Cuda jakieś , od dawna nic nie zmieniam .
Prawie nic bo testowo przeszedłem na "markowe" pokarmy wcześniej tylko własne przejście było płynne i w zasadzie raz w tygodniu nadal .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez lwica79 » Cz 09 kwi, 2015 22:10

Powiem Wam, że zaraz po zgonie ostatniego Wine Reda dodałam do wody trochę minerału- jednorazowo (który kupiłam kilka lat temu- już nawet nie pamiętam po co i nie używałam) , nie ma nawet oznaczenia na woreczku, ale to był chyba "minerał pomarańczowy" (podałam zupełnie bez wiedzy ile go ma być.. ot na oko) - już po kilku dniach zauważyłam kilka ciekawych rzeczy-
1. Stripesy zaczęły zrzucać hurtem wylinki (i nie rozpuszczały się one tak szybko w akwa jak dotychczas)
2. Stripesy się wyraźnie ożywiły i wrócił im apetyt. Słabo jadły od tygodni a ja sądziłam, że mają po prostu dość glonów w zbiorniku
3. Planorbella która w tym akwarium mieszka, miała mi właśnie służyć za wskaźnik czy czegoś krewetkom nie brakuje. Zawsze jak trzymam ślimaki : planorbelle i czarne świderki z krewetkami to po kilku miesiącach od startu zbiornika zaczyna w wodzie czegoś brakować i odbija się to na muszelkach wymienionych ślimaków- tzw. korozja muszli- a następne zaczynają karłowacieć i ginąć powoli krewetki. Zatoczek mieszkający z Tajwanami ubytków nie miał tylko już nie rósł (sądziłam, że swoje już osiągnął- krewetki też miały zwolniony wzrost) . Po dodaniu minerału ślimak podrósł szybko o kolejnych kilka mm i muszelka jego zrobiła się bardziej błyszcząca. Podobnie ze Stripesami. Z tego co wyczytałam to podniosłam minerałem KH i GH (i to gwałtownie , bez żadnej widocznej straty Stripesa).

Mam wrażenie że to nie sam wskaźnik KG lub GH miał znaczenie tylko te minerały - pierwiastki zawarte w nim ? ... co to właściwie jest - te minerały wszelkie?

wiem.. tyle ile ja głupot narobiłam już w tym (i nie tylko) zbiorniku to szok.. ale - tu odbiło się to pozytywnie na życiu ( choć może się odbić czkawką w przyszłości - jak podłoże wchłonie i później odda coś niespodziewanie i niepotrzebnie :-> )
Avatar użytkownika
lwica79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 384
Dołączył(a): Pn 23 mar, 2009 21:26
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez Dakota » Pt 10 kwi, 2015 08:01

Ze strony producenta AkwaNawozy (mineralizator pomarańczowy GH 8, KH 4):
składa się ze składników klasy czystości " czysty", jak i związków pochodzenia naturalnego - CaSO4*1/2H2O, MgSO4*7H2O, KHCO3 (śladowe ilości), NaHCO3, minerał Mironekuton. (...)Po zastosowaniu soli, woda ta ma następujące parametry: Ca 34 ppm, Mg 12 ppm, Na 1 ppm.


Wapń, magnez i sód to podstawowe pierwiastki odpowiedzialne za twardość wody (oraz jej odczyn), potrzebne zwierzętom i roślinom do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli jest ich w wodzie mało, to zaczynają się problemy, bo brakuje elementarnych składników odżywczych. Stąd chociażby korodujące muszle ślimaków, którym brakuje budulca (z własnego doświadczenia mogę tylko napisać, że będą korodować nawet przy wysokim GH, jeśli KH będzie niskie).
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez kaboom » Pt 10 kwi, 2015 11:11

U mnie też od 3 dni jakiś problem z Taiwanami, 4 sztuki padło bez wyraźnej przyczyny i podobnie jak u SUHEGO dorosłe padają, dziś lecą do nowego zbiornika, zobaczymy czy coś pomoże.

PS. SUHY, ja mam cały czas minerały i witaminy AZOO, nawet jak dostępne nie były to miałem na stanie bo została końcówka. Jak coś to uderzaj do mnie na PW jak będziesz czegoś potrzebował.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez lwica79 » Pt 10 kwi, 2015 11:24

W takim razie .. zdecydowanie muszę się zaopatrzyć w test KH bo wychodzi jednak na to, że miałam je zbyt niskie a nie za wysokie :/ ... co jednak bardzo dziwne by było, bo nawet już pomijając zbiornik z Tajwanami - w pozostałych krewetkariach leję czysty kran - i mało prawdopodobne by w wodzie kranowej KH było niskie (czy się mylę?)
Swoją drogą- jeśli moglibyście spojrzeć na wynik twardości ogólnej w moich wodociągach i powiedzieć mi jak to 144-214 przełożyć na jednostkę której standardowo używamy... bo nie wiem.. http://www.bwikwodkan.pl/parametny%20wody.html" target="_blank ?

Ciekawe którego składnika u mnie w wodzie brakuje kiedy zaczynają się problemy z tym odwapnianiem :/ .Musiała bym chyba wysłać wodę do szczegółowych badań :/ . Czy kiedy na szybach odkłada się wyraźnie "kamień/biały osad" tuż nad powierzchnią wody to nie oznacza , że wapniem woda jest wysycona (wręcz aż przesadnie jak na Tajwany) ?

Póki co będę stosować jak poleciliście RO + minerały dla Tajwanów w nadziei , że uzupełnię wszystko co potrzebne do życia tych maluszków.
Avatar użytkownika
lwica79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 384
Dołączył(a): Pn 23 mar, 2009 21:26
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez Dakota » Pt 10 kwi, 2015 11:38

Lwica, spokojnie ;-)
Dla Tajwanów wg parametrów "książkowych" woda powinna być miękka (GH 5-6) i lekko kwaśna, a żeby była lekko kwaśna, KH musi być bardzo niskie (0-1). Lejąc więc wodę kranową, która może mieć różne KH (u mnie jest niskie, na poziomie KH 3n, a u kogoś w innym rejonie Polski może wynosić nawet kilkanaście stopni niemieckich - nie ma reguły), prędzej miałabyś KH zbyt wysokie. Podobnie, jeśli do RO dodawałabyś mineralizator pomarańczowy, podnoszący twardości do GH8, KH4.
Najprościej i najbezpieczniej byłoby lać tylko wodę RO z mineralizatorem dla krewetek Caridina, który podnosi tylko wartość GH. Wówczas KH jest niskie, a podłoże i inne procesy zachodzące w akwarium sprawiają, że odczyn wody jest lekko kwaśny (zazwyczaj jest to na poziomie 5,5-6,5).

Jeśli chodzi o dane z wodociągów - Twoje GH (twardość ogólna) wynosi 8-12n.

Ciekawe którego składnika u mnie w wodzie brakuje kiedy zaczynają się problemy z tym odwapnianiem :/

Ale co Ci się odwapnia? Muszle ślimaków? Przy niskich twardościach (ogólnej i węglanowej - zwłaszcza) i lekko kwaśnym pH większość ślimaków ma skorodowane muszle, to nie są najlepsze warunki dla nich - wolą twardą, lekko zasadową wodę, obfitującą w składniki, z których budują muszle.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez lwica79 » Pt 10 kwi, 2015 14:03

Dziękuję Ci za przeliczenie :) .

Odwapniają mi się muszle ślimaków w każdym akwarium- po około kilku miesiącach od startu zbiornika. Leję do nich zawsze wodę kranową , podłoża są neutralne Podmiany regularne po około 20-30% wody co tydzień .. i jednak po tych kilku miesiącach zaczyna czegoś brakować- coś jest mocno wykorzystywane przez zwierzątka i nie wystarczają podmiany na kranówkę by to uzupełnić. Natomiast po przerzuceniu tych biednych zwierzaków do nowo wystartowanego zbiornika(lub po pełnym restarcie) - problem znika jak ręką odjął (na kolejne kilka miesięcy) .

Jaka więc może być przyczyna ? Mam bardzo niskie KH w wodzie kranowej i obniża się ono jeszcze bardziej w ciągu kilku miesięcy aż tak , że uzupełnienia wodą kranową nie wystarczają ? GH nie spada- lub nieznacznie- bo to testy mierzą raczej prawidłowo- a przynajmniej pokazują mi mniej więcej taki sam kolor po kilku miesiącach jak i przy starcie baniaka (jaka by wartość nie była) . pH się trochę obniża po kilku miesiącach, ale nieznacznie.

Wiem, że troszkę nie na temat, ale analogicznie to samo podejrzewam u Tajwanów właśnie- tylko nastąpiło szybciej (pewnie przez podłoże aktywne) .
Avatar użytkownika
lwica79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 384
Dołączył(a): Pn 23 mar, 2009 21:26
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez Dakota » Pt 10 kwi, 2015 15:02

Ciekawe to, co piszesz, bo brzmi znajomo ;-)
Wątpię, by przy wodzie o twardościach GH 8-12 woda miała bardzo niską twardość węglanową (choć oczywiście mogę się mylić). Najlepiej by było, gdybyś zakupiła lub wykonała w sklepie akwarystycznym testy (kropelkowe!) na GH, KH i pH wody z baniaków i wody w kranie, to da nam jakieś pojęcie, co się dzieje z parametrami.

U siebie też mam ostatnio problem ze "znikającym KH" i korodującymi muszlami ślimaków na podłożu neutralnym. Robię podmiany wodą RO z dodatkiem Salty Shrimp GH/KH+, gdzie KH = 1/2 GH, w wodzie do podmiany KH wynosi kilka stopni, a w akwarium - zero. GH jest w porządku 11-12n, KH powinno wynosić połowę tego. Po podniesieniu samego KH sodą oczyszczoną do poziomu KH 4, po tygodniu mam KH2 (pH też spada). Przyczyna? Na razie nieznana, jak się dowiem, to dam znać. Oczywiście nie muszę dodawać, że krewety padają, a młodych mało, choć samice co chwilę jajczą. Myślę, że to nie jest wina nieksiążkowych parametrów, a skoków - jeśli i u Ciebie KH i pH są niższe niż w wodzie do podmian (na co mogą wskazywać ślimaki - jak u mnie), to co tydzień serwujesz im skoki parametrów. Nie ma stabilizacji - nie ma krewetek...

Zdradź, jakie podłoże masz w baniakach (poza tym dla Tajwanów na aktywnym)?
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez lwica79 » Pt 10 kwi, 2015 15:51

Wszędzie mam piasek kwarcowy- od czarnego drobnego, po beżowy 1-3mm i wszędzie to samo się dzieje.
Mi się wydają skoki parametrów mniej niebezpieczne niż brak tego czegoś w wodzie (co powoduje korozję muszelek) - mówię na przykładzie tego co ostatnio zrobiłam (dodanie minerału pomarańczowego żywcem do akwa z pozostałymi stripesami- gdzie nawet mikruski nadal spacerują spokojnie) . Owszem- pierwsze dwie doby krewecie niespokojnie pływały w toni wody- ale po tym już wszystko wygląda ok- do dziś zapewne, bo dostałam minerały i zaraz łowię krewetki , i wymienię wodę na RO + Shrimp Mineral GH+
Avatar użytkownika
lwica79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 384
Dołączył(a): Pn 23 mar, 2009 21:26
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez Dakota » Pt 10 kwi, 2015 15:58

Najlepiej ustaw twardości na zbliżone do tych, w których żyły Stripesy wcześniej, zanim zaczęły się problemy.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez SUHY » Pt 10 kwi, 2015 16:34

kaboom Dzięki ,ale, nigdy nie używałem i przez lata nie było problemów . Zresztą do dziś uważam że w dobrze działających zbiornikach są zbędne .
Dodam jeszcze że ostatnio odpaliłem zbiornik na nowym podłożu z wszelkimi "zalecanymi " podsypkami /dodatkami i tam samice pogubiły jajka .

ps: Spora ilość samic czeka na puknięcie , puszczę parę do tych zbiorników gdzie pojawiły sie problemy i zobaczymy .A i robię pokarmy wiec dieta wróci ,testowo w niektórych zbiornikach .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Tajwany - problem z wylinką

Postprzez lwica79 » Pt 10 kwi, 2015 18:40

Dakota napisał(a):Najlepiej ustaw twardości na zbliżone do tych, w których żyły Stripesy wcześniej, zanim zaczęły się problemy.


ze Stripesami to sobie radzę :) , to Tajwany są dla mnie zagadką :)
Avatar użytkownika
lwica79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 384
Dołączył(a): Pn 23 mar, 2009 21:26
Lokalizacja: Biała Podlaska

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do CHOROBY KREWETEK

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości