Masowe padanie Red Cherry

Moderator: =Fresz=

Masowe padanie Red Cherry

Postprzez akwalca » Pt 29 maja, 2015 06:51

Przed wczoraj zmieniałam podłoże w krewetkarium (żwirek kwarcowy taki jak miałam) akwa zalałam starą wodą, filtra nie myłam a od wczoraj zobaczyłam że moje red cherry zaczęły masowo padać. Wczoraj 4szt dzisiaj 10szt padło. Od czego to może być? Stres? Obecnie czekam na testy bo mi się skończyły więc parametrów wody nie podam.
akwalca
Potencjalny Maniak
 
Posty: 12
Dołączył(a): Śr 20 maja, 2015 07:10

Re: Masowe padanie Red Cherry

Postprzez przemekgda86 » Pt 29 maja, 2015 09:37

Żwirek rozumiem płukany zimną wodą ( w ciepłej wodociągowej jest sporo związków miedzi które są zabójcze dla krewetek), druga sprawa to parametry wody, jak najszybciej zrób test na obecność azotynów, jeśli filtr był wyłączony kilka godzin, część bakterii mogła paść i filtracja może nie być chwilowo wystarczająca.
Stres jest raczej mało prawdopodobną przyczyną masowego padania robali, sam ostatnio robiłem restart podłoża w baniaku, gdzie było grubo ponad 200 redek- zero zgonów.
Avatar użytkownika
przemekgda86
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 166
Dołączył(a): Pn 27 kwi, 2015 17:56
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Masowe padanie Red Cherry

Postprzez akwalca » Pt 29 maja, 2015 10:08

Żwirek tak zimną kranówą płukany aż do czystej wody, a filterek działał cały czas we wiaderku z wodą z akwa (wiaderko przeznaczone tylko i wyłącznie do wymiany wody w akwariach :P) dzisiaj powinny mi testy przyjść więc później zrobię. A jeśli chodzi o zgony to wygląda to tak - krewetka sobie chodzi, pływa i nagle pada na dno i bieleje w środku.
akwalca
Potencjalny Maniak
 
Posty: 12
Dołączył(a): Śr 20 maja, 2015 07:10

Re: Masowe padanie Red Cherry

Postprzez tomek.b » Pt 29 maja, 2015 12:52

A jakie podłoże miałeś wcześniej?
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Masowe padanie Red Cherry

Postprzez przemekgda86 » Pt 29 maja, 2015 13:48

tomek.b napisał(a):A jakie podłoże miałeś wcześniej?

akwalca napisał(a):(żwirek kwarcowy taki jak miałam)

Pilnuj robali i skrupulatnie wywalaj martwe i podejrzane żeby uniknąć ich konsumpcji przez pozostałe, to bielenie jest niepokojące, zauważyłaś żeby bielały jeszcze żyjąc? Czy bieleje chwile po śmierci.
Avatar użytkownika
przemekgda86
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 166
Dołączył(a): Pn 27 kwi, 2015 17:56
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Masowe padanie Red Cherry

Postprzez akwalca » Pt 29 maja, 2015 14:20

też miałam wcześniej żwirek kwarcowy. Wyławiam jak tylko zobaczę nawet wylinki wyławiam. A krewecie bieleją po śmierci więc choroba porcelanowa odpada. Ale tak się zastanawiam czy winnym może być podkład pod podłoże a mianowicie Aqua Substrate II bo tym razem go dodałam.
akwalca
Potencjalny Maniak
 
Posty: 12
Dołączył(a): Śr 20 maja, 2015 07:10

Re: Masowe padanie Red Cherry

Postprzez Dakota » Pt 29 maja, 2015 14:37

Aqua Substrate II+ NIE jest "podkładem" pod podłoże, tylko podłożem samym w sobie, nie zasypuje się go żwirkiem ani piaskiem. To podłoże pod rośliny, nasycone nawozami - być może to jest przyczyną śmierci krewetek. Nie wprowadza się takich zmian nagle...

Bielenie krewetek wkrótce po śmierci może być objawem rozkładu (przez bakterie).
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Masowe padanie Red Cherry

Postprzez tomek.b » Pt 29 maja, 2015 16:27

Czyli to podłoże wcale nie takie samo jak podprzednio.
Zapewne duża zmiana pH i niektóre makro i mikroelementy z aqua aubstrare II zabijają Ci krewetki.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Masowe padanie Red Cherry

Postprzez przemekgda86 » Pt 29 maja, 2015 17:18

No to sprawa chyba się wyjaśniła, przedobrzyłaś :-> Cale podłoże do wywalenia, po wymianie na nowe bez substratu duża 50% podmianka i węgiel aktywny do filtra na kilka dni.
Avatar użytkownika
przemekgda86
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 166
Dołączył(a): Pn 27 kwi, 2015 17:56
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Masowe padanie Red Cherry

Postprzez akwalca » Pt 29 maja, 2015 17:47

oj tak to jest jak się nie do końca poczyta niestety - ten substrat kiedyś miałam w moim 200l - krewecie wyłowione do innego akwa i restart - dzięki za pomoc
akwalca
Potencjalny Maniak
 
Posty: 12
Dołączył(a): Śr 20 maja, 2015 07:10


Powrót do CHOROBY KREWETEK

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości