Helenka vs krewetka

Z jakimi stworzeniami nasze pociechy są bezpieczne, a jakich powinny się bać.

Moderator: =Fresz=

Helenka vs krewetka

Postprzez Helmut72 » Śr 07 lis, 2018 15:41

Już kilka razy spotkałem się ze stwierdzeniem, że skoro helenka zjada krewetkę, to musiała ją znaleźć martwą.
To co powiecie o tym?

https://youtu.be/BF24uERVIdg

To już druga taka sytuacja. Tylko kiedyś znalazłem helenkę przyczepioną do odwłoka od górnej strony i po kilku próbach krewetka się wyrwała.
Wczoraj również udało jej się wyrwać ale już było zapóźno. Jajka miała wyjedzone, uszkodzone pleopody i pewnie trochę uszkodzeń wewnątrz. Po ok 3 godz. padła.

pozdr.
Mariusz
pozdr.
Mariusz
Helmut72
Potencjalny Maniak
 
Posty: 15
Dołączył(a): So 29 paź, 2016 17:57
Lokalizacja: Biecz

Re: Helenka vs krewetka

Postprzez Mr.Kreweta » Śr 07 lis, 2018 15:52

Mnie nie dziwi jak drapieżnik, czy to Helenka czy Wypławka czy Małżoraczki upolują krewetę...
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Helenka vs krewetka

Postprzez =Fresz= » Śr 07 lis, 2018 15:54

A no zew natury ;) jak był ślimaczek głodny to se krewetke upolował. Samiczki nosząc jajka są wolniejsze często przebywają w jednym miejscu, a jak wiemy helenki jak na ślimaka są bardzo szybkie. Już nie raz na forum pisano że jak krewetki to nie te ślimaki. Tak w ogóle to ślimaki się tam w kwaśnej i ubogiej wodzie w minerały męczą...
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Helenka vs krewetka

Postprzez Raffy » Śr 07 lis, 2018 23:46

Akcja jak na sawannie :shock:
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Helenka vs krewetka

Postprzez Inc0gnit0 » Cz 08 lis, 2018 04:59

Mr.Kreweta napisał(a):Mnie nie dziwi jak drapieżnik, ..... Małżoraczki upolują krewetę...
:shock: jakies dowody winy ww????
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Helenka vs krewetka

Postprzez Mr.Kreweta » Cz 08 lis, 2018 14:53

Inc0gnit0 napisał(a):
Mr.Kreweta napisał(a):Mnie nie dziwi jak drapieżnik, ..... Małżoraczki upolują krewetę...
:shock: jakies dowody winy ww????


Nie mam dowodów") Ale, bo zawsze jest jakieś ale... Jeśli Wikipedia nie kłamie, jest około 2000 odmian małżoraczków, w tym drapieżne, normalnie polujące, ( nigdy nie wiadomo jakie się przyplątają) jak poszukać głębiej w necie, nie na dziwnych blogach itp. tylko w wypracowaniach biologów, można wyczytać że w przyrodzie nawet nie drapieżne małżoraczki jak są głodne, zbierają się w stada i żywcem zżerają rybkę czy krewetkę, poza teorią, nie dawno temu był ciekawy spór na fejsie o małżoraczki, znajomy pokazywał fotki gigantycznych spasionych małżoraczków które atakowały krewetki przy ich karmieniu, normalnie w biały dzień, małżoraczki ignorowały karmę... i płakał co robić... przy okazji wyszło że kilku doświadczonych hodowców też płacze nad plagą małżoraczków, nie tylko że atakują dorosłe krewetki, ale też okazuje się że duża ilość tego dziadostwa jak nie wyżera mikro pokarmu potrzebnego młodziutkim krewetkom, to dosłownie wyżerają całe pokolenia młodych kreweciąt. Koniec końców wyszło że walczą z plagą przez odsysanie, pułapki jak na wypławki, i jak okazuje się, pomaga na młode małżoraczki "Pływacz Karłowaty" który zasysa plankton i inne małe żyjątka...

Podsumowując, może nie każda odmiana małżoraczka jest groźna, ale coś jest na rzeczy...
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Helenka vs krewetka

Postprzez Helmut72 » Cz 08 lis, 2018 18:02

Widziałem trochę filmów o tych Australijskich ślimakach Stożkach, które polują na rybki.
Ale "naszej" Helenki do niedawna broniłbym jak niepodległości, że nie ma takiej możliwości aby upolowała krewetkę.
Byłbym w stanie postawić sporo kasy.
Wszystkie filmiki jakie widziałem pokazywały jak Helenki zjadają martwe krewetki, więc jak zobaczyłem co się dzieje to przypomniałem sobie, że w telefonie jest kamerka i dobrze by było to nagrać i pokazać takim jak ja "ignorantom" i niedowiarkom.
Kiedyś martwiłem się jak pojawiły mi się Stułbie, bo wydawało mi się, że stanowią one realne zagrożenie dla "noworodków" krewetek. A potem gdzieś same zanikły. Od tamtej pory pojawiają się sporadycznie i przestałem się nimi przejmować.
No a teraz taka niespodzianka.
W tym akwarium jest tylko kilkanaście krewetek, więc karmię je najwyżej raz w tygodniu. Więc ślimaki głodują.
Trzymam je jako "ekipę sprzątającą", która wyjada to czego krewetki nie zjedzą. A ponieważ karmię "ostrożnie", to ślimakom niewiele zostaje i jest ich naprawdę niewiele. Teraz wyjadły Świderki więc zabrały się za krewetki.
Nie zauważyłem żeby w jakiś specjalny sposób cierpiały ze względu na warunki jakie panują w krewetkarium. Muszle normalnie wykształcone, bez jakichkolwiek braków.
Zresztą wydaje mi się, że tak czy tak, to i tak je "dręczę" skazując na notoryczne niedożywienie ;) :)

Pozdr.
Mariusz
pozdr.
Mariusz
Helmut72
Potencjalny Maniak
 
Posty: 15
Dołączył(a): So 29 paź, 2016 17:57
Lokalizacja: Biecz

Re: Helenka vs krewetka

Postprzez Inc0gnit0 » Cz 08 lis, 2018 19:02

Mr.Kreweta napisał(a):
Nie mam dowodów") Ale, bo zawsze jest jakieś ale... Jeśli Wikipedia nie kłamie, jest około 2000 odmian małżoraczków, w tym drapieżne, normalnie polujące, ( nigdy nie wiadomo jakie się przyplątają) jak poszukać głębiej w necie, nie na dziwnych blogach itp. tylko w wypracowaniach biologów, można wyczytać że w przyrodzie nawet nie drapieżne małżoraczki jak są głodne, zbierają się w stada i żywcem zżerają rybkę czy krewetkę, poza teorią, nie dawno temu był ciekawy spór na fejsie o małżoraczki, znajomy pokazywał fotki gigantycznych spasionych małżoraczków które atakowały krewetki przy ich karmieniu, normalnie w biały dzień, małżoraczki ignorowały karmę... i płakał co robić... przy okazji wyszło że kilku doświadczonych hodowców też płacze nad plagą małżoraczków, nie tylko że atakują dorosłe krewetki, ale też okazuje się że duża ilość tego dziadostwa jak nie wyżera mikro pokarmu potrzebnego młodziutkim krewetkom, to dosłownie wyżerają całe pokolenia młodych kreweciąt. Koniec końców wyszło że walczą z plagą przez odsysanie, pułapki jak na wypławki, i jak okazuje się, pomaga na młode małżoraczki "Pływacz Karłowaty" który zasysa plankton i inne małe żyjątka...

Podsumowując, może nie każda odmiana małżoraczka jest groźna, ale coś jest na rzeczy...

czyli nie ma dowodów ale jest .. "ale" :P wiesz to stwierdzenie wyczerpuje znamiona pospolitej bujdy, plotki /pogłoska bez dowodów w zyciu nie uwierzę puki nie zobaczę filmu takiego klarownego jak ten powyżej z helena i cieżarówka w rolach głównych. Moje obserwacje sa całkowicie odmienne zawsze małżoraczki znikaja z moich akwariów gdy populacja krewetek urasta do rozmiarów plagi wiec raczej miedzy bajki włożyć mozna historie że objadaja młodziutkie krewetki z pozywieniania nigdy nie widziałem żeby jakakolwiek krewetkę atakowały chyba że atakiem mozna nazwac łazenie po krewetce, owszem na trupkach sie posilaja co nie czyni ich automatycznie łowca a conajwyzej padlinożerca.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Helenka vs krewetka

Postprzez Mr.Kreweta » Pt 09 lis, 2018 06:32

Plotki plotkami, dla mnie jak najbardziej możliwe jest że ktoś zwlekł z importem czy w inny sposób wprowadził drapieżną/agresywną odmianę małżoraczka do zbiornika i jeszcze porozprowadzał je z krewetkami czy roślinami po innych.... Jak też dopuszczam możliwość wystąpienia agresji u niewinnych na co dzień małżoraczków w jakichś specyficznych okolicznościach, mimo że też tego zjawiska nie zaobserwowałem")
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Helenka vs krewetka

Postprzez Inc0gnit0 » Pt 09 lis, 2018 17:00

ja tez dopuszczam możliwość że na wiejskiej zapanuje zgoda i miłość a do pałacu kultury zacumuje latajacy spodek tylko jak to sie ma do rzeczywistosci :P
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima


Powrót do KREWETKI I ICH WSPÓŁLOKATORZY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości