kraby mekhong thelphusa - najmniej kłopotliwy gat krabów

Kraby, raki, żówie,ślimaki i wszystko inne opancerzone, tylko nie czołgi :)

Moderator: =Fresz=

kraby mekhong thelphusa - najmniej kłopotliwy gat krabów

Postprzez mrfrodo90 » Cz 26 wrz, 2019 18:59

Witam, chciałem podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat nowego gatunku kraba w naszym światku akwarystycznym - mekhong thelphusa. Otóż mam je od pół roku i przez ten czas sporo sie o nich dowiedziałem.

Gatunek ten NADAJE sie do trzymania z rybami i krewetkami - nie jest garesywny i nie poluje nawet na najmniejszy narybek. Na OLX opisywany jako zyjący w grupach ale moim zdaniem najlepiej w jednym zbiorniku trzymać parkę. Łatwo ROZMNAŻA się w akwarium - odchowałem kilkadziesiat młodych, jednak trzeba uważać bo maluchy moga byc zjadane nawet przez tak male ryby jak drobniczka jednodniówka. Krab typowo wodny, młode osobniki zyja tylko w wodzie, dorosłe samce też, jedynie samice w okresie noszenia jajeczek moga wychodzić z wody (czemu tylko samice i czemu tylko w okresie noszenia jajek, nie mam pojęcia ...) Mozna je trzymać z roslinami, wszelkimi rozetowcami, z łodygowców u mnie np hygrophila, limnofilia, ludwigia - tych roslin nie ruszają natomiast hydrocotyle japan zjadły. Tak wiec rosliny traktują wybiórczo, jedne ignorują zupełnie a inne zjadają. Dorosle kraby u mnie osiągneły około 5 cm szerokosci wraz z wyprostowanymi nogami. Rzucającą sie w oczy cechą jest jeden szczypiec wiekszy, u tego gatunku zazwyczaj lewy. Jedzą praktycznie wszelaki pokram dla ryb i krewetek, ja swoje czesto karmię spiruliną. W Polsce pod nazwa mekhong thelphusa ale po buszowaniu na zagranicznych stronach o skorupiakach jestem pewien że to błąd - w istocie to zwierzeta z rodzaju siamthelphusa. Ciekawa alternatywa dla krewetek i raczków, Polecam.
mrfrodo90
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz 26 wrz, 2019 18:39

Re: kraby mekhong thelphusa - najmniej kłopotliwy gat krabów

Postprzez Raffy » Cz 26 wrz, 2019 20:07

jedynie samice w okresie noszenia jajeczek moga wychodzić z wody (czemu tylko samice i czemu tylko w okresie noszenia jajek, nie mam pojęcia ...)


Jedyne co mi przychodzi do głowy, to znalezienie innego zbiornika wodnego, w celu wymieszania krwi. Ucieczka w celu zabezpieczenia młodych przed rybami itd.

Wklej jakieś foty, nie widziałem tego gatunku :)
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: kraby mekhong thelphusa - najmniej kłopotliwy gat krabów

Postprzez mrfrodo90 » Pt 27 wrz, 2019 07:46

Wrzucę jak ogarnę jak tu się wrzuca fotki.
Dawno na żadnym forum nie pisałem :D
mrfrodo90
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz 26 wrz, 2019 18:39

Re: kraby mekhong thelphusa - najmniej kłopotliwy gat krabów

Postprzez Mr.Kreweta » Pt 27 wrz, 2019 15:18

Ja tam zapodałem sobie mikrokraby, samice czesto wpuszczają ponad setkę larw, ale te pływiki muszą mieć jakiś pokarm którego w akwarium nie mam, i po dwóch dniach padają raczej z głodu..
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: kraby mekhong thelphusa - najmniej kłopotliwy gat krabów

Postprzez mrfrodo90 » Pt 27 wrz, 2019 16:23

Obrazek Obrazek Obrazek


dodam, że nie boją się światła i są aktywne całą dobę. Jeszcze mają ciekawe zachowania - czasami w dziwny sposób 'drgają' szczypcami, jakby jakis rodzaj komunikacji.
mrfrodo90
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz 26 wrz, 2019 18:39

Re: kraby mekhong thelphusa - najmniej kłopotliwy gat krabów

Postprzez mrfrodo90 » Pt 27 wrz, 2019 16:23

ehhhh serio nie umiem wrzucic zdjec na to forum...
mrfrodo90
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz 26 wrz, 2019 18:39

Re: kraby mekhong thelphusa - najmniej kłopotliwy gat krabów

Postprzez =Fresz= » Pt 27 wrz, 2019 16:56

Wrzucasz zdjęcia na serwer imgur.com i tu wklejesz do nich linki.

Edyyowałem Twój post i jak widać da się wklejać linki tylko "trza umić" hehe

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: kraby mekhong thelphusa - najmniej kłopotliwy gat krabów

Postprzez mrfrodo90 » Pt 27 wrz, 2019 23:45

=Fresz= napisał(a):Wrzucasz zdjęcia na serwer imgur.com i tu wklejesz do nich linki.

Edyyowałem Twój post i jak widać da się wklejać linki tylko "trza umić" hehe

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka


eee bardziej miałem na myśli, żeby pojawiły się zdjecia bezpośrednio a nie linki do fotek.. ale ok :) dzięki... powiedzmy... nie o linki mi chodzi tylko o bezposrednio wyswietlane zdjęcia, widzialem to na tym forum.
mrfrodo90
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz 26 wrz, 2019 18:39

Re: kraby mekhong thelphusa - najmniej kłopotliwy gat krabów

Postprzez =Fresz= » So 28 wrz, 2019 06:00

mrfrodo90 napisał(a):
=Fresz= napisał(a):Wrzucasz zdjęcia na serwer imgur.com i tu wklejesz do nich linki.

Edyyowałem Twój post i jak widać da się wklejać linki tylko "trza umić" hehe

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka


eee bardziej miałem na myśli, żeby pojawiły się zdjecia bezpośrednio a nie linki do fotek.. ale ok :) dzięki... powiedzmy... nie o linki mi chodzi tylko o bezposrednio wyswietlane zdjęcia, widzialem to na tym forum.
Mówisz i masz [emoji14]

Musisz wklejać odpowiednie linki do Img. Myślałem że sobie sam poprawisz [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń


Powrót do SKORUPIAKI I MIĘCZAKI Z NASZEJ PAKI

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron