planorbella pink - rozmnażanie

Kraby, raki, żówie,ślimaki i wszystko inne opancerzone, tylko nie czołgi :)

Moderator: =Fresz=

planorbella pink - rozmnażanie

Postprzez lwica79 » So 02 lip, 2011 11:22

Mam do Was pytanie, ponieważ z Biologii byłam i zostałam beznadziejna...a w sieci doszukałam się rozbieżnych informacji.
Wiem że do rozmnożenia Planorbelli potrzebne są dwa osobniki (bez różnicy na płeć)... a ciekawi mnie...czy jeden osobnik również może się rozmnożyć? Wiem że niektóre zwierzaki potrafią i to , wypławki zdaje się do takich należą- rozmnażają się jakoś przez podział, są też zwierzaki zapładniające same siebie- nie pamiętam przykładu. Co więc z Planorbellą?

Pytam ponieważ specjalnie trzymam kilka sztuk w oddzielnych zbiornikach (tzn pojedynczo je trzymam) od wielkości łepka od szpilki... Czy dobrze przypuszczam że one nie mają szans się rozmnożyć? A czy kładkę jajową mimo to będą składać?
Avatar użytkownika
lwica79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 384
Dołączył(a): Pn 23 mar, 2009 21:26
Lokalizacja: Biała Podlaska

Postprzez =Fresz= » So 02 lip, 2011 11:26

Są to obojnaki zatem zapraszam do lektury :mrgreen:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Obojnactwo
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez lwica79 » So 02 lip, 2011 11:33

Nie ma tam odpowiedzi na moje pytania....
Czy u Planorbelli występuje zapłodnienie krzyżowe czy samozapłodnienie
... i czy ślimak wielkości łepka od szpilki już może być zapłodniony
... czy będzie taki osobnik składał kładkę jajową?
Avatar użytkownika
lwica79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 384
Dołączył(a): Pn 23 mar, 2009 21:26
Lokalizacja: Biała Podlaska

Postprzez =Fresz= » So 02 lip, 2011 11:44

Skoro obojnak to samozapłodnienie i jest to napisane, myślę że tak mały osobnik nie jest jeszcze odpowiednio rozwinięty, zresztą ślimaki te sprzedaje agafoo http://www.krewetki.org/forum/viewtopic ... 3595#23595 więc możesz ją podpytać :mrgreen:
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez lwica79 » So 02 lip, 2011 12:27

Jesteś pewien co do tego że obojnak samozapładniający się?
Bo ja przypuszczenia to sama mam, ale nie mam pewności. Na wikipedii jest info, że tylko niektóre ślimaki płucodyszne rozmnażają się przez samozapłodnienie.. nie ma jednak wyszczególnionych tych gatunków.
Faktem też jest że na informacjach z wikipedii też nie da się za bardzo polegać, bo jest tam też info że Zatoczek Rogowy niszczy rośliny akwariowe...tymczasem to już z własnego doświadczenia mogę wykluczyć.
Ostatnio edytowano So 02 lip, 2011 12:29 przez lwica79, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
lwica79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 384
Dołączył(a): Pn 23 mar, 2009 21:26
Lokalizacja: Biała Podlaska

Postprzez Heterocera » So 02 lip, 2011 13:20

Skoro obojniak, to sam się zapładnia po co mu partner skoro sam ma sprzęt?
Heterocera
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 167
Dołączył(a): Śr 15 kwi, 2009 18:51

Postprzez agafoo » So 02 lip, 2011 13:29

Edytka, u siebie zauwazylam ze rozmnazac zaczynaja sie dopiero osobniki wielkosci ok 7-10mm.. mniejsze nie.. selekcjonuje je wiec to 100% pewne
Pozdrawiam,
agafoo
Avatar użytkownika
agafoo
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 213
Dołączył(a): So 15 maja, 2010 09:58
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez lwica79 » So 02 lip, 2011 13:42

To że się wcześniej nie składają kładek jajowych to wiem...ale nie mam pewności czy np 1 zatoczek wielkości 2mm nie zapyli drugiego takiej samej wielkości :) .
Kiedyś przyplątała mi się do akwa Rozdętka...właśnie takiej wielkości (około 2mm) i tylko jedna jedyna była w akwa.. rosła sobie spokojnie do wielkości jakieś 5mm i bęc...potomstwo nagle w zbiorniku :) .

bamboszek ...może ja czegoś nie rozumiem... obojnak nie znaczy jeszcze chyba że sam jeden jedyny osobnik może się rozmnożyć.. czy się mylę? czytając wyszło mi że obojnaki rozmnażające się krzyżowo rozmnażają się dopiero w ilości minimum dwóch osobników..
Avatar użytkownika
lwica79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 384
Dołączył(a): Pn 23 mar, 2009 21:26
Lokalizacja: Biała Podlaska

Postprzez =Fresz= » So 02 lip, 2011 14:02

Kurcze jak to kobiecie ciężko zrozumieć :-P OBOJNAK to osobnik, który posiada jednocześnie męskie i żeńskie gruczoły rozrodcze dzięki czemu nie potrzebuje partnera do rozmnożenia :mrgreen: sam siebie zapładnia czy to tak ciężko pojąć? :->
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez njs07 » So 02 lip, 2011 14:23

ja też tak chce :mrgreen:
Gdy myślisz, że możesz, lub, że nie możesz, to w obu przypadkach masz rację.
njs07
Potencjalny Maniak
 
Posty: 14
Dołączył(a): Wt 03 maja, 2011 15:15
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez lwica79 » So 02 lip, 2011 14:31

fresz33 napisał(a):Kurcze jak to kobiecie ciężko zrozumieć :-P OBOJNAK to osobnik, który posiada jednocześnie męskie i żeńskie gruczoły rozrodcze dzięki czemu nie potrzebuje partnera do rozmnożenia :mrgreen: sam siebie zapładnia czy to tak ciężko pojąć? :->


No widzisz...czasami ciężko mi myślenie idzie :) .
Ale już zrozumiałam ;) ..na próżno moje rozdzielanie ślimaczków...tak czy inaczej z jednej Planorbelli będę miała plagę ...szkoda..



A jednak nie....dalej będę drążyć... bo co to znaczy:
Hermafrodytyzm u zwierząt

Obojnactwo u zwierząt to występowanie u jednego osobnika gruczołów rozrodczych zarówno męskich, podczas gdy i żeńskich (np. u dżdżownicy) ewentualnie gruczołu obojnaczego, produkującego moszna i plemniki (np. u ślimaków); zaplemnienie jest na ogół krzyżowe, jednostka jest zapładniany przez innego osobnika i równolegle tenże go zapładnia; w rzadkich przypadkach być może odbyć się samozaplemnienie.
(tłumaczenie jakieś dziwne ale chyba można się połapać)

czy Planorbella jest tym "rzadkim przypadkiem"?

ps...tu to samo... - samozapłodnienie jest rzadkie
http://przyroda.polska.pl/slownik/index ... ,94897.htm

innymi słowy...to że ktoś napisze "obojnak" to mi za mało mówi.. potrzebuję konkretnej odpowiedzi odnośnie Planorbelli
Ostatnio edytowano So 02 lip, 2011 14:41 przez lwica79, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
lwica79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 384
Dołączył(a): Pn 23 mar, 2009 21:26
Lokalizacja: Biała Podlaska

Postprzez lwica79 » Pn 16 sty, 2012 01:52

przypomniałam sobie ten temat :) .. i już odpowiedź znam..

Planorbella Pink jest obojnakiem zapładnianym krzyżowo. Czyli minimum dwa dowolne osobniki są potrzebne do rozmnożenia. Wyławiając z akwa osobnika wielkość 2mm i umieszczając go samego w akwarium nie miałam z niego potomstwa, nawet kiedy dorósł do wielkości 1,5cm. Nie składa też taki osobnik kładek jajowych.

A z innej beczki... może ktoś już sprawdzał czy krzyżują się ślimaki świderki zwykłe z czarnymi i jakie potomstwo z nich wychodzi jeśli chodzi o kolor ?? Ja dwa mikrusy umieściłam już razem by dorosły...ale jeszcze trochę to potrwa nim dorosną do rozmnażania.
Avatar użytkownika
lwica79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 384
Dołączył(a): Pn 23 mar, 2009 21:26
Lokalizacja: Biała Podlaska

Postprzez pellepil » Pt 20 sty, 2012 22:41

Hej kiedyś miałem patyczaki które były hermafrodytami czyli same samice , a raz ma 1000 razy rodził się facet i to bezpłodny. Samice same się rozmnażały bo miały narządy rozrodcze męskie i żeńskie ot co:)
Ślimaki które są obojniakami rozmnażają się krzyżowo , jednak jeśli w akwa jest tylko jeden to po pewnym czasie też się rozmnoży jako że ma i "+" i "-", a natura nie lubi próżni.
Ostatnio edytowano Pt 20 sty, 2012 22:43 przez pellepil, łącznie edytowano 1 raz
BT0,DBT,Tiger,CRS-SSSS,RC,Y,BP,Hummel,Tibee,Taiwan,Green,Cardinal,Amano,Macrobrachium
Avatar użytkownika
pellepil
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 237
Dołączył(a): N 23 sty, 2011 19:53
Lokalizacja: Dublin

Postprzez lwica79 » Pt 20 sty, 2012 23:00

cóż.. po kilku miesiącach pobytu takiej "samotnej" planorbelli w akwa nadal nie widzę żadnego potomstwa. Więc może się namyśli "na starość"
Avatar użytkownika
lwica79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 384
Dołączył(a): Pn 23 mar, 2009 21:26
Lokalizacja: Biała Podlaska

Postprzez LordPaKO » N 22 sty, 2012 20:55

a co wyjdzie jak zatoczek zwykły "grzmocił się" z tą planorbellą? bo dziś rano z czepili się u mnie :)
Avatar użytkownika
LordPaKO
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 109
Dołączył(a): Wt 27 gru, 2011 22:52

Następna strona

Powrót do SKORUPIAKI I MIĘCZAKI Z NASZEJ PAKI

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości