krajowe ślimaki w akwa

Kraby, raki, żówie,ślimaki i wszystko inne opancerzone, tylko nie czołgi :)

Moderator: =Fresz=

krajowe ślimaki w akwa

Postprzez Szopenn » Pn 02 lut, 2009 13:57

planuje na wiosnę zrobic akwarium dla naszych krajowych mieczaków. w zwiazku z tym mam pytanie ktore z naszych krajowych gatunków można bez problemu hodować w akwarium i jaki litra z dla rożnych gatunków byłby odpowiedni? moze ktos z forumowiczów ma w akwa krajowe gatunki i może się podzielic jakimis spostrzeżeniami?
Szopenn
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): So 29 gru, 2007 14:47

Postprzez Allex » Pn 02 lut, 2009 17:36

Swego czasu zajmowałem się krajowymi mięczakami (zatoczki i inne rozdętki miał chyba każdy, więc ich nie biorę pod uwagę). Łatwo są dostępne:
- żyworódki Viviparus sp.,
- błotniarki Lymnaea sp.,
- zagrzebki Bithynia sp.,
http://pl.youtube.com/watch?v=db9LwKxrjf0
- wodożytki Potamopyrgus antipodarum,
http://pl.youtube.com/watch?v=0O59RPOK2Sg
- maluchy z rodzaju Acroloxus i Ancylus,
- europejska "neritina" - rozdepka Theodoxus fluviatilis - jest już trudniej dostępna i jak do tej pory znam tylko garść osób, które miały z nią kontakt,
http://pl.youtube.com/watch?v=qCSKK3BVzY0
http://pl.youtube.com/watch?v=a_uEuxFOHiY
- racicznice Dreissena polymorpha.
- inne małże są pod ochroną i lepiej ich nie zbierać.
Ostatnio edytowano Pn 02 lut, 2009 17:41 przez Allex, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Allex
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 280
Dołączył(a): Pt 23 lis, 2007 19:21
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Szopenn » Wt 03 lut, 2009 14:01

a które z tych gatunków będą się dalej w akwarium rozmnażać? i czy akwarium o pojemnosci 30L wystarczy dla kilku szt zyworódek + kilku innych ślimaków/racicznic?
Szopenn
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): So 29 gru, 2007 14:47

Postprzez Allex » Wt 03 lut, 2009 16:49

Rozmnażają się wszystkie, choć nie każde z jednakową prędkością. Błotniarki zdecydowanie najszybciej, pozostałe gatunki wolniej.

30l w zupełności wystarczy dla kilku żyworódek, racicznic, rozdepek itp. Pamiętaj o dobrej filtracji, bo ślimaki znane są z szybkiej przemiany materii.

Racicznic osobiście nie rozmnożyłem, choć wiem, że można. Problem w ich hodowli leży w rodzaju pobieranego pokarmu (plankton).
Avatar użytkownika
Allex
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 280
Dołączył(a): Pt 23 lis, 2007 19:21
Lokalizacja: Poznań

Postprzez etherni » N 16 wrz, 2012 07:33

A jak sobie poradzą racicznice w krewetkarium? Nie będą problemem dla krewet i na odwrót? Temperaturę mam 19-21 stopni więc to małżom pasuje, są osiadłe więc problemu demolki dna nie będzie. Ktoś próbował takiego zestawu? Czy one mogą mieć pasożyty groźne dla krewetek? Na alle.. jest sprzedawca oferujący te małże ale nie wiem czy sam hoduje czy łowi z natury.
etherni
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 20
Dołączył(a): Wt 04 wrz, 2012 08:14
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Rafal.Kowalski » Wt 18 wrz, 2012 18:06

etherni napisał(a): Czy one mogą mieć pasożyty groźne dla krewetek?


Tego bym się obawiał najbardziej, podobnie jak różnych groźnych chorób, szczególnie jeśli w krewetkarium byłyby nie tylko skorupiaki, ale też ryby :-/ krajowe gatunki mięczaków b. często są nosicielami różnych infekcji i pasożytów i, nie tylko wg mnie, nie należy ich trzymać/hodować w typowym słodkowodnym zbiorniku ze zwierzętami egzotycznymi :!:
Ponadto krajowe małże wcale nie są takie spokojne, zakopując się w dnie powodują znaczne na ogół nie chciane przez właściciela "przemeblowanie" zbiornika, a ich larwy pasożytują na skrzelach ryb - taka już ich natura.
Kiedyś w jednej ze starszych pozycji traktującej o akwarystyce, konkretnie Jakubowskiego i Ringa "Ryby w akwarium" - któż to jeszcze dziś pamięta w dobie internetu i nowych wspaniałych czasopism i książek? autorzy wspominali o hodowli i rozmnażaniu różanek naszych rodzimych rybek karpiowatych, dodam iż bardzo ładnych przy współudziale małży skójek lub szczeżui. Niestety to już odległa przeszłość, dziś i różanki i małże, niegdyś bardzo pospolite, są spotykane coraz rzadziej w naszym zanieczyszczonym środowisku i objęte całkowitą ochroną :-(
Ostatnio edytowano Wt 18 wrz, 2012 18:21 przez Rafal.Kowalski, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU

Postprzez etherni » Wt 18 wrz, 2012 20:37

Rafał, ale:
-ryb w tym zbiorniku nie planuję
-na skrzelach pasożytują larwy innych gatunków niż racicznice
-racicznice są osiadle więc raczej nie mają jak zdemolować zbiornika.
Dlatego pytałem o ten jeden konkretny gatunek, a sprzedawca z allegro podaje info że one są z hodowli własnej, nie z odlowu. Jakkolwiek jednak się wacham bo mimo że mam w krewetkarium niską temperaturę to racja że kilka krain biogeograficznych dzieli gatunki, i niekoniecznie będzie im dobrze razem.
etherni
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 20
Dołączył(a): Wt 04 wrz, 2012 08:14
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Rafal.Kowalski » Śr 19 wrz, 2012 12:58

Sorki :oops: musiałem nie doczytać, ostatnio taki zap...rz w robocie, że czacha nie funkcjonuje jak powinna :-D tak rzeczywiście racicznice są spoko, ale co do trzymania ich w krewetkarium będę się upierał.
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU


Powrót do SKORUPIAKI I MIĘCZAKI Z NASZEJ PAKI

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości